Skocz do zawartości

Od początku


Antares01

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Jestem nowy i to jest mój pierwszy post :-)

 

Chciałbym poradzić się was o pierwsze kroki. Trochę czytam już na temat astronomii i cial niebieskich lecz mam zerową wiedzę na temat teleskopów. Zanim kupię teleskop chciałbym dowiedzieć się jak działają, co oznaczają wszystkie cyferki i literki przy specyfikacjach modeli - zajmuje się również fotografią więc co nie co rozumiem - ale proszę tłumaczcie mi jakbym miał 5 lat :-) Chciałbym wiedzieć też czym różnią się teleskopy od lornetek i lunet i chciałbym się dowiedzieć wszelkich rzeczy które mogłby mi się przydać - nie tylko tych dot teleskopów np czym są szkice etc.

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

 

Pzdr

Antares01

Oko 0.4", ołówek 2HB, karta a4, wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antares01, umieściłeś temat w dobrym dziale, dziale, od którego powinieneś zacząć poszukiwania odpowiedzi ;) tematy na samej górze działu dadzą Ci najlepsze pojęcie, jest tam kilka pdfów do ściągnięcia, ogarnij temat dzięki nim, a potem co do wyboru teleskopu ( jeśli po przeczytaniu samych tematów nie będziesz dalej zdecydowany), pytaj na forum, ale jak

mówię - najlepiej najpierw samemu powertować temat ;)

  • Like 1

SkyMaster 15x70, EQ5 synscan; 90/900 AZ-3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Odnoszę wrażenie jakbyś w tym jednym temacie chciał posiąść całą wiedzę o astronomii, teleskopach obserwacjach, fotografii, etc. Czytaj Forum, zgłębiaj wiedzę a jak czegoś konkretnie nie będziesz wiedział lub nie zrozumiesz dopytaj tu. Zkorzystaj  z powyższego linku od piotrkusiu

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma uniwersalnego instrumentu do wszystkiego . Musisz sobie zadać pytanie co chcesz robić a potem ile chcesz wydać :D  Napisz co Ciebie interesuje czy obserwacja na wizualu , czy długie naświetlania mgławic czy galaktyk (DS) czy może obserwacja planet z możliwością ich rejestracji .

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi.

 

Z wikipedi potrafię korzystać ;-)

 

Przed rejestracją pobrałem parę pdfów z tego forum - póki co czytam pordanik AstroJaWill i muszę przyznać, że jest bardzo dobry!

 

Oczywiście chciałbym wiedzieć wszystko - nie lubię nie wiedzieć czegoś. Ale na początku chciałbym się dowiedzieć jakie są "ścieżki rozwoju" w astronomii. Teraz już wiem, że na pewno są trzy: wizual, długie naświetlania i DS.

 

Interesuje mnie nasze "podwórko" czyli nasz układ słoneczny - chciałbym w końcu zobaczyć "na żywo" wszystkie planety które zawsze widzę tylko na zdjęciach. Oczywiście zdaję sobię sprawę że przy dalej niż Saturn będzie już ciężko przy sprzęcie <8". Chciałbym również podążyć krokami Messiera i odwiedzić wszystkie miejsca które oznaczył. Będąc amatorem fotograffi naturalne jest dla mnie że chciałbym zrobić zdjęcia obiektom które mnie interesują - czy potrzeba do tego specjalnego oddzielnego sprzętu?

 

Czym jest zwierciadło czy reflektor Newtona? Jakie są inne rodzaje, czym się różnią i które jest najlepsze?

 

Czy przyda mi się siatka dyfrakcyjna?

 

Interesuję się również ogólnie fizyką a najbardziej mechaniką kwantową - nie wiem czy to pomoże w nakierowaniu mnie ale nie szkodzi spróbować :-)

 

Pzdr

Antares01

Oko 0.4", ołówek 2HB, karta a4, wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Będąc amatorem fotograffi naturalne jest dla mnie że chciałbym zrobić zdjęcia obiektom które mnie interesują - czy potrzeba do tego specjalnego oddzielnego sprzętu?

