Skocz do zawartości

Wybór teleskopu


jo0ker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy post na tym forum. Stoję pierwszy raz przed kupnem teleskopu. Chciałbym się Was poradzić, który teleskop z tych dwóch (poniżej wklejam linki) jest najlepszy. Wiele czytałem opisów, recenzji, opinii i tyle jest tego wszystkiego, że dosłownie zgłupiałem :)

1. http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-dobson-10-f5-m-crf,d2298.html

2. http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-10-dobson-250-1250.html

 

Na początku byłem przekonany do http://astromarket.pl/teleskopy/teleskop-gso-8-dobson-200-1200-mm-deluxe.html ale wyczytalem, że jednak jest spora różnica i czuje się ten niedosyt w oglądaniu choćby nawet gromad kulistych.

Mam jeszcze jedno pytanie. Co mianowicie musiałbym dokupić na sam początek (czytałem o jakichś filtrach ale tego też jest strasznie dużo, różne kolory i na razie nie za bardzo to ogarniam). Gdybyście mogli podać mi link do jakiegoś konkretnego zestawu.

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:

Czyli nastawiasz się na wizualne oglądanie nieba??

Tak, dokładnie ;)

Jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania to jest to wieś "Lutcza", ok, 40 km od Rzeszowa (podkarpackie). W pobliżu lasy, górki i lampy przy drodze, które gasną ok. 23 godz. Ale w przyszłości myślę też jeździć na jakieś spotkania lub w inne miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To mój pierwszy post na tym forum. Stoję pierwszy raz przed kupnem teleskopu. ...............

Mam jeszcze jedno pytanie. Co mianowicie musiałbym dokupić na sam początek (czytałem o jakichś filtrach ale tego też jest strasznie dużo, różne kolory i na razie nie za bardzo to ogarniam). Gdybyście mogli podać mi link do jakiegoś konkretnego zestawu.

 

Proszę przeczytaj dokładnie plik PDF z pierwszego postu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dowiedzieć się jakie jest Wasze zdanie na temat tych telepów, bo na pewno niektórzy z użytkowników posiadają/posiadali takie teleskopy i mogę się wypowiedzieć czy dobre i czy jest to dobry zakup i który z tych dwóch wybrać. Czy ten z Delta Optical jest tak samo dobry jak ten GSO, bo chyba nie sa to dwa te sme teleskopy. Z opisu wydaje się, że ten pierwszy ale chętnie poczytam Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr 1 był ostatnio na zlocie - poczekaj do wieczora może ktoś kto przez niego spoglądał - wypowie się.

Prezentował się organoleptycznie bardzo poprawnie  8)  - szczególnie jego wyciąg (miał Monolite) - choć nie wiem czy jest seryjnie montowany ???

Moim skromnym zdaniem to poza kolorem i brandowaniem ten sam teleskop co w linku nr 2.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od maja z synem użytkujemy syntę 12",

jeśli chodzi o obserwacje wizualne to ... duże lustro 

koledzy wyjaśniali już wszystko na tym forum (mi także metodą "łopatologiczną")

i jestem przekonany, że na tym forum wszystkiego można się doczytać

widoki z dobsona o takim lustrze są super, jak wójt zgasi latarnie i przyzwyczaisz wzrok to zobaczysz - ja jestem zadowolonym użytkownikiem 

co do okularów i filtrów to na początku dają na start a potem (z czasem) myślimy co będzie potrzebne

polecam moje perypetie:http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2394-synta-12/

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witajcie

 

Podepnę się pod temat.

 

Mianowicie już od kilku miesięcy sobie czytam, uczę się nieba itd. Trochę literatury zakupionej i tysiące postów z forum.

 

Teleskop interesuje mnie tylko wizual (fotki też fajne ale ja nieogarniam, ledwo natłok informacji potrzebnych do wizuala przyswajam:)

 

Zastanawiam się w sumie tylko z jednego powodu, jak z  komfortem obserwacji na dobsonie, czy też zainwestować w HEQ5.

Paralaktyk pewnie przy planetkach na 100% bardziej komfortowo aby pokazać znajomym itd.

Zresztą podam linki ponizej z jakie teleskopy biorę pod uwagę.

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-12,d984.html

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=1652&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_HEQ5_PRO_SynScan_(BKP2001HEQ5_SynScan)

 

 

Mieszkam pod miastem - ogród tez się znajdzie więc gabaryty to nie problem.(niebo ciemne ale będę musiał po sąsiadach chodzić aby podbitkę wyłączyli)

Moim głównym celem jednak są DSy i zaliczenie katalogu Messiera (to mój cel nr 1)

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson jest bardzo komfortowym montażem do obserwacji, nie wymagającym zabiegów podłączenia, ustawienia na Polarną itp. Wymaga tylko kawałka w miarę równej ubitej ziemi i niebo Twoje.

Odnośnie drugiego linku, wiem organoleptycznie że ta tuba na HEQ 5 to powolne mordowanie dobrego montażu - widziałem w działaniu około 2 miesięcy temu i wiem :)

Bierz więc 12 na Dobsonie i..... Będzie Pan zadowolony 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Kolego.

