Skocz do zawartości

Ciekawe zdjęcie


Ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

To ostanie zdjęcie też tak czasem mam jak nie zaplanuję, co i jak mam obserwować nocne niebo, wiecie i to piszę dla początkujących zanim wyjdziesz podziwiać nocne niebo, najpierw zaplanuj, co chcesz obserwować, bo jak tego nie zrobisz szkoda tylko nocy obserwacyjnej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonał ją Marko Korošec, fotografia bierze udział w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest (i chyba nawet wygrała! ).

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ten, najstarszy znany żyjący wombat na świecie ma 29 lat. Duża mysz :)
Ten filmik też warto zobaczyć. Tematyka podobna. Jest zaskoczenie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=bfkAXHa-U6w&feature=youtu.be

post-3455-0-30453900-1409131926_thumb.jp

post-3455-0-26704000-1409131937_thumb.jp

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle zaczynam od Twojego blogu opartego na "Reaktor Wiedzy" oraz od Astronomicznych Wiadomości z Internetu.

Tym razem pomyślałm, że to są życzenia dla któregoś z naszych forumowiczów i nie wczytałem się. Sorry.

 

Dobrze chociaż, że zdjecia jednak się różnią. U mnie,  szczęśliwym przypadkiem,  jest inna osoba prezentująca :)

 

A co do konwergencji to w rzeczy samej. Gdzieś czytałem, że przodkowie delfinów, dawno temu, żyli na lądzie i byli zwierzątami zdaje się kopytnymi, ale często zapuszczały się w wodę i w końcu pozmieniały się tak bardzo.

 

Zdjęcie z:

 

http://apod.pl/apod/ap140817.html

post-3455-0-35515700-1409138713_thumb.jp

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Plastyk, malarz wykorzystujący precyzyjną wiedzę o tak zwanej  perspektywie tworzy magię dla obserwatora patrzącego z określonego miejsca.

 

Niestety my, w astronomii amatorskiej, prawie wszystkie obiekty widzimy zawsze z jednej perspektywy

- nie możemy stanąć raz tu raz tam - gdy oglądamy M31, a nawet gdy oglądamy bardzo znany i uroczy asteryzm (głównie lornetkowy) "Wieszak".

post-3455-0-55941300-1411673671_thumb.jp

post-3455-0-90194800-1411673684_thumb.jp

post-3455-0-35904500-1411674115_thumb.jp

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Fotografia czarno-biała wraca do łask. Dziwny materiał na pniach palm. Parking/magazyn XXI w.

 

Gdy ludzie zabierają się za ingerowanie w ewolucję (np kotów) to ręce opadają :)

 

Smartfon lubią nie tylko ludzie.

 

Małpa z sensownie przez nią używanym pismem obrazkowym (mniej więcej jak pierwotny chiński/mandaryński).

Powiedzmy sobie szczerze. Mózgoczaszka szympansa Bonobo Kanzi jest znacznie mniejsza niż gatunku Homo sapiens sapiens. Mózg jego może jest też mniej pofałdowany. Dlatego jest on w stanie z sensem opanować 200 lub 300 słów, dorosły człowiek zaś kilkadziesiąt tysięcy.

Jednak te 200-300 słów też robi spore wrażenie. Odpowiada elokwencji kilkuletniego dziecka.

Gdy razu pewnego szympans ten chciał poprosić o jarmuż wybrał, za pomocą lexigramu, bodajże trzy słowa: chcę; wolny; sałata.

Jarmuż jest podobny do sałaty ale wymaga dłuższego gryzienia.

Okazał się ten szympans językowo twórczy; kumaty :)

 

 

post-3455-0-65326300-1415004175_thumb.jp

post-3455-0-22998100-1415004184_thumb.jp

post-3455-0-57029600-1415004193_thumb.jp

post-3455-0-60263900-1415004201.jpg

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie fotomontaż to ja wymiękam ::)

Dawno temu nakryłem moją córkę jak raczkując wyjadała naszemu owczarkowi chrupki z miski (jedli razem bez warczenia na siebie) ale taki bodyguard..... :D

 

post-476-0-56172500-1415101385.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-3097-0-42505600-1415173559_thumb.jp

 

Takie cudo dzisiaj rano znalazłem na fejsbukowym National Geographic :)

Zdjęcie zrobiono w Wonthaggi, koło Melbourne, Australia . Bardzo nietypowe zjawisko :)

  • Like 3
  • Thanks 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Te niebywale wielkie konstrukcje mają już około 100 lat. Techniki zabezpieczania ludzi konserwujących ich elementy były niezwykle skromne.  Nierzadko byli zaasekurowani na całe 0.00% :) Widok emocjonujący. Ludzie niebywale odważni.

