Skocz do zawartości

Astrofotografia ze statywu


astromaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Fotka wprawdzie z zeszlego roku ale dopiero znalazlem to forum:)

Canon 1200D + Samyang 8mm

Jedna klatka 39s i ogolnie moja pierwsza zabawa z technika ETTR, fotka z centrum malego miasteczka gdzie lampy sa wszedzie dookola:)

Dodalem dwie fotki, jedna taka jak wyszla z aparatu a druga po edycji i wyciagania wszystkiego z ETTR.

Na pewno robiłeś ze statywu to 39s? Miałem ten sam obiektyw i po takim czasie już mi się krechy robiły...

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniższa tabelka może być dla niektórych przydatna. Mam nadzieję że wszystko widać, nie miałem jak inaczej tego ukazać.

Są to maksymalne czasy ekspozycji dla uzyskania punktowych gwiazd, w zależności od ogniskowej i deklinacji  ;)

 

post-3781-0-73209000-1425681380_thumb.jp

  • Like 3

SW 150/750 EQ3 | Sky-Watcher Virtuoso MAK 90 | Canon 750d 

Filmy Timelapse   |  Facebook   |   Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość pewnie wie ale przypomnę że powyższa tabelka dotyczy ogniskowych w aparatach z pełną klatką, korzystając np. ze starych manualnych obiektywów od lustrzanek na kliszę przy mniejszej matrycy należy ogniskową pomnożyć przez odpowiedni współczynnik, np. w lustrzankach DX Nikona będzie to 1,5 x , a w typowym Canonie formatu APS-C  1,6 x.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość pewnie wie ale przypomnę że powyższa tabelka dotyczy ogniskowych w aparatach z pełną klatką, korzystając np. ze starych manualnych obiektywów od lustrzanek na kliszę przy mniejszej matrycy należy ogniskową pomnożyć przez odpowiedni współczynnik, np. w lustrzankach DX Nikona będzie to 1,5 x , a w typowym Canonie formatu APS-C 1,6 x.

To jak to w końcu jest? Na swoim forum canoniarze piszą że obiektyw 50mm da to samo powiększenie w pełnej klatce jak i matrycy APS-C, tylko współczynnik 1,6 to format klatki która w APS-C jest o ten współczynnik mniejsza od pełnej klatki przez co daje złudzenie jakby zdjęcie było w tym przypadku zrobione obiektywem 80mm. Wybaczcie ale dla mnie to czarna magia ;)

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo de facto jest to zjawisko pozorne, zmieni się kąt widzenia, nie ogniskowa . Obraz na matrycy będzie tych samych rozmiarów w obu przypadkach, natomiast przez to że matryca APS-C jest mniejsza fotografowany obiekt wyda się "większy". Czyli efekt jest taki jakbyśmy użyli dłuższego obiektywu.

Jest to np. wytłumaczone  na przykładzie makrofotografii, w punkcie " Skala odwzorowania" pod linkiem: http://www.optyczne.pl/index.php?poradniki=21

Innych zdjęć poza makro dotyczy to tak samo. Jeśli przypnę np. starego Pentacona 50 mm f/1.8  do body Nikona uzyskam obraz jak gdybym przypiął obiektyw 75 mm projektowany pod APS-C.

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Sorki ze odpis dopiero teraz ale juz odpowiadam na pytania

Jak to sie robi ze i gwiazdy i drzewa są nie poruszone? 

Na pewno robiłeś ze statywu to 39s? Miałem ten sam obiektyw i po takim czasie już mi się krechy robiły...

 
 
Korzystalem z tak zwanej "Zasady 500" dokladnie z tego tutoriala:
jest tam taka tabelka (dodalem ja tez w zalaczniku) jak uzyskac punktowe obrazy gwiazd, jak widac w tablece dla ogniskowej 8mm i przy cropie 1.6 wychodzi dokladnie 39 sekund, tego sie trzymalem i taki efekt mi wyszedl, 39 sekund "trzymalem" urzadzonkiem zwanym SmaTrig 2.1 ktory zostal mi jeszcze po starym Canonie, myslalem ze w nowym nie bedzie dzialac ale dziala jak nalezy, po prostu zastapil mi wezyk spustowy ktorego nie posiadam a do takich fotek moim zdaniem jest to niezbedne zeby przez przypadek nie poruszyc aparatem przy naciskaniu spustu migawki.
Co do lisci, nie mam pojecia, fotke robilem dawno temu, mozliwe ze bylo bezwietrznie ale to co wiem na pewno to to ze ladnie bylo widac gwiazdy, poza tym to fisheye, jesli cos nie jest blisko obiektywu to wcale nie widac czy jakis listek 10 metrow nad ziemia poruszyl sie o 2cm:D
Z drugiej strony, nie interesowalo mnie czy listki sie poruszyly czy nie i gdybys mi tego nie wypomnial to nawet nie zwrocilbym na to uwagi, interesowaly mnie gwiazdy i to co zobaczylem w oknie aparatu juz po zrobieniu fotki, ze faktycznie majaczy tam Droga Mleczna i ze da rade cos takiego zrobic moim sprzetem:)
Statyw jakiego uzylem to Velbon DF60
 
