Skocz do zawartości

Niebo południowe w wizualu


Rekomendowane odpowiedzi

BRAWO OLA!

Fajny pomysł na odświeżenie wizuala, który za sprawą"białych nocy"trochę się wyciszył.

8 godzin temu, Ciekawska napisał:

Ps Mam nadzieję, że wątek jako tako się przyjmie, zwłaszcza, że Forum podobno powoli umiera...

Zachęcam Cię do kontynuacji tego tematu i czekam na rozwój tego posta.Dla mnie osobiście to pozostałe fora, są już dawno martwe....?

 

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie miło poznać moją imienniczkę. ? Mnie właśnie to boli, że z naszej półkuli nie widać tego co widzą na południu. Dostałam kiedyś na urodziny od chrzestnej książkę Niebo Nocą, są tam też opisane gwiazdozbiory nieba południowego i DS są bajeczne, prawdziwe perełki wśród obiektów. Chciałabym kiedyś pojechać/polecieć na południe ale niestety fundusze nie pozwalają. Nie miej jednak warto mieć w domu lornetkę min. 10x50 w razie gdyby zdarzył się cud. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe słowa ?

W dniu 3.07.2021 o 11:05, lukost napisał:

Bardzo fajny temat Olu.

Biegnącego Czikena z tego co pamiętam widziałem, ale mgiełka wokół gromady gwiazd była na tyle niepozorna, nawet z filtrem UHC, że obiekt ten nie doczekał się wzmianki w żadnej relacji. ?

W sumie nie dziwię się, że nie o wszystkim wspomniałeś, jak za pierwszym razem obserwowałam z Chorwacji i uparłam się, że opiszę wszystko, to potem wyszła relacja na kilkanaście stron pdf... Ale i tak troszkę szkoda tych pominiętych obiektów ?

15 godzin temu, Krzysztonn napisał:

Astronomowie co na równiku mieszkają (w takim np. Ekwadorze) mają fajnie. Moga zobaczyć praktycznie wszystko nie ruszając się z miejsca.do tego planety w okolicach zenitu.

Noo, oni tam na równiku mają genialnie pod tym względem! Miałam okazję pisać o tym z jedną dziewczyną z Malezji, i na moje stwierdzenie, że ja nawet całego Skorpiona nie widzę, a u nich takie cudeńka, odpowiedziała, że faktycznie pod tym względem mają dobrze, ale na co dzień i tak mieszka pod niebem 7 klasy Bottle'a i rzadko może z tego nieba korzystać, a potem dodała, że ona to z kolei zazdrości mi czterech pór roku i śniegu ??

W dniu 4.07.2021 o 00:54, mirror89 napisał:

Na wstępie miło poznać moją imienniczkę. ? Mnie właśnie to boli, że z naszej półkuli nie widać tego co widzą na południu. Dostałam kiedyś na urodziny od chrzestnej książkę Niebo Nocą, są tam też opisane gwiazdozbiory nieba południowego i DS są bajeczne, prawdziwe perełki wśród obiektów. Chciałabym kiedyś pojechać/polecieć na południe ale niestety fundusze nie pozwalają. Nie miej jednak warto mieć w domu lornetkę min. 10x50 w razie gdyby zdarzył się cud. 

Miło mi poznać również ? Właśnie też mam podobne marzenie odkąd w wieku 8 lat zaczęłam czytać taką jedną książkę o astronomii i obserwacjach, zwłaszcza Szkatułka z Klejnotami w Krzyżu oraz Worek Węgla mi zapadły w pamięć, choć teraz najbardziej ciekawa jestem jak w lornetce (i gołym okiem) prezentują się Obłoki Magellana, no i też te wielkie kulki jak Omega Centauri i 47 Tucanae albo taki Centaurus A, choć to już bardziej w 25x100. Albo przeczesać całą Drogę Mleczną choćby maleńką lorneteczką 2.3x40! Już u nas wygląda cudownie - piękna smuga z zawieszonymi różnymi obiektami, jak bombki na choince, a tam to dopiero musi być ? I Strzelec ze Skorpionem w zenicie! Podejrzewam, że ja całą pierwszą noc pod południowym niebem mogłabym spędzić bez żadnego sprzętu - stałabym/leżałabym na ziemi i tylko chłonęła chmary nowych gwiazd zsypujących się na mnie z firmamentu... Ale się rozmarzyłam! ?

