Skocz do zawartości

Mapa nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem Ola. Posiadam teleskop Celestron AZ 102 i lornetkę 10x50. Astronomią interesuje się od dawna. Proszę o pomoc z mapą nieba. Otóż miałam kiedyś Newtona 130/900 i jakąś tam mapę nieba w komórce, taka która była akurat dostępna w Java. Potem miałam Newtona 8 cali, ale rzadko wychodziłam, mieszkałam w kamienicy i było niebezpiecznie kobicie samej wychodzić. Potem przeprowadziłam się do bloku i 8mka sprzedana bo na balkon by nie wlazła a lornetka z balkonu słabo widać i astro pasja na parę lat odeszła. Teraz powróciłam do astro i na smartfona jest pełno aplikacji z mapami nieba i tu pytanie odnośnie ustawienia maksymalnego zasięgu gwiazdowego w aplikacjach w smartfonie.

- światłosiła teleskopu f6.5

- maksymalny zasięg gwiazdowy 12,5 mag według strony Celestron

Dane z mapy LP:

SQM 19.26 mag./arc sec2

Brightness 2.14 mcd/m2

Artif. bright 1970 ?cd/m2

Ratio 11.5

Bortle class 6

Elevation 45 meters

Zdaję sobie, sprawę, że nie wszystko się zobaczę z miasta, a w aplikacjach jest możliwość wyboru np. do ilu mag pokazuje gwiazdy do ilu DS itp? Po prostu nie chce by aplikacja pokazywała mi też te np. NGC których nie zobaczę, bo wtedy jest za dużo i się idzie pogubić.

Dodam, że w 1 aplikacji mogę ustawić:

Komety - 3mc, 6mc 1rok, 2 lata

IC - 10mag, 11, 12, 13, 14

NGC - 8mag, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Gwiazdy 4mag, 6, 7, 8, 9

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tylko chodzi o to do jakiej wielkości gwiazdowej zaznaczyć w aplikacji by nie były pokazane te obiekty, których z miasta nie zobaczę. Jak ustawiłam do 12mg bo telep ma 12.5 to się człowiek gubi tyle tego się na ekranie pokazało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tylko chodzi o to do jakiej wielkości gwiazdowej zaznaczyć w aplikacji by nie były pokazane te obiekty, których z miasta nie zobaczę. Jak ustawiłam do 12mg bo telep ma 12.5 to się człowiek gubi tyle tego się na ekranie telefonu pokazało. W programie mam takie możliwości ustawień:

Komety - 3mc, 6mc 1rok, 2 lata

IC - 10mag, 11, 12, 13, 14

NGC - 8mag, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Gwiazdy 4mag, 6, 7, 8, 9

Mi chodzi o to by mi ktoś pomógł np. dla gwiazd ustaw 7 dla ngc 9 itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za aplikacja?

Ja bym ustawił gwiazdy na 9mag, a NGC na początek 8mag. Jeśli w okularze 8mag okaże się jasne, możesz zwiększyć zasięg.

PS. Te jasności NGC są mylące. Inaczej będzie wyglądać galaktyka 8mag, a inaczej gromada 8mag. A jeszcze inaczej duża galaktyka 8mag o niskiej jasności powierzchniowej.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego pamiętaj, że np. w skysafari ustawienie zasięgu odnosi się do danego widoku / pola widzenia. Jeśli użyjesz "zooma" na mapie zasięg proporcjonalnie będzie wzrastał. Tak więc trzeba to wypośrodkować.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim skromnym zdaniem Cartes du Ciel ? Po naszemu, można zwiększać, zmniejszać w widoku liczbę obiektów dla łatwiejszej nauki no i uaktualnianie kiedy się chce obiektów goniących po niebie z wyczerpującym opisem. Oczywiscie dopasowany do miejsca naszej obserwacji oraz rameczka co zobaczymy w naszym teleskopku i przez jaki okularek..

ja CdC.PNG

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle ustawiam zasięg gwiazdowy w SkySafari i Stellarium+ tak aby ilość gwiazd na telefonie była zbliżona do tego, co widzę w szukaczu lub okularze.
Wtedy najłatwiej mi poruszać się po niebie i identyfikować co jest co.

Od jakiegoś czasu podczas obserwacji używam też apki Twilight (tu dyskusja na ten temat) do wyczerwienienia wszystkiego co wyświetla telefon i do kontroli jego jasności a właściwie ciemności.
Teraz nie wyobrażam sobie obserwacji bez Twilight.
Wszystkim użytkownikom map na telefonie gorąco polecam przynajmniej wypróbować Twilight, którego podstawowa wersja jest darmowa.
 

