Skocz do zawartości

Wszystko to co przed zakupem teleskopu powinienem wiedzieć


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, kaczor_ks napisał:

Dowiedzieć się więcej niż w sklepie to nie problem. Biorąc pod uwagę "cenne uwagi" z delty :)

Tutaj jestem wybitnie zniesmaczony. Zamierzałem wydać pieniądze, ale najpierw chciałem zapytać. Dokładnie tydzień temu wysłałem maila i do tej pory nikt nie odpisał. Moze to i dobrze bo bym wydał niepotrzebnie. Zdobyłem sie na odwagę żeby pytać mądrzejszych od siebie tutaj. I otworzyłem oczy. Nic to. Jak napisał ktos wcześniej. Pomału, bez podjarki. Pieniądze jeszcze zdążę wydać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjedz na zlot do zatomia,to kopalnia wiedzy i umiejętności:) a wiedza taka wybitnie namacalna:) Pozbędziesz się stresu,przed dobrym zakupem.

CGEM DX,BM-152/760,ES-30/82,ES-14/82,MTO-500,Canon700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak byś dostał odpowiedź z delty to ich polecane produkty mają się nijak do rozsądnego wyboru. Zazwyczaj wcisnęli by ci coś co ewidentnie im się słabo sprzedaje mówiąc że to najlepszy wybór w tej cenie. Najlepszą metodą jest rzeczywiście zlot lub chociaż jakieś lokalne spotkanie. Od kolegów z forum dostaniesz najlepszy obraz co warto a czego się wystrzegać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) tutaj w Słupsku jest grupa. Czas chwilowo nie pozwolił sie spotkać. Chce zobaczyć co i jak a wiem ze mi pomogą. A co do delty? Kupie na giełdzie heq5+ sw 150/750. Do tego Canona 450D i potrzebne rzeczy ale najpierw chce zobaczyć jak to wszystko wyglada:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
2 godziny temu, Maciekkkkk napisał:

Cześć,

próbuje ściągnąc poradnik Pierwszy teleskop i osprzęt astro.pdf ale niestety pojawaia się taki komunikat :  "This attachment is not available. It may have been removed or the person who shared it may not have permission to share it to this location."

Proszę - gotowy plik do pobrania :)  - Pierwszy teleskop i osprzęt astro.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 miesiące później...

Cześć .

Trafiłam na to forum szukając pierwszego teleskopu dla mojego syna, który ma 9 lat i fioła na punkcie kosmosu, planet, fizyki i matmy. Myślałam że teleskop to teleskop a tu jest mnóstwo sprzętu do wyboru z różnymi parametrami.  Czytam, ale jeszcze bardzo mało wiem a chcę zakupić na prezent gwiazdkowy i boję się że nie zdobędę wiedzy do tego czasu samodzielnie. Doradźcie  mieszkamy w mieście. Najczęściej będziemy używać na balkonie ale zapewne zdarzy się też na wsi gdzie będzie lepsza widoczność. Nie interesują nas zabawki a raczej sprzęt dzięki któremu syn będzie rozwijał swoją pasję. Cena to do 500 zł Max. Mamy małe mieszkanie także fajnie aby był łatwy montaż ewentualnie futerał. W markecie widziałam Teleskop SkyLux EL 70/700 SF z uchwytem na smartfon . Czy ten zakup byłby ok? Cena jest kusząca. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno teleskopu to nie jest prosta sprawa, tym bardziej jeśli się nie znamy ? Łatwo popełnić błąd :) Niestety nie ma sprzętu do wszystkiego i na każde warunki, a gdy dodamy do tego określony budżet problem robi się większy :) Najlepiej kupić coś na naszej giełdzie, ale jeśli ma to być prezent to domyślam się, że wolicie nowy ze sklepu.

Problem w tym, że z miasta niewiele można zobaczyć, a jeśli to będzie główne miejsce obserwacji wtedy można kupić coś na planety / Księżyc, np.:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

Mieści się w budżecie, pokaże Saturna z pierścieniami i kratery na Księżycu, a do tego syn będzie zadowolony. Jeśli pojawi się apetyt na więcej wówczas sprzedacie sprzęt, dołożycie i pójdziecie w coś lepszego :) 

Albo coś takiego:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2460&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 102 OTA
+ jakiś montaż / statyw.

Można i Synte 6", ale na balkon w mieście średnio się nada:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1827&lunety=Teleskop Sky Watcher N 152 1200 DOBSON 6

Jest to już większy gabaryt :)

Teleskopy z marketu sobie odpuść, kupuj w sklepach specjalistycznych.

