Skocz do zawartości

Teleskop do 3000-3500 zł.


Rekomendowane odpowiedzi

Na samym początku chciałem Wszystkim forumowiczom złożyć moje kondolencję odnośnie forumowicza, który odszedł z tego świata w stronę gwiazd.

Moje kondolencję.

 

Jak w tytule.

Jakie polecacie teleskop w kwocie 3000-3500 zł?

Mieszkam w mieście więc będę obserwował nocne niebo przez okno, może kiedyś w jakimś zaciemnionym miejscu na obrzeżach miasta.

Pozdrawiam

Julian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Julian napisał:

Mieszkam w mieście więc będę obserwował nocne niebo przez okno, może kiedyś w jakimś zaciemnionym miejscu na obrzeżach miasta

To się tak nie da. Okno i miasto to najgorsze z możliwych miejsc obserwacji. 

Otwarte okno powoduje wymianę powietrza o różnych temperaturach a miasto wprowadza zaświetlenie, które praktycznie uniemożliwia dostrzeżenie słabszych obiektów. Zostają tylko jaśniejsze gwiazdy. 

Potrzebujesz mobilnego sprzętu, tak aby schować go i przewieźć pod ciemniejsze niebo. 

Moje propozycje to:

1. Refraktor Messier AR-102XS 102/460 OTA na montażu AZ4. 

2. Mak 127 na montażu AZ4. 

3. Lornetka na statywie foto. Ja lubię 15x70, ale to indywidualna sprawa. 

Każdy z podanych wyżej typów ma swoje mocne i słabe strony. 

Ad .1. Szerokie pola gwiezdne, małe powiększenia. Moje podstawowe narzędzie obserwacji. Polecam każdemu. 

Ad. 2. Bardzo wąskie pole i duże powiększenia. Najlepiej montaż EQ3-2 w trybie ALT-AZ bo ma mikroruchy. Trudniej odnajdywać obiekty. 

Ad. 3. Bardzo szerokie pole i mobilność, stałe, małe powiększenie. 

Twój wybór. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 8 calowy newton na Dobsonie to zawsze dobra opcja ale nie na balkon ? a już tym bardziej przez okno ?

Jak często zamierzasz jeździć gdzieś? 8semka to już spora armata ale ciągle wejdzie nawet do mniejszego auta, chociaż nosić trzeba na dwa razy. 

Jeżeli planujesz w 90% obserwacje z miasta bralbym maka. 

Jezeli zamierzasz jeździć wtedy już musisz wybierać: albo newton czyli ciężka armatka, niewygodna do noszenia ale mająca naprawdę sporo możliwości albo coś mniejszego ale mobilnego:  np ten refraktor co zapodał @kjacek lub trochę większy 120/600. 

 

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup to co poradzł Kjacek w pkt. 1 i będziesz zadowolony , ten montaż AZ- 4 może byćy a nawet wskazane byłoby  by był na aluminiowym trójnogu (lżejszy, tańszy, mniejszy rozstaw nóg) a mimo to całkowicie wystarczający.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce i checi zeby jezdzic pod lepsze niebo to dobson 8..10 bedzie dobrym wyborem. Na balkon hmm.. mi sie zdarza 10 uzywac z balkonu, a jak mnie  najdzie na jakis nizszy obiek,, gdy przeszkadza balustrada to stawiam teleskop na stolek ?
Polecilbym tez dosc swiatlosilny sprzet. Takie 6" f/5 jest naprawde kompaktowe w porownaniu np do rury 6 / 1200 czy synty, daje tez duze mozliwosci obserwacyjne - od szerokiego pola po planetarne i nie znajdziesz bardziej uniwersalnego sprzetu.
Osobiscie tez widze niewielki sens w kupowaniu 8" jesli 10" ma krotsza tube tylko szersza ? i wchodzi na tylne siedzienia do kazdego auta.

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, szymonszozda napisał:

Osobiscie tez widze niewielki sens w kupowaniu 8" jesli 10"

Niby tak bo wieksze lustro wiecej pokaze, ale chodzi tez o roznice w cenie tych teleskopow. Kolega napisal ze Newton 10 cali przekracza budzet . Wzrasta tez waga i nieporecznosc.

Ze swej strony noge powiedziec ze niedawno kupilem GSO 10 f4 na Dobsonie ATM i jestem zadowolony. Teleskop daje tak dobre obrazy planet ze Synta 6, ktora uzywalem wczesniej i nadal mam zostala szybko pokonana. A przeciez f4 to nie jest wogole sprzet planetarny. Mysle ze decyduje tutaj bardzo dobry wyciag i srednica lustra ktora daje wieksza rozdzielczosc katowa. Za to waga w porownaniu do Newtona 6 zwiekszyla sie bardzo i teraz z trudnoscia wynosze caly zestaw na raz , ale mam do pokonania tylko korytarz i 3 schody. W tym przypadku krotka tuba [ogniskowa 1000mm] ulatwia zadanie. Jasne noce nie pozwolily jeszcze do konca sprawdzic tuby na DS-ach , ale chyba tez nie bedzie zle.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)