Skocz do zawartości

Zakup Teleskopu na DS


Sosnaa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej hej, planuję kupić teleskop który będę wykorzystywał na DS. Z reguły obserwuję poza miastem ale nie wykluczam rozstawienia się w domu. Będzie to mój pierwszy teleskop, nie mniej jednak styczność z obserwacjami już miałem. Budżet jaki mam na to to 2k. Z reguły jeżdżę autem ale coś mobilnego zawsze mile widziane. Co poradzicie?

PS: Dodam że zależy mi na refraktorze

Edytowane przez Sosnaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sosnaa napisał:

PS: Dodam że zależy mi na refraktorze

Jakieś  4"-5"  f/4 do f/6.

Tylko przy krótkich ogniskowych,jesteś w stanie uzyskać max.pole widzenia bardzo istotne przy wielkoskalowyh DS. Przy tak małej aperturze szału nie będzie ,oprócz kilku mgławic ,gromad kulistych i otwartych,cała reszta będzie tylko mgiełkami o różnym kształcie.

Zobacz

Minimum dla DS zaczyna się od 8" ,wybór należy do ciebie.

  • Like 1
  • Haha 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Sosnaa napisał:

PS: Dodam że zależy mi na refraktorze

Ojć... refrator do DS-ów za 2 tysiące to może być problem. Albo solidne APO (a wtedy cena jest znaaaaaacznie wyższa, a i tak szału nie będzie) albo achromat o w miarę dużej aperturze.
Coś jak np. Bresser AR 152s. 6" to mniej niż 8" lustra w Dobsonie, ale moim zdaniem już sensowne. Tyle, że 152s kosztuje dobrze ponad dwójkę (sama tuba), a jeszcze potrzebny jest jakiś montaż na trójnogu. Pod taką tubę to pewnie SkyTee, ale razem to przekroczysz budżet ponad dwukrotnie, a całość będzie mniej mobilna niż Synta czy GSO 8" ?

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebny jest poręczny refraktor z którym można podróżować na trzecie piętro i z powrotem. A może i nawet przemieszczać się na rowerze czego kolega nie napisał.

Kolega na obserwacje często jeździ ze mną dlatego znam sytuacje.
Gość się pyta o refraktor a wy mu z lustrami?

 

Edytowane przez DzikiDobson
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ...ja mu pisałem o refraktor że 4"-5" f/4-f/6...nawet przykład był podany ....no ale...

 PS .A koledze proszę powiedzieć żeby tytuł zmienił na" Refraktor do DS "...a potem pretensje do całego forum...

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DzikiDobson napisał:

Czyli potrzebny jest poręczny refraktor z którym można podróżować na trzecie piętro i z powrotem. A może i nawet przemieszczać się na rowerze czego kolega nie napisał.

Kolega na obserwacje często jeździ ze mną dlatego znam sytuacje.
Gość się pyta o refraktor a wy mu z lustrami?

 

SW80/400 lub SW100/500.

Ale i tak potrzebny montaż choćby EQ3 lub AZ4. Na AZ-etach się nie znam więc nie wiem czy wystarczy. Ale EQ3-2 spokojnie. Na rower nie wygodnie ale na 3 piętro da się wnieść. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być mobilne i do wizuala i jeszcze na rower to raczej mont azymutalny niż EQ.

Choć jeśliby miał być to typowy zestaw rowerowy to lorneta 15x70 i fotostatyw.

4 godziny temu, DzikiDobson napisał:

można podróżować na trzecie piętro i z powrotem

A co do trzeciego piętra to Dobsona bez problemu da się nosić. Noszę Taurusa 330 z trzeciego na dół albo odwrotnie i nie narzekam ?

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał:

Jeśli to ma być mobilne i do wizuala i jeszcze na rower to raczej mont azymutalny niż EQ.

Choć jeśliby miał być to typowy zestaw rowerowy to lorneta 15x70 i fotostatyw.

A co do trzeciego piętra to Dobsona bez problemu da się nosić. Noszę Taurusa 330 z trzeciego na dół albo odwrotnie i nie narzekam ?

 

Złożony Taurus to bajka. Gorzej z pełnymi tubusami z chińskiego stalinium. W każdym razie napewno takie wycieczki z dobsami po schodach nie są ani wygodne ani przyjemne ?

Co do reszty sugestii pełna zgoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrfie napisał:

Choć jeśliby miał być to typowy zestaw rowerowy to lorneta 15x70 i fotostatyw.

Pełna zgoda. Można rozważyć AR-102XS 102/460. Sam się zastanawiam czy nie poemwinienem zamieć swojego AT72ED na tą tubę... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pmochocki napisał:

Pełna zgoda. Można rozważyć AR-102XS 102/460. Sam się zastanawiam czy nie poemwinienem zamieć swojego AT72ED na tą tubę... 

Polecam taką wymianę. Moim zdaniem niewielka różnica w mobilności a w aperturze już to widać. Plus dobre okulary szerokokątne i niesamowite wrażenia z obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)