Skocz do zawartości

Wszystko to co przed zakupem teleskopu powinienem wiedzieć


Rekomendowane odpowiedzi

Może ciekawość zmusi do pobrania i wtedy do przeczytania ... ,,co ja zassałem??"

Jak znajdę czas spróbuję ale myślę, że tu możemy odsyłać śmiało, Pani Iwona kawał dobrej roboty uczyniła 😎

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak nie zmienisz tego, że za 2-3 dni na forum przeczytamy:

 

Witam.

Właśnie planuję zakup mojego pierwszego teleskopu. Co sądzicie o... ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość TomoZ28

Fajna prezentacja :), gratulacje, szkoda że większość ludzi jest tak leniwych żeby nie przeszukać neta w sprawie jaka ich dręczy, tylko albo kupują badziew w ciemno i żałują, albo czekają aż im pod nos podsuną informacje, które na forach przewijają się miliard razy, ceny są tak dynamiczne jak woda w rzece (mówię teraz na swoim przykładzie), kiedyś za używaną syntę 8" trzeba było dać 1000 PLN, a za nową 1200, więc zakup używanej bez gwarancji się nie opłacał za bardzo ;), teraz zakres cenowy już jest nieco inny, używaną syntę 8 można dostać za 600 - 700 :D. Świetne zebranie informacji, nie tylko dla początkujących :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Odświeżając wątek zrobiłem mały acz chyba ważny dopisek w pierwszym poście (pomarańczem).

Być może ułatwi to przyszłym pogromcą naszego nieba, założenie poprawnego wątku w dziale pierwszy teleskop i dialog z osobami doświadczonymi.

 

Proszę Userów FA o odsyłanie do tego postu - jeśli dostaniecie na PW czy zobaczycie nowy temat dotyczący zakupu teleskopu - a w nim: ,,mam pięćset zł co polecacie ????" :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć. Należę do tych osób, które zanim zaczną zadawać pytania, chcą najpierw trochę zagłębić się w temat. Niestety nie mogę pobrać poradnika, wyskakuje komunikat, że nie można odnaleźć załącznika...

Proszę i sorki za chwilowe utrudnienia Pierwszy teleskop i osprzęt astro.pdf

P.S. Pierwszy już działa.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacek E. poleca ten temat
  • 5 miesięcy później...

No dobra, przeczytałem:) jestem kompletnym nowicjuszem z wiedzą astronomiczno- astrofizyczną. Zdjęcia są jednak tym co chcę robić i to DS najlepiej. Mam 3000 zł( zamierzam kupić Canona 350D- znalazłem dobre używki:) Słupsk na Pomorzu, ale jestem mobilny i będę miał miejsce poza źródłami światła. Panowie i Panie teleskop do DS ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami za 3k. Najlepsze fanty w tej cenie. Rozumiem, że szału nie ma za 3k, ale co zrobić. Wybłagałem u żony. Jedni mówią dobson, inni paralaktyczny. Przeglądając sklepy obczailem maksymalnie montaż eq5 w moim zakresie cenowym. Nie będę sie jednak wypowiadał bez sensu, pozwolę zabrać głos tym co sie znają. Śmiało rzucać konkretnymi produktami. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie. Kup montaż paraktyczny - najlepiej taki co starczy na lata np. używany HEQ5 i jakis obiektyw - tu pomogą koledzy od szerokich kadrów- rzędu 100-120 mm do Canona. Masz zabawy na parę lat zanim kupisz coś wiecej. A w międzyczasie dowiesz się np. co to jest guiding, coma corrector, poznasz obróbkę, oprogramowanie  i sposob doboru obiektów dla Twojego zestawu ( lub setupu jak kto woli) 

To chyba najlepsza  droga do rozpoczęcia przygody z astrofotografią. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku dobson odpada, montaż paralaktyczny i to najlepszy na jaki Cię stać. Na twoim miejscu przeglądałbym giełdy i czekał aż się pojawi Heq5. To już porządny montaż, zapewniający pole do rozwoju. Do tego canonka stary obiektyw na m42 np. Jupiter 21m z którego wielu z nas korzystało i nadal korzysta. Budżet 3000zł pewnie trochę zostanie przekroczony, ale na montażu nie warto oszczędzać. I jak najbardziej polecam zakupy na giełdach, pozwalają dużo zaoszczędzić. A przy ewentualnej odsprzedaży straty są minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo 150/750 bo 200/1000 pomimo tego że specyfikacja teleskopu mówi co innego jest za ciężki na ten montaż, przechodziłem przez to i nikt mi nie powie, że tak nie jest.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200/1000 bez dwóch zdań to za dużo do focenia na HEQ5. Sama tuba mieści się ledwo w przedziale rozsądnej wagi sprzętu jaki można posadzić na tym montażu do cykania fotek. A gdzie tu miejsce na aparat i drobny osprzęt. Poza tym 1000mm lubi wpadać w kołysanie przy lekkim wiaterku. Zdecydowanie 150/750. To i tak wdzięczny kawałek rury. A i kadr będzie szerszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

supero. Czyli sky watcher 150/750. Super ustaliłem. Teraz tak, jak nie znajdę montażu heq5, czy EWENTUALNIE eq5 coś tam da rade?( działka na której bym oglądał i astrofoto robił jest osłonięta ekranami dźwiękoszczelnymi i szczerze słabo wieje, wiec z tym jest dobrze. Czy taki montaż posiada co trzeba? Czy muszę napęd dokupić?( gdzieś o tym czytałem). Canona tez juz dzięki wam dograłem. Ustalam fanty:

teleskop-150, montaż eq5/heq5, canon 350d. Co jeszcze mi potrzebne? Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Chce sie tym zająć tak żeby juz coś fajnego zobaczyć i pokazać żonie ze warto wydać pieniądze. Btw. Na tym 150mm pooglądam ładnie US?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Sengoku napisał:

supero. Czyli sky watcher 150/750. Super ustaliłem. Teraz tak, jak nie znajdę montażu heq5, czy EWENTUALNIE eq5 coś tam da rade?( działka na której bym oglądał i astrofoto robił jest osłonięta ekranami dźwiękoszczelnymi i szczerze słabo wieje, wiec z tym jest dobrze. Czy taki montaż posiada co trzeba? Czy muszę napęd dokupić?( gdzieś o tym czytałem). Canona tez juz dzięki wam dograłem. Ustalam fanty:

teleskop-150, montaż eq5/heq5, canon 350d. Co jeszcze mi potrzebne? Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Chce sie tym zająć tak żeby juz coś fajnego zobaczyć i pokazać żonie ze warto wydać pieniądze. Btw. Na tym 150mm pooglądam ładnie US?

Mogłeś wybrać Canona 450D,ma LV,a to sporo pomaga.

Ja swojego wyrwałem za 400 zł.

Pozdro.kolega ze Słupska.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SZKLARZ napisał:

.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sengoku napisał:

supero. Czyli sky watcher 150/750. Super ustaliłem. Teraz tak, jak nie znajdę montażu heq5, czy EWENTUALNIE eq5 coś tam da rade?( działka na której bym oglądał i astrofoto robił jest osłonięta ekranami dźwiękoszczelnymi i szczerze słabo wieje, wiec z tym jest dobrze. Czy taki montaż posiada co trzeba? Czy muszę napęd dokupić?( gdzieś o tym czytałem). Canona tez juz dzięki wam dograłem. Ustalam fanty:

teleskop-150, montaż eq5/heq5, canon 350d. Co jeszcze mi potrzebne? Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Chce sie tym zająć tak żeby juz coś fajnego zobaczyć i pokazać żonie ze warto wydać pieniądze. Btw. Na tym 150mm pooglądam ładnie US?

