Skocz do zawartości

Nowy / stary TS 130 APO - first light


Bodziok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

Będąc posiadaczem małego i prostego ED'ka 80 ze stajni SW zapragnąłem czegoś większego i dłuższego. Na sąsiednim forum zdecydowałem się na zakup używanego TS APO 130, F7. Na tym forum teleskop ten był opisywany dokładnie przez kolegę Jolo, więc nie ma sensu tego powtarzać :

 

Mój model jest niemalże taki sam, także wyciągiem 2,5 calowym. 

Wcześniej z większych apertur miałem budżetowego Newtona 8 cali, który jak to Newton posiada cechy, z którymi trzeba toczyć ciągłą "walkę".  Toczyłem boje z kolimacją oraz z ugięciami tuby, która często powodowała rozjechane gwiazdki na zdjęciach. Mając nadzieję, że przy tym APO takich problemów nie będzie chciałem jak najszybciej przystąpić do pierwszych prób. Jedyne czego jeszcze potrzeba to wypłaszczacz pola. Po rozeznaniu zdecydowałem się na flattener Riccardi 0.75. I tu zaskoczyła mnie jak się okazało pandemiczna niespodzianka, ponieważ w pewnym niemieckim sklepie, w którym flattener zamawiałem informacja o dostępności w momencie składania zamówienia z 5 dni zwiększyła się do 2 miesięcy (!!!) już po dokonaniu zamówienia i zapłaty. Więc na flattener przyszło więc trochę poczekać, ale po różnych przygodach i długim czasie oczekiwania dotarł ?

Cała tuba wraz z guiderem, kamerą, kamerką do guidera, kołem filtrowym, grzałkami i oczywiście flattenerem waży około 15kg. Całość wieszam na modyfikowanym paskami EQ6. Pierwsze próby guidingu odbywałem w pewnym stresie ponieważ nie byłem pewien jak moja EQ6 sobie poradzi z taką wagą. Po kilku (czy już teraz kilkunastu) próbach stwierdzam, że radzi sobie w miarę ok ? Kluczowe jest właściwe wyważenie tuby, oraz "cable management". Robienie kilkuminutowych ekspozycji jest w zasięgu tego montażu z moją kamerką i skalą jaką ona daje, choć bywa, że niektóre klatki trzeba wywalić, bo są ruszone. Kamerka tu używana to popularny CMOS Aśka 1600, z pixelem 3,8 um. Całość daje wymagającą już skalę 1,15 ''/pix. 

Po próbach ustawienia flattenera w optymalnej odległości oraz korekcją niewielkiego titlu wychodzi tak jak poniżej. To 33 x 4 min H Alpha na welonie podczas dwóch białych lipcowych nocy :

 

master Ha STF.jpg

 

jedyne zabiegi to kalibracja dark, flats, bias, stakowanie i STF. Na zdjęciu niestety widać też gradient pobliskiej lampy ulicznej ponieważ testy robiłem z ogródka. 

Pewnie można flattener ustawić jeszcze lepiej i dokładniej, co będę jeszcze czynił, natomiast na ten moment jeszcze nie wiem ile z tej optyki można wycisnąć ?

 

pozdrawiam i dobrej pogody!

Edytowane przez Bodziok
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)