Skocz do zawartości

Własny montaż paralaktyczny


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Zmontowałem... Przeliczyłem prędkość silnika... i czekam na czystą noc. Ustawiałem już na sucho biegun - mam fajny sposób na zgrubne ustawienie. Na zdjęciach widać wskaźnik laserowy przypięty do klamry - zdejmuję pasek , przypinam klamrę z włączonym wskaźnikiem i kręcę uchwytem tuby. Na niebie widać kółeczko które zakreśla laser. Zacieśniam i zgrubnie ustawiam na biegun... Oczywiście wyjdzie w praniu jak to wszystko działa. Podzielę się wynikami jak tylko przetestuję całość. Fotki:

 

post-2832-0-89507200-1407155076_thumb.jp

post-2832-0-22019100-1407155176_thumb.jp

post-2832-0-57717800-1407155282_thumb.jp

 

Trzymajcie kciuki ;) bo trzeciego montażu już mi się nie chce robić :D. Zapodam fotki które zrobię 12tką oczywiście...

  • Like 2

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Kapral... takie połączenia to tylko w NASA robią :)

 

post-3117-0-35579300-1407312962_thumb.jp

 

Wrzucaj foty bo tu wszyscy niecierpliwie przebierają nogami.

Planujesz dorobienie prowadzenia w osi DEC? Powoli odgrzebuję starą wiedzę i myślę nad sterownikiem silników krokowych, który mógłby współpracować z portem guidera ST4. Wbrew pozorom sprawa nie jest aż tak skomplikowana.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na biegun - zapomniałem co i jak z tą metodą dryfu więc jak pisałem wcześniej zdjąłem pasek i zakręciłem z zamocowanym laserem. Niestety dokładne to nie jest ale tragedii chyba też nie ma patrząc na fotki:

 

 

ISO 200 Czas 81sec. oczywiście po kilku korektach prędkości - jedna z gwiazd (losowo - chyba z Wielkiej Niedźwiedzicy)

 

post-2832-0-47893400-1407315284_thumb.jp

 

Andromeda :)

 

ISO 1000 czas 10sec.

 

post-2832-0-24212400-1407315779_thumb.jp

 

ISO 1000 / 21sec.

 

post-2832-0-13547000-1407315936_thumb.jp

 

ISO 100 czas 143sec.

 

post-2832-0-18396700-1407316043_thumb.jp

 

 

Jestem pewien że duży wpływ na jakość śledzenia ma fakt że tarcza hamulcowa jest jeszcze nie przetoczona (zardzewiała na obwodzie). No i sam nie wiem czy pociągnięcia gwiazdek wynikają ze złego ustawienia szybkości czy niedokładnego ustawienia na biegun (ja obstawiam drugie).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na biegun - zapomniałem co i jak z tą metodą dryfu więc jak pisałem wcześniej zdjąłem pasek i zakręciłem z zamocowanym laserem. Niestety dokładne to nie jest ale tragedii chyba też nie ma patrząc na fotki:

 

 

ISO 200 Czas 81sec. oczywiście po kilku korektach prędkości - jedna z gwiazd (losowo - chyba z wielkiej niedźwiedzicy)

Za to ,,chyba w Wielkiej Niedźwiedzicy" to powinieneś odpokutować - raz za pisownię a dwa za nieznajomość nieba ;D

 

Moim skromnym zdaniem prędkość śledzenia niedobrana na 10 sekundach już Masz kreski.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! Musisz się przyłożyć do ustawienia na Polarną, to będziemy wiedzieć lepiej co i jak :) No i przydałoby się wiedzieć, w co teleskop celuje, a nie jakieś "chyba wielka niedźwiedzica" :P

Czekam aż tą tarcze przetoczysz i kolejne testy- musisz się przyłożyć do tej prędkości, może to jakoś wyliczyć? Wielka Niedźwiedzica ma "potężną" deklinację, na równiku pewnie będzie gorzej- tam testuj :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślę że jak na pierwsze testy wyszło bdb :)

Też tak myślę! Pamiętajmy, że to 1.5m ogniskowej!

 

Canonem sterujesz, że tak powiem, z palca? Czy jakiś wężyk spustowy? Bo to też może być przyczyną kresek, wszystko drga po każdym dotknięciu

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jak na pierwsze testy wyszło bdb :)

Kapralu, nie zrozum mnie źle - Bardzo mocno trzymam kciuki za Twój kolejny projekt ale....