 

Czym jest zwierciadło czy reflektor Newtona? Jakie są inne rodzaje, czym się różnią i które jest najlepsze?

 

Czy przyda mi się siatka dyfrakcyjna?

 

No to masz kolejną porcję do poczytania: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-foto-dso-i-planet/

W tych tutorialach (wybierz sobie - te związane z podstawami) znajdziesz niezbędny sprzęt i to co jest do astro-foto potrzebne.

Hitem całościowym będzie ta pozycja naszego kolegi z forum: Od laika do astrofotografika(2).pdf

 

W pierwszym PDFie jest w zasadzie wszystko o refraktorach, Newtonach, Casegrainach ...

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

Będziesz wiedział niemal wszystko po solidnym przeczytaniu :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na początku chciałbym się dowiedzieć jakie są "ścieżki rozwoju" w astronomii. Teraz już wiem, że na pewno są trzy: wizual, długie naświetlania i DS.

Nie całkiem tak. Nie dość, że to ogromne uproszczenie, to na dodatek trochę pomieszane.

 

Generalnie jest wiele ścieżek rozwoju, od bardziej releksacyjno-zabawowych (w rodzaju znajdowania obiektów i cieszenia się rozgwieżdżonym niebem) po wnoszące mniej lub więcej wartości naukowych, od praktycznych z jednej strony po czysto teoretyczne z drugiej. Zazwyczaj każdy rozwija swoje ścieżki w paru obszarach i szuka swojego złotego środka..

 

Jesli chodzi o lżejszą część całej tej zabawy, to jest wizual (czyli obserwacje na żywo) oraz astrofotografia (termin chyba zrozumiały). Każda z tych dziedzin z grubsza dzieli się na obserwacje/rejestracje:

 - ciał Układu Słonecznego

 - obiektów głębokiego nieba (Deep Sky = DS).

Ta część zabawy ma najczęściej wartość estetyczną. I każda z tych dziedzin (i poddziedzin) lubi nieco inny sprzęt. Czyli jeśli chodzi o sam sprzęt, to już w tym momencie są 4 ścieżki.

 

W każdej z powyższych dziedzin można iść dalej i analizować zebrane dane - zarówno te zarejestrowane okiem, jak i matrycą. Można próbować oceniać jasność obiektów (komet, gwiazd zmiennych), badać roje meteorów.

Można też zatopić się w książkach i próbować ogarnąć wiedzę, do której udało się dojść mądrzejszym od nas. Czyli wejść w astronomię bez żadnego sprzętu.

 

W kazdym razie, na pewno warto stale poszerzać swoją wiedzę, żeby nie skończyć jako bezrefleksyjny łowca mgiełek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje oprócz wymiaru estetycznego lub wartości naukowej mogą mieć też jeszcze sens rozwojowy. Rozwoju własnej świadomości. Kiedy patrzę na jakąś galaktykę, czy chociażby np. gołym okiem na Drogę Mleczną to przypominam sobie te wszystkie wizualizacje odległości i rozmiarów i próbuję to ogarnąć myślowo, pojąć i zrozumieć, ale wiem że nigdy nie uda mi się to w pełni.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz, że Ci to grozi? Nie wydaje mi się.

Zmierzam do tego, że bywają obserwatorzy, którzy nie lubią doczytywać o tym, co widzieli. Zadowalają się paroma pojęciami i za tym patrzeniem nic dalej nie idzie. A obserwacje podparte większą dawką wiedzy smakują zupełnie inaczej i wciągają bardziej.

 

Swoją droga, być może użyłem zbyt mocnego określenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, to całkiem dobre określenie. Dosadne, ale dobre.

 

Jak patrzę wstecz przez te 26 lat "mojej" astronomii to widzę, jak bardzo zmienił się ten początek. Kiedyś droga była prosta: coś się w głowie urodziło i było polowanie na książki i mapę nieba. Potem dużo czytania i obserwacje/gapienie się gołym okiem, żmudne poznawanie gwiazdozbiorów. Członkostwo w PTMA. Dopiero później, jak się miało kasę i szczęście, był jakiś sprzęt optyczny, zazwyczaj polska lub radziecka lornetka albo lunetka. O teleskopie można było pomarzyć oglądając broszury Uniwersała :) Gdzieś po drodze proste astrofoto na kliszy Zenitem, często przy okazji jakiejś komety, czasami Księżyca, gwiazd. Teraz, najczęściej, zaczyna się od zakupu teleskopu, a wiedzę nabywa się później (lub wcześniej następuje zniechęcenie i sprzedaż teleskopu). A kiedyś nie było internetu!!! Czy ktoś to pamięta?

