Skocz do zawartości
satlan

Astrofotografia z EQ3-2

Rekomendowane odpowiedzi

@kapral będzie będzie... Jak montaż doprowadze do ładu... A narazie w serwisie jest.

Po 2ch tyg zabawy pan serwisant stwierdził , że faktycznie z montażem jest "coś nie tak". Choć początkowo twierdził że musiałem go źle złożyć podczas smarowania.... Cool (zielu i źle złożyć.... Hehe) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nudno tak jakoś jak montaż w serwisie... wziąłem więc na warsztat mój wciąż jary EQ3-2...

aktualnie taka oto krzywa błędu mi się rysuje w PHD....

5a7a045609a8d_PHDkrzywa2018_02_06.thumb.png.c04c13ab662c5ddc0eac186acb174970.png

Jest to wynik naprawdę satysfakcjonujący. jak do tej pory to tylko kilka razy (mimo wielu sesji) uzyskałem taki wynik....)

To tak dla ciekawskich co jest możliwe do uzyskania z tego montażu :)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
58 minut temu, Zielu napisał:

Nudno tak jakoś jak montaż w serwisie... wziąłem więc na warsztat mój wciąż jary EQ3-2...

5a7a045609a8d_PHDkrzywa2018_02_06.thumb.png.c04c13ab662c5ddc0eac186acb174970.png

Jest to wynik naprawdę satysfakcjonujący. jak do tej pory to tylko kilka razy (mimo wielu sesji) uzyskałem taki wynik....)

To zostaw tamten w serwisie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

M42 i 'Biegnący Człowiek'
Canon 1100d (modyfikowany), Tair 3S, Eq3-2, 24x 300s + 20x 15s. Niestety dziwnym trafem Tair z Canonem pokazuje większą aberrę niż uprzednio z moim Nikonem D7100 (pomimo wyostrzenia baską bahtinova, zejściem do F/5,6). I tez pokazuje nieidealny kształt gwiazd (niezależnie od długości ekspozycji, nawet kilku sekundowe). Ale każdy orze jak może:]

integration_DBE-2.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 6.02.2018 o 20:40, Zielu napisał:

A te "przeciętne" wyniki jak się kształtują ? Jakich przeciętnych wartości można spodziewać się po montażu EQ3-2 ? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 19.02.2018 o 17:13, quad napisał:

A te "przeciętne" wyniki jak się kształtują ? Jakich przeciętnych wartości można spodziewać się po montażu EQ3-2 ? 

Zwykle jest to skakanie montażu w osi RA od 4" do -4" lub ciut więcej. jest to dość nerwowa praca ala "bujanie się". w takim przypadku uzyskanie dobrego zdjęcia jest trudne.
Podobne wartości łatwiej uzyskać na oryginalnych silnikach (bez go-to) które mają przełożenie 150x (aktualne tylko 5x). jednak wtedy nie mamy pełnej platformy Go-To i musimy wszystko szukać ręcznie. (pracowałem tak ze 3 lata)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Druga fotografia z wypadu do Rosowa. Standardy standardów. chyba każdy fotograf ma to w swojej bibliotece.

5a8c802fe0233_2018_02.07iso20021x240NGC2024Flamehorsenebulapic-signed.thumb.jpg.485c2a1dd529a0dd336d884c62a55af6.jpg

Właściwie brakuje tutaj czarnego pola kosmosu... Taki zaśmiecony pyłem rejon. Widać zdecydowaną poprawę w łapaniu wodoru po wydłubaniu filtra sprzed matrycy aparatu. Zwykle te delikatniejsze struktury wodorowe się w ogóle nie łapały.

P.S. Jedynie co mnie boli to niebieski duszek prawdopodobnie związany z refleksem od Alnitak'a. co zrobić jak żyć ;)

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Skończyła się pewna era...
Zaczyna się nowa era...

Zakończyłem moją przygodę z montażem EQ3-2. w najbliższych dniach będzie wystawiony na sprzedaż.
Był to niezmiernie ciekawy czas odkrywania astro fotografii. Przechodziłem przez wiele etapów, które pchały mój warsztat ku coraz lepszych zdjęć. Od zwykłego silnika w jednej osi, przez guiding w jednej osi, aż po zaawansowany system GO-TO zbudowany samodzielnie wraz z pełnym guidingiem.

Montaż był wielokrotnie rozbierany na części pierwsze. Gruntownie przesmarowywany oraz spasowywany tak, żeby działał jak najlepiej.
Zaowocowało to dość stabilną pracą tak niewielkiego bez-łożyskowego montażu.

Czekam na kolejne zdjęcia z tego zadziwiająco dobrego jak za swoją cenę montażu. Liczę, że kojeni astro maniacy będą wyciskać z niego siódme poty a wątek w dalszym ciągu będzie rósł.
Powodzenia!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ładne zdjęcia, naprawdę jest na co popatrzeć. Zachęca mnie to do spróbowania jednak focenia na EQ3-2 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aby nie tworzyć specjalnego wątku - ostatnie wypociny: M53 i M4 (u góry zdjęcia, na środku jest Antares :D ) - Canon 550D+EQ3-2+Tair 3R. Szału nie ma, ale to dość spontaniczny wyjazd na DSy po długiej przerwie i jak isę okazało na padającej baterii. Stack i obróbka DSS, Pixinsight i Irfanview . Obszerniejsza relacja na blogu: 

M53m.thumb.png.6b527c1e2f8d82bb51969fa60c2c676f.png

M4m.thumb.png.aa3eeaad552e69f45852fea22b1f1dbe.png

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta