Skocz do zawartości

Wszystko to co przed zakupem teleskopu powinienem wiedzieć


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich bardzo serdecznie. Postanowiłem założyć konto na forum oraz napisać i poprosić Państwa o pomoc, gdyż posiadacie na pewno cenne doświadczenie ,którego mi brak. Tak więc nie przedłużając ....

1. Mieszkam w średniej wielkości mieście, nie mam jednak problemów z dostrzeżeniem większości gwiazdozbiorów naszego nieba ,a jako że często patrzę w niebo to wiem ,że w większych aglomeracjach nie jest już tak łatwo.  Czasami też pojadę za miasto gdzie niebo jest znacznie mniej zanieczyszczone światłem.

2. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zakup teleskopu ,moja mała luneta tylko rozbudziła moją ciekawość i chęć poszerzania swej wiedzy w tym kierunku. Myślałem o reflektorze w systemie Newtona wiem, że tego typu teleskopy są sporych rozmiarów ale zależy mi na jak najlepszych parametrach. 

3. W weekendy chciałbym udać się za miasto w celu prowadzenia obserwacji ale nie wykluczam również sytuacji, w której będę miał ochotę popatrzeć na księżyc przez okno. Tak wiem ,z czym to się wiąże jednak latem to nie problem aby otworzyć okno ,różnica temperatur wewnątrz jak i na zewnątrz również nie powinna być znaczna.

4. Od zawsze fascynował mnie księżyc ,w który potrafię się gapić godzinami. Planety naszego układu słonecznego były poza moim zasięgiem ,w tej małej lunecie coś tam coś tam widać ale sami na pewno wiecie jak to wygląda. Także na pewno w głównej mierze planety, ale również galaktyka Andromedy, M42 i więcej obiektów głębokiego nieba.

Teleskop nad jakim się zastanawiałem to Omegon Dobson ProDob N 304/1500. Nie wykluczam też 10 cali jednak w miarę możliwości chciałbym kupić teleskop o jak największej aperturze.  

Pozdrawiam !  

Sky Watcher 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patyczkujesz się z rozmiarami... Jedyne przychodzi mi do głowy, to pomierz samochód żeby Ci się ta tuba zamieściła jak będziesz jeździć za miasto ? moze koledzy dorzuca jakieś opinie co do sprzętu, bo sam niewiele Ci pomogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ten monolog ale nie chce zakładać nowego tematu. Przeglądam różne fora ,czytałem trochę na temat "mobilności" takiego 12 calowego Dobsona i chciałbym wiedzieć jak to u Was wygląda. Boję się ,że jednak te ok 40 kg może zniechęcić do częstych wypraw za miasto, jaki proponowalibyście kompromis w tym temacie ,niezbyt wielka waga ,rozmiary a w miarę dobre parametry? Może gdzieś kupić używanego Taurusa ? Boję się tylko ,że w temacie nie mam doświadczenia i w przypadku sprzętu używanego mogę nie wyłapać ewentualnych usterek jak również, z tego co widziałem, są to droższe teleskopy.  

Pozdrawiam 

Sky Watcher 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
  • 1 rok później...

Witam, czy w Lublinie lub okolicach znajduję się jakiś sklep stacjonarny z teleskopami? Ponieważ chciałbym zobaczyć jak to wygląda i z "czym się to je". Ewentualnie czy może ktoś jest z tych okolic, kto miałby chwilę czasu, aby pokazać na czym rzecz polega. Jestem nowy w temacie bez doświadczenia, teoretycznie dla mnie jest to ciekawe, ale chciałbym zobaczyć jak wygląda to w praktyce 🙂 Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Najblizszy sklep ze sprzętem to deltaoptical i teleskopy.pl z Warszawy. Na pewno w Lublinie są osoby z teleskopami, ale one same muszą się odezwać w tym temacie 😄 Jest prywatna grupa na facebooku z okolic Lublina, ale ostatnio panuje zastój  - https://m.facebook.com/groups/447106546700844/    Ja akurat jestem z Zamościa i czasem zaglądam w Twoje okolice, lecz niestety bez teleskopu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Witam. Nie mogę odpalić PDFa na telefonie ( komputera nie posiadam na ten moment). Pokazuje mi że plik pdf ma zły format (nigdy nie miałem tego problemu z plikami) pdf. Czy mógłby ktoś podesłać plik w innym formacie który mógłbym odpalić na telefonie ewentualnie jeszcze raz przekonwertować plik pdf i wstawić tutaj ? Przymierzam się do zakupu pierwsze teleskopu, a nie chce zadawać zbednych pytań bez przeczytania pierw tego pliku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 1.11.2013 o 20:19, Jacek E. napisał:

Szanowny Nowy Użytkowniku Forum Astronomicznego, lub Ty Gościu.

Zanim założysz nowy temat dotyczący zakupu pierwszego teleskopu zapoznaj się z pracą w formacie pdf znajdującą się poniżej, poczytaj tematy w dziale Astronomia dla początkujących i określ swoje preferencje.

Pisząc w punktach:

 

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

 

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

 

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

 

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

 

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

 

Po tym wypunktowaniu i przeczytaniu opracowania pt. ,,Pierwszy teleskop i osprzęt astro PDF" (na dole postu) śmiało zakładaj wątek w tym dziale 🙂

 

Parę lat temu natknąłem się na bardzo ciekawą prezentację multimedialną, z której kiedyś korzystałem na jednej z prelekcji dla młodzieży autorstwa Pani Iwony Kowalczyk, poświęconą absolutnym podstawą jeśli chodzi o informacje dotyczące teleskopów, ich elementów składowych, montaży, okularów i osprzętu do ich rozbudowy.

Przez brak pogody znalazłem ją zarchiwizowaną na płycie astro i pozwoliłem ją sobie ,,spedeefić"

Moim skromnym zdaniem, każdy kogo zachwyciło niebo i chciałby spojrzeć w nie głębiej aby mógł zrealizować swoje plany powinien to przeczytać.

Będzie mu łatwiej zadawać pytania na forach astro i jego wybór odnośnie sprzętu będzie już skonkretyzowany.

Serdecznie zapraszam stawiających pierwsze kroki w wyborze sprzętu do pobrania i wnikliwego przestudiowania.

Po czym Wasze astro zakupy zapewne będą trafione - serdecznie Wam tego życzę 🙂

Pierwszy teleskop i osprzęt astro.pdf *

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Śląsk, wieś nieopodal Pszczyny.

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Taras lub ogród.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Zapewne US i okolice.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)