Skocz do zawartości

Teleskop dla 8 latka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Na początku chciałam napisać, że jestem kompletnym laikiem. Poszukuję teleskopu dla dziecka. Obserwacje będą miały miejsce na wsi. Dobrze, żeby był lekki i poręczny. Budżet do 1000 zl. Znalazłam taki: Powerseeker 127 eq. Czy będzie ok do oglądania księżyca, planet i ewentualnie rozbudowy jeśli hobby przerodzi się w pasję? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, niestety przez ostatni rok teleskopy mocno podrożały. To co znalazłaś lepiej odpuścić. W tej kwocie ciężko o coś co będzie się nadawać do "rozbudowy", najlepiej byłoby kupić coś używanego na giełdzie forum. Co w razie potrzeby łatwo będzie odsprzedać bez dużej straty.  Najlepiej by to był teleskop który umożliwi również naziemne obserwacje, czyli refraktor ewentualnie mały Mak. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej Syntę 8" dla 8 latka ? Niestety, ale teraz używaną za mniej niż 1500zł nie ma szans kupić.

Do księżyca i planet to realnie najlepszy byłby jakiś maczek. Sam ostatnio Maka 127 kupiłem w okolicy twojego budżetu, ale to sama tuba. Trzeba byłoby jeszcze do tego montaż i nawet, jak weźmiemy AZ4, to przekroczy to twój budżet na pewno.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że na początek dobry byby Sky-Lux , każdy chyba od niego zaczynał , można go kupić za niewielką cenę  i nie ma potrzeby go odsprzedawać, , a gdy przerodzi się to w pasję to dopiero wtedy pomyśleć o czymś poważniejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karola_1 napisał:

Na początku chciałam napisać, że jestem kompletnym laikiem. Poszukuję teleskopu dla dziecka. Obserwacje będą miały miejsce na wsi. Dobrze, żeby był lekki i poręczny. Budżet do 1000 zl. Znalazłam taki: Powerseeker 127 eq. Czy będzie ok do oglądania księżyca, planet i ewentualnie rozbudowy jeśli hobby przerodzi się w pasję? 

Astronomia i ośmiolatek(a) ma sens wtedy i tylko wtedy, gdy rodzic lub rodzice zaangażują się sami. Tak na serio. W przeciwnym wypadku to są wyrzucone pieniądze. 

Zakup jakiegokolwiek przyrządu optycznego i zostawienie go luzem z dzieckiem bez kontroli jest niebezpieczne. Np gdy pociecha uzna za stosowne obejrzeć przez teleskop czy inną lornetkę Słońce... 

Niby to oczywista oczywistość ale tak na wszelki wypadek. 

90/900 do Księżyca lub 102/460 do szerokich pól i DSów w kontekście. Na montażu AZ4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry na poczatek jest tez Newton 6 na Dobsonie [150/1200 lub 150/750]. Uzywany zmiesci sie w budzecie. Pomoc i nadzor doroslego przy obserwacjach to koniecznosc. Druga sprawa to czy obrazy uzyskane przez taki sprzet przykuja na dluzej 8- latka do teleskopu. Ksiezyc , Jowisz i Saturn moze tak na jakis czas a reszta , bardzo watpie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawiał prostotę użytkowania na pierwszym miejscu, np. zobaczyć na niebie Marsa gołym okiem jest bardzo łatwo tylko trzeba jeszcze w niego wycelować teleskopem... i tu zaczną się schody. Uwierz mi, na kiepskim montażu nawet dorosły straci resztki nerwów, a co dopiero 8 letnie dziecko które po prostu się zniechęci. Ten Powerseeker na montażu EQ to raczej strzał w kolano. Tylko Dobson lub porządny statyw azymutalny (AZ). W budżecie do 1000zł nie spodziewaj się cudów, planety to będą tylko jasne kropki, dlatego uważam że zamiast dużych i mało użytecznych powiększeń, bardziej sprawdzi się szerokie pole widzenia. Do tego koniecznie obrotowa mapa nieba + książka typu atlas gwiazd i mnóstwo zarwanych nocek gwarantowane. ?

 

Pytanie do forumowiczów bo ja za bardzo się nie znam ? może coś takiego - https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-130?from=listing? Czy takie parametry są lepsze niż refraktor 70/350 o światłosile F5? Jeśli tak to można brać, tylko ja bym dokupił okular z mniejszym powiększeniem ale szerszym polem widzenia, bo w tych z zestawu to nie jestem pewien czy Plejady wejdą w całości.

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ,co podlinkowales wcale tez taki dobry nie jest. Tam jest slaby wyciag, szukacz tez jakis plastikowy , od tego 70/350 pewnie bedzie lepszy bo lustro 130mm ale ogolne wykonanie pewnie slabe. Osobiscie nie bralbym nic ponizej Synty 6 [152/1200] jesli chodzi o Newtony. Czyli w budzecie ok 1000zl pozostaje tylko uzywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lemarr7 napisał:

Osobiscie nie bralbym nic ponizej Synty 6 [152/1200] jesli chodzi o Newtony

Masz dużo racji, ale patrząc pod kątem grupy docelowej... wydaje mi się że dla 8 latka nie będzie to miało większego znaczenia. Dlatego bardziej przemawia do mnie propozycja @Leon'a.?

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Bresser Skylux. Tak dla dziecka zdecydowanie, koszty znikome ,jak znudzi mu sie po paru dniach [tygodniach] to odsprzedamy albo zostawiamy i tyle. Ksiezyc i planetki pooglada. Tylko jakies plossle dokupic bo te z zestawu zapewne tragiczne. 

Myslalem ,ze pytajac o ten podlinkowany myslisz tez o sobie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)