- Zdecydowanie nie oszczedzaj na montażu. HEQ5 to minimum. I tego się trzymaj.

- 450D Tak jak już ci pisali. LV się przyda. Oszczędzi ci czasu i nerwów przy ustawianiu ostrości.

- Co jeszcze? Wyliczać i wyliczać. tuba do guidingu, kamerka guidująca, korektor komy, maska Bahtinova, złączki, obejmy, okablowanie, laptopik, oprogramowanie, itd...

Ale na początek zrób tak jak koledzy pisali:

- Montaż HEQ5

- Canon 450D najlepiej modyfikowany.

- obiektyw (tu nie pomogę)

- wężyk spustowy do Canona + duża karta pamięci + zasilacz.

 

pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę w którym kierunku idziesz to zdecydowanie HEQ5. Montaż ma już napęd, polecałbym od razu iść w kierunku podłączenia go do laptopa - masz wtedy załatwione go-to + obsługę aparatu foto.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarX86 napisał:

LV jest głównie po to by łatwiej było ustawić idealnie ostrość. Jaśniejsze obiekty bez problemu widać w wizjerze, a myślę że od takich będziesz zaczynał. Masz jakąś orientację gdzie co jest na niebie czy zupełne Twoje początki?

Coś tam wiem, korzystam z appek do iPhone'a, żeby sobie wyszukiwać obiekty i po prostu wlepiać patrzałki. Wiem, że M31 jest zaraz pod Kasjopeją, gdzie znaleźć Rigela czy Betelgeuse. Szału nie ma, więc bezpieczniej podać, że to początki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to ci napisać ażeby Cię nie zniechęcić. W astrofotografii nie jest tak, że skierujesz aparat w niebo, zrobisz pstryk i gotowe. Na wyświetlaczu aparatu nie będziesz widział fotografowanych obiektów. Musisz być zorientowany w terenie ażeby aparat wycelować tam gdzie chcesz. Oczywiście GOTO może załatwić sprawę ale przy dobrym ustawieniu montażu na polarną. I tu znów kłania się wiedza. Temat astrofotografii proponował bym Ci zgłębić na żywo. Porozmawiać z ludźmi zajmującymi się tą dziedziną z twojej okolicy. Zobaczyć jak wygląda sesja, z czym to się je. Bo coś mi się wydaje, że kupisz montaż, zamontujesz aparat z obiektywem i... na tym koniec. To nie jest łatwy orzech do zgryzienia. Wiem to z autopsji. Powoli, spokojnie, kroczkami do przodu bo widzę, że się strasznie napaliłeś.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, szdom1 napisał:

Jak by to ci napisać ażeby Cię nie zniechęcić. W astrofotografii nie jest tak, że skierujesz aparat w niebo, zrobisz pstryk i gotowe. Na wyświetlaczu aparatu nie będziesz widział fotografowanych obiektów. Musisz być zorientowany w terenie ażeby aparat wycelować tam gdzie chcesz. Oczywiście GOTO może załatwić sprawę ale przy dobrym ustawieniu montażu na polarną. I tu znów kłania się wiedza. Temat astrofotografii proponował bym Ci zgłębić na żywo. Porozmawiać z ludźmi zajmującymi się tą dziedziną z twojej okolicy. Zobaczyć jak wygląda sesja, z czym to się je. Bo coś mi się wydaje, że kupisz montaż, zamontujesz aparat z obiektywem i... na tym koniec. To nie jest łatwy orzech do zgryzienia. Wiem to z autopsji. Powoli, spokojnie, kroczkami do przodu bo widzę, że się strasznie napaliłeś.

wlasnie zamierzam od tego zacząć, zanim wybiorę coś dla siebie. Nie ukrywam ze gromadzę tyle wiedzy ile mogę od tych co wiedza więcej. Zanim wydam cieżko zarobione złotóweczki. Juz kontakt mam. Teraz tylko działać :) dzięki wszystkim za informacje. I tak dowiedziałem sie więcej niż w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)