Skocz do zawartości

Październikowa burza


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Wydawało się, że 2 cześć października już jest po sezonie burzowym, a tymczasem wczoraj trafiła się bardzo solidna burza po 3.00 w nocy. Akurat człowiek leżał sobie w łóżku i próbował zasnąć, gdy coś błysnęło, myślałem że mnie się coś zdawało ze zmęczenia, ale za chwilę znowu i znowu - popatrzyłem chwile w okno i rzeczywiście błyski okazały się realne. Zaczęło się analizowanie, czy warto wstawać, ubierać się, szykować aparat, montaż i wyłazić na balkon, czy też ta burza to będzie tlyko parę błysków i się nie nie opłaca. Wstałem właczyłem kompa, sprawdziłem sat24 i rzeczywiście trochę cumulonibusów przechodziło od zachodu przed pas pomorza. Tymczasem błyski za oknem zyskiwały na efektywności i dało się słyszeć coraz głośniejsze grzmoty. Trzeba było szykować się do wyjscia na balkon, w międzyczasie wyłączyli prąd i trzeba było ganiać po domu z latarką, aby znaleźć apart i śrubke do montażu.

Koniec konców znalazłem sie na balkonie. Burza była dość intensywna - na pewno jedna z lepszych w tym roku - po kilka wyładowań na minutę. Najlepszy był moment jak burza przechodziła nad blokiem - wielkie pioruny przecięły niebo, a huk zapewne obudził nie tylko amatorów ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Pewnie zapaliłoby się sporo światełek w domach, gdyby nie wyłączono prądu. Chwilę potem była chyba najlepsza seria wyładowań jaką widziałem, a już na pewno dała do zrozumienia dlaczego Zeus, Jowisz, Thor i Perun były naczelnymi bóstwami w dawnych kulturach ;). Padajacy ulewny deszcz momentalnie przybrał na siłę, sądząc po szumie to musiała być ściana wody. Po chwili jednak intensywność deszczu spadła, a intensywne wyładowania prawie ustały - były tylko jakieś błyski w oddali raz na kilka minut, więc wróciłem do domu spać.

 

Szczeście dopisało i udało się zrobić 2 fotki z 2 najlepszych serii wyładowań, o których wyżej wspomniałem:

 

 

1znmr82.jpg

 

 

1zxsbyc.jpg

  • Like 6

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Października z burzami nie kojarzyłem w ogóle, a tu masz... Jedna ok. 15 października(gwałtowna) u mnie, a druga dzisiaj rano w Usce, ale słaba;D Zdjęcia dobre, lubię takie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie zdjęcie bardzo efektowne, nawet jakieś czarne błyski uchwyciłeś ;)

Pierwszy raz słyszę o burzy w październiku.

Jakieś paprochy musiały być na obiektywie - poprawiłem w paincie i wrzuciłem jeszcze raz. Jeszcze 1 fotka pioruna z tamtej nocy - tym razem uchwycony z daleka (fotka to crop - rozmiar oryginalny).

1rypfc.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)