Skocz do zawartości

Własny montaż paralaktyczny


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę tutaj żeby nie tworzyć kolejnego chwilowego tematu.

 

 

Chciałbym poczynić pewne kroki w celu "umobilnienia mojego Goliath'a" i tutaj moje...

...pytanie: Mógłby mi ktoś podać rozstaw między nogami statywu (bok trójkąta) od NEQ6 albo jeszcze lepiej od EQ8?

Mam zamiar zrobić statyw polowy żeby się troszkę czasem ruszyć z moim pupilem ;).

 

 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kapral a jak ze sztywnością tej przekładni paskowej w Twoim montażu? Rozwiązanie znane choćby z bardzo dobrego AVALON M-UNO ale zawsze zastanawiało mnie czy aby paski nie będą zbyt kompensować np podmuchy wiatru itp. W końcu to jakaś wzmacniana mieszanka kauczuku i innych tworzyw ale mimo wszystko nader elastyczna. Normalnie za blokadę robi przekładnia ślimakowa a jak to jest u Ciebie?  

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr nawet NEQ6 ruszy... Eq 3-2 to mi szarpało nawet jak kichnąłem w pobliżu :)).

W normalnych warunkach ogniskową 1000mm bez problemu ciągnie po 5-8minut.

Musi być tylko dobrze wyważony,... no w miarę dobrze... bo nawet niewyważony nie jedzie gwiazdek Cool.

Dużo zależy od naciągu pasków. Ja je naciągam mocno bo przebiegi to robią ok 1km na miliard lat ;). Kosztują 40zł sztuka, więc raz na 4-5 lat można wymienić dla świętego spokoju.

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 2 miesiące później...

Napisałem, że fotki są stare, z prętem 20mm. Nie mam aktualnych fotek pręta przeciwwagi ale z tego co pamiętam kupiłem pręt fi30mm i przeciwwagi były rozwiercone na fi32mm ... teraz jest ok. biorąc pod uwagę masę przeciwwag .

 

Dodam: Teraz sprawdziłem 2 ostatnie foty.... jest już pręt 30mm. Przepraszam za pomyłkę

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt. Powiedz tylko, czy nie masz problemów z oddawaniem ciepła przez podłoże. Pytam dlatego, że kiedyś ustawiłem się z teleskopem przed dom i ustawiłem się na kostce granitowej. W dzień było ładne słońce, a w nocy temperatura spadła do ok. zera. Natomiast granit dalej był ciepły i strasznie obraz pływał w okularze. Powodem tego było właśnie oddawanie ciepła.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykły beton. Myślę, że z tym problemu nie będzie przy ogniskowej 1000mm. Więcej problemów mam z wiatrem (przyznaję się) ale taki sam wiatr tak samo działał na mój zestaw 150/750 z EQ3-2...

Zobaczymy jak montaż z kostką zabuduję, wtedy nie powinno być problemu nawet z wiatrem ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie masz problemów z elastycznością pasków? Nie ma efektu "sprężynowania"? Idzie to stabilnie i sztywno, jak zwykł ślimak i ślimacznica? No i w sumie masz dość małą średnicę tych kół zębatych na osiach głównych. Nie ma z tego powodu sporego PE?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na osiach głównych jest przełożenie na pasku wieloklinowym . Zębate przełożenie planuję w późniejszym czasie. Czy mam spore pe? pewnie tak . Przy małym wietrzyku nie ma problemu. Przy dużym już sobie daje spokój z sesją.  Biorąc pod uwagę,  że foce 10tką na własnym montażu który mnie kosztował ok 2k muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z wyników ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Koledzy, potrzebuję pomocy :).

Już kilkukrotnie podchodziłem do ustawienia ilości inkrementów dla swojego montażu. Niestety po zmianach w toolbox'ie (oczywiście save i backup...) i restarcie montażu nie bardzo trafiam laserem w ten sam punkt po obrocie osi o 360*.

Biorę pod uwagę, że w RA ucieka mi czas ;) i dlatego przepinałem przewody RA/DEC żeby spróbować z reakstancją.

Zauważyłem też, że przy pełnym obrocie w momencie przejazdu ok +10* zdarzają się przeskoki od razu z np. 24+ na -4..... ???? nie wiem dlaczego.

