Skocz do zawartości

Jowisz z okna


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojego okna na poddaszu mam widok na wschód! Tam przepięknie dziś wisiał Jowisz. Postanowiłem naszkicować go w powerze 16x, przy użyciu mojego Vixena 16x80. Narysowałem więc krąg, podświetlając sobie komórkowym Stellarium kawałek bristolu, naniosłem na kartkę Jowisza i jego trzy księżyce. IO niestety był prawie schowany za tarcze lub przebiegał tranzyt - nie wiem ! Naszykowałem też wszystkie dostrzegalne gwiazdy i nazwałem je przy pomocy mobilnego Stellarium. Szkic to inwersja w Gimpie!

post-3-0-76872000-1383170627_thumb.jpg

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lenistwo niektórych to już nie trzyma najmniejszych standardów przyzwoitości obserwacyjnych :D >:D

Ale szkic fajny 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę duży Ci wyszedł ;)

Ale to jeszcze (może) kwestia wyćwiczonego oka!

Jowisz 16x dla mnie to jeno plameczka.

 

Czy naprawdę to jest szkic widoku Jowisza obserwowanego lornetką przez szybę?

Nie żebym kwestionował, tylko upewniam się, czy to nie jakiś żart?

 

Bo, w sumie, to wiesz Ignis, że jestem z tych co wizual i szkice popierają (w razie co) ;

więc taki temat/post zawsze mi się podoba :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę duży Ci wyszedł ;)

Ale to jeszcze (może) kwestia wyćwiczonego oka!

Jowisz 16x dla mnie to jeno plameczka.

 

Czy naprawdę to jest szkic widoku Jowisza obserwowanego lornetką przez szybę?

Nie żebym kwestionował, tylko upewniam się, czy to nie jakiś żart?

 

Bo, w sumie, to wiesz Ignis, że jestem z tych co wizual i szkice popierają (w razie co) ;

więc taki temat/post zawsze mi się podoba :)

 

Pozdrawiam

 

Ekologu nie wiem jaką dotychczas obserwowałeś lornetką 16x  ale prócz powiększenia w lornetkach szalenie istotną cechą jest zdolność rozdzielcza. Mamy tu dwa połączone achromaty 8cm oraz pełnoaperturowe pryzmaty Bak4 ..obiektywy i szerokokątne okulary o w miarę dobrej  jak na jasny achromat korekcji. Jowisz widziany wczoraj przeze mnie (przez szybę), nie był świetlistym punktem jak utrzymujesz ale widoczną kulką o średnicy kilku milimetrów. Kulka posiada jakby minimalny krąg wewnętrzny wzdłuż obrzeża .Pasy zaś zlały mi się w rozciągnięty poziomo kleks. Lornetka oczywiście leżała na statywie Starałem się przed obserwacją dokładnie zgrać oba skopy   przy pomocy regulacji wady wzroku! Lornetka jakiś miesiąc temu wróciła z serwisu DO ? gdzie została skolimowana! O żadnych więc nadinterpretacjach być mowy nie mogło. Nie szkicuję od dziś. Szkice obserwacyjne to najważniejsza dla mnie dziedzina astro-miłośnicza.  Moje szkice wielokrotnie pomagały ludziom rozumieć faktyczny obraz obiektu w danym sprzęcie. Jednym słowem nie opowiadał bym ludziom bzdur i nie rysował głupot!

Pozdrawiam

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, że statyw to rzecz której nie posiadam. Ja nie napisałem, że spodziewałem się punkciku.

Kwestią była subiektywna wielkość plamki. To, że jest to dla nas plamka to zgoda jak najbardziej. 

Ponadto nie to mnie zaskoczyło, że czegoś się dopatrzyłeś na tej plamce (na stabilnym obrazie, którgo Ci zazdroszczę) tylko to,

że zaryzykowałeś obserwację przez szybę okienną. To głównie chciałem wyjaśnić.

Moje zdziwienie uznasz za naturalne, gdy dowiesz się, że ja akurat mam szyby sprzed kilkudziesięciu lat i niezbyt równe :)

Jako znany zmarzluch próbowałem, nie raz, przez nie patrzeć, gdy mi kiedyś jedną (z dwóch) wybiło i jakiś czas byłem z jedną szybą w domu,

w kierunku na południe.

 

Twoja odpowiedź zaprezentowała mi kilka ciekawych informacji i jest dla mnie cenna.

 

Pozdrawiam

p.s.

Ja też wczoraj walczyłem z Jupkiem lornetką 10x  i nawet trafiłem na moment gdy księżyce były mniej więcej w jednej linii :)

Musiałem się trochę wychylić za okno i było to minimalnie ryzykowne - niemniej uczyniłem to bez asekuracji.

ps.2.

Jeszcze kwestia 16x.

Ja (wtedy, przez szybę okna) patrzyłem na Jupka Refraktorem 70/500 na az2 okularem 25 mm, stąd mam

pewne doświadczenia z małym Jowiszem. Przyznaję, że było to jakiś czas temu,  ale pamiętam, że  wtedy nie dałem rady

dopatrzeć się czegoś ciekawego na Jowiszu. Niemniej to bardzo budżetowe i jednooczne rozwiązanie było,

więc trudno porównywać. Fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem nic dziwnego że czyta się jak to młodzi prowadzą obserwacje z pokoju i jeszcze przez zamknięte okno.   :P

Z ust mi to wyjąłeś. Taki "uczniak" pyta się na FA czy przez okno można coś zaobserwować przez teleskop, Zaraz dostaje kubeł zimniej wody w postaci odpowiedzi "starych wyżeraczy". Teraz będzie mógł iść z kontrą: No ale Ignisdei napisał, że... :P  ;)

 

Szkic sam w sobie ładny, zresztą wiadomo, że robisz je naprawdę niezłe.

 

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)