Skocz do zawartości

Astrofotografia z EQ3-2


satlan

Rekomendowane odpowiedzi

@kapral będzie będzie... Jak montaż doprowadze do ładu... A narazie w serwisie jest.

Po 2ch tyg zabawy pan serwisant stwierdził , że faktycznie z montażem jest "coś nie tak". Choć początkowo twierdził że musiałem go źle złożyć podczas smarowania.... Cool (zielu i źle złożyć.... Hehe) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nudno tak jakoś jak montaż w serwisie... wziąłem więc na warsztat mój wciąż jary EQ3-2...

aktualnie taka oto krzywa błędu mi się rysuje w PHD....

5a7a045609a8d_PHDkrzywa2018_02_06.thumb.png.c04c13ab662c5ddc0eac186acb174970.png

Jest to wynik naprawdę satysfakcjonujący. jak do tej pory to tylko kilka razy (mimo wielu sesji) uzyskałem taki wynik....)

To tak dla ciekawskich co jest możliwe do uzyskania z tego montażu :)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Zielu napisał:

Nudno tak jakoś jak montaż w serwisie... wziąłem więc na warsztat mój wciąż jary EQ3-2...

aktualnie taka oto krzywa błędu mi się rysuje w PHD....

5a7a045609a8d_PHDkrzywa2018_02_06.thumb.png.c04c13ab662c5ddc0eac186acb174970.png

Jest to wynik naprawdę satysfakcjonujący. jak do tej pory to tylko kilka razy (mimo wielu sesji) uzyskałem taki wynik....)

To tak dla ciekawskich co jest możliwe do uzyskania z tego montażu :)

 

To zostaw tamten w serwisie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

M42 i 'Biegnący Człowiek'
Canon 1100d (modyfikowany), Tair 3S, Eq3-2, 24x 300s + 20x 15s. Niestety dziwnym trafem Tair z Canonem pokazuje większą aberrę niż uprzednio z moim Nikonem D7100 (pomimo wyostrzenia baską bahtinova, zejściem do F/5,6). I tez pokazuje nieidealny kształt gwiazd (niezależnie od długości ekspozycji, nawet kilku sekundowe). Ale każdy orze jak może:]


 

integration_DBE-2.jpg

  • Like 4

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2018 o 20:40, Zielu napisał:

Nudno tak jakoś jak montaż w serwisie... wziąłem więc na warsztat mój wciąż jary EQ3-2...

aktualnie taka oto krzywa błędu mi się rysuje w PHD....

5a7a045609a8d_PHDkrzywa2018_02_06.thumb.png.c04c13ab662c5ddc0eac186acb174970.png

Jest to wynik naprawdę satysfakcjonujący. jak do tej pory to tylko kilka razy (mimo wielu sesji) uzyskałem taki wynik....)

To tak dla ciekawskich co jest możliwe do uzyskania z tego montażu :)

 

A te "przeciętne" wyniki jak się kształtują ? Jakich przeciętnych wartości można spodziewać się po montażu EQ3-2 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2018 o 17:13, quad napisał:

A te "przeciętne" wyniki jak się kształtują ? Jakich przeciętnych wartości można spodziewać się po montażu EQ3-2 ? 

Zwykle jest to skakanie montażu w osi RA od 4" do -4" lub ciut więcej. jest to dość nerwowa praca ala "bujanie się". w takim przypadku uzyskanie dobrego zdjęcia jest trudne.
Podobne wartości łatwiej uzyskać na oryginalnych silnikach (bez go-to) które mają przełożenie 150x (aktualne tylko 5x). jednak wtedy nie mamy pełnej platformy Go-To i musimy wszystko szukać ręcznie. (pracowałem tak ze 3 lata)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
16 minut temu, Zielu napisał:

@jackomowa

To zdjęcie dawaj do konkursu!

Może kiedyś, bo tu brakuje przynajmniej 2x tyle materiału;) No i gwiazdki nie są idealnie okrągłe:))
Ale dzięki!!

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Skończyła się pewna era...
Zaczyna się nowa era...

Zakończyłem moją przygodę z montażem EQ3-2. w najbliższych dniach będzie wystawiony na sprzedaż.
Był to niezmiernie ciekawy czas odkrywania astro fotografii. Przechodziłem przez wiele etapów, które pchały mój warsztat ku coraz lepszych zdjęć. Od zwykłego silnika w jednej osi, przez guiding w jednej osi, aż po zaawansowany system GO-TO zbudowany samodzielnie wraz z pełnym guidingiem.