Brooklyn Bridge 1914
Wieża Eiffela 1932

post-3292-0-22306200-1417868232_thumb.jp

post-3292-0-66503500-1417868242_thumb.jp

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Notatki biograficzne o W.Tierieszkowej oraz J.Pastranie uzmysłowiły mi kosmiczno-gatunkowe aspekty na przestrzeni dziejów.

Czy człowiek będzie się zmieniał? Moim zdaniem nie dopóki jesteśmy na Ziemi. Tu nie ma już małych, odseparowanych populacji
Z racji, że Słońce co 100 milionów lat zwiększa moc z jaką ogrzewa wszystko dookoła o 1 procent będziemy najpierw migrować na Marsa, a po kolejnej rewolucji na Słońcu znowu dalej.
Wtedy sytuacja ulegnie zmianie. Zaistnieje napromieniowanie podczas przelotu oraz mała populacja na obiekcie kosmicznym docelowym.
Będzie to zapewne dalsza planeta w US lub duży księżyc takiej planety. Ponadto, statystycznie, co około sto milionów lat, z racji dryfowania względnego gwiazd,
pojawi się możliwość "skoku" pod inną gwiazdę na dystansie zaledwie miesiąca świetlnego.
Takie skoki realizowane kilka razy można by nazwać "Autostopem przez Galaktykę". 🙂

Przebieg powstania nowej "wersji" anatomicznej naszych potomków najpewniej będzie podobny lub analogiczny do znanego z przeszłości.

Krótkie loty w kosmos, zwłaszcza pod osłoną pola magnetycznego Ziemi (ale tylko od naładowanych cząstek lecących ze Słońca - zostają nie naładowane z całego kosmosu i wszelkie fotony - także najgorsze - czyli gamma i rentgenowskie) zwykle nie przeszkadzają w posiadaniu zdrowego potomstwa.
Tierieszkowa kilka miesięcy po locie w kosmosie w 1963 roku poślubiła kosmonautę Andrijana Nikołajewa, a w 1964 roku urodziła córkę Jelenę.
Niemniej zawsze można mieć pecha i wtedy dziecko będzie efektem mutacji - być może takiej jak ta co załączam na grafice.
Co istotne to była cecha dominująca w genach skoro odziedziczył ją syn. Akurat była niekorzystna.
Gdyby była korzystna i zaszła w małej populacji to byłby to przykład jak powstaje nowy gatunek.
Pierwszy homo erectus miał genetycznie uwarunkowany większy mózg niż jego rodzice - australopiteki - i zdominował grupę dzięki czemu potem, w podobny sposób, powstaliśmy my.


Filmik ESA (The future of the Sun):

The_Sun_s_future_pillars.gif

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Pastrana.jpg

minog.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografie cyfrowe może przetrwają tysiąclecia ale analogowe szybko się starzeją - jak widać na policzkach tego znanego pisarza, poety.
Cyfryzujmy je dla następnych pokoleń. Chyba nie wystarczy skaner płaski za kilkaset złotych?

Jakbym był na wystawie takich fotografii jak poniżej linkuję i jakiś reporter zapytał mnie:
Piękne, prawda?
To pomyślałbym, że mi do Majkowskiego trochę brakuje - bo nie wiem jak odpowiedzieć - zważywszy na 1-sze, zwycięskie zdjęcie.

Linki do zdjęć na BBC:

_130065068_insectweek22over18-firstplace

 

_130065076_insectweek22over18hcommperkin

 

_130065070_insectweek22under18-firstplac

 

_130065072_insectweek22over18-secondplac

 

z artykułu:

https://www.bbc.com/news/in-pictures-65876963

Załączam też mem z nutką satyryczno-humorystyczną bo linki (czyli portal BBC) może nie przetrwać, a forum astronomiczne nawet miliard lat, imho.
Dzięki temu ludzie czytający nasze forum za miliard lat będą mogli zobaczyć co komentowałem.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

majkowskiw.jpg

mem_miniatura_humor.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małpa zachwycona niebem. Zdjęcie obiega świat.
Indie, po zbadaniu doniesień naukowych o budowie mózgu orek oraz o ich bogatych rozmowach podwodnych nie wrodzonym językiem uznały delfinowate "za osoby nie będące ludźmi" i zakazały niewolenia.
Czy już pora i na szympansy?

