Skocz do zawartości

Astrofotografia z EQ3-2


satlan

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące później...

Początek roku przyniósł nam troszkę pogody. to i czas na fotografowanie się znalazł.

Tym razem standardy. choć w nowej odsłonie. Lubię tą mgławicę. za każdym razem coś ciekawego w niej znajdę :)

568c57bc97468_2016.01.02M42stack20x120sf

 

P.S. Pająka nie ruszyłem :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dla mnie był to przegląd jak gdyby moich zdjęć sprzed 2 lat i temat do zadumy nad tym co się ze mną stało. Dzisiaj zdałem sobie sprawę z tego że straciłem te lata na sukcesywne pogorszenie wydajności moich prac wraz z  skokami w większe  lustra, soczewki czy ogniskowe, w nowe "bardziej stabilne i wydajne montaże", w nowsze setupy łącznie z GO TO  i w konsekwencji pójście "na łatwiznę" co odbiło się zdecydowanie na jakości. Jeszcze 2 lata temu nie wyobrażałem sobie że zejdę ze stanowiska przed świtem. Dzisiaj trudno jest mi wytrwać do 24,00. Fakt że dosyć już mam samotności i "chce mi się do ludzi", fakt że miałem przerąbane kilka miesięcy, a i pogoda nie zachęcała. Ale wydaje mi się że zaczyna już "schodzić ze mnie para". Takie przemyślenia są groźne i nie powinny występować w naszym środowisku, ale jednak wylazły z zakamarków i rzuciły cień zwątpienia. Nie mniej jednak dziękuję za utworzenie tego tematu bo spowodował że zdałem sobie sprawę z tego że przecież potrafię, już nawet to robiłem i z całkiem przyzwoitym skutkiem. Jeszcze raz dziękuję i gratuluję. Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dobra chłopaki. Mam właśnie taki setup- eq3-2 synscan plus SW 150/750 OTAW. I teraz myślę nad guiding'iem. Z wyliczeń wynika, że ta tuba to maks na eq3-2, ale widzę, że ludziska mają tutaj ekstra tuby guidingowe jak SW 80/400. Jak to zamontować przy tym ciężarze na ten montaż? Szukałem w internecie i widziałem propozycje szukaczo-guiderów. Rozważam taki właśnie setup- szukaczo-guider i kamerka, ze względu na zdecydowanie mniejszą masę własną. Czy to ma sens? Poproszę o info prostujące, na wypadek niezrozumienia czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie to aktualnie tak wyglada:

teleskop.jpg

 

szukaczo guider guider-scope 50/162 do tego kamerka ASI120MC. Guiding poprzez ST4 (dorobiony samodzielnie do pilota).

SW80/400 był trochę za ciemny do guidowania. (poza tym musiałem dokładać dodatkową przeciwwagę)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Zielu napisał:

u mnie to aktualnie tak wyglada:

teleskop.jpg

 

szukaczo guider guider-scope 50/162 do tego kamerka ASI120MC. Guiding poprzez ST4 (dorobiony samodzielnie do pilota).

SW80/400 był trochę za ciemny do guidowania. (poza tym musiałem dokładać dodatkową przeciwwagę)

 

Vault-Tec? Najss:) nie ogarniam tego za bardzo. Myśle tak- jakaś niedroga kamerka do guidingu na szukacz. Jak to łączyć z synscan'em? Mam na centrali port w stylu ethernet. Jest też coś w pilocie. Nie mam go przy sobie celem weryfikacji, ale to ten

http://teleskopy.pl/popup_image.php?pID=1939&lunety=SynScan GOTO Upgrade Kit do EQ3-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sie na tych pilotach synscan nie znam za bardzo, ale z tego co wiem to port to RJ11 (ala ethernet ale 6 pin a nie 8) ktory laczysz przez rs232 do komputera.

sterowac tym mozna przez EQ moda: http://eq-mod.sourceforge.net/

do guidingu uzywasz: phd guiding 2

i masz zalatwiona kwestie guidingu. tylko wystawiac sie i focic.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Sengoku napisał:

Tylko te kamerki cholernie drogie... :/ pojęcie niby względne. Potrzebuje najtańszej TYLKO do guidingu, ale to co widze powyżej 1k mnie póki co przeraża...

