Skocz do zawartości

TRWAŁE UPAMIĘTNIENIE JACKA W ZATOMIU


ignisdei

tablicę upamiętniającą osobę Jacka Erbela np. na ścianie Pyrlandii. Ze swej strony proponuję ławeczkę pamięci! Siedząc na niej czuli byśmy więź z Jackiem.  

45 użytkowników zagłosowało

  1. 1. TRWAŁE UPAMIĘTNIENIE JACKA W ZATOMIU będzie polegało na:

    • Powieszeniu tablicy, upamiętniającej osobę Jacka Erbela np. na ścianie Pyrlandii.
      0
    • Postawieniu ławeczki pamięci z tabliczką pamiątkową w Pyrlandii.
    • Zasadzeniu drzewa pamięci w Pyrlandii.
    • Umieszczeniu tabliczki pamiątkową, na jakimś większym kamieniu.
    • Postawieniu zegaru słoneczny z tabliczką pamiątkową w Pyrlandii.

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 08.09.2021 o 10:00

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł wypłynął w tym wątku:

Życzeniem forumowiczów jest trwałe upamiętnienie naszytego niedawno zmarłego Kolegi w ośrodku Pyrlandia w Zatomiu.

Po zbiórce za wieniec pozostała kwota 2.095 ZŁ obecnie zdeponowana na moim koncie.

Padły już propozycje by:

  1. umieścić tablicę upamiętniającą osobę Jacka Erbela np. na ścianie Pyrlandii.
  2. Ze swej strony proponuję ławeczkę pamięci! Siedząc na niej czuli byśmy więź z Jackiem.

Poniżej przykład!

 

 

  1. 322386.jpg

 

Kwota 2.095 zł starczy na wiele, oczekuje na Wasze propozycje. Sprawę chciałbym sfinalizować na październikowym zlocie w Zatomiu. 

Pan Leszek wyraził aprobatę, chcemy włączyć w to Panią Sołtys Zatomia,  by wspólnie z nami odsłoniła tą pamiątkę po Jacku!

 

Oczekuje Waszej dyskusji i propozycji! Zastosuje się do Waszej decyzji!

 

Admin

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to na pewno dobry pomysł? A jak Zloty przeniosą się z Zatomia w inne miejsce? Jacek był z nami na codzień, nie tylko z tymi na Zlotach.

Czy nie lepiej przeznaczyć tą kwotę na inny cel? Np. Nagrodę im. Jacka w konkursie im. Henia? Rzucam myśl tylko... nie wszyscy jeżdżą na zloty, które są zresztą tylko dwa razy w roku...

Trwałe upamiętnienie ( pomnik) to chyba nie jest to, co Jackowi by się spodobało.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wessel napisał:

nie wszyscy jeżdżą na zloty, które są zresztą tylko dwa razy w roku..

Nie wszyscy też zajmują się astro foto. 

Ja uważam, że coś trwałego, jak tablica, czy ławka to pomysł lepszy. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na całokształt działalności JACKA z drugiej strony,  tablica może być w ZATOMIU gdzie wielu z FORUMOWICZÓW poznało i miało kontakt z JACKIEM a ławeczka może być przechodnia, to taka  moja nieśmiała sugestia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność poznać Jacka właśnie w Zatomiu. Zawsze służył dobrą radą i pomocą nie tylko mnie, ale wszystkim którzy się o to do niego zwrócili. Myślę, że tabliczka upamiętniająca Jego obecność w tym miejscu, jest jak najbardziej wskazana. W przyszłości, można także nazwać Jego imieniem, jeden z konkursów. Albo przyznawać odznakę za udzielanie się na forum, i pomoc innym w rozwiązywaniu problemów w astro-foto, lub też w pomysłach na konstrukcje ATM. Wiem, że to tylko namiastka w uhonorowaniu zasług jakie Jacek włożył w życie naszej forumowej społeczności, bo zasłużył sobie na to, by pamięć o Nim nigdy nie zaginęła.
A może nazwać Forum Astronomiczne im. Jacka Erbel...

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KrisQ napisał:


A może nazwać Forum Astronomiczne im. Jacka Erbel...

Chciałbym prosić o niepowielanie wzorców z Maniaka, gdy zmienili po śmierci Janusza nazwę Astromaniaka, bardzo mi się to nie podobało. Z całym szacunkiem do osob zmarłych,  fora to nie izby pamieci, fora żyją, edukują, bawią,integrują młodych. Musimy przyciągać ludzi a nie patrzeć wstecz. Ciężko będzie nam stosować w przyszłości zabiegi marketingowe, jeżeli forum będzie za sobą ciągnąć aurę smutku.

 Pamięć o Jacku powinna być utrwalona tablicą pamiątkową, ławeczką lub innym monumentem, który na stałe będzie przypominać naszego Kolegę, ilekroć będziemy w Zatomiu, W miejscach w których, Jacek  z nami przebywał.

Trzeba też wypuścić konkurs, najlepiej o charakterze fotograficznym, który będzie imieniem Jacka Erbela i ciągnąć go przez dłuższy okres. Takie zdania już padały. Jak najbardziej jestem za.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ignisdei napisał:

(...) Trzeba też wypuścić konkurs, najlepiej o charakterze fotograficznym, który będzie imieniem Jacka Erbela i ciągnąć go przez dłuższy okres. Takie zdania już padały. Jak najbardziej jestem za.

