Skocz do zawartości

Astrofotografia ze statywu


astromaster

Rekomendowane odpowiedzi

c6kw.jpgSiemka, jestem nowy na tym forum i ogólnie w świecie fotografii gwiazd. Bardzo lubie sobie w nocy wyjść z domu, pojechać gdzieś autem i "rozwalić się" na łące przy herbacie w termosie :D Zaczynam dopiero swoją zabawę z gwiazdami i też dlatego nie są one rewelacyjne. Co myślicie? zdjęcie zrobione nikonem d7100 17mm iso1600 F2.8 czas 20s

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na astrofotografii, więc powiem tylko czy mi się podoba... Zdjęcie niczego sobie, ładnie się komponuje wioska z gwieździstym niebem :) Choć gwiazdy jakby szturchnięte ???

No i całego zdjęcia nie można objąć wzrokiem, musisz mniejszą rozdzielczość wstawiać, to tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wstawienie zdjęć na forum jak bozia nakazała a pod zdjęciem link do pełnej rozdzielczości na jakimś serwerze ponieważ te 10MB trochę się wczytuje.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post więc już jest niezle :) Na imie mam Piotrek i 35 niedziel palmowych za soba :P  Na forum to trafiłem przez Przemka i Aliena u którego, któregoś razu bylismy w tej podmiejskiej i ciemnej jak cholera lesnej chacie :) Niestety, astromaniakiem nie będę - znaczy sie teleskopu nie zamierzam kupować, ale w planie mam zrobić fote drogi mlecznej :) ( docelowo chciałbym zrobić kiedys fote galaktyki jak np ta z filmiku wyżej  , ale na gołym aparacie to musiałbym mieć z 1000 mm tele .

Setup na dzis to:

5d1 , 1d3 ,24 L, 85, i 135 L . Technicznie to w tej kwesti gUpi jestem :) Pytanie brzmi: jakie oprogramowanie do tego oprocz PS-a ? Miliona ekspozycji robic nie będę, stakować raczej też ,bo bez sledzenia to raczej nie wyjdzie..Czy sam PS da rade czy wstepnie cos innego potrzebuje ? 

Czas przewidziany na pierwsze próby - jak nie bedzie w D***pe mrozić  ( u aliena zmarzłem jak cholera  ) Inna kwestia, jak znaleść tą droge mleczna na niebie skoro gołym okiem jej nie widze ?

Syngaturka z budy wiejskiego burka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post więc już jest niezle :) Na imie mam Piotrek ....

.

.....l Inna kwestia, jak znaleść tą droge mleczna na niebie skoro gołym okiem jej nie widze ?

Witaj Piotrku na FA :)

 

Zacznę od końca - Wyjedź pod ciemne niebo (np. do Zatomia na zlot) to ujrzysz Drogę Mleczną w całej krasie :)

 

Co do programów, zasad techniki i tego co potrzeba aby Twoje astro fotki Cię satysfakcjonowały przeczytaj ten poradnik oraz poczytaj ten Dział

 

P.S. I uwierz czasem warto ,,D***pe mrozić" aby później cieszyć się pięknymi widokami czy jeszcze później gotowymi po obróbce astro-fotografiami 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprocz drogi mlecznej, co mogę sfotografować obiektywem o ogniskowej 135 ?

A przejrzałeś Dział, w którym umieściłeś swój pierwszy post (fotki są poopisywane - poczytaj parametry - czym i jak) ??? I jeszcze proponuję tu ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas penetruję wszechświat forum :D

Coś słabo skoro zadajesz takie pytania ;) Masz tyle fotek z fotografii statywowej, tyle obiektów uwiecznionych różnym sprzętem - z długimi i krótkimi czasami.

Oglądaj podziwiaj i wyciągaj wnioski - a w razie problemów pytaj już konkretnie - autorów lub w konkretnym dziale, czy to w Szkole Astrofotografii czy w jakimś dziale sprzętowym :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem conieco :) Pytanie brzmi. co to są darki ?

Ach te ,,conieco" - jest to w dziale Tutoriale do astro..... ale na dobry początek proszę :) Klatki.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem - jedna klatka i ze dwa darki żeby przyjemniej walczyło się z szumem :)

Dużo z tych tutoriali tyczy sie stackowania kilkunastu - set klatek, więc nijak się mają do stackowania z jednoklatkowego materialu z dslr-a wyłącznie statywowego :)Musze jeszcze poczytać z tymi darkami itp..

Syngaturka z budy wiejskiego burka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Dużo - tak jak wszyscy, którzy z astro-foto zaczynali. Bardzo jeszcze raz Ci polecam Poradnik Jacka Bobowika jest jako pierwszy ,,Od laika do.." http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze Startrails, więc proszę o wyrozumiałość :P , miałem ustawione wstępne podnoszenie lustra ale odstępy pomiędzy klatkami to tylko 2 sek i wyszły lekkie szlaczki. 

Sprzęt:

Canon 60D, 24-105L ustawione na 24, F5,6 ISO 1600

 

Pozdrawiam Rafał

post-449-0-18599900-1395599744_thumb.jpg

  • Like 5

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem dziś drogi mlecznej :) Z tego co widzę znajduje się w strzelcu . Po wrzuceniu hasła w aplikacje goglowska w telefonie znalazłem ja.. w butach :) Teraz pytanie; gdzie ją jeszcze widać - tzn z drugiej strony w Polsce ? Gdzie ja szukac - raczej jej kawałek w naszym kraju - jaka część nieba  ? - konstalacja- galaktyka która jest najbliżej ?! Bładego pojęcia nie mam ..

Syngaturka z budy wiejskiego burka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstęga Drogi Mlecznej rozciąga się mniej więcej od Strzelca, Orła, Łabędzia aż do Perseusza. I dalej, ale znacznie słabsza od Perseusza do Rufy. Jeśli masz problem z określeniem wstęgi DM to musisz pojechać pod ciemne niebo, gdzieś na wieś... tam widać ją bez problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej porze roku, to tak do godz. 24:00, na centrum Drogi Mlecznej patrzysz na północy Polski, potem na północny wschód. Ale i tak żeby ją przyzwoicie zobaczyć lub sfotografować, to za miesiąc. A najlepiej to lato, tylko jest mały problem..... noce są bardzo krótkie, (o ile w ogóle można powiedzieć, że w Polsce północnej występuje noc) trzeba się szybko uwijać z tym foceniem DM.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem, najwiecj DM widać latem :)Jedyny feler to krótka noc  :) A teraz to północ, i północny wschód :)

Ściągnąłem sobie stellarium własnie - nazwe programu dostalem od koleszki. Tam na mapce - część zachodnia gdzie jest jowisz,  przechodzi taki duzy pas jasniejszego nieba . Czy to jest droga mleczna ? wtedy by nie pasowało żeby jej szukać na północy..

Syngaturka z budy wiejskiego burka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądało moje miejsce, jak fociłem parę minut po północy, w czerwcu.

post-1322-0-20148400-1395865420_thumb.jp

 

 

Tak troszkę poniżej Jowisza. to jest DM ale to już końcówka naszej galaktyki oraz patrzysz na zewnątrz tej że galaktyki. Tylko że centrum Galaktyki znajduje się po przeciwnej stronie. Czyli na północ. Latem centrum DM będzie się znajdowało na południe.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)