 

czytam, czytam i ...polecam ASI 034MC - kupiłem nówkę z wysyłką za 700zł. Nawet opisałem w testach sprzętu.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kapral napisał:

 

czytam, czytam i ...polecam ASI 034MC - kupiłem nówkę z wysyłką za 700zł. Nawet opisałem w testach sprzętu.

Czyli łącze ta kamerkę kablem rj'ilestam' :) z autoguiderem w synscan'ie? Czy usb z kompem a kompa rj z laptopem? Jestem technokumaty, wiec przydałoby sie tylko jakieś fotki rozrysować jak ktos ma to połączone ze sobą i kompem bez ingerencji w jakieś lutowania, masy itp. Mój laptop nie ma takiego portu, który pozwoliłby mi podłączyć kabel z zestawu synscan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam Bluetooth'a -> do kompa jak pendrive a do montażu moduł kupiony od kolegi coyote z astropolis. Śmiga aż miło bo mniej kabli ;)

Kamerka ASI 034MC spokojnie powinna z szukaczem prowadzić. Szukacz ma ok 300mm ogniskowej jeśli się nie mylę a ja guiding mam na refku 70/500 i pięknie się sprawdza - polecam bo tańsza od używki qhy5 nawet jako nowa, zarazem nadaje się do awikowania planetek.

(P.S. na astroshop moja kamerka nie ma portu st4 a po zakupie okazało się że port jest...)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24 sierpnia 2016 at 09:32, kapral napisał:

Ja uzywam Bluetooth'a -> do kompa jak pendrive a do montażu moduł kupiony od kolegi coyote z astropolis. Śmiga aż miło bo mniej kabli ;)

Kamerka ASI 034MC spokojnie powinna z szukaczem prowadzić. Szukacz ma ok 300mm ogniskowej jeśli się nie mylę a ja guiding mam na refku 70/500 i pięknie się sprawdza - polecam bo tańsza od używki qhy5 nawet jako nowa, zarazem nadaje się do awikowania planetek.

(P.S. na astroshop moja kamerka nie ma portu st4 a po zakupie okazało się że port jest...)

Mógłbyś mi to ozdjeciowac?:) i wytłumaczyć? Podlinkuj sprzęt:)- moduł szukaczo guider i kamerkę:) Bluetooth mam w lapku fabrycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astroshop.pl/aparaty-fotograficzne/zwo-aparat-fotograficzny-asi-034-mc/p,44281

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10414-asi-034-mc-guiding-i-nie-tylko/#comment-142298

Jeśli chodzi o guider na szukaczu to nie mam doświadczenia. Kupiłem ref 70/500 bo za tą samą cenę co 80/400 mam jeszcze az2 montażyk jako turystyczny.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeszły tydzień był łaskawy jeśli chodzi o pogodę. trochę nowych fotek wpadło....

2016.08.24 M27 final signed.jpg

2016.08.25 M2 signed.jpg

2016.08.26 ic5146 kokon signed.jpg

2016.08.26 M17 omega signed.jpg

2016.08.26 ngc6960 miotla signed.jpg

Trąba słonia z planem na konkurs.... jednak bez pasma Ha,  porządnego prowadzenia i bardzo długich czasów naświetlania to  bardzo trudny obiekt..
Nie mniej w kolekcji jest! a to się liczy :)

2016.08.30 ic1396 Traba slonia signed.jpg

Drugi raz miotła to nie pomyłka :) zdjęcie zrobione parę dni później pod innym niebem (ciemniejszym) wiec zrobione dla porównania.

