Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 13 - ?Veil w 10x50? (relacja z obserwacji)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

11.06.2021 (godz. 00:20), Folwark Sulejewo

Tej nocy po udanej obserwacji rejonów Strzelca i Skorpiona postanowiłem przyjrzeć się widoczności obiektu Eastern Veil Nebula w niewielkiej lornetce Delta Optical Extreme 10x50 ED. Pamiętam jak jeszcze rok temu podczas jednej z wrześniowych sesji obserwacyjnych byłem zauroczony jej widokiem w tej samej lornetce, ale z użyciem filtrów Baader UHC-S. Tym razem już ich nie miałem, ale na miejscu był do dyspozycji jeden filtr UHC Explore Scientific, którego mogłem użyć chociaż na jeden obiektyw.

Wycelowałem w gwiazdozbiór Łabędzia, a po chwili odnalazłem kilka gwiazd obok których zlokalizowany jest Veil. Z założonym filtrem UHC na lewy obiektyw spoglądałem raz jednym, raz drugim okiem. Różnica była znacząca. Obiekt był od razu widoczny z użyciem filtra na wprost bez konieczności zerkania. Bez niego niestety nic nie dostrzegłem. Widoczność potwierdziła na miejscu jeszcze jedna osoba, która swoją drogą posiadała identyczną lornetkę. O ile mgławica Eastern Veil Nebula była widoczna, tak ?Miotła Wiedźmy?, czyli Western Veil Nebula pozostawał tym razem poza zasięgiem.

eastern_veil_nebula_10x50.thumb.png.e763cef0725b473a6f6c944bf40099be.png

Minęło jakieś 30 minut, niebo zrobiło się naprawdę przyzwoicie ciemnie. Znów spojrzałem w tą samą okolicę, ale już bez żadnego filtra i ku mojemu zdziwieniu wyłapałem metodą zerkania delikatne pojaśnienie tła. Trochę nie wiedząc, czy to moja wyobraźnia, czy też faktyczna widoczność mgławicy poprosiłem o spojrzenie przez kolegę obok - po chwili potwierdził, że Veil Wschodni jest widoczny bez filtrów. Co więcej, udało się także wyłapać zatokę w obiekcie Ameryka Północna w pobliżu. To tylko dało nam do zrozumienia, że tej nocy mieliśmy znakomitą przejrzystość powietrza. Takie warunki zdarzają się naprawdę rzadko, tym bardziej podczas czerwcowych, jasnych nocy.

Następnego dnia stało się to czego się obawiałem. Zacząłem szukać filtrów. W planie było kupno ?sezonowych? tanich filtrów UHC Svbony od sprzedawcy z dalekiego wschodu, a skończyło się na dwóch sztukach Orion UltraBlock, które czekają teraz na dogodne warunki do obserwacji. Co więcej pokusiłem się o ?nakładkę? Bino Bandit odcinającą poboczne światła. Tak naprawdę to zwykły kawałek materiału, ale potrafi zwiększyć mocno komfort obserwacji, gdy w pobliżu znajduje się jakieś dodatkowe źródło światła.

Podsumowując - Veil wschodni w 10x50 bez filtrów zaliczony.

Do następnego razu!
Pozdrawiam, Paweł : - )

zdj1.thumb.png.5dc9149433267c289c2718ac057235b8.png

zdj2.thumb.png.ce1b9ce4d4e43a87d051cc3451912fe2.png

zdj3.thumb.png.7db00515a8abfe64ea5a9ef31dd96d29.png

zdj4.thumb.png.69c926a8141e2a557ad49bd6913d36c5.png

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 8

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wczoraj polowałem na Veila z 8x42 i Nikonem 16x56 i udało się bez filtrów w 16x. Też dostrzegłem taką strukturę jak na Twoim obrazku. 

Co do nakładki bino bandit, to taki wynalazek bardzo pomaga, nawet jak nie ma żadnych źródeł światła wokół, tylko lekkie pojaśnienia od łuny na horyzoncie. Oko z boku i okulary jakoś je wyłapują i pogarszają znacząco widok. Wystarczy tylko zakryć okulary dłońmi wokół i obraz w lornetce nabiera ciemności i kontrastu. Dopiero wtedy wyłażą te mgiełki. 

  • Like 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj widziałem w 15x70 Veila również bez filtrów, przejrzystość była znakomita ? 

Bino bandit bardzo mi się przydaje, jest wrażenie, jakbyś wchodził do ciemnej "dziury" - wszystko odcina ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze fajny patent z tą osłonką na oczy. Muszę poszukać na necie ? Obserwując np. z balkonu odcinam się od wszystkiego kapturem z bluzy, ale latem trochę się robi ciepło ?

Co do Veila, to widziałem go 2 razy w 15x70 + UHC jakoś na początku czerewca. Z balkonu udało mi się wypatrzeć tylko tą najjaśniejszą część w kształcie literki "C". Mimo wszystko ta ulotna mgiełka zrobiła na mnie duże wrażenie. Może kiedyś będzie okazja popatrzeć pod ciemnym niebem ?

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SpandexFob napisał:

Kurcze fajny patent z tą osłonką na oczy. Muszę poszukać na necie ? Obserwując np. z balkonu odcinam się od wszystkiego kapturem z bluzy, ale latem trochę się robi ciepło ?

Co do Veila, to widziałem go 2 razy w 15x70 + UHC jakoś na początku czerewca. Z balkonu udało mi się wypatrzeć tylko tą najjaśniejszą część w kształcie literki "C". Mimo wszystko ta ulotna mgiełka zrobiła na mnie duże wrażenie. Może kiedyś będzie okazja popatrzeć pod ciemnym niebem ?

Jak znajdziesz gdzieś w sklepie taką osłonę daj znać - mi się nie udało i musiałem kupić za granicą, a tak naprawdę to zwykły kawałek materiału ?

W kształcie banana jest wschodnia część Veila - najbardziej widoczna ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Jak znajdziesz gdzieś w sklepie taką osłonę daj znać - mi się nie udało i musiałem kupić za granicą, a tak naprawdę to zwykły kawałek materiału ?

W kształcie banana jest wschodnia część Veila - najbardziej widoczna ? 

Paweł,  a może z cienkiej piankowej maty do ćwiczeń z Decathlona, będzie na tyle sztywna, a nie flaczek (z materialu), że ładnie w banan wygniesz.

https://www.decathlon.pl/p/mata-fitness-nyamba-140-cm-x-50-cm-x-6-5-mm/_/R-p-8610?mc=8131781&c=CZARNY

 

  • Like 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jak znajdziesz gdzieś w sklepie taką osłonę daj znać - mi się nie udało i musiałem kupić za granicą, a tak naprawdę to zwykły kawałek materiału ? 

Muszę w wolnej chwili przeszukać Aliexpress, tam jest wszystko. U nas wątpie, aby coś mieli takiego ? Ostatnio na Ali natrafiłem na fajne gumowe nakładki na muszle oczne, coś ala te co są w lornetkach Steinera. 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini z forum pokazał mi jak zrobić, taka nakładkę właśnie z pianki do ćwiczeń za parę zł. Nie mogę pokazać teraz, bo dzieci ją dopadły i muszę zrobić nową. Może dziś znajdę chwilę, to zademonstruję.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)