Skocz do zawartości

Astrofotografia z EQ3-2


satlan

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem Jacku że robisz to lepiej i z zamkniętymi oczyma ;)

To nie chodzi o to czy robię to lepiej... robię to miernie. Ale całą wiedzę znalazłem tu na forum (czytanie i postępowanie jak w tutorialach) i z PW do kolegów..

Nic z kombinowania suwakami w DSS nie wyjdzie - Masz taką kopalnie wiedzy w szkole astrofotografii, ze z marnego jpga możesz coś wydobyć...

Trzeba sobie pobrać pdfki, posegregować co jest do składania, co jest do wyciągania, co jest do wygładzania i próbować te etapy, próbować i jeszcze raz próbować, nawet na najgorszym materiale...

Inaczej nic z tego nie będzie :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież napisałem ze zabawy suwakami po tutkach.... Jacku...

Tak - dlatego Ci odpisałem, ze z zabawy suwaczkami w DSS obiektu z fotografii nie wyciągniesz..  Ta aplikacja służy do zestackowania klatek Light, Bias, Dark. A po zakończeniu operacji uzyskany obraz zapisany dopiero obrabiamy ... a programów do tego służących do wyboru do koloru - w zależności od zasobności portfela od 0 - tysiąca z hakiem naszych złotówek.

A Ty straciłeś jak sam napisałeś ładnych parę ,,30 minut" i.......

Naprzwdę szkoda w ten sposób się uczyć - prędzej czy później przyjdzie zniechęcenie...

Uwierz mi chcę Ci tylko pomóc... ,,po tutkach" przeczytanych tego byś w DSS nie robił, on do tego nie słuzy.

Jeszcze raz napiszę - chcę abyś wykorzystywał odpowiednie programy do odpowiednich czynności - tylko tyle :)

 

P.S. Akurat DSS i u nas na FA i np u Zdzicha na blogu jest opisany wielokrotnie http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/deepskystacker-stackowanie-zdjec.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wątek czas odświeżyć, bo na EQ3-2 ciągle coś się dzieje :)

 

Przy okazji polowania na kometę popełniłem to oto zdjęcie:

post-910-0-78047800-1426109809_thumb.jpg

 

Obróbka: DSS, Pixinsight oraz GIMP.

Galaktykę osobiście bardzo lubię i od dawna miałem ochotę na nią zapolować.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje się dzieje. tym razem fotka trochę przypadkowa.

Walczyłem z ustawianiem na biegun metodą fotograficzną na balkonie... walczyłem dobrą godzinę.

no i jak już wszystko było poustawiane szkoda było marnować ładnej nocki... tylko co tu wybrać.

Podnoszę głowę do góry a tu piękny Lew idealnie na wprost.

Nie zastanawiałem się długo i szybciutko namierzyłem Triplet Lwa :)

 

post-910-0-40738600-1426271238_thumb.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie wiem czemu je wrzucam,bo nic na tym zdjęciu nie jest na porządku dziennym . No ale co tam,to moje pierwsze i cieszy jak cholera,tym bardziej że się dopiero zapoznaję z całą magią Asto fotek  :) A do ogarnięcia chociaż by podstawowych technik,których od niedawna śledzę,jest cała masa do przestudiowania,no ale powoli do przodu.Najważniejsze żeby zapał nie zgasł.

 

N 150-750,EQ3-2,EOS 500

15x45sek,darki i biasy, iso 400

 

Obróbka w ..... szkoda gadać  :D

 

                                                                               

                                                                                   post-3999-0-78953300-1426276310_thumb.jp

                                                                               

  • Like 4

SW 200/1000,Point Grey Blackfly z IMX249,CG 5,ND 3.8,Solar Continuum,Baader Uv/Ir-Cut,TeleXtender 5x, EOS 500,Sigma 17-70 Dc Macro Os,Helios 44M-4,PS 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zacny tryplecik :) Mam wrażenie, że wyciąłeś trochę tło i pozbyłeś się szumu, ale też słabo świecących fragmentów.

