Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla początkującego


Oxy001

Rekomendowane odpowiedzi

teleskop sw 150/750

Myślę, że szukaczo-guider wystarczy, najtaniej wychodzi kupienie na giełdzie szukacza 9x50 i oddanie go do przerobienia wraz z kamerką do guide np. do Astrokraka, masz pewność, że wszystko będzie zgrane (kamerka będzie ostrzyła) tylko założyć i guidować :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po codziennej lekturze FA, kilku książek, studiowania map nieba i gapienia sie przez lornetkę mój zapał nadal nie zniknął, więc dozbieralam więcej pieniążków i szykuje się już do zakupu. Trafiła mi się okazja kupić taki zestaw jak tutaj:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2897&lunety=Teleskop_Messier_NT-150S_150/750_EXOS-2_EQ5

Wcześniej szykowalam sie do zakupu SW 150/750 na eq5, tutaj niby to samo ale innych firm. I dlatego chciałam się zapytać o jakość tego sprzętu, da radę udźwignąć początki bardzo amatorskiej astrofoto?

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po codziennej lekturze FA, kilku książek, studiowania map nieba i gapienia sie przez lornetkę mój zapał nadal nie zniknął, więc dozbieralam więcej pieniążków i szykuje się już do zakupu. Trafiła mi się okazja kupić taki zestaw jak tutaj:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2897&lunety=Teleskop_Messier_NT-150S_150/750_EXOS-2_EQ5

Wcześniej szykowalam sie do zakupu SW 150/750 na eq5, tutaj niby to samo ale innych firm. I dlatego chciałam się zapytać o jakość tego sprzętu, da radę udźwignąć początki bardzo amatorskiej astrofoto?

Da radę ale... obserwacje będą bardzo niekomfortowe :(

W wielu wątkach o tym piszemy. Teleskop systemu Newtona nie jest najlepszym rozwiązaniem w wizualu na paralaktyku. :(

Na takim montażu sprawdzają się refraktory, MAKi i SCTeki

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już się zgubiłam w tym momencie... to jak nie newton na paralaktyku do astrofoto to co? :(

 

Kolega Ci napisał że newtony na paralaktyku są niekomfortowe do wizuala (co nie znaczy że się do tego nie nadają)   za to nadają się do astrofotografii . 

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ci napisał że newtony na paralaktyku są niekomfortowe do wizuala (co nie znaczy że się do tego nie nadają)   za to nadają się do astrofotografii . 

dzięki, bo już myślałam że się zgubiłam. Czyli ten komplet powyżej jak najbardziej na poczatek by wystarczył?

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak ambitne plany sobie zakładasz . Księżyc , słońce możesz takim zestawem fotografować , jeśli byś dokupił napęd na jedną oś to i z planetami możesz powalczyć z niezłymi wynikami . Jednak zapewne widziałeś na forum jakie zestawy posiadają użytkownicy których zdjęcia robią naprawdę duże wrażenie . I zapewne wielu z nich nie wydawało by na sam montaż 3-4 tysięcy jeśli praca na sprzęcie który podlinkowałeś dawała by podobne rezultaty .

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no zdaję sobie sprawę że nie jest to profesjonalny sprzęt, ale niestety na to co chciałabym osiągnąć to brak funduszy :) dlatego po przeglądnięciu wielu zdjęć na FA i czym zostały zrobione to mniej więcej sprecyzowalam na co mnie stać. Dlatego chciałam się zapytać o opinię na temat Messiera, jak to wygląda z jakością wykonania w porównaniu do SW.

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To znowu ja i moje rozterki :) Miałam ostatnio okazję namacalnie obejrzeć kilka różnych teleskopów i zobaczyć co one potrafią w akcji (oczywiście z fachową pomocą). I teraz wiem, że na rozsądny sprzęt astrofoto mnie nie stać, a poza tym jak dla totalnego laika pod względem praktyki HEQ5 mnie przerosło... Ustawianie tego wszystkiego sprawiło mi wiele kłopotów i gdyby nie pomoc to pewnie nic by nie wyszło. I teraz wiem że nawet gdybym zakupiła taki sprzęt teraz to pewnie calą radość by mi z astrofoto zabrało ustawianie tego. Ale na tym samym pokazie stały Dobsony, a mając je obok siebie mogłam  zobaczyć czym się różnią (okiem laika :) ). Dlatego podjęłam decyzję i dopóki nie nabędę potrzebnej wiedzy i nie dozbieram pieniążków, to decyduję się na kupno Synty 8". Waga odpowiednia, wielkość też, jak dla mnie to co mogę nią zobaczyć jest wystarczająca (nawet nie ogarniam tego co udało mi się przez nią zobaczyć), a najważniejsze to prostota w obsłudze. A zdjęcia jakie mi gostek pokazywał zrobione Ósemką księżycowi i słońcu też były fajne :)

 

Dlatego mam kilka pytań do użytkowników Synty 8".

Po pierwsze:  jaka jest różnica dla totalnego laika dobson z kratownicą, rozsuwany i zwykły? oprócz łatwiejszego demontażu i transportu oczywiście. 

