Skocz do zawartości

refraktor sw 120/600 problem


MaciekGroch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukałem na forum podobnego tematu ale dotyczyły one głównie dobsonów lub teleskopów własnego wyrobu.. A więc do rzeczy, posiadam refraktor sky watcher 120/600, wyciąg 2cale z redukcją na 1,25. Jakikolwiek okular (tylko 1,25calowe-25mm,10mm,15mm,5mm)założony bezpośrednio na wyciąg z redukcją daje kompletnie rozmyte obrazy, na tyle że nie można się nawet zorientować na co się w ogólnym zarysie patrzy.Nie można w ogóle wyostrzyć.Podobnie z soczewka barlowa dwucalową,założoną bezpośrednio na wyciąg bez redukcji,plus jakikolwiek okular -ten sam efekt, nie można wyostrzyć. Problem nie występuje jeśli używam kątówek. Chociaż Barlow założony na kątówkę(przy okularach 10 i 25mm z zestawu) też nie daje ostrego obrazu -jakość pogarsza się wraz z 'wydłużaniem'wyciągu a przy maksymalnym jego skróceniu,kiedy jest juz cały"schowany" w tubie nie jest idealnie ostro i a się wrażenie że już bardzo niewiele brakuje no ale dalej kręcić się już nie da. Czy jest tutaj problem z wyciągiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ tak ma ;)

Bez kątówki ani rusz, a z Barlowem niestety musisz dodatkową przedłużkę lub jeśli masz wykręcaną soczewkę Barlowa to ją wkręć w miejsce filtru okularowego - wtedy wyostrzy.

Jednak ja bym Ci radził nie stosować do obserwacji soczewki Barlowa, degraduje i zaciemnia obraz.

Dobierz odpowiednie okulary (ogniskowe niezbędne do tego achromatka) i to załatwi to sprawę z pozytywnym skutkiem dla obserwowanych obiektów :)
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Barlow to 2cale od GSO,zdaje sobie sprawę z wad stosowania Barlowów ale nie jest to najniższa półka i daje naprawdę bardzo małe straty światła, podobną opinie zresztą znalazłem najpierw na astrotestach. Póki co zrobiłem tak, że wykręciłem soczewkę i umieściłem w kątówce (2cale),nakręciłem na soczewkę redukcję dla okularów i spokojnie ostrzy bliskie i dalekie obiekty we wszystkich okularach,obrazy naprawdę nie są specjalnie zdegradowane.tylko ze wtedy ten Barlow nie daje efektu x2 tylko x1,5. Mógłbyś rozwinąć temat tej przedłużki? :-) na początku napisałeś że ten typ tak ma -czyli okular zakładny do wyciągu nigdy nie da ostrego obrazu w tym konkretnym sprzęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mógłbyś rozwinąć temat tej przedłużki? :-) na początku napisałeś że ten typ tak ma -czyli okular zakładny do wyciągu nigdy nie da ostrego obrazu w tym konkretnym sprzęcie?

No jeśli masz wykręcanego Barlowa 2" Edka to tak pozostaw w kątówce Taka krotność zupełnie Ci wystarczy + okular.

Co do okularów bezpośrednio w wyciągu - pisząc ten typ tak ma miałem na myśli konkretnie SW 120/600 z innymi to już indywidualna sprawa danego refraktora. Niema reguły  :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten Barlow:-) oczywiście że to 1,5x jest wystarczające i zostawiam wykręconą soczewkę w kątówce ale po prostu zaciekawiłeś mnie tą przedłużką-gdzie się ją montuje skoro mam wrażenie że właśnie skrócenie tego Barlowa mogłoby już dawać ostrzenie na dalekich obiektach bo na bliskich cały barlow na katówce daje wyostrzone obrazy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, to jest indywidualna sprawa (ogniskowej) danego refraktora. Do jednych jest potrzebne ,,wydłużenie" aby okulary bez kątówki ostrzyły czy Barlowy przy innych innych Barlow za cholerkę za kątówką nie chce ostrzyć (za długo).

Nic na to nie poradzisz.. Indywidualne kombinacje metodą prób i błędów. Najlepiej wykorzystywać do testów (przed kupnem) jakieś przedłużki z zrolowanego kartonu. Gorzej jest gdy wyciąg już ,,do przodu" nie pójdzie :-[

Jednak jeszcze raz proponuję dobrać odpowiednio okularki. Ten Barlow jest troszeczkę lepszy od normalnych niskobudżetowych (mam go) jedyną konstrukcją na odpowiednim poziomie (nie degradującą obrazów) są soczewki powermate, no ale to już grube pieniążki w porównaniu do soczewek Barlowa :)
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku z całym barlowem wyciąg już do przodu nie pójdzie więc chyba nie ma co kombinować z przedłużkami..oczywiście masz rację że najważniejszy dobór okularów i tym też się kierowałem, dokupiłem 15mm od wiiam optics i 5mm od delty-głównie do księżyca rzecz jasna.Potem poczytałem o tych trochę lepszych barlowach i wziąłem tę gso..jeśli najlepsze efekty da jej wykrecenie i używanie z krotnością 1,5 to tak jej będę używał :-)a kwestia okularów otwarta cały czas, nabywanie takich akcesoriów to chyba długotrwały proces :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj radził bym Ci zastanowić się czy będzie to Twój teleskop docelowy  ???  ewentualnie weź pod uwagę typ konstrukcyjny teleskopu, który będziesz chciał wybrać. Newtony są bardziej wymagające jeśli chodzi o okulary (choć mnóstwo obserwatorów z powodzeniem używa ,,średniopułkowych"), Natomiast refraktory, MAKi czy SCTki mniej, dlatego w początkowej fazie astro szkoda wydawać pieniążki pod pierwszy teleskop. Ten achromacik jest fajnym jasnym podręcznym teleskopem, niemniej nie powojujesz nim przy planetach czy ,,średnich i mniejszych" DSO.

Proponuję z nim pozostać przy Ploslach od 5 do 25mm co 5 mm ogniskowej :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Z czasem na pewno będzie coś większego i lepszego, po prostu to jest pierwszy sprzęt na rozeznanie :-)docelowo chyba jednak refraktor apo ,może 150mm jeśli nie będzie ważniejszych wydatków w przyszłości :-)

Jeśli  Ci mogę coś podpowiedzieć , to pozbądz się tego telepa. Kup sobie SW ed-100, a naprawdę docenisz skok ,,jakościowy". O ile lubisz  ,,spoglądać" na planety, to od razu zauważysz różnicę. Refraktor APO 6" , to marzenie większości z  ludzi spoglądających w kosmos, jednak jego cena ,,studzi" zapędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)