Masz racje. brzegi galaktyki NGC3628 są zdecydowanie za bardzo wycięte. Trochę przeszkadza w tym brak flatów i darków (walka ze sprzętem/bateriami pod zatomskim niebem czasem jest skazana na niepowodzenie: czytaj --> %% ;) )

Jak skończę przetwarzać resztę materiału z zatomia to spróbuję znów do tego podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dzięki. Kupiłbym korektor komy gdyby tylko był tańszy;) Może trafi się jakaś okazja. W tle zdjęcia widać pionowe, niewyraźne pasy. Pojawiają się dopiero po dodaniu klatek 40. sekundowych. Czy ktoś spotkał się już czymś podobnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pasami Ci nie pomoge ale na pewno ktos bedzie wiedzial. Na korektor poluj na gieldzie - trafi sie :)

 

Tak poza tym to witamy na FA - zaczales od razu z grubej rury :) tak trzymać!

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Kupiłbym korektor komy gdyby tylko był tańszy;) Może trafi się jakaś okazja. W tle zdjęcia widać pionowe, niewyraźne pasy. Pojawiają się dopiero po dodaniu klatek 40. sekundowych. Czy ktoś spotkał się już czymś podobnym?

Bardzo fajna fotka - to obecny obiekt tygodnia http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7616-obiekt-tygodnia-21052015-m-51-z-ngc-5195/ :) Co do pasów, to może spróbuj kalibracji z biasami dodatkowo, bo napisałeś że tylko użyłeś klatek dark i flat.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SzymonieP - Na mój daltonizm - troszkę za niebiesko było, zbalansowałem kolorki i troszeczkę podczyściłem tło.

Fajna fotka :)

 

post-476-0-10680000-1432503456_thumb.jpg

 

post-476-0-91120000-1432503224_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zestaw i nie umiem jeszcze tyle wyciągnąć z tego sprzętu. ,...

Z całym szacunkiem Maćku dla Twojego ATM (sam uwielbiam takie procedury) niemniej tu powinieneś odpuścić... zobacz ile trwają próby... (od początku października 2014r.), czy to jest tego warte ?? Napęd na giełdzie upolujesz za około 150 zł. Popatrz na fotografie kolegów. Naprawdę w tym wypadku szkoda czasu i pogody :)

Z tego co mi wiadomo do tej pory tylko Radkowi udało się montaż perfekcyjny wykonać .....

Zobacz Jacka - Zielu fotkę z poprzedniej strony czy innych Kolegów - minuta jest co najmniej niezbędna dla wyciągnięcia z fotki czegoś sensownego, U Ciebie 10s to za dużo bo gwiazdki jadą :( http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5643-wlasny-naped-do-eq3-2/#entry102642

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Jacku.... Jaki ten mój ATM jest taki jest, wszyscy widzą. Niestety nie dysponuję takimi zasobami czasu wolnego i środkami jak Ty. Robię więc to co mi sprawia przyjemność - a w hobby o to chodzi. Proponuję dać sobie spokój z "hejtowaniem" mojego atm'u bo to nie temat o tym.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest hejtowanie ale sensowna rada . Bez silnika krokowego i pilota do sterowania raczej nie masz szans na sensowne ustawienie właściwej  prędkości. Wystarczy minimalny spadek napięcia lub zmiana obciążenia i prędkość będzie ulegać zmianie . 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Jacku.... Jaki ten mój ATM jest taki jest, wszyscy widzą. Niestety nie dysponuję takimi zasobami czasu wolnego i środkami jak Ty. Proponuję dać sobie spokój z "hejtowaniem" mojego atm'u bo to nie temat o tym.

Obiecuję solennie, że już nawet słowa nie napiszę, jeżeli dobre rady zwiesz Kolego Maćku ,,hejtem"... Ja takie rady odbieram z radością bo niosą pomoc, rozwiązania alternatywne i zainteresowanie, służą też innym na FA.