Drugi tutek ktory tez posluzyl do tej fotki to ETTR i fotografowanie nocnego nieba z miejsc gdzie jest pelno swiatla:
 
I oto cala historia tego zdjecia, w linkach ponizej dodaje fotki w pelnej krasie, czyli RAW prosto z aparatu i jpg po obrobce zeby mozna bylo sobie porownac w wiekszej rozdzielczosci.
 
 
Pozdrawiam

post-3997-0-31477900-1426067594_thumb.jp

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion z balkonu w moim miasteczku :)

Nikon D3200, Pentacon 1.8/50, przesłona 3.2, ISO 3200, czas 5 sekund.

10 klatek stackowane w DSS + obróbka graficzna ( kiepska ;) )

 

post-2836-0-04453400-1426631439_thumb.jp

  • Like 4

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie znam się zupełnie na obrabianiu fotek, takie raczkowanie. :D Zdjąłem tylko dużo czerwonego bo od LP fotka wyszła całkiem pomarańczowo czerwona.

No i trochę się pobawiłem różnymi suwaczkami ;)

A w aparacie ustawienia barw itp były na auto...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś obniżył sobie temperaturę zdjęcia, to również by pomogło w znikaniu tego niechcianego światła od LP :)

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś obniżył sobie temperaturę zdjęcia, to również by pomogło w znikaniu tego niechcianego światła od LP :)

 

 

Dzięki za radę, spróbuję zmienić balans bieli.

A jak myślisz? Ustawić na światło żarowe czy np. na lampy sodowe?

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W sumie trudno tu mówić o obróbce ;)

FastStone Image Viewer, tam chyba nie ma opcji zmiany temperatury .

Wiem że ten program nie ma za dużych możliwości ale czasu trochę brak na uczenie się czegoś bardziej skomplikowanego.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

Fotki z wczoraj ale miejscowka jak widac mega oswietlona, udalo mi sie znalesc miejsce gdzie jedna lampa nie swiecila (fotka z drzewami) i tam cyknalem ale i tak wszedzie bliki i przeblyski, lampy dookola do tego gwiazd nie bylo wcale duzo widac golym okiem, dam jeszcze raz szanse tej miejscowce ale jak seeing bedzie naprawde dobry, oczywiscie wszystko obrobione.

Canon 1200D + Samyang 8mm (obie fotki po 39 sekund, statyw Velbon DF60)

 

 

post-3997-0-36951900-1428760882_thumb.jp

post-3997-0-22801500-1428760884_thumb.jp

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia mają swój urok, ładnie wyszło odbicie w wodzie ;) Przymierzam się do kupna lepszego obiektywu i rozważam właśnie tą opcję. Widzę że z ostrością nie ma problemu. Z jaką przysłoną były zrobione zdjęcia?

SW 150/750 EQ3 | Sky-Watcher Virtuoso MAK 90 | Canon 750d 

Filmy Timelapse   |  Facebook   |   Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia mają swój urok, ładnie wyszło odbicie w wodzie ;) Przymierzam się do kupna lepszego obiektywu i rozważam właśnie tą opcję. Widzę że z ostrością nie ma problemu. Z jaką przysłoną były zrobione zdjęcia?

Przyslona 5.6, ostrzone oczywiscie na nieskonczonosc, ogolnie jestem mega zadowolony z tego Samyanga:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji sfotografowałem bolid z młodzieżą wiejską sunący równolegle do Drogi Mlecznej

Tekst roku hahahha ! Leżę!  :))  :))  C:-)  C:-)  O0

 

PS

A i nie zapomnij zgłosić do http://www.pkim.org/

  • Like 6

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)