2016.08.30 ngc6960 Miotla signed.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wreszcie trochę pogody się trafiło i można było wypróbować mój mobilny zestaw astrofoto - EQ3-2+ Canon350D+Tair, który miał do tej pory tylko 1 test polowy ponad miesiac temu, aby sprawdzić czy działa. Teraz rozpogodziło się przed północą, miałem focić Księżyc z balkonu (jeszcze czeka mnie test lapka z kamerą), ale okazało się, że Łysy jeszcze nad blokiem i prędko nie wyjdzie. Za to Orion doskonale widoczny - na pole już nie chciałem jechać na DSy, a z balkonu polarna niedostępna. Ale w sumie wysokość montażu miałem dobrą ustawioną, bo nie zmieniałem, gorzej z kierunkiem. Na szczęście udało się mniej więcej ustawić za pomocą kompasu trzymanego w ręku mniej więcej poziomo ;).

No i udało się - mam swoją pierwszą fotkę DSa zrobioną całkowicie samemu. Fotki przełomowe, otwieranie nowych możliwości zawsze wywołuje sporą radość. Bo parafrazując klasyka - jest to fotka nasza, na miarę naszych możliwości, przez nas wykonana i to nie jest nasze ostatnie słowo ;).

M42 (2016.11.19)2.png

 

EQ3-2 +canon 350D+ tair - (6 klatek AS2), obróbka irfanview)

M42 (2016.11.19)crop.png

To samo - crop

  • Like 4

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Troszkę chyba ostrości brakło... A tak to OK :) - Czemu nie na Twój setup?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zielu napisał:

Gratulacje Szymon.  Ja ostatnio jedynie walcze z setupem zamiast focic.  A powiedz jaka technika robiłeś obrobke zdjęcia? 

Dzieki, sam dużo czasu traciłem na walkę ze sprzętem (zasilanie, komunikacja itp) dlatego też przesiąde się na guiding jak nafocę się obecnym setupie i znajdę więcej czasu i cierpliwości. 

Zdjęcie składałem w DSS i obrabiałem w PS. Nic szczególnego tzn najpierw stopniowe rozciągnięcie sygnału krzywymi, aż histogram znalazł się ~ na środku. Pozniej (a w zasadzie w trakcie rozciągania krzywymi) wyrównałem kanały poziomami tak żeby czarny punkt i "szerokość" każdego kanału mniej więcej pokrywały się, co jak mi się wydaje uławia znalezienie naturalnego balansu barw (czarne tło, czerwona mgławica, kolory na gwiazdach). Wykorzystałem też zestaw gotowych operacji do PS o nazwie Astrnomy Tools PS 6-7 v1.5, a konkretnie 1. Space Noise Reduction i 2. Enchance DSO and Reduce Stars (ta operacja zbyt mocno wyciągnęła mgławice więc wykonałem ją na osobnej warstwie ze zredukowanym Kryciem). Do tego gwiazdy zanim wypaliły się podczas rozciągania sygnału skopiowałem na osobną warstwę, na której pracowałem żeby jeszcze zachować kolor, ale o gwiazdach poniżej.

Nadal zachodzę w głowę jakim cudem wyciągałeś takie czasy na tym montażu :)

6 godzin temu, Jacek E. napisał:

Troszkę chyba ostrości brakło... A tak to OK :) - Czemu nie na Twój setup?

Nie na mój setup bo aż sie prosi o dłuższe czasy, mozaikę i więcej klatek, co utrudnia tryb życia i polska pogoda... :)

Co do ostrości to dzięki za uwagę bo poza brakami w prowadzeniu i w samym ustawieniu ostrosci teraz zauważyłem jeszcze jeden bład. Być może będzie ktoś potrafił mi z tym pomoć tzn... Odkąd używam korektora komy (GSO) na jasnych gwiazdach pojawiły mi się otoczki: niebieska i pomarańczowa (zdjęcie poniżej). Żeby się tego pozbyć wrzuciłem zdjęcie do registax i tam skorzystałem z funkcji Align RGB (załączam .gif który pokazuje zdęcie przed i po). Funkca ta pozbyła się otoczek z jasnych gwiazd, ale teraz po Jacka komentarzu zauważyłem, że uderzyła w ostrość, zwłaszcza mniejszych gwiazd. 