Czas i środki zbieram jak każdy, mozolnie i z rozwagą - pracuję na budżetowej posadzie.

Naprawdę dobrze życzę Twojemu projektowi oraz jak najlepszym fotografią w Twoim wykonaniu... ale widzę, że nie możesz tego zrozumieć.... :(

To by było tyle.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest hejtowanie ale sensowna rada . Bez silnika krokowego i pilota do sterowania raczej nie masz szans na sensowne ustawienie właściwej  prędkości. Wystarczy minimalny spadek napięcia lub zmiana obciążenia i prędkość będzie ulegać zmianie . 

Mam silnik krokowy i sterownik - udało mi się wyciągnąć ok 45sec. ale to raczej szczęście bo moje ustawianie na polarną trochę jeszcze kuleje ;)... Atm'uję bo to lubię - jestem mechanikiem więc mam to we krwi. Jecku , usuń proszę z tego tematu moje posty - nie chcę zaśmiecać wątku. Dziękuję.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam silnik krokowy i sterownik - udało mi się wyciągnąć ok 45sec. ale to raczej szczęście bo moje ustawianie na polarną trochę jeszcze kuleje ;)... Atm'uję bo to lubię - jestem mechanikiem więc mam to we krwi. Jecku , usuń proszę z tego tematu moje posty - nie chcę zaśmiecać wątku. Dziękuję.

Kurcze... U mnie, dlugi czas montaz ustawialem na polarna metoda kompasu w telefonie i szerkosci geograficznej dla mojej lokalizacji - wiec ustawienie bylo bardzo zgrubne, a i tak bez guidingu wyciagalem bez problemu punktowe gwiazdki do 30 - 40s. Wiec nie mozesz tlumaczyc tego zlym ustawieniem na polarana. Jak koledzy pisali wczesniej, cos nie bardzo wychodzi Ci ten wlasny naped, bo ty masz wyrazne przecinki juz przy 15 - 20s. Tak nie powinno byc. 

 

I nikt nie chce tu chejtowac Twojej pracy. Chcemy Ci tylko zwrocic uwage, ze(prawdopodobnie) Twoje wysilki ida w zlym kierunku. Montaz i naped to krytyczne elementy setupu, i to jakie rezultaty osiagasz jest moim zdaniem(i nie tylko) dalekie od tego jak to powinno wygladac.

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejna porcja fotografii z EQ3-2.

 

Tym razem klasyka: M57.

Upolowana na imprezie integracyjnej w okolicach Bornego Sulinowa.

Biorąc pod uwagę ilość promili ( uważaj Albercik, tu mogą być promile ;) ), jestem w szoku że udało mi się wycelować poprawnie gwiazdę polarną.

Zainteresowanie tematem było, więc po prezentacjach dla publiczności puściłem sesję fotograficzną. Niestety bez laptopa, więc 30s to max co potrafi soft aparatu.

 

post-910-0-89046100-1432637071_thumb.jpg

 

A tak na marginesie, podpinając się pod dyskusję o napędzie.... Ja nie byłem zbyt zadowolony z fabrycznego napędu.. więc go ciut zmodyfikowałem.

na pierwszy (i wydaje mi się najważniejszy) ogień poszło zasilanie. zamiast oryginalnego zestawu bateryjnego zrobiłem własny (ok 12V).

a tuż przy pilocie gdzie podłącza się napięcie znajduje się przetwornica DC-DC obniżająca napięcie do super stabilnych 6V (dokładnie 6.01V +-0.01V) wymaganych przez napęd.

Po kilku próbnych sesjach stwierdzam, że ta modyfikacja jest praktycznie niezbędna. poprawa w prowadzeniu silnika jest zauważalna.

Przy okazji zestaw bateryjny zasila mi również aparat... ale to osobny temat.

 

 

P.s. Maglawica to taki nowy rodzaj mgławic - z nutką procentową  ;)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)