Skocz do zawartości

Astrofotografia ze statywu


astromaster

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka moich zdjęć z 8 czerwca, nie ma co porównywać do Waszych, ale ja tam jestem zadowolona ease

Canon 1100d, f/5.6, ISO 800, czasy 25-30 s, a przy Księżycu nie pamiętam jakie xD 

IMG_1847.JPG

IMG_1876.JPG

IMG_1853.JPG

IMG_1868.JPG

IMG_1870.JPG

IMG_1865.JPG

 

Tutaj samolot zostawił dość ciekawy ślad, kropeczki na przemian czerwone i białe :))

IMG_1882.JPG

  • Like 9

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ola - wiem, że zmęczenie szkolne - ale za chwile pałę dostaniesz za brak wizytówki fotek Crazy

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, dopiero zaczynam ( na nowo ) swoją przygodę z Astrofotografią. Jeśli ktoś ma chęci by ocenić moje pracę to dziękuję! ;) Zdjęcia wykonano z następującymi parametrami: Aparat Sony NEX-C3 16mm. Zdjęcie 1. F/2.8, 25 sek, ISO 800. Zdjęcie 2. F/2.8, 20 sek, ISO 800. Zdjęcie 3.  F/2.8, 20 sek, ISO 400.    

Ps: Mam niesamowity problem z wyostrzeniem ( działam na MF ) gwiazd, proszę o pomoc bo na pewno coś robię źle. 

MjsPvk1.jpgTxcBiWg.jpg69Kh375.jpg

  • Like 6

Sygnaturka Fotografia 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim aparacie pewnie można powiększyć obraz na podglądzie na LCD - powiększ go maksymalnie i ustaw ostrość na jakiejś jaśniejszej gwieździe. Dużo więcej nie da się zrobić raczej. Możesz jeszcze spróbować przymknąć przesłonę np do f/4, to powinno zredukować wady obiektywu i może gwiazdki będą wtedy mniejsze - choć te najjaśniejsze mogą mieć wtedy spajki :) Zależy jak jest zbudowana przesłona w tym obiektywie. 

Na drugiej fotce M31 się załapała :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

W Twoim aparacie pewnie można powiększyć obraz na podglądzie na LCD - powiększ go maksymalnie i ustaw ostrość na jakiejś jaśniejszej gwieździe. Dużo więcej nie da się zrobić raczej. Możesz jeszcze spróbować przymknąć przesłonę np do f/4, to powinno zredukować wady obiektywu i może gwiazdki będą wtedy mniejsze - choć te najjaśniejsze mogą mieć wtedy spajki :) Zależy jak jest zbudowana przesłona w tym obiektywie. 

Na drugiej fotce M31 się załapała :)

Akurat metodę z wspomaganiem MF znam i używam, tylko ciężko znaleźć punkt odniesienia na niebie. Ze zmianą do f/4 przetestuję dziś nocą. ;)  Dzięki za pomoc! Ps: Jestem Jeleniem jeśli chodzi o topografię nieba, gdzie na drugim zdjęciu jest M31? Speechless

Sygnaturka Fotografia 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry poszczególnych zdjęć: 1.  f/3.2  ISO 800  Czas 15 sek.  2.  f/3.2  ISO  1600  Czas 15 sek.  3.  f/3.2  ISO 800  Czas 20 sek.  Aparat: Sony NEX-C3 - 16mm f/2.8 

Zmniejszył bym wartość przesłony do f/4.0 jak pisał Pan Jolo, ale zdjęcia były by zbyt ciemne a boje się ustawiać ISO na wartości ok. 3000 bo nie wiem czy szum nie był by za mocny. 

Gmeo9U6.jpgVydLsat.jpgovyLkHM.jpg 

  • Like 4

Sygnaturka Fotografia 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Piątkowa nocka pod rozgwieżdżonym a przede wszystkim bezchmurnym niebem, pozwoliła mi na dalsze poznawanie i rozwijanie astronomii i  fotografii . Czas spędzony na tarasie zaowocował w udane zdjęcia , lecz jedyny problem który mi przeszkadzał to  latarnie uliczne oddalone około 40 metrów od mojego tarasu. Efekt jaki uzyskałem i tak uznaję za bardzo udany. Czas najwyższy na zmianę obiektywu  i wyjazd w Bieszczady .

02.07.2016 , godz. 01:48  , Nikon D3200 , AF-S DX NIKKOR 18-55mm , f/3.5 ,ISO 1600 , 30s , obróbka w Photoshop . 

droga mleczna 01.07.2016.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ksionekm napisał:

Moje pierwsze w życiu próby robienia zdjęć nieba. Efekt wypadu na jedną noc w Bieszczady.

Nikon D3100, F/4, kitowy obiektyw 18-55, czasy naświetlania 15-25s. ISO 1600(chyba za duże...) Mam duży problem z ustawieniem ostrości :(

ISO 1600 wcale nie jest za duże - ot, tak w sam raz.

Odnośnie zdjęć: na każdym widać poruszenie gwiazd. Może ono wynikać albo z niestabilności statywu (np. wprawionego w drgania przez wiatr) albo z poruszenia aparatem (np. nieużycie samowyzwalacza). Ostrość najlepiej ustawiać używając trybu Live View. Nakierowujemy aparat na odpowiednio jasny obiekt (jakieś odległe światło lub planeta/gwiazda) i w maksymalnym powiększeniu ręcznie wyostrzamy obraz na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, AstroHornet napisał:

ISO 1600 wcale nie jest za duże - ot, tak w sam raz.