 

Przed zakupem teleskopu należałoby przechodzić egzamin z podstawowej wiedzy astronomicznej, szczególnie ze znajomości nieba ;)

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam brak internetu, miałem segregator z "astro" wycinkami z czego popadnie :) Chyba nawet gdzieś to jeszcze mam, w sumie niezły, prawie 20 letni zabytek z tego będzie :) PIerwszy teleskop kupiłem z 15 lat później od powstania segregatora, wcześniej także śliniłem się na Uniwersały :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, to całkiem dobre określenie. Dosadne, ale dobre.

 

Jak patrzę wstecz przez te 26 lat "mojej" astronomii to widzę,

 

Marcin Masz 26 letni bagaż doświadczeń to brakuje Ci tylko 4 do doskonałości!?? >:D :P ;)

 

Ja w przyszłym roku w listopadzie będę świętować 10 lat czynnej astronomii dopiero ! ;D

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja może jeszcze polecił bym Ci dwie książki. W nich opisane są praktycznie wszystkie rzeczy o które pytałeś.

 

 

Poradnik Miłośnika Astronomii

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/2013/08/poradnik-miosnika-astronomii.html

lub

Przewodnik Po Wszechświecie

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/2012/12/przewodnik-po-wszechswiecie.html#more

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie dziękuję wszystkim za poświęcenie swojego czasu i odpisanie mi na te pytania!

 

Jeśli chodzi o rozmiary nawet naszego układu słonecznego wiem, że są niepojętę. Ciężko sobie to wszystko wyobrazić polecam http://www.htwins.net/scale2/ żeby choć trochę zobrazować rozmiary nie tylko te makro ale i te mikro. Dobrym przykładem jest też porównanie miliona i miliarda - niby różnica paru zer ale! milion sekund to 11dni a miliard sekund to... 31lat(!)

 

Dzięki za linki sporo tego jest naszczęście już weekend więc będę miał więcej czasu. Póki co przeczytałem 3 pdf - mam parę pytań które sobie zapisuje ale też nie zadaję ich jeszcze bo możliwe, że w innym poradniku będą wyjaśnione.

 

Zdecydowanie sprawdzę "poradnik miłośnika astronomii" nie wiem czy to przez fizykę ale mam awersję do starszych niż rok książek z obawy przed przestarzałymi informacjami. Poszukam jeszcze innych książek i jeśli jakieś wychaczę to podzielę się nimi może ktoś już miał z nimi styczność i może źle wybrałem.

 

Mam jeszcze pytanie - od czego zacząć jeśli chodzi o wizual? Skoro jestem jeszcze na etapie teorii mogę od razu utrawlać sobie wiadomości. Już wiem, że nie potrzebuję sprzętu do tego prócz może kartki i ołówka ale na czym konkretnie to polega i jak się zaczyna.

 

P.S.

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony w jaki sposób tworzy się astrozdjęcia. Tzn wiedziałem, że te wszystkie zdjęcia nebul(?) są w pewnym sensie słowa sztuczne bo nałożone różne filtry na siebie. Ale nie wiedziałem że zdjęcia planet to filmy pocięte w klatki i zlepione w jedno zdjęcie. Tu jeszcze zostawiam linka dla ciekawskich http://www.chromoscope.net/

 

Pzdr

Antares01

  • Like 3

Oko 0.4", ołówek 2HB, karta a4, wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony w jaki sposób tworzy się astrozdjęcia. Tzn wiedziałem, że te wszystkie zdjęcia nebul(?) są w pewnym sensie słowa sztuczne bo nałożone różne filtry na siebie.

