Skocz do zawartości

Teleskop do wizuala - GSO 10''


Deimos

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem rozglądać się za teleskopem do wizuala, który najprawdopodobniej będę chciał zakupić w przeciągu kilku miesięcy. Cele obserwacyjne to oczywiście wszystko, co da się zobaczyć ;) z naciskiem na możliwość obejrzenia struktur atmosferycznych na planetach naszego Układu Słonecznego. Niebo będę miał wiejskie, teleskop będzie pokonywał drogę od piwnicy na tył domu (15m), więc problem mobilności odpada całkowicie; do wydania mam natomiast około 2tys zł. Upatrzyłem sobie Newtona 10'' na Dobsonie w wersji Deluxe (by GSO) - mikrofocuser, wiatraczek przy lustrze, wyciąg 2'' z redukcją do 1.25''. W związku z tym podstawowe pytanie - czy to dobry wybór? Z Newtonami nie miałem nigdy do czynienia, czytałem jednak troszkę o nich i wiem mniej więcej co mnie czeka, jednak być może powinienem wziąć pod uwagę jakieś szczególne niuanse ;) Nie wiem też jak to jest z tymi wyciągami 2'' i 1.25'' - czy okulary 1.25'' na wyciągu 2'' nie będą traciły na jakości obrazu? Czy lepiej jest inwestować w okulary 2'' czy może 1.25'' wystarczą? Czy w przypadku korzystania z Newtona powinienem zaopatrzyć się w jakieś dodatkowe akcesoria - zarówno te niezbędne jak i te, które jedynie polepszają komfort użytkowania? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

ET5ri5l.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wybór be sensu! Skoro mobilność nie wchodzi w grę dołożył bym te 500-600 zł i kupił pełną tubę SW 12" To niekwestionowany wygarniacz

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1466

Skok jakościowy zdecydowany ! Między 8 a10 cali jest niewielka różnica! GSO i wiatraczki po co CI to potrzebne?

ps. Niebo wiejskie pod Poznaniem, gdzie konkretnie będziesz lookał?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO i wiatraczki po co CI to potrzebne?

 

GSO to nie tylko wiatraczek. W odróżnieniu od Synty ma wyciąg z mikrofokuserem i łożyskowanie w obu osiach. Szczególnie to ostatnie znacząco poprawia komfort obserwacji.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO to nie tylko wiatraczek. W odróżnieniu od Synty ma wyciąg z mikrofokuserem i łożyskowanie w obu osiach. Szczególnie to ostatnie znacząco poprawia komfort obserwacji.

Mikrofokuser w wizualu ma średnie zastosowanie- moim zdaniem niepotrzebnie płacimy za ten gadżet - niezbędny w astrofotografii. Synta 12" ma łożyskowaną podstawę i łożysko przy rączce do pozycji wertykalnej Skąd zatem pogląd o braku łożysk?

Moja recenzja:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/30-synta-12-dobs/

edit:Kusiu mnie uprzedził ;) Z drugiej strony zastanawia mnie kto rozpowszechnia te bzdury o niełożyskowanych syntanach!!!

 

ps.Deimos a konkretnie gdzie pod Świebodzinem? -pytam bo moi dziadkowie z stamtąd pochodzą -tamto niebo (Międzylesie) zaraziło mnie miłością do astronomii!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno postawa syny 12". Synta 12" ma łożyskowaną podstawę i łożysko przy rączce do pozycji wertykalne? Skąd zatem pogląd o braku łożysk

Z drugiej strony zastanawia mnie kto rozpowszechnia te bzdury o niełożyskowanych syntanach!!!

 

Rzuciłem okiem na opis ze strony, do której link podałeś ale nie zauważyłem tam informacji o łożyskowaniu. Być może zbyt pobieżnie go przeczytałem.

 

Nie mam pojęcia kto rozpowszechnia te bzdury ;) Zastanawiające jest jednak to, że Synty, na które trafiłem na wspólnych obserwacjach nie miały łożyskowania. I w porównaniu do GSO chodziły jakby ktoś je zaspawał.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrofokuser w wizualu ma średnie zastosowanie- moim zdaniem niepotrzebnie płacimy za ten gadżet - niezbędny w astrofotografii.

