Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 22.11.2013 Barnard 361


Rekomendowane odpowiedzi

Piękny rozdział książki o ,,naszym" nocnym niebie 8)  Bardzo poproszę o publikację kolejnych :)

 



 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografie ciekawe. Ale wrażenia wizualne to zapewne trochę inne i dlatego pytam:

Czy takie coś bywa szkicowane i da się równie trafnie naszkicować jak bardziej typowe (jasne na ciemnym tle) obiekty głębokiego nieba?

I jak (na czarnym papierze czy lepiej na białym)?

 

Pozdrawiam

p.s.

Wielka Mgławica w Orionie  (Messier 42) odległa od Ziemi o 1350 lat świetlnych jest najbliższym nam obszarem gwiazdotwórczym.

Zatem ten obiekt co opisujesz też jest stosunkowo blisko i tym samym bardzo atrakcyjnym dla nauki - w sensie gwiazdotwórczym.

Co ciekawe. Za mniej niż 10 miliardów lat praktycznie wszystkie gwiazdy podobne do Słońca, w naszym rejonie zamienią się w mało przydatne białe karły

i wtedy życie cywilizacji przeniesie się (jak da radę) na te gwiazdy co tam powstają :)

No może przeniesie się "krok po kroku" kolejnymi skokami w tamtym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... wydaje mi się, że dość dokładnie opisałem wrażenia wizualne. Na żywo oczywiście nie ma takiego zasięgu gwiazd, jak na zdjęciu, ale ciemne sylwety mgławic naprawdę świetnie się odcinają. Oczywiście kluczowe jest ciemne niebo i to, zeby Droga Mleczna dosłownie świeciła po gałach - bo dzięki temu, że coś jasnego mamy w tle, jestesmy w stanie wizualnie zaobserwować ciemne mgławice. Dodam, że w średniej lornetce widziałem wszystkie obiekty, których podpisy widnieją na jednym ze zdjęć.

 

Co do szkiców - cięższa sprawa. Ale są takie, spytaj wujka Google'a. Na pewno Rony de Laet ma w swoim szkcowniku parę Barnardów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem ...

Swego czasu dawałem w necie sporo aluzji i teraz gdy czynię to znacznie rzadziej ludzie doszukują się,

więc, na wszelki wypadek, jeszcze coś dodam, doprecyzowując poprzedni post.

 

Ja autentycznie do dzisiaj myślałem, że tylko Polacy mają ludzi co trwale i długo uprawiali szkicowanie astronomiczne.

Naprawdę się ucieszyłem, gdy dowiedziałem w końcu, od Ciebie Marku, że i inni ludzie na świecie nie zabrnęli w kamerkową li tylko rejestrację obrazu,

konsekwentne i  coraz lepsze szkicowanie zostawiając dla ludzi ...

z biednych krajów ;)

 

I zapytam o ten szkic co tu zamieściłem. Czy w rejonie Twojego obiektu też jest podobny widok,

czy jednak trochę wiecej gwiazd i "jasnej mgiełki" otaczającej tę kałamarnicę.

 

Pogoda taka, że nijak nie sprawdzim :) :(

 

Pozdrawiam

p.s.

Przy okazji do Daniela (Paethera/Pejcza)

Dałeś plamę ;) :)

Plemnik nie może mieć trzech wici napędowych bo to byłby absolutny ewenement w świecie Ziemskiej przyrody {sic!}

 

EDIT:

{po zobaczeniu postu Pejcza poniżej}

Ja pisałem o kałamarnicy, a i Marek czujnie ku niej zmierzał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzebuję temat, bo zaczynają się najlepsze warunki na pogranicze Łabędzio - Cefeuszowe.  

Po wczorajszym oglądactwie utwierdziłem się w przekonaniu, że parka B 361/LDN 963 jest naprawdę świetna; w rezultacie ląduje ona na stałe w podzbiorze pod tytułem "żelazne punkty moich letnich obserwacji". Barnardowi 361 warto poświęcić kilka(naście) minut - dostrzeżemy wówczas, że żadna z niego Kijanka (czy - co gorsza - Plemnik); to przecież rasowa Kałamarnica! Struktura jej "odnoży" jest naprawdę rozbudowana i skomplikowana. Zdecydowanie warto!

PS Wczoraj po raz pierwszy odkryłem Amerykę ;) - przez pryzmat otaczających ją ciemnych obłoków. Ileż tam tego jest! W pomarańczową ? Cyg, płonącą na prawie pozbawionym innych gwiazd tle, wpatrywałem się jak urzeczony...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukost, napisz proszę jakim sprzętem. Jakie niebo ?

Do wyłowienia B361 nie jest potrzebne rewelacyjne niebo, choć wiadomo, że każdy obiekt głębokiego nieba lubi jak najgłębszą czerń tła.

Jeśli masz niebo, gdzie Droga Mleczna jest dość wyraźna, choć niekoniecznie powala, rzeczona Kałamarnica jest do wyłowienia. Oczywiście kilka pierwszych podejść warto popełnić na niebie takim, by smuga DM biła po oczach - wtedy każde kolejne podejście będzie łatwiejsze.

