Skocz do zawartości

okular swa 3,5mm do refraktora 120/600


MaciekGroch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
 niedawno zakupiłem refraktor Sky-Watcher (Synta) BK1206AZ3,(http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1206az3,d705.html). Zastanawiam się nad dokupieniem okularu swa 3,5mm-http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-35-mm,d971.html głównie do Księżyca i może planet. Refraktor ma ogniskową 600mm (apertura 120mm)więc z tym okularem przybliżenie byłoby 171x a maks użyteczne teleskopu to 240x. Zdaję sobie sprawę,że to wartości umowne i że ze wzrostem powiększenia spada jakosć i jasność obrazów (mam już okulary 25mm,10mm,15mm,5mm).Okularkiem 5mm przy dobrym seeingu widziałem naprawdę jak dla mnie piękne widoki kraterów ksieżycowych i zastanawiam się nad tym 3,5mm swa..co by jeszcze trochę więcej wycisnąć ale nie chciałbym dostać obrazów zupełnie nieakceptowalnych z powodu łamania praw optyki;) Krótko:czy ma to sens ?
pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim refraktorze mam podobną ogniskową co Ty bo 700 mm ale nie patrzyłem jeszcze przez okular krótszy niż 5 mm, więc w temacie 3,5 mm się nie wypowiem. Napiszę za to coś w temacie tego SWA. Masz jasny sprzęt (f/5) więc dość wymagający co do okularów. SW SWA nie jest szczytowym osiągnięciem techniki, do tego przeznaczony jest raczej do obiektów głębokiego nieba a nie do US. Skoro rozważasz wydanie takiej kwoty to może warto zapolować na okulary serii LVW Vixena. Akurat na Maniaku ktoś sprzedaje 3,5 mm. Fakt, że jest ciut droższy ale może uda się dogadać ze sprzedającym. A okular jest zdecydowanie lepszy.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,
 niedawno zakupiłem refraktor Sky-Watcher (Synta) BK1206AZ3,(http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1206az3,d705.html). Zastanawiam się nad dokupieniem okularu swa 3,5mm-http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-35-mm,d971.html głównie do Księżyca i może planet. Refraktor ma ogniskową 600mm (apertura 120mm)więc z tym okularem przybliżenie byłoby 171x a maks użyteczne teleskopu to 240x. Zdaję sobie sprawę,że to wartości umowne i że ze wzrostem powiększenia spada jakosć i jasność obrazów (mam już okulary 25mm,10mm,15mm,5mm).Okularkiem 5mm przy dobrym seeingu widziałem naprawdę jak dla mnie piękne widoki kraterów ksieżycowych i zastanawiam się nad tym 3,5mm swa..co by jeszcze trochę więcej wycisnąć ale nie chciałbym dostać obrazów zupełnie nieakceptowalnych z powodu łamania praw optyki;) Krótko:czy ma to sens ?
pozdrawiam!

 

 

Nie ma bata, musisz przyswoić pojęcie źrenicy wyjściowej. :)

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-zrenica-wyjsciowa-z-czym-to-jesc/

 

A tak na marginesie .. masz światłosilny, krótki refraktor, który nie jest mistrzem planetarnego kontrastu! Na Twoim miejscu trzymał bym się źrenicy wyjściowej 1mm, którą daje Ci okular 5mm. Żyjemy w Polsce i mamy waruny jakie mamy!  :-\

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu trzymał bym się źrenicy wyjściowej 1mm, którą daje Ci okular 5mm. Żyjemy w Polsce i mamy waruny jakie mamy!  :-\

Też tak sugeruję, miałem taki refraktorek na AZ3 przez chyba 3 lata - do szybkich obserwacji balkonowych, miałem do niego okularek 4mm. Pamiętam jak dziś - użyłem 1 raz (słownie raz) pewnego piątkowego grudniowego, mroźnego, wyżowego, wieczoru do obserwacji Jowisza. Nie schodź poniżej 5 mm tak jak Ignisdei radzi :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przystało na Boga Nieba - Pięknie 8) Mimo rozmiarów w tym jasnym refraktorku ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam soczewek Barlowa do obserwacji wizualnych ,,zaciemniają" obraz i degradują.

Na Twoim miejscu kupił bym dobry okularek do refraktorów (jeśli przy takich konstrukcjach chcesz zostać) minimum 5 mm, 9-10mm, 15 i 25 Do tego refraktorka to wszystko.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??? ???  Nie słyszałem o tym, jednak posłuchałem kiedyś i polecam każdemu  z ostatnim achromatem go sprzedałem - filtr Baader Semi APO. Idealnie załatwia abberkę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz 102/500 rowniez popieram slowa Jacka nie schodz ponizej zrenicy 1mm czyli okular maks 5mm. Masz super sprzet do rozleglych mglawic i szerokich pol, dokup UHC i OIII 2 calowe. No i docelowy okular ES30mm da ci powiekszenie 20x, pole 4 stopni i zrenice 6mm. Semi apo to dobre rozwiazanie dla achromatow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)