Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 14 - ?Brakujące ogniwo? (relacja z obserwacji)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

28.06.2021 (godz. 23:30), Maksymilianów

Tej nocy zupełnie niespodziewanie znalazłem się w innej niż dotychczas lokalizacji jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne. Na giełdzie pojawiła się lorneta APM 28x110, a że znajdowała się w tym samym województwie udało mi się spotkać z Tomkiem (jej ówczesnym właścicielem) mniej więcej w połowie trasy, aby na własne oczy przekonać się co może pokazać taka dwururka. Na spotkanie jechałem bez żadnego konkretnego nastawienia, chciałem po prostu spojrzeć przez parametr, który dla lornetki prostej jest już powiększeniem w zasadzie maksymalnym.

Wieczór był wyjątkowo ciepły, a na niebie spektakularnie towarzyszyły nam przez cały czas obłoki srebrzyste. Rozstawiliśmy się przy bocznej drodze. W zasięgu wzroku było kilka zabudowań, ale nie chcieliśmy tracić więcej czasu na poszukiwania lepszego miejsca. Zresztą mapa wskazywała SQM na wartość około 21.32, także były to już naprawdę przyzwoite warunki.

Na obserwacje wybrałem się przede wszystkim z ciekawości, wiedziałem, że to dość kapryśna lorneta i może miewać swoje nastroje jeśli chodzi o kolimację. Jednak urzekła mnie ona już od pierwszego spojrzenia. Widok mgławic w Strzelcu w zasadzie przesądził o decyzji. Ku mojemu zdziwieniu sprzęt dawał piękny nierozdwojony obraz, wystarczyło tylko odpowiednio ustawić okulary pod swój rozstaw oczu i delektować się widokiem. Mgławica Laguna, Trójlistna Koniczyna, Omega, Orzeł, M13 w Herkulesie, M11 Dzika Kaczka, czy też Chichoty w Perseuszu - to tylko niektóre klasyki, które tej nocy odegrały pierwsze skrzypce. Gwiazdy były punktowe jak szpilki, a kolory Albireo w Łabędziu po prostu iskrzyły jak soczyste owoce z ulotki.

m13_28x110.thumb.png.aa172feb6628671ce4cc964d7522e8aa.png

Lornetę męczyłem przez ponad dwie godziny. Czułem, że rzuciła na mnie swój urok, dawała widoki zbliżone do refraktora SW 120/600, tylko że dwuocznie. Można powiedzieć, że to niewielki teleskop spakowany do formatu lornetki, wymiatacz DSów podczas spontanicznych wypadów o każdej porze roku.

Na deser delektowaliśmy się widokiem wschodzącego Księżyca, Saturna oraz Jowisza. Gazowe olbrzymy prezentowały się w zupełnie innej perspektywie. Nie były to już tylko jasne lornetkowe punkty, lecz planety, na których można było z łatwością dostrzec pierścienie, czy też pasy. Podejrzewam, że przy dobrych warunkach można będzie się pokusić o jakiś większy detal.

Noc trwała w najlepsze, zegar pokazywał już wtorek, ale powrót tym razem nie był najkrótszą trasą. Po krótkiej negocjacji zupełnie nieplanowanie lorneta wróciła ze mną do domu dopełniając jako brakujące ogniwo lornetkowy zestaw do obserwacji astronomicznych.

Czuję, że parametr 28x110 zostanie ze mną na dłużej.

Do następnego razu!
Pozdrawiam, Paweł : - )

zdj_2021_06.28_vol14_2.thumb.png.8a34767e95073eeb21e80d1eef05c0b2.png

zdj_2021_06.28_vol14_1.thumb.png.4b972a77f1448b0df95f08845c51db12.png

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 7

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paweł Sz. zmienił tytuł na Szepty kosmosu - Vol. 14 - „Brakujące ogniwo” (relacja z obserwacji)
13 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Czuję, że parametr 28x110 zostanie ze mną na dłużej.

To już jest moc. Gratuluję zakupu. Czekam na relacje, ponieważ bardzo fajnie się je czyta. Czuję, że pewnie zainspirujesz mnie czego szukać moją lornetą 100mm.

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, na razie to sam szukam inspiracji i zapoznaję się ze sprzętem. Przy 28x czasami przydałby się już szukacz, bo przyzwyczajony do ponad 4 stopniowego pola w 15x70 zdarza mi się tutaj błądzić po niebie  ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak. Ja przy swojej 100mm mam red dot finder, który jest mi niezbędny do szybkiego pierwszego "strzału". 

Potem tylko dokładny atlas taki jak darmowy Deep-Sky Hunter lub Interstellarum oraz folia z zaznaczonym FoV. To zakończyło moje błądzenie... 

IMG_20210710_083313.thumb.jpg.115f9ab6491dae80cb5ae97ab035199e.jpg

  • Like 2
  • Thanks 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z folią genialny, muszę też coś takiego sobie zrobić do analogowej wersji atlasu. Chociaż w 99% korzystam ze Sky Safari i tam też można oznaczyć pole ?

IMG_20210710_091301.jpg

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

28.06.2021 (godz. 23:30), Maksymilianów

Tej nocy zupełnie niespodziewanie znalazłem się w innej niż dotychczas lokalizacji jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne. Na giełdzie pojawiła się lorneta APM 28x110

 

 

Tak z ciekawości, jakiego statywu używasz do tej lornetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Bodziok napisał:

 

Tak z ciekawości, jakiego statywu używasz do tej lornetki?

Slik Pro 700 DX, ale wymieniłem w nim głowicę na Benro S6. Jestem zadowolony z takiego połączenia. Jest stabilnie i mobilnie.

Lorneta waży zaledwie 4.5 kg, to mniej niż TS 22x85.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)