One nie są sztuczne. Po prostu pokazują obiekty w innych długościach fal, np. tych których ludzkie oko nie łapie ;) Także to nie jest żaden fotomontaż czy coś w tym stylu ;) W końcu to nie nasza wina, że natura pozbawiła nasze oczy wielu pasm 8)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurka wodna! Dzięki za ten link!!! Szukałem tego po sieci. Nawet na ostatnim zlocie pytałem kilka osób o tą stronkę!!! Super!

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

 

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony w jaki sposób tworzy się astrozdjęcia. Tzn wiedziałem, że te wszystkie zdjęcia nebul(?) są w pewnym sensie słowa sztuczne bo nałożone różne filtry na siebie.

 

 

 

A więc i zdjęcia rodzinne z Twojego domowego aparatu są sztuczne, bo przecież też są przepuszczone przez filtry RGB ;)

 

Zrób taki eksperyment. Weź jakąś w miarę dobrą lustrzankę, jeśli nie masz to np. pożycz. Tylko będzie potrzebny statyw. Kiedy będzie bezchmurna, ale i też bezksiężycowa ciemna noc w sierpniu, ustaw aparat z obiektywem o jakiejś krótkiej ogniskowej np. klasyczne 18mm jakie można znaleźć chyba w każdym zestawowym obiektywie. Ustaw aparat na statywie i spróbuj zrobić zdjęcia Drogi Mlecznej. Ustaw czas naświetlania na 30 sekund i ISO na 1600, albo nawet 3200 jeśli to dobra lustrzanka. Zobacz jakie są rezultaty: http://www.astronomia.pl/forum/viewtopic.php?p=112349#p112349

No więc gołym okiem nigdy nie zobaczymy tak jasnej i kolorowej Drogi Mlecznej, ale przecież zjęcie było robione domowym aparatem i praktycznie nie poddane obróbce więc nie jest też fałszywe, więc o co chodzi? Chodzi własnie o czas naświetlania, którego oko nie posiada ;(

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tzn wiedziałem, że te wszystkie zdjęcia nebul(?) są w pewnym sensie słowa sztuczne bo nałożone różne filtry na siebie." 

 

Może wzieło Ci się od Habla..tam faktycznie zdjęcia są  w większości kolorowane w postproduckji zależnie od efektu jaki chce się uzyskać. 

 

 

 

 

ps. nie mogę się połapać z tymi "dodaj odpowiedź" - strasznie nie intuicyjne i ciemne to wszystko ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. nie mogę się połapać z tymi "dodaj odpowiedź" - strasznie nie intuicyjne i ciemne to wszystko ; )

 

Ależ to proste.....cytujesz

Klikając na "cytuj" w poście który chcesz cytować, pojawia Ci się wtedy zakładka "Odpowiedz na 1 cytowanych postów" Mozesz sobie pisać posta.. a gdy chcesz umieścić cytat wtedy zaznaczasz w miejscu w którym chcesz wkleić tekst i klikasz na to otwarte okienko...Możesz setki razy ten cytat wklejać...

A jak chcesz normalnie wyłącz formatowanie BBC (biała ikona -lewy górny róg edytora) :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszczęście nasze oko nie może się naświetlać zbytnio - inaczej ciężko by np pracowało się przy komputerze. Pisałem, że w pewnym sensie bo chodzi mi o filtry - podczerwień, bliska podczerwień, promieniowanie gamma. W różny sposób są komponowane zdjęcia nebul.

 

Mam jescze pytanie. Z tego co zrozumiałem są dwa głowne rodzaje montaży AZ i EQ. Czym się one różnią i czy różnią się poszczególne modele np. EQ2 od EQ3?

Oko 0.4", ołówek 2HB, karta a4, wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam jescze pytanie. Z tego co zrozumiałem są dwa głowne rodzaje montaży AZ i EQ. Czym się one różnią i czy różnią się poszczególne modele np. EQ2 od EQ3?

Pobierz sobie PDFka z pierwszego postu tego tematu

Jest tam również o montażach :)

Odnośnie różnic to w opisie technicznym znajdziesz, ale z tego co się orientuję to nie występuje model EQ 3 tylko EQ 3-2.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)