 

 

 

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam użytkowników forum.Jestem ojcem autystycznego 13 latka,który ostatnio mocno napalił się na oglądanie gwiazd,planet,księżyca,pierścieni saturna.Pierwsze próby z teleskooem za 200zł nie udane.Księżyc lepiej było widać przez moją lornetkę tento 22x60,wszystko się trzęsie,nie wiemy gdzie szukać na niebie.Wiedzy astronomicznej nie mamy żadnej a nie chcę syna zniechęcić.Z tego względu pomyślałem o zakupie kompletnego zestawu z go-to.Znalazłem z żoną taki,czy to dobry wybór w tych pięniądzach?

https://teleskopy.pl/Teleskop-Meade-ETX125-Maksutow-systemem-GOTO-Audiostar-i-stalowym-statywem-polowym-(ETX-125)-teleskopy-181.html

Czy w tym sklepie mogę liczyć na rzetelną poradę,czy będą chcieli wcisnąć mi cokolwiek?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj teleskopu z GOTO. Po prostu wydasz wieksza ilosc pieniedzy, a dokladnosc tego systemu moze byc dyskusyjna. Jezeli chcesz ogladac glownie Ksiezyc i planety  to GOTO do tych obiektow jest niepotrzebne , widac je golym okiem [nastawisz na nie teleskop tylko z uzyciem lunetki celowniczej]. Jezeli ma to byc Maksutow to MAK 127 albo nawet lepiej MAK 150/ 1800 z wyciagiem 2 cale , albo SCT 6 lub 8 cali , lub Newton na Dobsonie 6, 8 albo 10 cali ktory to bedzie najlepsza alternatywa jesli chodzi o stosunek ceny do jakosci i mozliwosci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lemarr7 napisał:

Nie kupuj teleskopu z GOTO. Po prostu wydasz wieksza ilosc pieniedzy, a dokladnosc tego systemu moze byc dyskusyjna. Jezeli chcesz ogladac glownie Ksiezyc i planety  to GOTO do tych obiektow jest niepotrzebne , widac je golym okiem [nastawisz na nie teleskop tylko z uzyciem lunetki celowniczej]. Jezeli ma to byc Maksutow to MAK 127 albo nawet lepiej MAK 150/ 1800 z wyciagiem 2 cale , albo SCT 6 lub 8 cali , lub Newton na Dobsonie 6, 8 albo 10 cali ktory to bedzie najlepsza alternatywa jesli chodzi o stosunek ceny do jakosci i mozliwosci .

Tu sytuacja jest inna, wymaga przemyślenia ze względu na osobę dla której adresowany jest teleskop. GoTo jest przydatne, co do celności, to rzeczywiście różnie bywa.

havy - wysłałem Ci PW.

EDIT. Myślę cały czas nad tym zestawem. 

Jeśli GoTo, to raczej lekki i taki, który pozwala na sterowanie z telefonu ze SkySafari na przykład. 

Mam Sky Watcher AZ GTi i dość fajnie działa po wifi. Dość fajnie, bo najpierw włączamy SynSkan Pro i podłączamy się z GoTo dopiero później uruchamiamy SkySafari. 

Nie znam innego lekkiego montażu GoTo, który byłby mniej skomplikowany, pewnie takie są ale może tu Koledzy podpowiedzą. 

Tu poczytaj: https://astropolis.pl/topic/68321-mały-lekki-chiński-czyli-krótki-test-montażu-sky-watcher-az-gti/page/4/

Do tego proponuję zakup jakiegoś małego refraktora. Np ED80 czy może Messier AR-102XS 102/460 OTA (wyciag: HEXAFOC; obiektyw: ED). 

Jeśli nie ma to być montaż GoTo, to każdy z tych refraktorów wyżej powiesisz na montażu AZ4 i będzie dobrze. Lepszy byłby Vixen Porta II lub coś podobnego. 

Dlaczego refraktor a nie Mak? Długo by tłumaczyć. Refraktor jest bardziej uniwersalny, tak to opiszmy w dużym skrócie. 

Ten SW AZ GTi umożliwia również ręczne naprowadzenie teleskopu - trzymasz za tubę i przestawiasz w inne położenie. Aby nie gubić położenia, przy starcie należy włączyć opcję Dodatkowe Enkodery w aplikacji SynSkan Pro (mam nadzieję, że nie mylę się w tym punkcie). 

Dobrze jest ustawić aplikację SynSkan Pro tak, aby android jej nie zabijał gdy działa w tle. Niektórzy proponują użycie drugiego telefonu, ale to zbędne. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

 GoTo jest przydatne, co do celności, to rzeczywiście różnie bywa.

Żeby GOTO dobrze celowało to trzeba  dobrze ustawić teleskop i go skalibrować.
To nie jest tak że wyciągamy teleskop z pudelka rozkładamy i wszystko śmiga.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Anva napisał:

Żeby GOTO dobrze celowało to trzeba  dobrze ustawić teleskop i go skalibrować.
To nie jest tak że wyciągamy teleskop z pudelka rozkładamy i wszystko śmiga.

To przecież oczywiste... Robimy to podczas każdej sesji... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzięki za podpowiedzi.Pojechałem wczoraj z synem do sklepu obejrzeć teleskopy,tam chwalono ten model,syn zakręcony no i kupiliśmy ten model.