Znaczy konkurs im. H. Kowalewskiego zostanie zastąpiony konkursem im. Jacka? Słabe. No chyba że mają być dwa równoległe, ale to zdaje się średni pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten pomysł, Jacek bardzo udzielał się na całym forum, wszędzie było go pełno a w fotograficznym wątku konkursowym w szczególności. Taka nagroda pomoże w popularyzacji a dla każdego z nas , kto pamięta Jacka wywoła chwilę zadumy. Co do bardziej "namacalnego" upamiętnienia raczej ni chciałbym tablicy wiszącej na ścianie Pyrlandii - tak jak pisał wcześniej Ignis to miejsce przeznaczone jest odpoczynkowi a tablica osobom postronnym nic nie powie, za to ławeczka umiejscowiona nieopodal miejsca gdzie obserwował (czy w iinym, bezpiecznym miejscu) - to co innego można usiąść, postać obok w nocy popatrzeć w gwiazdy i powspominać świetnego gościa z którym się kiedyś tutaj rozmawiało ..

  • Like 2

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były tylko luźne propozycje. Może to z nazwą forum, to niewypał z mojej strony... ?
Przychylę się do decyzji większości.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukost napisał:

Znaczy konkurs im. H. Kowalewskiego zostanie zastąpiony konkursem im. Jacka? Słabe. No chyba że mają być dwa równoległe, ale to zdaje się średni pomysł. 

Jak to zastąpić heńkowy? Przecież to świętokradztwo, nic takiego nawet nie przeszło mi przez myś, obydwoje Kolegów  dobrze znałem i w życiu żadnego z nich nie strącił bym z panteonu!

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z nagrodą nie jest zły w sumie, bo na zloty nie wszyscy jeżdżą a ważniejsze jest by imię Pana Jacka przewijało się tu na forum, bo z nim był najbardziej związany i kojarzony raczej przez wszystkich użytkowników. Tylko trzeba wymyślić jaka forma nagrody to ma być.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nigdy na zlocie nie byłem, być może już coś takiego tam jest. Może zamiast ławeczki np. zegar słoneczny?  

Co do konkursów, nagród itp. jest jeszcze "Wakacyjna chmurwa" konkurs wymyślony przez Jacka. Jednak to tylko wakacyjna zabawa, a nie prestiżowe wyróżnienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Moim zdaniem POWINNA być wkalkulowana w koszt roczny utrzymania forum. To się Jackowi należy.

To już nie zależy ode mnie ale od darczyńców, jeżeli jest taka wola to będę finansował to z forumowej kasy. 

***

Co do  wspomianego  wyżej Zegara Słonecznego jak najbardziej  fajny pomysł... ?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na wczasach nad morzem, włączam forum i nie mogę uwierzyć w to co czytam, najszczersze wyrazy współczucia dla wszystkich opłakujących Jacka ?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam bym jednak poszedł w coś "trwałego" - mimo wszystko jakaś tabliczka, ławeczka, kamień upamiętniający z niewielką tabliczką i naszymi podpisami wokoło, coś przy czym można na chwilę usiąść i zatopić się w zadumie, powspominać.

Coś co zostanie na lata.

Nagroda w konkursie imienia Jacka też jest dobrym pomysłem (dla początkujących of course, mnie nawet nie bierzcie pod uwagę, ja się chętnie dorzucę do nagrody) - ale bardziej jako symbol, nie musi być jakaś ogromna w sensie kwoty - ważne żeby była i żeby była co roku i na stałe.

PS: ciągle tak jakoś smutno, forum straciło część duszy...

Edytowane przez Lukasz83
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zbiórce za wieniec pozostała kwota 2.095 

Pavel 50zł

Lunatyk_101 40zł

Pawel Baran 50zł

Zróbmy tak: poczekam na wszystkie już wysłane  wpłaty a później zamkniemy całą zbiórkę, ponieważ mamy już kwotę potrzebną do zrealiowania twałej pamiątki w Zatomiu. Proszę nie przesyłać już więcej pieniądzy.

Admin

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadźmy w Zatomiu drzewo (np. Jakiś dąb, lub inne które Jacek lubił) opatrzony tabliczką. Wiosną będzie nas witał zielonymi listkami, a na jesienny zlocie będzie czerwony. Przy okazji pomoże naturze, nie jak ławka, która kiedyś zarośnie i będzie jakimś odpadem.

https://roslinowo.pl/Dab-czerwony-Quercus-rubra (700 zł + parę zł na zadbanie o drzewo przez kilka lat)

A resztę kasy przeznaczmy na konkursy i edukację astronomiczną jak napisał Maciek.

P.S. Z czasem tych ?ławek? przybędzie, trzeba systemowo o tym pomyśleć? niestety?

Może z czasem powstała by taka aleja astronomów amatorów wzdłuż którejś z dróg gminnych w Zatomiu (po uzgodnieniu z gminą). Dąb Jacek, Klon Heniek itp. Sorry jeśli idę z tym za daleko.

BTW ja nie zdążyłem wpłacić, jak i wielu innych. Powinniśmy zbierać dalej i zrobić coś naprawdę fajnego.

Pozdr.

Kuba

 

 

 

 

Edytowane przez qbanos
  • Like 6

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. mamy kilka propozycji, by stworzyć ankiete...

Proszę wstrzymajcie się na razie z wpłatami, zobaczymy co wykaże ankieta. Na podstawie jej wyników, konkretny poznamy cel, znane  będą też przybliżone koszty.

Umówmy się, zatem  że: będziecie jeszcze rzucać propozycjami do dziś wieczora, wieczorem założę ankietę i zdecydujemy!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, nie dałem rady wczoraj  wypuścić ankiety, zasnąłem jak to się m?wi w lumpach ?  dzisiaj wieczorem postaram się to zrobić...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)