Spotkanie tak dużego ślimaka najpewniej powoduje zdumienie porównywalne ze spotkaniem współczesnego człowieka ważącego 610 kilogramów (to też fakt).
A kolokwialnie pisząc o grafice - boję się dotarcia zmasowanej malarii nad Wisłę i Odrę oraz niebezpiecznie jadowitych pająków.
Do tej pory zazdroszcząc Australijczykom ciekawszego nocnego nieba wiedziałem, że oni mają, zarazem, mniej bezpieczne życie z racji jadowitych pająków i węży.
Nasze niebo nocne szybko się nie zmieni ale ta druga różnica może i szybko.
Wtedy, inaczej niż w znanej, sympatycznej piosence, nie zrealizuje się hipoteza twórcy, że "Pero pero, bilans musi wyjść na zero!". Ale niech tam mają lepiej! 🙂
Omega Centauri jest ogromną gromadą kulistą (jak ten ślimak wśród ślimaków) niewidoczną z Polski.
Link
Omega_Centauri_pillars.jpg
z
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Black_hole_found_in_Omega_Centauri

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

opam33.png

oslimak.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już u szympansów zdarza się, że pan szympans daje Pani szympansicy ładny kwiat. Nie odwrotnie. 🙂
Zauważyłem, że Panie często noszą ubrania we wzory kwietne, a panowie we wzory nie kwietne tylko geometryczne lub jednolite. Popieram. 🙂

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

sezon.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest lądowisko zbudowane do kręcenia scen nowego Bonda czy może tajne ale faktyczne lądowisko dla pojazdów prawdziwych kosmitów?
Wtedy prawdą by jednak było niedawne, dziwne doniesienie National Geographic, że władze mocarstw atomowych dyskretnie dogadały się z kosmitami.
*
Aby nie zrobić tu maksymalnego auto-obciachu u czytelników słabo łapiących ironię, wspomnę, że wielu ludzi zna mnie z hipotezy,
że wszystkie teorie spiskowe w XXI wieku (włącznie z antyszczepionkowymi) to bzdury, bo liczne mocne media mocno konkurują o ciekawy materiał
i ich dziennikarze śledczy bardzo szybko wykryliby prawdziwy spisek.
Często może być tak, że broszura lub strona internetowa opisująca teorię spiskową emituje przekaz
bo jego twórca zbija kapitał finansowy, polityczny lub psychologiczny na tym, choć sam w to nie wierzy.
W szczególności mogą to być reklamy prezentujące się gdzieś obok "przy okazji".
Nikt nie ma monopolu na prawdę ani permanentnie niepodważalny autorytet, mogę się mylić, ale skoro to starannie przemyślałem to  opisuję wnioski.
*
Amerykanie jednak nie zorganizowali zamachu na WTC lecz prawdziwa jest oficjalna wersja.

*

Amerykanie jednak wylądowali na Księżycu.

Astronauta Buzz Aldrin, pilot modułu księżycowego, stoi na powierzchni Księżyca w pobliżu nogi modułu księżycowego, Eagle, podczas spaceru księżycowego Apollo 11. Astronauta Neil Armstrong, dowódca misji, wykonał to zdjęcie 70-milimetrową kamerą księżycową. Podczas gdy Armstrong i Aldrin zeszli w module księżycowym, aby zbadać Morze Spokoju, astronauta Michael Collins, pilot modułu dowodzenia, pozostał na orbicie księżycowej z modułem dowodzenia i serwisowym Columbia. Zdjęcie przedstawia dodatkowo Aldrina, w jego wizjerze jako odbicia, Armstronga, Ziemię, lądownik, a także umieszczoną flagę i instrumenty. Jest to rzeczywiste zdjęcie wykonane na Księżycu przez Armstronga. Armstrong trzymał aparat lekko obrócony, tak aby kadr nie obejmował górnej części przenośnego systemu podtrzymywania życia ("plecaka") Aldrina. Antena komunikacyjna zamontowana na górze plecaka jest również odcięta na tym zdjęciu. Kiedy zdjęcie zostało udostępnione publicznie, zostało obrócone zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby przywrócić astronautę do pozycji pionowej w celu uzyskania bardziej harmonijnej kompozycji, a nad jego głową dodano czarny obszar, aby odtworzyć brakujące czarne księżycowe niebo. (Wikipedia)

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

AA19ji92.jpg

apollo11.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fikcja wkracza do nauki. 🙂

To jedyny (niestety martwy) egzemplarz tego gatunku znany ludzkości i zarazem jedyny chrząszcz bez jakiegokolwiek śladu skrzydeł.
Czy kolejne dziwne zwierzę odkryte na Ziemi biologowie wychowani na filmach XXI wieku nazwą Na'vi ? 🙂
Odnosząc się do podpisu w lewym dolnym rogu:
Czy zaliczenie tak kulturalnych kosmitów (jak Na'vi) do "FAUNY" jakiejś planety to skandal - haniebny jak rasizm?
Kto zgadza się że skandal daje na ten post: [Lubię], a kto nie to [Śmiech].
Kto uważa, że go ten temat wcale nie interesuje bo nie wierzy w życie poza Ziemią daje: [Dziękuję].
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

Klikajcie.jpg

Edytowane przez Ekolog
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My, pasjonaci astronomii, dobrze znamy angielskie słowo: Pollution.