Ojojoj - tu bym bardzo polemizował :)  a w astrofotografii to tylko ostrzenie z laptoczka wchodzi w grę, inaczej koszmar 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak brzmi ostateczny werdykt? Lepiej dorzucić kilka stówek i kupić 12'' zamiast 10''? Brać Syntę czy GSO? ;)

 

@ignisdei: dokładniej to Lubrza, a jeszcze precyzyjniej to mała wioseczka w jej okolicach - Zagaje ;) Niebo bywa tam naprawdę piękne, a gdy jeszcze wsiądzie się w coś i pojedzie się w okoliczne lasy gdzie znaleźć można spore połacie otwartego terenu, to jest jeszcze lepiej i ciemniej.

ET5ri5l.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak brzmi ostateczny werdykt? Lepiej dorzucić kilka stówek i kupić 12'' zamiast 10''? Brać Syntę czy GSO? ;)

 

Według mnie warto dopłacić do GSO. Miałem 10" i byłem z niego bardzo zadowolony. Czy warto 12"? To zależy np. od tego czy będziesz teleskop przewoził samochodem. Jeżeli tak to musisz sprawdzić czy 12 Ci wejdzie.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Brać Syntę czy GSO? ;)

No to się wątek rozwinie na weekend  :) GSO kontra SW - wyższość świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy, być czy mieć .... ;D

Jak Masz warunki i pieniążki - im więcej " tym lepiej 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie skok między 10'' a 12'' jest zdecydowanie bardziej zauważalny niż między 8'' a 10'' to myślę, że zdołam wysupłać więcej gotówki na takie cacko.

 

10" ma o 1,56x większą powierzchnię zbiorczą lustra w porównaniu do 8".

12" ma o 1,44x większą powierzchnię zbiorczą lustra w porównaniu do 10".

Tak więc większą różnicę odczułbyś przesiadając się z ośmiocalówy na dziesiątkę.

 

Co do łożyskowania - o ile nic sie nie zmieniło, Synty 6-10" ślizgają się na teflonowych podkładkach, 12" i większe są łożyskowane. GSO ma podstawy łożyskowane w bodajże wszystkich rozmiarach.

 

Od siebie dodam, że 12" to bardzo fajna apertura, jeśli masz ciemne niebo - warto dołożyć różnicę w cenie.

A Paether dobrze sugeruje - na twoim miejscu brałbym tę 12-tkę z giełdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na opis ze strony, do której link podałeś ale nie zauważyłem tam informacji o łożyskowaniu. Być może zbyt pobieżnie go przeczytałem.

 

Nie mam pojęcia kto rozpowszechnia te;) bzdury  Zastanawiające jest jednak to, że Synty, na które trafiłem na wspólnych obserwacjach nie miały łożyskowania. I w porównaniu do GSO chodziły jakby ktoś je zaspawał.

Hie hie! ;) a widzisz to wielkie srebrne koło?? To właśnie łożysko. Podstawy syt 12" ciężko chodzą bo ludzie dokręcają śrubę (znajdującą się pod Dobsonem) na maksa :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko bo muszę uciekać na zakupy.

Jestem posiadaczem Synty 10" i przysięgam że bliżej jej do dwunastki niż do ósemki jeżeli chodzi o wizual.

 

Jeszcze jedno, ossek sprzedaje na tym forum 12" sprzęt znany przez wszystkich bywalców zlotów w Zatomiu.

Co prawda pełna rura ale cena przystępna.

Szczecin-Poznań spotkacie się w połowie drogi i będziecie zadowoleni.

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2964-synta-12/

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrofokuser w wizualu ma średnie zastosowanie- moim zdaniem niepotrzebnie płacimy za ten gadżet - niezbędny w astrofotografii.

 

 

Ja sobie nie wyobrażał łowienia słabych kłaków bez mikrofokusera, tak samo zresztą przy łowieniu detali w jaśniejszych obiektach. Zwykła regulacja jest za mało precyzyjna, szczególnie np zimą w rękawiczkach.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale nie chodzą ciężko - przy skręcaniu każda śrubka po milimetrze z czułością! skręcamy jak to przy pierwszym razie...

kolimacja ... tak jek piszą na forum 

 

- ONI się znają tylko czytać trzeba uważnie nie jest to najprościej na początku ale da się radę

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)