Po drugie: Co bym musiała do podstawowego zestawu dokupić by na start mieć porządny zestaw? (okulary, filtry itp.). Chciałabym to jednorazowo zakupić, bo niestety do Polski za często nie jeżdżę, a wysyłka jednego filtra do mnie kosztuje tyle co fitr :)

Po trzecie: który byłby najrozsądniejszy na start: http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=dobson+8%22&x=8&y=9

 

Dzięki z góry za pomoc. i za cierpliwość :)  

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlatego mam kilka pytań do użytkowników Synty 8".

Po pierwsze:  jaka jest różnica dla totalnego laika dobson z kratownicą, rozsuwany i zwykły? oprócz łatwiejszego demontażu i transportu oczywiście. 

Po drugie: Co bym musiała do podstawowego zestawu dokupić by na start mieć porządny zestaw? (okulary, filtry itp.). Chciałabym to jednorazowo zakupić, bo niestety do Polski za często nie jeżdżę, a wysyłka jednego filtra do mnie kosztuje tyle co fitr :)

Po trzecie: który byłby najrozsądniejszy na start: http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=dobson+8%22&x=8&y=9

 

Dzięki z góry za pomoc. i za cierpliwość :)

1. Oprócz różnic w transporcie nie ma żadnej różnicy, jeśli mówimy o obrazach dawanych przez teleskop. Ewentualnie może być tak, że te rozsuwane/kratownicowe będą wymagać nieco częstszej kolimacji ze względu na ruchome części.

2. Ciężko określić, bo w tym momencie Ty sama nie wiesz, czego oczekiwać i co się przyda. Zasadniczo wiele osób (w tym ja) przez kilka miesięcy obserwuje sprzętem z zestawu i nie ma z tym problemów. Ja dokupiłem okular planetarny po jakimś czasie (Vixen NLV 6mm), i szerokokątny (Scopos 30mm). Mam też filtr UHC-s który nieco pomaga z obserwacjami, wycinając pasmo lamp sodowych, co trochę zwiększa kontrast. Jednak ciemne niebo jest niezastąpione.

3. Pewnie najtańszy, jak dla Ciebie. O ile nie będziesz go przewozić, możesz brać wersję z całą tubą, nie rozsuwaną. Jeśli musisz jeździć na obserwacje za miasto, a teleskop mieści się w aucie, również rozsuwana Ci niepotrzebna (no chyba że w mieszkaniu masz bardzo mało miejsca i chcesz je oszczędzać). Ale jeśli w aucie zmieści się tylko zsunięta, to powinnaś taką kupić, jeśli planujesz wypady za miasto.

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z chłodzeniem? Bardzo przydatne? 

A co do ceny, to wszystkie są w moim zakresie. Tylko zastanawiałam się który byłby dobry na start. Myślałam żeby dokupić okular 30mm (tak jak proponujesz :) ), jakiś filtr księżycowy, mgławicowy i folię ND5 plus oprawka (czy samemu zrobić? ).

Przewozić nie muszę w sumie nigdzie, bo mieszkam w małej wioseczce, daleko od świateł miejskich (najbliższe duże miasto 30 km, mniejsze 7 km). A jak będę chciała zmieścić to myślę że wszystkie wejdą do Passata :)

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenia nigdy nie miałem. W przypadku lustra tak małego jak 8" wystarczy wystawić teleskop na zewnątrz na godzinkę-dwie przed obserwacjami (zimą) i będzie OK :) jeśli kupisz tańszy teleskop, będziesz mieć trochę więcej kasy np. na filtr księżycowy (dobry jest polaryzacyjny, a najlepiej z regulacją jasności).

Więc filtr księżycowy może się przydać, słoneczny też (ja robiłem oprawę samodzielnie). Możesz kupić okular 30mm, choć ten Scopos nie będzie dawał punktowych gwiazdek w całym polu widzenia- będą lekkie kalafiorki na brzegu.

Ja do swojego Passata B3 (Sedan) mieściłem jednocześnie Syntę 8" na dobsonie, Syntę 6" i montaż EQ3-2 oraz 2 pasażerów jednocześnie, i jeszcze było miejsce :) 

  • Like 1

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie rok temu zacząłem przygodę z obserwacjami nieba od zakupu Synty 8" na EQ5. Razem z teleskopem kupiłem okulary Hyperiona 10 i 24 mm, oprawę na filtr słoneczny z folią ND5, filtr księżycowy oraz zestaw filtrów kolorowych Baadera. Potem jeszcze dokupiłem ES 6,7 oraz filtr UHC. Na razie jestem zadowolony z tych okularów. Najczęściej używam Hyperionów i jestem z nich zadowolony (osobiście nie miałem okazji popatrzeć przez inne okulary i porównać widoków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie firmy produkujące filtry polecacie? Bo jest tego multum na rynku a  przedział cenowy bardzo duży :) (Baader, Bresser, GSO, Meade, TMB, TPL, SW, Vixen itp.) 

i jeżeli już zdecydowałam się na ten: 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1451&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-203/1200_DOBSON_8\%27\%27_Pyrex_ROZSUWANY&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-203/1200_DOBSON_8%27%27_Pyrex_ROZSUWANY

to powinnam dokupić soczewkę Barlowa?

aaa i jeszcze.. jak wybieram filtr to 2" czy 1,25" ?

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)