Jest jakaś alternatywna metoda walki z tymi otoczkami?

Czy to faktycznie wada tego korektora?

 

Załączam znimację przed i po funkcji Align RGB: http://gifmaker.cc/PlayGIFAnimation.php?folder=2016122604ohdVjZxTSa2OIbQNpewq6U&file=output_3HrcAZ.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SzymonP napisał:

Nadal zachodzę w głowę jakim cudem wyciągałeś takie czasy na tym montażu

1. przeczyszczenie i przesmarowanie montażu oraz kasowanie luzów
2. modyfikacja zasilania (bateria 12v i przetwornica z napięciem na wyjściu 6.01v)
3. idealne ustawienie na polarną.

To mi dało max 2min klatki.

aby wyciągnąć więcej potrzebny guiding co najmniej w jednej osi. przede wszystkim pomaga w naprawde dokładnym ustawianiu polarnej. ja z lunetką miałem pewne problemy.

aktualnie walczę z astroEQ i pełnym GO-TO własnej roboty. wydawało by się spoko, ale wygląda na to że limit montażu jest osiągnięty i będzie trzeba się przesiąść na coś łożyskowanego o mniejszych oporach poruszania.


 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Zielu napisał:

1. przeczyszczenie i przesmarowanie montażu oraz kasowanie luzów
2. modyfikacja zasilania (bateria 12v i przetwornica z napięciem na wyjściu 6.01v)
3. idealne ustawienie na polarną.

Z powyższych tylko 3 punkt mi zostaje. Jakiej metody używasz? Do tej pory mając problemy z opanowaniem sprzętu zawsze rezygnowałem z ćwiczenia alternatywnych do lunetki metod.

 

Częściowo udało mi się pozbyć problemu z powyższego posta (Wykonałem funkcję Align RGB tylko na najjaśniejszych gwiazdach, najmniejsze zostały bez zmian, niestety te średnie nadal są "rozszczepione"). Nadal jestem ciekaw czy to problem z korektorem i czy np MPCC jest tej wady pozbawiony. 

sack_raw-poziomygwiazdy.jpg

Może następnym razem ustrzele jakąś gromade żeby podszkolić obróbkę gwiazd.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SzymonP napisał:

Z powyższych tylko 3 punkt mi zostaje. Jakiej metody używasz? Do tej pory mając problemy z opanowaniem sprzętu zawsze rezygnowałem z ćwiczenia alternatywnych do lunetki metod.

Jak miałem tylko lunetkę to trzeba w pierwszej kolejności bardzo dokładnie ją zjustować...

trzeba zdjąć wszystko z montażu (włącznie z przeciwwagą i prętem). i kręcąc w kółko montażem sprawić, żeby krzyż lunetki zawsze wskazywał ten sam punkt. (ja to robiłem w dzień kierując na dachy budynków).
bez  tego ustawienie polarnej w lunetce jest podobne jak na "oko" ;)

Druga sprawa to ustawienie na polarną. co w tej lunetce nie jest zbytnio wygodne. Używam do tego zwykle programik który pokazuje mi dokładnie gdzie polarka ma być. ustawiam lunetnkę aby krzyż środkowy był dokładnie pionowo/poziomo. daje mi to punkty odniesienia "godzinowe". na tej podstawie ustawiam gwiazdę według aktualnego położenia (np na godzinie 4) na okręgu do polarnej (olewam kółeczko oryginalnie wskazujące jej teoretyczne położenie - dzięki temu gwiazda jest dokładnie na kółku) .

Może opis ciut zawiły ale w miarę skuteczny.

P.S. wskazania aktualnego położenia polarnej najlepiej brać z programu na telefonie z GPS. niby niewielkie różnice w stosunku do domowego balkonu, ale przy foto mają już znaczenie.

Druga metoda którą stosuję wymaga guidingu... więc jeśli go nie masz to nie za bardzo Ci się przyda.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)