Skocz do zawartości

Czerwony szlak gwiazd


GKG

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze zaniedbywałem kolorystykę gwiazd.  Dzisiaj skanując niebo lornetką bardziej się przyłożyłem do kwestii barw. Wymyśliłem sobie, że na początek przy przeglądzie nieba będę wyszukiwał najbardziej czerwonych barw gwiazd. I tak dzisiaj pobieżnie przeglądając letnie niebo trafiłem na jakby to powiedzieć (na razie) na najbardziej czerwoną dla mich oczów, a mianowicie Gwiazdę Granat (Erakis). I to od niej zaczynam wędrówkę po czerwonym szlaku gwiazd, czyli po gwiazdach typu spektralnego ogólnie M.

Sama Gwiazda Granat to bardzo jasna, dla mnie soczyście czerwonawa gwiazda, bardzo wyróżniająca się z tłumu. Po prostu pięknie czerwona.

stellarium-002.thumb.jpeg.5125e717a09b94c2ed482f70d834c9c1.jpeg

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kolorów to ostatnio zachwycałem się parą Albireo w Łabędziu, w lornecie 28x110 barwy po prostu soczyste, nie mogłem się napatrzeć ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omikrony w Łabędziu mimo że piękne to jednak typ spektralny K, a ja z założenia wędruję szlakiem najbardziej czerwonym tj. M. Szczerzę mówiąc ciężko rozróżnić w wizualu typy K od M.

Za to kontrastowy Stephenson 1 w Lutni to już faktycznie M więc pasuje i wraz z kontrastową sąsiadką piękna parka.

Trzeba będzie jeszcze wyznaczyć szlak niebieskich gwiazd i szlak najbardziej kontrastowych parek gwiazd.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GKG napisał:

Szczerzę mówiąc ciężko rozróżnić w wizualu typy K od M.

Niestety często gwiazdy typu M mają "color index" w okolicach +1.5 czyli są pomarańczowo-czerwone. 

Np taka T Lyr ma spectrum C6,5 i "color index" +5.5 czerwony. To jest czerwień... 

  • Like 3
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rekomendacje, Własnie "wcisnąłem" sobie kilka widoków, planetki, takie tam .. no i T lyrae ?. W porownaniu do garnet star to nie ma co porównywać.. rzeczywiscie czerwień  dominuje, nie jest ro czyste RGB , a raczej kolor wpadajacy w róż.

Edytowane przez szymonszozda

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na uwadze powyżej sformułowane sugestie co do węglówek, które posiadają najwięcej czerwieni w czerwieni ułożyłem sobie taki szlaczek z czerwonych gwiazd typu spektralnego C.

0.thumb.jpg.753148a085444763a8377b9a118a755e.jpg

 

Oczywiście wyjątkiem jest gwiazda nr 4 (Granat), gdyż ta jako jedyna na ww. szlaku ma typ M, a jej włączenie miało na celu porównanie właśnie do węglówek.

Przed chwila korzystając z okienka pogodowego spróbowałem przejść szybko wyznaczony szlak lornetką 8,5x42. Warunki nie rozpieszczały dużo wilgoci, a w koło błyski dalekich burz. Gołym okiem w zenicie max, zerkaniem 5mag.

No to po kolei:

1. 

 1.thumb.jpg.1bacce7dbc537cb89287028444e43f17.jpg

Mimo dużego apetytu gwiazda dla małej lornetki okazała się za trudna. Dzisiaj to nie skupiałem się na kolorze lecz w ogóle na jej wyhaczeniu. Zerkaniem wyszła, ale taka metoda zupełnie nie oddaje koloru. Chociaż czasami wydawało mi się że widzę mikroskopijnej wielkości lekko czerwonawa szpileczkę. Trzeba będzie kiedyś powtórzyć obserwację z większą aperturą - może lornetka z obiektywami 70mm sobie poradzi.

 

2. 

2.thumb.jpg.31f5327d3c4ef03671d3fabaa5e8cecf.jpg

Niedaleko oddalona również węglowa HK Lyr podobnie jak startowa gwiazda jedynie wyzerkana, chociaż tutaj troszkę łatwiej wyzerkana bo dalej od jasnej Wegi. Ale niestety maleńkie obiektywy lornetki również wyprały ją z kolorów bo to na skraju zasięgu użytego instrumentu optycznego. Ponownie więc nie mogłem się delektować żadną czerwienią, słabej gwiazdy o wielkości gwiazdowej zaledwie około 8mag

 

3. 

3.thumb.jpg.7bfa4b430113da328dcb3f2217a2efd2.jpg

No tutaj zwiększenie jasności o dwie wielkość gwiazdowe wobec poprzedniczek pozwoliły w końcu cieszyć się soczystością koloru czerwonego w małej lornetce. W polu widzenia lornetki ewidentnie wyróżniająca się kolorystycznie z sąsiadek gwiazda. W moim odczuciu wyraźnie bardziej czerwona niż kolejna na szlaku gwiazda (Granat) . 

 

4. 

4.thumb.jpg.ad7370a474dfc7f85d843199dea2886d.jpg

Nie posiada typu spektralnego C, ale jako najjaśniejsza na szlaku wystarcza jej odcienia czerwieni przewidzianej dla typu M. Jest ładna, ale mniej czerwona od poprzedniczki.

 

 5. 

5.thumb.jpg.508e294cca911d5ef603a6e113993d1a.jpg

Tutaj bardzo podobnie jak gwiazda nr 3 na szlaku wystarczająco czerwona i co ważne wystarczająco jasna dla małej lornetki - piękny kolor 

 

 6.

 6.thumb.jpg.0d340eb6217e3775e20094e80e21f6dd.jpg

Kończąca dzisiejszy czerwony szlak. Jak się okazało najładniejsza, przynajmniej w małej lornetce. Przy stosunkowo dużej jasności pięknie czerwona.

Fajnie jak by ktoś zajmujący się astrofoto wrzucił jakieś fotki tych gwiazd. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)