Skocz do zawartości

Astrofotografia ze statywu


astromaster

Rekomendowane odpowiedzi

Minister zdrowia ostrzega: paczanie na obrazek zamieszczony poniżej grozi trwałą utratą wzroku. :) 

Nie traktujcie tego "czegoś" jako astrofoty, a raczej małą ciekawostkę. To jest raptem 10 około trzysekundowych klatek ze statywu. Chciałem tylko pokazać, co wychodzi przy (łącznie) trzydziestu sekundach statywowej ekspozycji i po zmasakrowaniu tego materiału w PS (wiem, oczy bolą, gdy się patrzy, ale sam nie mogę uwierzyć, że ten orionowy wodór rejestruje się przy tak śmiesznych czasach).  

54794758_orion3.thumb.jpg.5063b0c6dc7a20995459021cfc33052c.jpg

 

I jeszcze zestawienie zwiewnych obłoczków ziemskich z równie zwiewnym obłoczkiem wodorowym, położonym jednakowoż nieco dalej. ;)

IMG_9085.thumb.jpg.c4fbe9ac12a17e9d2c30a20600f6f423.jpg

 

  • Like 7
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj na konkursy. Mój głos już masz.:usta:

A lodowcami, koronawirusem i katastrofą demograficzną się nie przejmuj :klapouchy:

  • Thanks 1
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż samemu nabrałem ochoty, gdy patrzę na te zdjęcia nieba by dorwać w swoje ręce jakiś aparat i na zakończenie każdej sesyjki po prostu cyknąć sobie fotkę nieba.

Co to jest dokładnie za Canonik? :D

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2020 o 23:33, Szarlej napisał:

Temperatury na świecie rosną, lodowce topnieją, szaleje koronawirus, Polsce grozi katastrofa demograficzna... Jakby tego wszystkiego było mało, Lukost zaczął robić zdjęcia nocnego nieba. Co będzie dalej?...

Powinni jeszcze nakręcić jakiś film o disco polo.
Oh, wait...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lukost napisał:

Z pozdrowieniami dla @Janko ;) Wczesny wieczór, przełęcz nad Łapszanką. 

Dziękuję. To je pekne. Też widziałem Księżyc w Hiadach.

A śniegu chć trochę jest w Gorcach?

PS

@lukost , Twoje fotografie to dla mnie esencja i sens astrohobby :))

Edytowane przez Janko

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadry malownicze, tylko ten skośny horyzont na większości fotek trochę psuje odbiór...

Czy ten obiektyw 14 mm w połączeniu z pełną klatką bardzo zakrzywia czasoprzestrzeń w narożnikach kadru? Wstawiasz pełne klatki czy odcinasz krawędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jutomi napisał:

Kadry malownicze, tylko ten skośny horyzont na większości fotek trochę psuje odbiór......

De gustibus... Mnie się właśnie podoba. I to nie tylko dlatego, ze lubię Łukasza :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że tam na Podtatrzu mają pełno pagórków i górek z nachyleniem powyżej 15% i trudno o poziomy kadr, ale z drugiej strony statywy fotograficzne mają libelki, żeby mimo wszystko trzymać poziom... ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, jutomi napisał:

Ja rozumiem, że tam na Podtatrzu mają pełno pagórków i górek z nachyleniem powyżej 15% i trudno o poziomy kadr, ale z drugiej strony statywy fotograficzne mają libelki, żeby mimo wszystko trzymać poziom... ?

Nie ma to jak w Wielkopolsce! Nawet libelka niepotrzebna. Tylko o góry w tle trudno :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jutomi napisał:

Kadry malownicze, tylko ten skośny horyzont na większości fotek trochę psuje odbiór...

Czy ten obiektyw 14 mm w połączeniu z pełną klatką bardzo zakrzywia czasoprzestrzeń w narożnikach kadru? Wstawiasz pełne klatki czy odcinasz krawędzie?

Statyw z reguły stoi w miarę prosto, choć po ciemku libelki nie widać. ;) Na ostatniej focie nic nie było cięte, taki kadr zszedł z aparatu. W ogólnym rozrachunku sporo jest winy obiektywu, który charakteryzuje się "dużą i skomplikowaną dystorsją" (cytat z testu na optyczne.pl). Niemniej, przyjmuję do wiadomości uwagi i będę się starał poprawić niedoróbki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Janko napisał:

Nie ma to jak w Wielkopolsce! Nawet libelka niepotrzebna. Tylko o góry w tle trudno :D

Nawet nie wiesz z jaką chęcią zamieniłbym tę płaską Wielkopolskę na góry w tle i pod nogami. Pochodzę z Wyżyny Lubelskiej, chodzenie po górkach, pagórkach i wąwozach lessowych mam we krwi i ta wielkopolska płaskość czasami jest depresyjna. Całe szczęście, że mam 3 kilometry do najwyższego "szczytu" w okolicach Poznania - Dziewiczej Góry o zawrotnej wysokości 144,9 m.n.p.m. ?

Łukasz, od niedawna mam ten sam tandem (C6d + T14/2,8), którego jeszcze nie wypróbowałem w astrofoto. Postaram się wrzucić na dniach jakieś statywowe astrofotki ze swojego zestawu i dopiero wtedy będę się mądrzył. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jutomi napisał:

Kadry malownicze, tylko ten skośny horyzont na większości fotek trochę psuje odbiór...

Czy ten obiektyw 14 mm w połączeniu z pełną klatką bardzo zakrzywia czasoprzestrzeń w narożnikach kadru? Wstawiasz pełne klatki czy odcinasz krawędzie?

To jest pełna klatka z takiego zestawu na płaskim terenie :) 
startrails 06.png

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na zdjęciach dziennych (np. architektury) ta "falista dystorsja" ma podobny rozmiar.

Czyli to jednak ten obiektyw z terenu płaskiego jak stół robi teren lekko wyżynny a w terenie górskim wprowadza duże deformacje horyzontu, widoczne na astrofotkach Łukasza. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukost napisał:

I jeszcze szybki strzał na koniec sesyjki, na wypoziomowanym statywie, a mimo to z krzywym horyzontem  - zrobiony specjalnie dla @jutomi;)

To ewidentnie wina obiektywu - monstrualna dystorsja poduszkowa. ?

Spróbuj przymknąć ze cztery działki przysłony i skrócić czasy naświetlania do 1/4000 sek. Powinno zdecydowanie pomóc. ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)