Skocz do zawartości

Astrofotografia ze statywu


astromaster

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo fajne zdjęcia , bardzo miło się je ogląda :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam zdjęcia drogi mlecznej, pytanie techniczne - Jak udało Ci się wyostrzyć tak dobrze gwiazdy ? Kiedyś próbowałem takie zdj zrobić to wyszły bardziej placki niż igiełki. 

Zależy jakim obiektywem chciałes wykonać zdjęcie. Niektóre (szczególnie te stasze)  są po prostu tak miękkie, że wyostrzenie na gwieździe jest praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji gwiazdka zawsze będzie plackiem. Ja tą Sigmą ostrzyłem na LV w powiększeniu 10x, z resztą to moja jedyna metoda ustawiania ostrości w ogóle. Ogniskowanie tą Sigmą to czysta przyjemność, ponieważ ma wspaniałą rozdzielczość oraz zabójczą ostrość. Żeby jeszcze AF chciał lepiej pracować na fotkach dziennych, to już niczego do szczęścia by nie brakowało. Trzeba chyba pomysleć nad urządzeniem Sigma USB Dock.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemne fotki dla oka, Widać że można zwykłą lustrzanką na statywie robić bardzo dobre fotki :-)

Wysyłane z mojego X10i za pomocą Tapatalk 2

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Temat podpiąłem bo jest to pierwszy nieraz krok w astrofotografię i mogą się przydać dane o zdjęciach.

A nie trzeba super sprzętu aby zacząć a-foto. I zapraszam do prezentowania swoich prac ze zwykłych statywów.

 

Edit Mod.

Temat poczyściłem ze zbędnych postów i proszę o wstawianie zdjęć zgodnie z tytułem wątku i zamierzeniem autora a zrobi nam się pokaźna biblioteka zdjęć ze statywu fotograficznego 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bark śniegu i dobra pogoda (co o tej porze roku niezmiernie rzadko się zdarza) umożliwiły dojazd na miejscówkę z reguły niedostępną zimą,

Kilka fotek z Canona, pojedyncze strzały, ISO1600, czas 10-15s, 18mm, F/3,5.

 

Jowisz:

 

post-667-0-09086100-1387819283_thumb.jpg

 

Wenus nad łuną Żywca:

 

post-667-0-01076700-1387819336_thumb.jpg

 

Woźnica:

 

post-667-0-25811300-1387819398_thumb.jpg

 

Woźnica, Perseusz i Plejady:

 

post-667-0-51124800-1387819457_thumb.jpg

 

Kasjopea i okolice:

 

post-667-0-66344400-1387819497_thumb.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

YES

Przypuszczam, że, po kliknięciu powyższego zdjęcia, patrząc na ekran z odległości rutynowej (50 cm) wielu z forumowiczów zobaczy M42

w takiej wielkości jak w naturze; gołym okiem.  To tak od strony teoretycznej oceniam. Ostatni raz przesliczną M42 widziałem 45 lat temu na wsi nad Wisłą niedaleko Szczucina, w Wigilę, z sadu za domem dziadka i babci. Jako 8 latek. Jej widok wtedy mnie zafascynował ale dopiero po latach skojarzylem że to zapewne była mgławica w Orionie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YES

Przypuszczam, że, po kliknięciu powyższego zdjęcia, patrząc na ekran z odległości rutynowej (50 cm) wielu z forumowiczów zobaczy M42

w takiej wielkości jak w naturze; gołym okiem.  To tak od strony teoretycznej oceniam. Ostatni raz przesliczną M42 widziałem 45 lat temu na wsi nad Wisłą niedaleko Szczucina, w Wigilę, z sadu za domem dziadka i babci. Jako 8 latek. Jej widok wtedy mnie zafascynował ale dopiero po latach skojarzylem że to zapewne była mgławica w Orionie.

Pozdrawiam

Do Zatomia przyjedź, będzie retrospekcja ;)
  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Nie zapominam jednak, że latka lecą. takiej źrenicy wejściowej (i jasności subiektywnej powierzchniowej) już raczej nie "odpalę" 

chyba, że po atropinie :)  ;)

 

Kusisz, a jeszcze jak tam pewna Anna będzie to może rzeczywiście jakąś tanią linią przylecę. UPS. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż wstyd pokazywać co sfotografowałam, ale narazie zaczynam 'zabawę' z astrofotografia zawsze mnie to bardzo interesowało tylko nigdy nie było czasu ani sprzętu tutaj kilka zdjęć które udało mi się zrobić Canonem 1000 D i teleobiektywem Sigma 70-300

 

 

 

post-2952-0-04685100-1388925507_thumb.jp

 

 

post-2952-0-34785000-1388925508_thumb.jp

 

 

post-2952-0-69861800-1388925509_thumb.jp

 

 

post-2952-0-38577700-1388925511_thumb.jp

 

 

 

Przypadkiem złapałam też takie obiekty:

 

 

post-2952-0-54147200-1388925560_thumb.jp

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze że są chęci i Cię to interesuje. Postaraj się robić szerokim kadrem. Ja zaczynałem zabawę cyfrowym aparatem i się cieszyłem, że coś złapałem. Życzę wytrwałości.

 

 

EDIT:

 

Ustaw czas naświetlania przy szerokim kadrze na 15s i iso 800. Potem przejrzyj zdjęcia  i eksperymentalnie zmieniaj czasy naświetlania. Ja nie przekraczałem czasu 25sek przy obiektywie 70mm a 30 sek to już dużo.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież jakby się poruszył to byłyby zamazane, a one są w dobrej ostrości złapane.

Zobacz, że te ślady są takie same, mają ten sam kształt. To są poruszone gwiazdki, rok temu wieszałem lustrzankę z dużym obiektywem na EQ1 (EQ1 użyty jako statyw). I też miałem kilka podobnych klatek

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już widać poprawę w fotkach. Co do księżyca (to nie jest pełnia :D), to postaraj się zrobić kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć i złożyć je w Registaxie, zobaczysz ile detalu wyciągniesz z linii terminatora :)

 

Zdjęcia oczywiście rób w formacie RAW - to jest ważne.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)