Jak pisze Anva żeczywiście myślałem,że takie urządzenie z goto to wypakuje,złożę i samo się ustawi.Niestety od początku problemy.Nie wiem jak założyć na trójnogu urządzenie,strzałką do podnośnika czy na zewnątrz.Wypoziomowanie też nie było proste.Każdy z kompasów wskazywał odrobinę inny kierunek......Koniec końców walczyliśmy do 3rdno i z goto nic nie zobaczyłem,bo nie ustawiał się nawet w pobliżu księżyca....ja się z niechęciłem to co mówić o synu.Zobaczyliśmy oczywiście księżyc,ale bez pomocy goto,ustawiając ręcznie.Wszystkie materiały na youtubie i w necie są po angielsku,co dla mnie niestety jest ogromną barierą,załamałem się szczerze mówiąc.....Dzisiaj pracuję w nocy,jutro drugie podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczyłem żonie i synowi,że może poczekamy na odpowiedzi na forum,ale cóż.Trochę w tym mojej winy bo jakiś czas już słyszałem od syna,że chciałby teleskop z goto,ciągły brak czasu....

Sprzęt chyba zły nie jest tylko ze mnie astronom jak koziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, havy napisał:

Pojechałem wczoraj z synem do sklepu obejrzeć teleskopy,tam chwalono ten model

Nie napisales wogole marki teleskopu , czy to ten z linku z pierwszych postow?

To tylko moje zdanie ale jezeli od poczatku sa takie klopoty to bym go zamienil na cos prostszego w obsludze , bo kazdego wieczora czesc czasu stracicie na ustawianie zamiast ogladac. Na poczatku mozecie samodzielnie wyszukiwac najlatwiejsze obiekty , np M13 , M57, M31. To nie jest tak , ze pierwszego wieczora musicie zaliczyc 20 -30 obiektow. Zreszta jak by tak bylo to po miesiacu telep poszdlby w odstawke , bo przeciez juz wszystko widzielismy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...
15 godzin temu, Edzia napisał:

Witam z miła checia zapoznałabym się z PDF ale niestety nie jest dostępny.  Mój 10-letni syn chce sobie kupić teleskop, pierwszy w życiu i potrzebujemy fachowej porady. 

Czytałam PDF ale jak dla laika to i tak nie jest pomocne. Syn chce oglądać planety, zrobić zdjęcia. Mieszkamy na obrzeżach miasta i mamy dość ciemne niebo. Obok domu mamy polane lub balkon skąd chce prowadzić obserwacje. Znalazłam taki teleskop TELESKOP ASTRONOMICZNY F30070+ADAPTER DO SMARTFONY nie wiem czy jest odpowiedni. Syn chce wydać do 500 zł. Bede wdzięczna za poradę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jednak trzeba poczytać dużo w necie. Za tą kwotę nie kupisz nic, co syna zadowoli ( mówimy o teleskopach) . Poczytaj podobne tematy, musisz niestety zrozumieć kilka problemów , które tu były opisywane.  Na maila wysłałem ci plik pdf i telefon pod który możesz do mnie zadzwonić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czytałam PDF ale jak dla laika to i tak nie jest pomocne. Syn chce oglądać planety, zrobić zdjęcia. Mieszkamy na obrzeżach miasta i mamy dość ciemne niebo. Obok domu mamy polane lub balkon skąd chce prowadzić obserwacje. Znalazłam taki teleskop TELESKOP ASTRONOMICZNY F30070+ADAPTER DO SMARTFONY nie wiem czy jest odpowiedni. Syn chce wydać do 500 zł. Bede wdzięczna za poradę

 

Kiedyś sam myślałem nad teleskopem i trochę Internetu przeszukałem na ten temat. Póki co poszedłem w lornetki, ale podsyłam parę linków, które może trochę rozjaśnią sprawę z teleskopem i jego kupnem ?

Generalnie Allegro to średnie miejsce na zakup sprzętu astronomicznego. Lepiej kupować w profesjonalnym sklepie. Również kwota 500 zł jest mocno ograniczająca. Niestety w przypadku sprzętu astronomicznego słowa tanio i dobrze się gryzą. Nie chodzi, o to, aby od razu wydawać fortunę, ale żeby kupić sprzęt w miarę "przyzwoity", który nas zadowoli. Lepiej poświęcić wcześniej trochę czasu i na spokojnie poczytać niż kupić bubla.

Poradniki zakupowe z YT:

https://www.youtube.com/watch?v=PvD9FtcbQtI

https://www.youtube.com/watch?v=62wtimJ_USw

https://www.youtube.com/watch?v=NDzQ8rLuJwM

https://www.youtube.com/watch?v=FtExkUsBF3A

Trochę teorii z portalu Delty

http://deltasky.pl/pierwszy-teleskop-co-mozna-zobaczyc-w-amatorskim-teleskopie/

http://deltasky.pl/jak-dziala-teleskop-inne-spojrzenie-na-sprawe/

"Symulator" teleskopu - po wpisaniu parametrów można sprawdzić jak obiekt będzie wyglądał. Oczywiście to tylko symulacja i trzeba mieć na uwadze, że bardzo dużo zależy od warunków i jakości zakupionego sprzętu i akcesoriów np. okularu.

http://teleskop.astromaniak.pl/

Tyle mogę dodać od siebie, bardziej doświadczeni koledzy z pewnością więcej pomogą.

 

Edytowane przez SpandexFob

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)