I jeszcze jedno - stety lub niestety - walcz lornetką. Będzie znacznie łatwiej niż jakimkolwiek innym instrumentem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj lornetkami B361 i B168 na deser.

Pierwszy raz świadomie przyglądałem się ciemnym mgławicom i myślę że żeby w pełni je docenić trzeba więcej czasu i zmianę sposobu patrzenia. W końcu szukamy nie to co widać tylko to czego właśnie nie widać.. W wypadku B361 i B168 bardzo dobrze nie widać :).

 

Obie ciemne mgławice łatwe do zlokalizowania, najlepiej lornetką 10x50. Jest na co popatrzeć, wyraźnie odcinają się od jaśniejszego tła gwiazd.

Zaatakowałem je też w 25x100 i przy 25x też dobrze się prezentują, widać więcej niuansów ale wciąż można dość łatwo nawigować po całości.

 

Mgł. Kokon na skraju B168 w 25x100 nie widziałem, może się uda gdy nadejdą prawdziwie ciemne noce.

Mam h-betę 1,25'' więc nie zaszkodzi przyłożyć ją do okularu, to będzie już ekstremum ale kto mi zabroni spróbować!

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim tworzącym serie obiektów tygodnia. Bardzo pouczająca lektura i wciąż inspiruje.

Ten temat powstał zanim zabrałem się za szerokie kadry ale po wczytaniu się w temat sprawdziłem własne zasoby.

Może ktoś skorzysta bo w szerokim kadrze widać kilka otwartych stąd łatwo nakierować się lornetką we właściwy rejon co też planuje zrobić.

 

http://astromarcin.p...2200c_desc1.jpg

 

@adam_bie

Kokona widziałem w lidletce więc dasz rade spokojnie, oczywiście ciemne niebo niezbędne.

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mgł. Kokon na skraju B168 w 25x100 nie widziałem, może się uda gdy nadejdą prawdziwie ciemne noce.

Mam h-betę 1,25'' więc nie zaszkodzi przyłożyć ją do okularu, to będzie już ekstremum ale kto mi zabroni spróbować!

Kokon całkiem nieźle reaguje na filtry typu UHC - rzekłbym nawet, że lepiej niż na habetę...

 

 

Kokona widziałem w lidletce więc dasz rade spokojnie, oczywiście ciemne niebo niezbędne.

Hmm, jesteś pewien? To naprawdę słaba i subtelna mgławiczka; owszem, widziałem ją w lornetce, tyle że w 28x110...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, obstawiam, że widziałeś zlany blask parki gwiazd lub jakiegoś małego ich węzełka, który jest w tej okolicy.

Kokon jest cholernie ciężkim przypadkiem dla średnich lornetek - i napsuł nam z Jankiem sporo krwi.

 

Można o tych zmaganiach poczytać tu:

http://astropolis.pl/topic/38420-zmagania-z-kokonem-przez-lornetke/?hl=%2Bkokon+%2Blornetce

i tu:

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=178

i tu:

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=179

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem.. Opiszę to tak.

Skierowałem lornetkę w kierunku kokona i ku mojemu zdziwieniu dosc wyraznie ( po darkach to co swieci jest wyraźne :) ) zauwazyłem głowę kokona i ciagnacy sie pas tych pyłów ale tylko początkową cześć. To było późnym latem ubiegłego roku. Warunki bardzo dobre, obserwacje wykonałęm dwukrotnie w odstępi powiedzmy 30min.

 

Naturalnie teraz czuję się zdopingowany do powtórzenia obserwacji i potwierdzenia poprzez lokalizacje np okolicznych gwiazd.

 

PS Lornetke mam teraz lepciejszą 8)

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę bezlitosny - lornetka 10x50, szczególnie trzymana w rękach a nie podparta, może zasugerować obecność Kokonu, ale to na bank będą słabsze gwiazdy zlane w jedną mglistą poświatę.

Co zresztą ładnie widać na zdjęciu Maćka (wessela):

 

phoca_thumb_l_IC%205146.jpg

 

- światełek do zmyłki jest sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Przepiękne zdjęcie!
Na własny użytek po ściągnięciu oczywiście przekręciłem o 180°. 
 

Inspirowany tematem postanowiłem dokonać "obserwacji" w warunkach miejskich czułym okiem CCD :)

Marcin, nawet nie wiesz jak mnie to cieszy :)
Na dniach postaram się dorzucić jeszcze jeden obiekt, który być może Cię zainspiruje... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominam o rotowaniu notorycznie. Podmienię wersje przy okazji :) Normalnie nigdy by mi nie przyszło do głowy aby uczynić taki obiekt w takim kadrze obiektem wiodącym, prędzej jakiś ICek, który, na marginesie, też się złapał. Pewnie skorzystam z Twojego opisu i opiszę kadr za jakiś czas w miarę dokładnie.

 

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)