Odnośnie zdjęć: na każdym widać poruszenie gwiazd. Może ono wynikać albo z niestabilności statywu (np. wprawionego w drgania przez wiatr) albo z poruszenia aparatem (np. nieużycie samowyzwalacza). Ostrość najlepiej ustawiać używając trybu Live View. Nakierowujemy aparat na odpowiednio jasny obiekt (jakieś odległe światło lub planeta/gwiazda) i w maksymalnym powiększeniu ręcznie wyostrzamy obraz na wyświetlaczu.

Samowyzwalacz był ustawiony- zdecydowanie wynika to z niestabilności statywu, bo to był baaardzo marny statyw, w dodatku parę osób kręciło się obok. Szukam sobie właśnie jak dołączyć aparat do montażu EQ3-2 i za miesiąc będę próbował jeszcze raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie, to jest mój pierwszy post na forum.
Astronomią interesuję od dość dawna, ale zasadniczo ograniczałem się, ze względu na kiepski wzrok i lokalizację, w której mieszkam, do literatury popularno naukowej. Czyli byłem niepraktykującym ;) miłośnikiem astronomii.
Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem lustrzanki cyfrowej, co wreszcie dało mi możliwość podjęcia prób zrobienia jakiś zdjęć nocnego nieba.
Jak, na razie moje zdjęcia, to bardziej astronomia romantyczna, niż profesjonalna.
Na przywitanie chciałbym Wam pokazać jedno z moich pierwszych zdjęć astronomicznych.

Zdjęcia jednak nie będzie  :(
Dostaję informację o błędzie podczas wywołania, ale bez informacji, co, jest przyczyną błędu.
Zatem witam bez zdjęcia..... zdjęcie w formacie 1,7mb png, 980kb jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wawrzek- musisz mieć 5 postów na forum aby móc dodawać załączniki.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się dołączyć do dyskusji....
Mam już swoje, choć niewielkie doświadczenie.
Z tym ISO, to wiele zależy od matrycy, w moim przypadku optymalną wartością ISO jest 3200.
Pierwsze moje "sensowne" zdjęcia nocnego nieba robiłem z wartością ISO 1600, bo się bałem szumu... i paradoksalnie przez obawę że wysokim ISO zaszumi mi się zdjęcie, zaszumiało mi się przy niższym.
Dopiero gdy podniosłem do 3200 zauważyłem że ilość wpadającego światła przytłumiła szum matrycy.
Po za tym w fotografii cyfrowej lepiej jest prześwietlić zdjęcie, ale nie przepalić, niż je nie doświetlić. Gdyż z jasnego i nawet prześwietlonego zdjęcia łatwiej wydobyć szczegóły ponieważ mamy zarejestrowane znacznie więcej danych, niż na niedoświetlonym.  A wiadomo, że jak mamy czegoś nadmiar, to spokojnie możemy co, niepotrzebne odfiltrować, a z pustego i Salomon nie naleje.
Tak więc śmiało ISO w górę.

Co, do poruszeń gwiazd - zasada 600 dla pełnej klatki. Czyli Dzielimy 600 / ogniskowa = czas naświetlania.
Dla nie pełnej klatki 600 / ogniskowa = czas / wartość croppa matrycy.
W przypadku matryc CMOS APS-C.  jest to wartość 1.6
Czyli przykładowo 600 / 10mm = 60s i dalej dla cropp 1.6:   60s / 1.6 = 37.5s.
Jeśli Twój aparat ma możliwość zablokowania podniesionego lustra włącz tę funkcję. Drgania lustra wystarczą by poruszyć zdjęcie nawet przy krótkich ogniskowych.
Statyw warto ustawić w najniższej możliwej konfiguracji, zwłaszcza gdy jest wietrznie. jeśli jest dość lekki to dociążyć go, choćby plecakiem, który masz ze sobą w plenerze. Większość statywów ma u dołu kolumny haczyk.

Ostrzenie.... Ja raz sobie wyostrzyłem na Jowiszu za pomocą AF, doprecyzowałem ręcznie i zaznaczyłem sobie białym markerem ;)

Pamiętać trzeba że szerokokątne obiektywy zniekształcają obraz w pobliżu brzegów zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety mieszkam w mieście i mam bardzo trudne warunki obserwacyjne, z powodu silnego  zaświetlenia,  ale czasem się zapieram i robienie zdjęć nocnego nieba w trudnych warunkach powoli zaczęło stawać się dla mnie wyzwaniem.

Zdjęcie oczywiście składa się z 2 ekspozycji wykonanych w tym samym miejscu i czasie , jedna po drugiej w odstępie kilkunastu sekund.
1. Naświetlanie nieba - exif: f/3.5; 25s; iso 3200; 18mm kit.
2. Naświetlanie budynku - exif: f/3.5; 10s; iso 100; 18mm kit.
W miejscu w którym wykonałem to zdjęcie zaświetlenie sięga wartości  48.89, według wskazań mapy light polution.
2016.01.28; 21:03 - Poznań.

_MG_8279-3-podpis.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)