Tu akurat jest widoczne w tytule: "Science US Canada mining pollution".

Marksistowska, po wielokroć błędna, ideologia uważała powietrze, wodę za "dobra wolne" z których można korzystać za darmo bez ograniczeń
i wlewać lub emitować tam cokolwiek - bo to nieskończenie wielki rozcieńczalnik trucizn. 🙂
Inny błąd marksizmu przewidział niejako już wcześniej wybitny polski poeta Adam Mickiewicz,
że własność państwowa upada, a jak konkretny człowiek jest właścicielem to kwitnie i rośnie wydajność całego przedsięwzięcia czy firmy.

"Gospodarz widzi, w jakim stanie jest obora;
Dozoru tego nigdy sługom nie poruczy,
Bo Sędzia wie, że oko pańskie konia tuczy."

http://www.lektury.waw.pl/6/7/pan-tadeusz

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

pollution.jpg

World_light_pollution.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak patrzy się dziś tu i tam to wydaje się, że z zasiedlaniem świata organizmy nie mają problemu.
Jest jednak pewien haczyk. Gdy pojawia się przestrzeń oceanu albo ... ocean przestrzeni. 🙂 😞

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

oceany.jpg

hohoho.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testu lustra (na świadomość czyli refleksję "To ja") nie zdały niedźwiedzie, psy, koty. Zdali ludzie, słonie, delfiny, szympansy, goryle, orangutany, sroki i ...

świnie! (ludzie związani z leśnictwem lub myślistwem mówili mi że dzikie świnie czyli dziki są bardzo inteligentne i sprytne).

 

Obawiam się, że kosmici, którzy dolecą tutaj za sto czy dwieście milionów lat (bo pewne układy planetarne dodryfują wtedy sensownie blisko do Słońca) zdadzą ten test i inne testy na inteligencję lepiej niż ...

ludzie. 🙂

 

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

me12.jpg

 

 

800px-Alfred_Binet.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W parku na ławce facet gra z psem w pokera.
- Ale mądry pies! - zachwyca się przechodzień.
- No nie bardzo. Jak mu przychodzi dobra karta to merda ogonem. 🙂

Ten pies to mi przypomniał mój felietonik co leży na półce od jakiegoś czasu.

Przypadek rządzi światem.
Tak uważają fizycy kwantowi, według których przyszłość jest losowana w ostatniej chwili - więc fundamentalnie i absolutnie nie do przewidzenia.
I coś w tym jest. Nawet w zwykłym życiu - jak zobaczycie dalej.
Domalowałem człowieka na ciekawym zdjęciu dziwnego pojazdu aby pokazać rozmiar koła i jedyny kontrastujący kolor jaki mi pasował na jego głowie to był niebieski.
Wtedy, z konieczności, poszukałem informacji co to są 'niebieskie berety'.
Te uwagę moją skierowały na Kosowo.
Finalnie zobaczyłem na fladze Kosowa gwiazdy i pobiegłem szukać ich związku z kosmosem ale okazało się, że nie ma i cała robota ... psu na budę! 🙂

Skoro o pieskach to dorzucę jeszcze zdjęcia ruchome - filmik o dziesięciu najdziwniejszych zwierzętach z zabawnie brzmiącymi niekiedy ich nazwami naukowymi.

Wyrak upiorny i

(trochę żałuję że jak się rejestrowałem na astronomicznych forach kilkanaście lat temu to zamiast 'ekolog' nie nazwałem się tak odlotowo jak ono)

moloch straszliwy .  🙂

Jak ktoś planuje się zarejestrować to ma jeszcze okazję skorzystać z tej nazwy.

Powitam  Molocha Straszliwego  z dużym entuzjazmem. Na pierwsze trzy wpisy lajki dam w ciemno! 🙂

 

 

Na niebie psów nie brakuje 🙂
Mamy konstelacje (najlepiej widoczne w Zimie): Mały Pies (Canis Minor) oraz Wielki Pies (Canis Major).

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

sher.png

cmi.jpg

cma.jpg

moloch_straszliwy.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory myślałem, że jesteśmy cywilizacją kosmiczną bo stąpaliśmy po Księżycu, Falcony latają na orbitę, zrobiliśmy fotkę Ziemi:
"Błękitna kulka" (najsłynniejsze zdjęcie kuli ziemskiej). Gdy jednak zobaczyłem jak
"Wielka błękitna dziura" pokazała pewne kulisy naszego funkcjonowania to pomyślałem, że jesteśmy cywilizacją zasługującą może na inną nazwę. 😉

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

s_b_k.jpg

s_b_d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)