To nie jest wina złego ustawienia na Polarną, wielokrotnie ustawiam byle jak i bez alingowania a wybrany obiekt jest śledzony na takich czasach jakich użyłeś b. dobrze.

Musisz zasięgnąć rady Radka twórcy udanego egzemplarza - jak rozwiązał, po przeliczał, dopasował dobór prędkości śledzenia obiektów US, DS.

Powtórzę jeszcze raz to ewidentny brak doboru prędkości śledzenia - 10 s i gwiazdki pojechane.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek z tym się wszyscy chyba zgadzają, pamiętaj jednak, że to dopiero pierwszy test :) Ile mi zeszło z głupią ostrością w banalnym guiderze... A co dopiero z całym montażem :) Ale to pierwszy test, i wierzę, że Kapral z prędkością się wstrzeli w 10-kę :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............ Ale to pierwszy test, i wierzę, że Kapral z prędkością się wstrzeli w 10-kę :)

Wiem, ze pierwszy, niemniej od tego powinien zacząć aby następne zachęcały a nie odwrotnie :)  I tylko o to mi biega,

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wężyk spustowy. Z tą prędkością to jeszcze będzie do ustalenia jaka do czego (DS i US). Obwód tarczy hamulcowej jest pokryty rdzą i nie ma rowka pod pasek. Muszę ją przetoczyć. Sam naciąg paska również ma wpływ na foty. Dzięki Filip za wspieranie mnie z moją budową. Będę dopracowywał montażyk aż będzie "cacy" :D

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza już przetoczona. Miałem małe testy - ale wróciłem do pracy i mam dużo mniej czasu teraz. Jeśli pogoda pozwoli to czwartek/piątek/sobota będę dalej sprawdzał. M13 już widziałeś w pojedyńczych ujęciach. Teraz czeka na czas i pogodę ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś coś w temacie pisał ale widze jakis pierścień dystansowy między wyciagiem a adapterem do lustrzanki i nie jest on w ogóle wyczerniony a jakby nie patrząc jest to tor optyczny. Wiesz co mam na mysli?

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :) ostatnio o tym myślałem po tym jak zamieściłem to zdjęcie... Muszę coś z tym zrobić mo faktycznie może mieć wpływ na obrazy... tym bardziej że mam dużo światła z ulicy. Dzięki za przypomnienie :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Daję sobie spokój z wieszaniem 12cali i 1500mm ogniskowej. Dziś próbowałem chwycić M57 pomimo Łysego. Nie mam wystarczającego zaplecza technicznego żeby to ogarnąć na szybko (pomijam nawet kwestię rozbudowy domu). Wrócę do tematu jak będę mieć więcej wolnego czasu. Przepraszam Wszystkich których zawiodłem (Filip - wiesz o co mi chodzi). 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No i pięknie - jeśli są to czasy rzędu 250s jest prawie idealnie. Kwestia myślę jeszcze troszkę regulacji prowadzenia i gwiazdki już będą OK :)
Jeszcze tak sobie myślę czy nie jest coś krzywo po drodze między matrycą a lusterkiem bo w środku są jeszcze jajeczka... wtedy prowadzenie może być OK....

KapraknM.thumb.jpg.83a399fbde3b8f8492294

Czyli to moim skromnym zdaniem jako pierwsze zadanie.

Drugie ostrość i trzecie BARDZO WAŻNE - sąsiad albo jego lampa powinni zniknąć :5640dc6e20115_02Laugh:

Dalej trzymam mocno kciuki - niemniej zapewne tu pomógł Twój upór :5640dc6fa0398_07Cool:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje gratulację!

Trochę czasu minęło, ale dociągnąłeś swój projekt do końca! Wierzyłem, ba - wiedziałem, że się uda! Teraz zadbaj o to sprawy jak ostrość, osiowość i czerwona kartka dla halogena :>

Gratuluję jeszcze raz! Pozdrawiam serdecznie,

Filip

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

PrintScreen z wczoraj:

 

1.thumb.jpg.b4607c550af805795ee5990cf3cb

 

Moje pytanie: Czy wykres dla montażu ATM jest dobry? Pytam tylko dlatego, że nie wiem  jak z ATM powinno być.

(Zestaw niewyważony dokładnie, teoretycznie montaż bezluzowy, łączna waga sprzętu 20kg na 50cm  + przeciwwaga na 70cm 15kg)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)