Montaż był wielokrotnie rozbierany na części pierwsze. Gruntownie przesmarowywany oraz spasowywany tak, żeby działał jak najlepiej.
Zaowocowało to dość stabilną pracą tak niewielkiego bez-łożyskowego montażu.

Czekam na kolejne zdjęcia z tego zadziwiająco dobrego jak za swoją cenę montażu. Liczę, że kojeni astro maniacy będą wyciskać z niego siódme poty a wątek w dalszym ciągu będzie rósł.
Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 3 miesiące później...

Aby nie tworzyć specjalnego wątku - ostatnie wypociny: M53 i M4 (u góry zdjęcia, na środku jest Antares :D ) - Canon 550D+EQ3-2+Tair 3R. Szału nie ma, ale to dość spontaniczny wyjazd na DSy po długiej przerwie i jak isę okazało na padającej baterii. Stack i obróbka DSS, Pixinsight i Irfanview . Obszerniejsza relacja na blogu: 

M53m.thumb.png.6b527c1e2f8d82bb51969fa60c2c676f.png

 

M4m.thumb.png.aa3eeaad552e69f45852fea22b1f1dbe.png

  • Like 3

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy i przyznam że fotki robią wrażenie aż zamarzyło mi się robić tak samo.

Czy byłby ktoś tu na forum, kto miałby chwile na konsultacje ? :)

Posiadam:
Eq 3-2 + SW 150/750, napęd 2 osie, brak doświadczenia i wiedzy czego mi jeszcze brakuje by móc robić takie fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @Citizen
 To co potrzebujesz to trochę Cierpliwości, oraz praktyki.

Ustaw montaż dobrze na polarną. Jak? Na początek może być przez lunetkę jeśli masz. Jak nie masz to można metodą fotograficzną. 

Następnie rób zdjęcia coraz dłuższym czasem naświetlania i zobacz jaki jest maksymalny. 15-30s już w zupełności wystarczy w zupełności na początek.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Syriusz,

Dzięki wielkie za odpowiedź, dyskusja w tym wątku jakaś martwa od dłuższego czasu, a po wpisach widać że byłeś dosyć zaangażowany ? chwała Ci za to że odpowiedziałeś. Zzapewne poruszyłem zapytanie w złym wątku - ale to tak zaczepnie na pierwszy raz.

Generalnie po prostu - masz racje potrzebuje cierpliwości, dobrej pogody - no i właśnie konsultacji z kimś doświadczonym.

Prawdę mówiąc to sprzęt kupiłem 2-3 lata temu, podokupowałem soczewki, okulary, filtry księżycowe, itp, próbowałem robić fotki poprzez smartfon podczepiany do okularu - ale ile można patrzeć na księżyc, saturn i jowisz (na reszte nie starczyło okazji, zacięcia, czasu, okazji, towarzystwa ?

 

Wraz z  SW 150/750 EQ3-2 Lunetka (naped 2 osie - nigdy nie użyłem :P) chciałem robić fotki (DS) za pomocą Sony Alfa 5100 - ale to chyba nie jest sprzęt do tego.

No i kwestia środków finansowych: jest dosyć elastyczna i otwarta, jest górny limit - ale może być ustawiony dosyć wysoko w porównaniu ze zwykłym Kowalskim.

Żebym tylko wiedział co dokupić by miało to sens i dawało takie rezultaty jak fotki, które zamieszczaliście tu.

Sorki za chaotyczny wpis, ale sam wiesz jak mentorzy ? - odzywają się to jakby boga za nogi złapać i chcesz zapytać o wszystko i nie wiesz o co ? 
 

Jeśli to nie problem, i będziesz miał czas na odpowiedzi chciałbym pokorespondować z Tobą w PM

Najlepiej jakbym kogoś z Białegostoku znalazł tu na forum.

Dzięki za wszelką odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony Alpha 5100 będzie bardzo dobry na początek o ile podłączasz go bezpośrednio do teleskopu ( bez obiektywu). Przy twoim sprzęcie na początek warto ogarnąć kwestie ustawienia na polarną i porobić zdjęcia jasnych obiektów krótkimi czasami (10-30s). Można pokusić się o guider, ale w tym przypadku wymaga on przerobienia (lub wymiany) pilota.

Kolejny krok to stackowanie zdjęć. I (nawet prosta) obróbka.

Zabawy sporo. A jak te podstawy ogarniesz już na swoim aktualnym sprzęcie to wtedy będzie czas na lepszy i droższy ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)