Wizualowcem nie jestem ale miałem okazję się przekonać co potrafi pokazać 12 calówka pod ciemnym niebem. HEQ5... Świetna sprawa, Wpisujesz numerek i masz obiekt, wpisujesz inny - teleskop się przestawia. ALE!!! Nie nauczy cię to znajomości nieba!!! Jeżeli zainwestujesz w ten montaż i z biegiem czasu jednak zdecydujesz się przesiąść na Dobsona - zgubisz się!

 

Tak, że Ja radzę Ci bierz tą dwunastkę do tego jakiś dobry atlas i ciesz się pięknymi widokami.

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem, 12'' i będzie Pan zadowolony:)  prosta obsługa,większe lustro i taniej.

 

Co do okularków jakie dokupić?

Skłaniam się ku wersji ekonomicznej ale docelowej:)

 

http://www.astrokrak.pl/explore-scientific/1094-okular-explore-scientific-67mm-82-.html

 

http://www.astrokrak.pl/explore-scientific/1095-okular-explore-scientific-14mm-82.html

 

 

 

25mm z zestawu narazie bym zostawił, no chyba że gso wezmę to 30mm jest okular.

 

Powiedzcie jeszcze czy jest jakaś różnica oprócz koloru miedzy tymi GSO?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=2039&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_12''_DeLuxe_305/1500_M-CRF_(mikrofocuser_1:10,_ch%B3odzenie_lustra)

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-f5-m-crf,d2297.html

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie okularków to troszkę poczytaj tutaj i jak się oswoisz z zestawowymi zaczniesz kolekcjonować docelowe.

Choć te, które podlinkowałeś maja b. dobrą opinię. Proponuję na nie na giełdach zapolować :)

Chyba tylko kolor i jeden z nich o 10 zł taniej - niebieski ładniejszy ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szanowny Panie Kolego.

Wizualowcem nie jestem ale miałem okazję się przekonać co potrafi pokazać 12 calówka pod ciemnym niebem. HEQ5... Świetna sprawa, Wpisujesz numerek i masz obiekt, wpisujesz inny - teleskop się przestawia. ALE!!! Nie nauczy cię to znajomości nieba!!! Jeżeli zainwestujesz w ten montaż i z biegiem czasu jednak zdecydujesz się przesiąść na Dobsona - zgubisz się!

 

Tak, że Ja radzę Ci bierz tą dwunastkę do tego jakiś dobry atlas i ciesz się pięknymi widokami.

 

 

pzdr

Szymon

 
 Myslę że frajdą i satysfakcją będzie znalezienie konkretnego obiektu a nie wpisanie i czekanie aż teleskop sam się nakieruje:)  Dlatego także zgadzam się w 100% :)

 

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - HEQ5 - to ,,świetna sprawa" lecz w tym wypadku nie do takiej ,,rury"

 

Jeśli chodzi o znajdowanie obiektów samemu czy przy pomocy GoTo to tu zdania są podzielone, jednak nie wyobrażam sobie aby nie znać choć podstawowych obiektów nieba, szczególne w danej porze roku, kiedy możemy polować na DSO a kiedy Księżyc w pełni nam to uniemożliwi. To tylko tak w skrócie.

Samo przygotowanie do obserwacji jest już niesamowitą frajdą. Znalezienie najpierw czy to w elektronicznym obserwatorium czy w atlasie obiektów, poczytanie na ich temat, jak je w danym teleskopie czy okularze zobaczymy itd.

Z czasem będziesz miał niebo niemal w głowie i sam będziesz wiedział, kiedy pięknie widać ,,Plejady" Andromedę czy nie ujrzysz Wenus.

Dlatego czy znajdujesz je za pomocą GoTo czy ,,popychając" montaż Dobsona nie będzie miało dla Ciebie różnicy.

Różnicą będzie szybkość przygotowania do obserwacji i nie potrzeba martwienia się o zasilanie.

Natomiast jeśli pewnego pięknego obserwacyjnego dnia uznasz, że od dzisiaj chcesz dany obiekt uwiecznić poprzez wykonanie astro-fotografii to niestety w 95% będzie potrzebny Ci montaż klasy HEQ 5 ale z rurką, która będzie do jego nośności idealnie dopasowana. Ale to już inna bajka .... :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Może kiedyś jak piszesz przyjdzie czas na astro-foto ale zamieszczone przez ciebie Jacku tutoriale(astro-foto) i wiele innych które przeczytałem uzmysłowiły mi że to nie dla mnie przez najbliższych kilka lat:) wiec dlatego nastawiam się na wizual.

Mysle że wizual, znajomość nieba, szkice itd to już dla mnie masakra ale mam zamiar to opanowac:)

 

Jak zakupię to się pochwalę.

  • Like 2

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak zakupię to się pochwalę.

 

No to jest wręcz wymagane. ;)

 

Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy na FA czytać twoje relacje z obserwacji. No a w marcu na Zlocie pokażesz mi kilka obiektów przez twoją rurkę. :D

 

 

pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)