Wartość 8170000 jest ostatnią którą dziś ustawiłem - odchyłka wynosi ok 5* na osi (to mi wystarczy do guidingu/foto)

Wiem, że mój montaż ma "pływające" przełożenie ze względu na paski wieloklinowe na głównej osi zamiast zębatych więc nie oczekuję trafiania w obiekty przy goto (nie korzystam z tego).

I tu moje pytanie: dlaczego mam taki przeskok wartości z +24* na -5* np...??? jak spowolnię ruch z 4 na 2 to i tak taki przeskok pozostaje.

EDIT: dodam że wartość inkrementów nie powoduje zniknięcia tego przeskoku wartości...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem bo nie robię. ...  żeby ustawić na biegun muszę najpierw ustawić osie. Montaż teraz jest ustawiony "w okolice" polarnej. Chciałem użyć alignmastera ale wyrzuca mi np. że odchylka w AZ jest 170*. 

 

p.s.Piszę na telefonie.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
4 minuty temu, kapral napisał:

"Mała" modyfikacja mojego ATM montażu :) , zmiana z pasków na łańcuch

Od Harleya?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nasiedziałem się przy eq-modzie kilka godzin żeby dobrze ustawić ilość inkrementów.... pisałem wcześniej że przy obrocie osi, wartość potrafiła przeskoczyć z +18 na -11... No i doszedłem dlaczego.

Może się to komuś przyda więc wyjaśnię :). Od wartości 9024000 musimy odejmować/dodawać wielokrotność 360 (czyli jednego obrotu silnika krokowego) jeśli po ustaleniu wartości która powinna pasować znów pojawi się "skok", wystarzczy dodać/odjąć 180 inkrementów (czasem 540 niestety) żeby przeskok zniknął a obrót osi po takim ustawieniu będzie już po korekcie prawidłowy.

Dla mojego montażu wyszło trochę ponad 8,5mln inkrementów , przełożenie NEQ6 to 704:1 a mojego montażu to 660:1 co ma się nijak przy przeliczaniu procentowym i musiałem metodą prób i błędów odejmować od 9024000 inkrementów domyślnych po 23040inkrementów :).

Udało się - teraz powinienem móc ustawić alignmasterem montaż i co jeszcze fajniejsze, przy moim słabym miejskim niebie powinno wreszcie działać GoTo. 

Mam nadzieję, że informacja będzie przydatna :) 

Co do "modyfikacji łańcuchowej" - teraz nie ma już efektu gumowego paska. Montaż płynnie przyśpiesza i płynnie wyhamowuje z pełnej prędkości. Szykuję się na testy w piątek po pracy :)) 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kapral napisał:

Co do "modyfikacji łańcuchowej" - teraz nie ma już efektu gumowego paska. Montaż płynnie przyśpiesza i płynnie wyhamowuje z pełnej prędkości. Szykuję się na testy w piątek po pracy :))

Te łańcuchy zapewniają jakąś sensowną jakość prowadzenia? Zakładałbym, że to nie jest metoda przenoszenia napędu w urządzeniach precyzyjnych, ale może są takie dokładne łańcuchy?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Te łańcuchy zapewniają jakąś sensowną jakość prowadzenia? Zakładałbym, że to nie jest metoda przenoszenia napędu w urządzeniach precyzyjnych, ale może są takie dokładne łańcuchy?

To montaż ATM za 2tys. i nosi tubę 10cali i daje radę. EQ8 czy cgem to już sporo kasy. Nie myślę o super precyzji tylko o przyjemności z hobby - na tyle sensowne prowadzenie przy fotkach ma ;) . Wykres mi się poprawił porównując do pasków wieloklinowych.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę twój wątek od 2013 roku, gratuluję pomysłu i wykonania. Jestem pod wrażeniem że udało Ci się zrobic w pełni funkcjonalny montaż pod poważne astrofoto ;)

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
W dniu 16.05.2018 o 22:30, kapral napisał:

To montaż ATM za 2tys. i nosi tubę 10cali i daje radę. EQ8 czy cgem to już sporo kasy. Nie myślę o super precyzji tylko o przyjemności z hobby? - na tyle sensowne prowadzenie przy fotkach ma ;) . Wykres mi się poprawił porównując do pasków wieloklinowych.

"Nie myślę o super precyzji tylko o przyjemności z hobby" - to zdanie mi się najbardziej podoba! :)

Jestem pod ogromnym wrażeniem, nic dodać, nic ująć. Szacun.

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)