Skocz do zawartości
satlan

Astrofotografia z EQ3-2

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, AstroLutek napisał:

Nie pomyślał bym że mały SCTek z reduktorem da takie fajne obrazy. Co jak co jednak sprzęt uniwersalny.

To jest tez mały crop, bo jednak  z korektorem (który nie wypłaszcza pola, a zwiększa światłosiłę) gwiazdy w rogach bardziej rozjechane. Więc jest to myślę 70% wyjściowej powierzchni.
Ale gdyby tylko go jeszcze postawić na konkretnym montażu, to może byłoby z tego jeszcze więcej, ale każdy orze jak może ;)
Pewnie też ktoś, kto miał styczność z obróbką w większym stopniu niż ja, więcej by wyciągnął.

/Dominik

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Poprawiona fota supernowej w galaktyce firewerki. Usiadłem jeszcze raz do obróbki. dodałem flaty oraz lepiej wykalibrowałem kolor.
Mnie się bardziej podoba! co sądzicie?

59cc153812d5c_2017_05.27NGC6946SN2017eawNGC693939x120siso800signedv2.thumb.jpg.62721446ecce0e9f3783f0c282e9162c.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak dla mnie ostatnia wersja lepsza - kolor galaktyki lepszy i całość przyjemniejsza w odbiorze.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejna porcja zdjęć z Wypadu do Grunz z Jackiem2.
pogoda nie była najlepsza, trochę syfu wisiało w powietrzu. nie przeszkodziło to w uchwyceniu mgławicy planetarnej Ślimak!
Jednak najtrudniejsze do zaakceptowania były ciągłe podmuchy wiatru, które dla tego montażu są bardzo trudne do zaakceptowania.
Bujało nim jak na statku w sztormowy dzień (teraz żałuję, że nie zrobiłem zrzutu z PHD2).
Prawie połowa klatek poszła do kosza.
Jako pierwsza na tapetę poszła mgławica Ślimak. jest to jedyny okres w roku kiedy można próbować uchwycić ten obiekt.

59ece3a46c409_2017_10.15NGC7293hylixnebula10x240ssigned.thumb.jpg.1fcc64abd54da2038dbcb15a6c8b01c8.jpg

Drugi obiekt był w zenicie. Jednak uzyskanie w miarę rozsądnego materiału było możliwe dopiero po przestawieniu samochodu i zasłonięciu całego zestawu przed wiatrem.

59ece3adf3202_2017_10.15NGC281Pacman12x240ssigned.thumb.jpg.04d83202278a3ecf618dc53a4b37fe7b.jpg

P.S. wszystko wskazuje na to, że to ostatnie moje fotki w tym wątku....

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ślimaka, to Ci szczerze zazdroszczę.

Ten kawałek nieba mam zaświetlony, a i prowadzenie musi być dobre.

Dlaczego na Ślimaku ISO 200 i 240s.    ,  a nie ISO 800 i 5 minut.

Nie musiałbyś wtedy tak wyciągać i było by delikatniej, ale eq3 to i tak jazda z talentem i cierpliwością na krawędzi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
43 minuty temu, Rafał 123 napisał:

Dlaczego na Ślimaku ISO 200 i 240s.    ,  a nie ISO 800 i 5 minut.

Ten aparat największy zakres tonalny ma przy ISO 200. A materiału zbiera się tyle samo niezależnie od ISO. Przetestowane kilkukrotnie osobiście przeze mnie. Lepsze kolory gwiazd, a mgławica wygląda tak samo. 5min było nie do zrobienia tak mi bujało montażem...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, Zielu napisał:

Jutro przyjdzie to się pochwalę ;)

Nie trzymaj mnie w takim napięciu! :’(.... nie mogę się denerwować. Mów braciszku po dobroci bo.... :))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pitu Pitu a tu kolejne foty czekają! ;)

Wciąż z poczciwego EQ3-2 - szkoda było pogody.....
Tym razem coś z Pegaza. Dwie grupy galaktyk, w tym kwintet stephana. Przydało by się więcej materiału to tło mogło by być ciemniejsze.....

59eed32b2f774_2017_10.16NGC7331pluskwintetstefana6x180ssigned.thumb.jpg.bda57cf872604659fe99c57fd17aa5a6.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
25 minut temu, Zielu napisał:

No to czas na rozwiane tajemnicy..

Świeżo rozpakowany... Jeszcze zimny Crazy

59ef233c5fe70_P_20171024_131942_HDR01.thumb.jpg.05c2263a6a60e897cbce1eb781b6d815.jpg

Czyli EQ5 ;) Ciekawe, czy wielką zmianę Ci przyniesie w stosunku do EQ3-2, bo mało jest takich, co się przesiadali z EQ3-2 na EQ5, więcej na HEQ5.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też jestem ciekawy. Choć patrząc na to, co Jacek wyprawiał z EQ3-2, to jestem spokojny :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

to Exos2 Bressera. jest kilka różnic, które uznałem za ważne. opiszę wrażenia jak już wszystko zamontuję... ale to już na inny wątek ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, jolo napisał:

Choć patrząc na to, co Jacek wyprawiał z EQ3-2, to jestem spokojny :) 

No właśnie. Jacek był dla mnie swoistym symbolem tego jak wiele można wykrzesać z tego niepozornego montażu. ;)

Mi niestety brakuje tej cierpliwości, ale przede wszystkim umiejętności z dziedziny robotyki, więc chyba też nieśmiało będę przymierzał się do zmiany. Blush

Pozostaje życzyć wiele bezchmurnych nocy i wspaniałych fotografii na nowym sprzęcie. Niechaj dobrze służy. :aparat:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Te chmurzyska to Jacek przez Ciebie! Po jasną choinkę kupowałeś ten montaż?! ;) Nie wystarczał Ci ten, który miałeś? :D

Mam nadzieję, że wyciśniesz z niego 110%

pzdr.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
21 godzin temu, szdom1 napisał:

Te chmurzyska to Jacek przez Ciebie! Po jasną choinkę kupowałeś ten montaż?! ;) Nie wystarczał Ci ten, który miałeś? :D

Mam nadzieję, że wyciśniesz z niego 110%

pzdr.

Jackowy 3-2 już znamy więc myślę, że wycisnie z niego minimum 300% :))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta