Skocz do zawartości

Meridian Flip- z czym to jeść?/EQMOD


Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Mam pewną prośbę, może ktoś będzie mi to w stanie wytłumaczyć łapotologicznie, bo wszystko co znalazłem w sieci na ten temat jest dla mnie ciężko przyswajalne ;) Otóż jak to jest z tym flipem przez meridianę? Steruję montażem HEQ5 za pomocą EQMOD'a I podczas wszystkich trzech sesji w mojej karierze ( :D ) straciłem przez to kilka klatek. Otóż cała sytuacja wygląda tak, że gdy jest zimno, i nie chce mi się siedzieć na dworze przy laptopie tylko zwyczajnie kładę się spać na kanapie ustawiając budzik na złożenie sprzętu do domu. I za każdym razem gdy wychodzę, montaż stoi zatrzymany z powodu dojścia do meridiany. Na początku odznaczyłem w RA Limit pozycję meridian limit (czy coś koło tego, piszę z pamięci...) Ale ustawienia chyba mi się nie zapisały ponieważ następnym razem znowu ten limit wystąpił. Czy da się zrobić taki bajer, że w czasie, kiedy smacznie śpię, montaż dochodzi do owej meridiany i robi tzw. auto meridian flip? Czyli sam z siebie robi tego flipa i materiał odwrócony o 180* zbiera się dalej? Wiadomo, jedna, albo w skrajnych przypadkach dwie klatki będą do kosza, ale może da się coś takiego ustawić w EQMOD? I tak trochę teorii. Czym tak właściwie jest meridiana? Google wyskakuje mi z akupunkturą i jakąś stroną "światzdrowia" :P I po co jest ten limit? Chodzi o to, że przy długiej tubie mogło by dojść do kolizji między detektorem/wyciągiem a nogą statywu? Przepraszam za laickie pytania, ale bardzo mnie to nurtuje :) Pozdrawiam, Filip! P.S. Może ktoś biegły w EQMOD'zie odezwie się do mnie na PW? Mam pytanko odnośnie alignmentu poprzez ten program, a nie chcę zakładać dwóch laickich wątków

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ....a nie chcę zakładać dwóch laickich wątków

A dlaczegoż by nie ???  Wolisz wątki o teoriach spiskowych światowych mocarstw ??

Myślę, że po to jest Forum Astronomiczne 8)  No chyba, że się mylę :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój obiekt jest po wschodniej części nieba, to wydaj polecenie, żeby teleskop powędrował na jakikolwiek obiekt po zachodniej części nieba. Teraz teleskop masz ustawiony tak, jakby już zrobił flipa po przejściu przez meridianę. Ostatni ruch to "ręczny" powrót do obiektu na wschodzie (który chcesz fotografować)  używając panelu eqmod NSWE - teleskop nadal będzie ustawiony tak jakby już przeszedł przez meridianę, mimo, że wycelowałeś na wschód. Teraz możesz iść spać o ludzkiej porze! :) Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie, które nie pozwala sięgnąć po obiekt nisko na wschodzie, ponieważ teleskop zahaczy kamerą o nogi statywu ;) Poćwicz w domu na sucho w CDC i zobaczysz do jakiego momentu możesz się poruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy metoda ta sprawdzi się przy sterowaniu z pilota? Znacznie ułatwiło by to pracę z obiektem bo robienie flipa podczas sesji jest bardzo upierdliwe.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)