  • Like 6

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Mleczna w zenicie! Alan Dressler(jeden z odkrywców"Wielkiego Atraktora"), w swojej książce, opisującej całą historię odkrycia, wspomina praktyki w jednym z chilijskich obserwatoriów.Przez trzy noce nie mógł ,oderwać oczu od pasa MW,taki to był widok.

Aborygeni centralną część MW,widzieli na niebie jako emu, i tak ją nazwali.

emu.jpg.16ae76488d05bbd612dc9b35e8dd24bc.jpg

 

Edytowane przez Erik68
  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jechać w tym roku do Australii, bo to również moje marzenie, zobaczyć południowe niebo. Szczególnie mocno chciałbym zobaczyć Magellany, Omegę i moją ulubioną gwiazdę - Eta Carinae - wraz z jej mgławicą (a w sumie to głównie jej mgławice). Do tego Droga Mleczna w zenicie, bajka. 

Niestety covid zepsuł plany na tak daleki wyjazd, pozostały mi na ten rok Kanary. Jeszcze nie południowe niebo, ale już nie daleko. Niestety na początku września nie zobaczę Omegi, będzie już dawno schowana ? Ale Skorpiona wyżej na niebie uświadczę, plus sama Droga Mleczna będzie też wyżej.  Kwestia, że muszę jeszcze jakiś mały teleskop na wyjazd ogarnąć...

A Australia zaczeka do przyszłego roku ?

Edytowane przez Black Star
  • Like 2

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2021 o 17:30, Black Star napisał:

Miałem jechać w tym roku do Australii, bo to również moje marzenie, zobaczyć południowe niebo. Szczególnie mocno chciałbym zobaczyć Magellany, Omegę i moją ulubioną gwiazdę - Eta Carinae - wraz z jej mgławicą (a w sumie to głównie jej mgławice). Do tego Droga Mleczna w zenicie, bajka. 

Niestety covid zepsuł plany na tak daleki wyjazd, pozostały mi na ten rok Kanary. Jeszcze nie południowe niebo, ale już nie daleko. Niestety na początku września nie zobaczę Omegi, będzie już dawno schowana ? Ale Skorpiona wyżej na niebie uświadczę, plus sama Droga Mleczna będzie też wyżej.  Kwestia, że muszę jeszcze jakiś mały teleskop na wyjazd ogarnąć...

A Australia zaczeka do przyszłego roku ?

Ooo, to będę czekać na relacje, zarówno z tegorocznych Kanarów, jak i z przyszłorocznej Australii! ?

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja kiedy w końcu zmontowałem sobie zestaw podróżny. Mały Apo 85mm+akcesoria to covid pokrzyżował mi plany. Pamiętam jednak swoje wyjazdy wcześniejsze na Kanary czy do Omanu. Niestety nie były to wyjazdy obserwacyjne ale widok nieba południowego to coś czego się nie zapomina. Nie byłem aż tak głęboko na pd  ale już na tyle żeby zobaczyć np Oriona prawie w zenicie. Co mnie jeszcze zaskoczyło to to że konstelacje "nasze" już zaczynają majaczyć niżej nad horyzontem.Robi się jakiś taki galimatias bo wszystko niejako zaczyna się przestawiać i ciężko zorientować się na niebie . Co jeszcze będę pamiętał?  To niebo wysoko w górach na Kaukazie. Właściwie chodzi o widok Drogi Mlecznej. Tego nie da się opisać słowami. Chciałbym to kiedyś jeszcze zobaczyć. Na koniec. To forum wcale nie umiera.Nie martwcie się tym. To ludzie tworzą to forum a MY ciągle będziemy patrzeć w niebo.Tak więc GŁOWA DO GÓRY!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)