Skocz do zawartości

C/2013 R1 (Lovejoy) i nie do końca udana noc


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wyszedłem z lornetką z nadzieją na upolowanie komety C/2013 R1 (Lovejoy). Było przed pierwszą...Wschodził Księżyc chwyciłem więc Vixena i poszedłem w miejsce na moim ogrodzie w którym widoczna była nad północnym horyzontem gwiazda Cor Caroli. Tak więc między Alkaidem na końcu dyszla i "Sercem Króla" łatwo dało się namierzyć zielonkawy kleks lub kijankę z ogonkiem ku górze. Kijanka była zauważalnie zielona. Rzadkie zjawisko wizualne. Ale kolor do razu rzucał się w oczy. Kometa była blisko przy horyzoncie...ale jasność wskazywała na ponad 6 mag. Pięknie prezentowała się w obiektywach jasnej lornety. Nie było mowy o szukaniu...ją się od razu zauważało... lśniła na tle gwiazd.

 

post-3-0-90212700-1385483573_thumb.jpg

 

 

Podniecony pobiegłem po szkicownik i ołówki. Gdy wróciłem serce mi zamarło,jedna z nóg statywu mając luz "schowała się", tak że lornetka runęła na ziemię. Brakło kilka cm i upadła by bezpiecznie na trawę. Niestety uderzyła okularem o krawężnik.. pękł plastikowy pierścień okularu. Szczęściem w nieszczęściu dało się ją od biedy ustawić, zgrać obiektywy i skończyć szkic, nie ucierpiała też zbytnio kolimacja. Tak, że z mieszanymi odczuciami dokończyłem szkic. Jutro pakuję sprzęt wysyłam do Delty, obiecali pomoc. Niestety w chwili obecnej nie potrafię idealnie zgrać obu skopów , ostrzenie centralne nieco się przesunęło.
Pech :-\

 

 

post-3-0-14464700-1385483551_thumb.jpg

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, ładny szkic, ale gwiazdki sprawiają wrażenie dość jednorodnych - czy na pewno 80% z nich miało ściśle porównywalną jasność?

Wiem, wiem, szkic szerokiego pola jest trudny właśnie ze względu na to, że trzeba oddać żywy obraz z lornety, w którym masakrycznie dużo się dzieje. Przy newtonach szkicer zazwyczaj nie miewa takich problemów - węższe pole, obraz bardziej... matowy (nie umiem tego precyzyjniej nazwać).

 

spróbuj przyciemnić tło w "kole obserwacyjnym" do poziomu obserwowanego w lornecie

Sądzę, że Ignis musiałby raczej rozjaśnić to koło.

 

PS Gratuluję złapania komety, współczuję nie złapania lornety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podniecony pobiegłem po szkicownik i ołówki. Gdy wróciłem serce mi zamarło,jedna z nóg statywu mając luz "schowała się",

 

Trudno się dziwić Twojemu podnieceniu. Ostatnio (pogoda) komety łatwiej sobie namalować niż zobaczyć ;)

 

"Ołówki"?

 

To tak ogólnie nazwałeś czy rzeczywiście tylko ołówkami szkicowałeś? Białymi na czarnym papierze czy jednak odwróciłeś potem kolory?

Ja mało szkicuję i znam z autopsji (i mam) tylko czarny, jakby szorstki nieco, papier oraz białe kredki - takie jakby dwa razy cieńsza kreda szkolna.

 

Szkic nie ma (jeszcze?) pełnego standardowego opisu, a zasługuje chyba na "puszecznie" pod ocenę jury na ASOD. Bo wygląda fajnie!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbyś rade pokazać zielonkawy  kolorek komety?  Szkic ładny, spróbuj przyciemnić tło w "kole obserwacyjnym" do poziomu obserwowanego w lornecie

 

 

Tak ale musiał bym to zrobić ręcznie bo w gimpie wychodzi jak jakiś wielki, zielony  plemnik ;)  Tło z kolei w jasnej lornetce nie jest tak kontrastowe! ;)

 

 

 

 

 

 

Trudno się dziwić Twojemu podnieceniu. Ostatnio (pogoda) komety łatwiej sobie namalować niż zobaczyć ;)

 

"Ołówki"?

 

To tak ogólnie nazwałeś czy rzeczywiście tylko ołówkami szkicowałeś? Białymi na czarnym papierze czy jednak odwróciłeś potem kolory?

Ja mało szkicuję i znam z autopsji (i mam) tylko czarny, jakby szorstki nieco, papier oraz białe kredki - takie jakby dwa razy cieńsza kreda szkolna.

 

 

 

Inwersja, w gimpie ołówki, fiszory bristol  :)

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dzisiaj widziałem tą kometę przez achro 5", ale żadnego koloru nie zauważyłem. Kometa widoczna była dość słabo, bo strasznie nisko nad horyzontem, w dodatku niezbyt przejrzysto. Warkocz ledwo majaczył na granicy widoczności i wyobraźni.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)