Skocz do zawartości

Obserwacje Księzyca z Lunar map HD


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisałem wcześniej Zakupiłem aplikację Lunar map HD.

Programik fenomenalny, bazuje na popularnych mapach topograficznych Księżyca .. też na mapkach z naszego atlasu Jackowego ;) ...., Daje niesamowitą szczegółowość terenów księżycowych . Kurde możemy zoomować do woli, odczytywać dane jednym kliknięciem. Jako początkujący obserwator lunarny zacząłem przeczesywać okolice Kopernika. Po ustawianiu parametrów obrazu z Newtona użyłem mojego najkrótszego okulara 8mm z którym w Capelli miałem power 225x -dostateczny do wyłuskiwania słabych kraterów! I stwierdziłem że programik w smartfonie to to co lubię najbardziej....lepiej "mi leży" niż atlas!

Dziś polecam Wam okolice Kopernika, odnajdźcie ten wspaniały krater traktując go jako punkt wyjściowy i skupmy się na pobliskim kompleksie kraterów .. Gau-Lussac nazwany na cześć francuskiego fizyka żyjącego na przełomie 18 i19w...Jest to krater 25 kilometrowy oraz zespół kilku jego satelitów od średnicy od kuliku-nastu do kilku km...Najbardziej spektakularny jest odcinający się czernią Gau-Lussac A ok. 15 km oraz rozpadlina Rima Gay-Lussac o długości 40km..dostrzegłem wszystkie satelity Gau-Lussac w obserwowanym obszarze niektóre, miały po 3-4 km! Cykłem z projekcji mapkę poglądową...macie obraz prawie Live oczywiście znaczyłem tylko największe atrakcje obszaru...bo to nie jest rozdzielczość obserwowalna ;D

Będę wybierał dla Was z tym programikiem następne obszary i opisywał!

post-3-0-46663200-1381775017_thumb.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :)  Gratuluję tak drobnych szczegółów! Ja z Jackowym atlasem swego czasu Syntą 10" przy bardzo przyzwoitym seeingu dostrzegłem kratery o średnicy bodajże ok.5-6km :) Były na granicy widoczności, ale widoczne na 100%  8)   Niesamowite wrażenie dostrzec dziurę jak z mojego domu do około sandomierskiej wsi z odległości ok. 380tys kilometrów!!

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam z balkonu wysoko - tylko wczoraj przez niecałe pół godzinki przez te chmurwy mogłem na niego popatrzeć >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu można poszaleć ze smartfonem :) W obserwacjach księżycowych światło z wyświetlacza jakoś specjalnie nie przeszkadza :)

Zastanowię się nad zakupem 8)

Do tego stopnia, że chyba popchnę atlas laminowany na giełdę :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ustawiłem sobie małe powiększenie księżycowe  w smartphonie,  tak że Lunar Map pokazał mi tylko podstawowe obszary wraz z zaznaczoną linią terminatora....użyłem mapy USGS z sztucznymi barwami ! Do obserwacji wizualnej  Księżyca użyłem dziś dla odmiany mniejszego instrumentu optycznego jakim jest wypełniona azotem Lorneta  Vixen 16x80 . Bardzo jasna lornetka dająca przepiękne i kontrastowe obrazy. Księżyc pełen był pęknięć cieni  i świecących kraterów . Cień terminatora odcinał już niewielką cześć naszego satelity -zbliża się pełnia. W pobliżu terminatora, na południu w oczy rzucał się "pozorny księżycowy biegun" Tycho z koncentrycznie rozciągającymi się liniami niczym prawdziwymi południkami, typowy uderzeniowy krater -  nazwany na cześć Tycho Brahe -duńskiego astronoma żyjącego na przełomie XVI i XVII w. , o średnicy 86,2 km. Prawie na granicy terminatora, nieco większe kratery Schiller oraz 208 kilometrowy  Gigant - Schickard a obok  nieco mniejszy (115km) Johannes Phocylides. Kratery są dobrze  widoczne lecz w poświacie  trudno je oddzielić i nazwać...ładnie widać kontrastujące   morza i oceany...

 

Na północnym zachodzie pięknie widać było Ocean Burz wraz z Morzami Deszczów i Jasności,  na wschodzie Morza Spokoju, Przesileń i Obfitości. Odbiwszy nieco niżej -rzuciła się w oczy jasna plamka Kopernika i ciemne obszary mórz:  Poznanego, Morza Chmur i Wilgoci. W lornetce na statywie widać w tym czasie (okolice pełni) niezliczone pasma gór stykające się z kraterami, zatokami i szczelinami księżycowymi.. nie sposób je nazwać i wymienić ...ale można nimi upajać wzrok podziwiając jako całość -monolit . Księżyc w lornetce ma też swój niesamowity urok.

Poniżej obrazek strzelony z  body Canona 450D przytkniętym do okularu Lornetki czyli znów prawie Live ;)!