T300-5 + Ecliptica Pro, SW 80ED + AZ5, APM 25x100ED .. Orion 2x54, ASI 462

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Celestron AZ 102 i tak nie pozwoli na zobaczenie jakiejs duzej ilosci obiektow glebokiego nieba , tym bardziej gdy bedziesz chciala obserwowac z miasta. Szczegolnie mglawice emisyjne i galaktyki beda dla niego trudnymi celami z powodu niskiej jasnosci powierzchniowej. Z mglawic emisyjnych byc moze uda sie tylko zobaczyc M8 Laguna i M42 w Orionie. Pamietaj ze wartosc magnitudo dla danej mglawicy , np 3,8 mag. dla M42 nie znaczy ze bedzie ona swiecila z taka jasnoscia jak gwiazda 3,8 mag  , dlatego ze jest to sumaryczna wartosc mag. calej powierzchni mglawicy skupiona w jeden punkt , a obiekty mglawicowe sa rozciagle i dana jasnosc musi sie rozcienczyc na cala powierzchnie mglawicy. Co innego gromady kuliste i mglawice planetarne - one moga byc latwiejszym celem. Dlatego wartosciami mag. na mapie nie mozna sie slepo sugerowac.             

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, polaris napisał:

Na Androida?

Bez problemu też.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, widzę że są np paczki Debiana a tu np piszą że w sumie prosto można postawić Linuxa na androidzie 

https://www.lifewire.com/run-linux-on-android-4586926

Zaznaczam że nie testowałem jeszcze, jak sprawdzę to dam znać czy coś z tego wyszło.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, piszemy raczej o stabilnych wersjach z oficjalnych źródeł, a nie przez stawianie linuxa na androidzie ? ? ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POBIERAJCIE, POZYCJA MOIM ZDANIEM OBOWIĄZKOWA I DARMOWA!!! Coś ala Cartes gdzie robimy sobie mapki z jakimś obiektem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikesrv9a.nightskyguide

Ddam tutaj jeszcze inne aplikacje, które polecam. Oczywiście wszystkie darmowe.

Natomiast jako mapę nieba taką co nakierowujemy tel na niebo i widzimy co widzimy to polecam:

1. Naprawdę olbrzymia ilość obiektów, dlatego pytałam ile zaznaczyć.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nahooh.StarsPhotoLite

2. Co prawda tylko planety, najjaśniejsze gwiazdy w gwiazdozbiorach i cały Messier ale jak ktoś chce nauczyć się nieba i zaliczyć całego Messiera a chce tylko język polski to to jest świetne.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikesrv9a.nightskyguide

Widok z ISS na żywo

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nicedayapps.iss_free

Gry do nauki kształtów gwiazdozbiorów:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mygdx.newbraveconstellation

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pixelsunsetstudio.ConstellationPuzzle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Zabawki, a raczej aplikacje "gadżety". Nie ma sensu na nowo wymyślać koła skoro masz SkySafari i Stellarium ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znalazłam taką aplikację jak Winstars3 i jestem pod wrażeniem wersji darmowej. Duży katalog obiektów, dobrze działa. Powiem, że nie chcę kupować aplikacji, gdyż mam słaby telefon i wolę nie ryzykować, że coś nagle przestanie działać w aplikacji płatnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2021 o 21:36, mirror89 napisał:

Wiem, że są SkySafari i Stellarium ale na razie szukałam czegoś darmowego (...)

Podstawowa wersja Stellarium na Androida jest darmowa.

T300-5 + Ecliptica Pro, SW 80ED + AZ5, APM 25x100ED .. Orion 2x54, ASI 462

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2021 o 01:55, mirror89 napisał:

Wiem, że są. Testowałam i pokazywały mniej obiektów niż Winstars3. ?

Niestety nie mogę edytować ale najwięcej pokazuje StarsPhotoLite z darmowych. Właśnie sprawdziłam. Mogłabym zakupić coś, ale mój telefon jest słaby i mogła by nagle jakaś apka po aktualizacji przestać działać poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro działają ci darmowe to tak samo będą płatne. Tak jak koledzy wyżej napisali - SkySafari ma opcję free, Stellarium także.

Co to znaczy wg ciebie mniej obiektów? Porównywalaś ilość obiektów dostępnych w bazie? Wnioskuje, że zainstalowalaś wersję darmową SkySafari i porównałaś (tym bardziej nie rozumiem obaw o stabilność płatnej).

Sprawdziłem to WinStars, darmowa wersja nawet nie pokaże DSów, więc o czym mi piszemy... Linie konstelacji też pozostawiaja wiele do życzenia, nawet jeśli są umowne to takie jak tam widzę pierwszy raz w życiu ? Niestety do planowania i obserwacji ta aplikacja po prostu się nie nadaje, już nie chcę się rozpisywać dlaczego ?

Nie znalazlem takiej aplikacji jak StarsPhotoLite w oficjalnym sklepie na Androida.

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)