Skocz do zawartości

Montaż Mini AZ


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ostatnio brakowało mi prostego montażu AZ do zawieszenia niewielkiego teleskopu, a że mam dwie sprawne ręce i trochę złomu w kuble to wziąłem się do roboty i w 6 godzin powstało to ?Jedynym elementem który był wcześniej gotowy jest siodło od starego montażu Bressera które odpowiednio zamocowałem na patencie w bloku aluminium.

Mała specyfikacja:

  • Waga - 1500 gramów
  • Średnica osi poziomej - 18 mm
  • Średnica osi pionowej - 8 mm

Oś pozioma jest łożyskowana łożyskiem kulkowym dwurzędowym schowanym pod gustowną zaślepką zaś oś pionowa jest na łożysku ślizgowym w czterech punktach podparcia.

Montaż posiada hamulce w obydwu osiach, w poziomej jest on aktywny i działa jak w każdym montażu. Z kolei hamulec na osi pionowej jest predeterminowany przez dociąg śruby osi która jest zablokowana dociskiem śrubowym w płytce poziomej numer dwa. Działa to na tej zasadzie, że ustawiamy płynność i siłę docisku od spodu montażu niewidoczną śrubą, a następnie z tyłu dokręcam oś dociskiem śrubowym. Po tym zabiegu hamulec blokuje normalnie obrót, ale nie puści całkowicie luźno osi ?

O dziwo montaż radzi sobie zadziwiająco dobrze z metrową rurą od 90/900.

IMG_20210719_185147.jpg

IMG_20210719_223053.jpg

IMG_20210719_223105.jpg

IMG_20210719_223140.jpg

IMG_20210719_223312.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mcmaker napisał:

Z kolei hamulec na osi pionowej jest predeterminowany przez dociąg śruby osi która jest zablokowana dociskiem śrubowym w płytce poziomej numer dwa.

I to jest super patent. 

9 godzin temu, mcmaker napisał:

Cześć, ostatnio brakowało mi prostego montażu AZ do zawieszenia niewielkiego teleskopu, a że mam dwie sprawne ręce i trochę złomu w kuble to wziąłem się do roboty i w 6 godzin powstało to ?

Robi wrażenie, szczególnie na mnie, bo ja mam dwie lewe ręce. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wykonanie, ale nam pewne wątpliwości jeżeli chodzi o trójnóg, a ściślej mówiąc o te łańcuszki  , w terenie spiszą się doskonale , ale na gładkiej powierzchni (balkon, taras) to już nie koniecznie. Uważam że powinna być tam zwykła sztywna tacka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Leon napisał:

Super wykonanie, ale nam pewne wątpliwości jeżeli chodzi o trójnóg, a ściślej mówiąc o te łańcuszki  , w terenie spiszą się doskonale , ale na gładkiej powierzchni (balkon, taras) to już nie koniecznie. Uważam że powinna być tam zwykła sztywna tacka

To statyw z odzysku i posłużył tutaj tylko do zawieszenia montażu żebym nie musiał go trzymać w ręce ?

 

 

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mcmaker napisał:

To statyw z odzysku i posłużył tutaj tylko do zawieszenia montażu żebym nie musiał go trzymać w ręce ?

 

 

Jeżeli tak, to wszystko w porządku  łańcuszki ułatwiają życie  w przypadku składania statywu np. przy przenoszeniu go przez drzwi ale potem tak różowo już nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)