 

post-3-0-04590200-1381950545_thumb.jpg

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapobiega zaparowaniu optyki od wewnątrz - jak piszą fachowcy.

Lecz nie zapobiega parowaniu na zewnątrz optyki niestety! ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
15 minut temu, polaris napisał:

Temat troche zapomniany, ale może wygram "złotą łopatę". Program jest świetny i ma sporo możliwości. Jest wart wydania tych kilku złotych.

Kurde złota łopata dla Ciebie! Oprócz zapomnienia to niektórzy nie znali jego istnienia:)

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ściągnięte wszystkie katalogi widocznej strony. Ogólnie mam włączony NASA Lunar Chart LMP bo lubię klasyki, ale przy teleskopie włączam mapę, która najlepiej kontrastuje dany szczegół czy region.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alice napisał:

Też mam od dawna, ale co by sie przydało to "symulacja fazy" na bieżąco. Czyli płynna linia terminatora jak w rzeczywistości, np. posklejana ze zdjęć co dobę. 

4 godziny temu, polaris napisał:

Takie rzeczy to na żywo w okularze.

Do tego brakuje także libracji, która też by się przydała.  Ja na razie posiłkuję się tym:

https://svs.gsfc.nasa.gov/4768

A w "wolnym czasie" dłubię coś takiego: 

Udało mi się wyświetlić już poprawnie fazę. Nie używam plików JPL tylko systemu online HORIZONS, który dekoduje je za mnie. Niestety mam kłopot z prawidłowym wyświetlaniem libracji. Jak będzie wolna chwilka planuje do tego wrócić.

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się poobserwować Księżyc. Przepięknie oświetlone regiony wzdłuż terminatora, bogactwo szczegółów niewspółmierne do obserwacji głębokiego nieba. Przy zmiennym seeingu postanowiłem sprawdzić jaką uda mi się wycisnąć rozdzielczość z 8" @206x. Udało mi się dostrzec i rozpoznać niepunktowo kratery Encke M (3,3 km) i Herigonius K (3,1 km).

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polaris napisał:

Udało mi się dostrzec i rozpoznać niepunktowo kratery Encke M (3,3 km) i Herigonius K (3,1 km).

Pozazdrościć. Mnie przy powerze ok 170x w SW 102/600 udało się rozróżnić kratery opisane w LunarHD o rozmiarze do 5,5km. Mniejsze to już ziarnko piasku bez wyraźnego kształtu / cienia. Ogólnie LunarHD baaaardzo pomocny. Do tej pory to był "zwykły" księżyc a teraz kopalnia szczegółów do odszukania i radocha jaka a tego płynie.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wczorajszy wieczór i brak chmur. Wreszcie. Piękny zachód słońca, które jeszcze majaczyło nad horyzontem a ja już targałem teleskop na taras. Rozstawiony i już patrzę w okulary. Pierwszy w oczy włazi łysy. Pcha się tak, że trudno na niego nie zerknąć. I jak zacząłem zerkać to już przepadłem całkowicie i tylko on pochłonął cały wieczór. 

W małym powiększeniu (okular 30mm) łysy na tle błękitu i pierwsze spostrzeżenie - Chyba nie jest tak źle z seeingiem. Okular 6,7mm (z barlowem 2x) i podróż wzdłuż terminatora wskazuje, że nie jest tak różowo ale są "momenty" ;) aż dech zapiera. Patrze patrze i nagle zdziwienie a co to? Może dla niektórych to nic nowego ale dla mnie opad szczeki. Clavius! Powiecie co Clavius? Sam w sobie drugi co do wielkości krater na widocznej stronie (chyba tak jest ;)) a mnie zaskoczył sierp kraterów wewnątrz, Zaczynając od Rutherfurd'a włączam LunarMapHD i zaczyna się podróż. Dalej Claviusy D, C, N, J i perełka na końcu nieopisana aplikacji. Rozmiary ich od 47 poprzez 28, 21, 12 do chyba 5-6 km ta nieopisana perełka. Szukam kolejnych Claviusów bo skoro są te to powinny być i inne :) 

Ku swojemu zaskoczeniu nagle obraz wyostrza się tak, że dostrzegam grupkę ziarenek piasku ale z wyraźnymi krawędziami układającymi się na kształt "plusa" lub "iksa". Największy z nich najbardziej na południe to Clavius X (6,5km). Jak się później okazuje (Wiki) jego nazwa własnie od tego iksa z kraterów pochodzi. Ziarenka pewnie po parę kilometrów (wizualnie ok wielkości promienia Claviusa X czyli jakieś 3 km) ale zaskoczyły mnie bardzo bo wcześniej nie dostrzegałem tak małych szczegółów.  I one pochłonęły cały mój czas a raczej wyczekiwanie na te momenty ostrości kiedy były wyraźne

Odkrywania Księżyca ponoć nigdy dość a ja dopiero zaczynam. 

Ostrości wszystkim.

Edytowane przez robinek72
  • Like 3

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)