Skocz do zawartości

Własny montaż paralaktyczny


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Obiecałem zamieścić postępy związane z budową mojego montaży paralaktycznego.... :D

Dziś przywiozłem z pracy dwie przekładnie falowe ktore ze względu na wymogi procesu technologicznego są "złomem". Dla mnie w zastosowaniu do montażu paralaktycznego są w super stanie (wcześniej były wykorzystane w procesie spawania laserowego). Będę zamieszczał kolejne etapy budowy. Jako pierwsze przekładnie:

post-2832-0-75280700-1385756523_thumb.jp

post-2832-0-17330900-1385756571_thumb.jp

Korpus jest na razie zrobiony z płyty wiórowej (w celu sprawdzenia przyszłego uzbrojenia w napęd), nie mam jeszcze otworów montażowych więc zdjęcia pewnie  będą jutro. Docelowo chciałbym wykonać korpus z Glinu ale nie wiem jak wyjdzie z załatwieniem materiału (docelowo może być stal konstrukcyjna lakierowana).

Montaż zawieszę na kolumnie stalowej (st) z trójnogiem (prawdopodobnie poziomowanie będzie na końcach trójnogu).

Zależy mi na mobilności -> jeśli ktoś ma pomysły to proszę o info ;) . Elektrykę skonsultuję z kolegą z pracy -> mają być 3 tryby: szukanie (szybkie), dostrajanie(wolne) i śledzenie (guide).

  • Like 2

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hoho. Widzę że kolejny ATM i bardzo dobrze , czekam z niecierpliwością na efekt końcowy .  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja to chyba bardziej budową ATM się narazie zajmuję niż samą astronomią :D . Ale to jak na razie idzie w parze... :P

 

(P.S. Jak ktoś chce coś przerobić i nie ma pomysłu to proszę dać znać bo mnie strasznie ATM wciągnęło :D )

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie zamieszczone zdjecia raczej pokazuja ,ze z Ciebie ''zbieracz zlomu'' raczej niz inzynier. ;D

Poczekamy ,zobaczymy .Ciekawi mnie jak to zamienisz na montaz :)

Po tej wypowiedzi mogę stwierdzić z całą pewnością, że z techniką się nie przyjaźnisz ;). Przeczytaj treść... :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem korpus zrobiłem tymczasowo z wiórówki (tu podziękowanie dla mojego dobrego przyjaciela Karola) żeby zbudować napędy itd. Załączam więc zdjęcia korpusu:

post-2832-0-12109100-1385833260_thumb.jp

 

Po wstępnym skręceniu (okazało się, ze nie mam w domu śrubek M4x45 no i użyłem tego co miałęm :D ):

post-2832-0-72183700-1385833480_thumb.jp

post-2832-0-16079100-1385833569_thumb.jp

post-2832-0-21380900-1385833608_thumb.jp

 

Sprawdziłem zakres kręcąc wkrętarką.... no i jest szybko  50/1. W moim EQ2 od SW1309  przełożenie wynosi 144/1 (jeden obrót pokrętła to 10min). Więc będę musiał zastosować przełożenie samego napędu przekładni w granicach 3/1 .... tylko, że nie chciałbym pakować tam wielkich silników - jak widać na ostatnim zdjęciu miejsca nie jest zbyt dużo. Dlatego używam wiórówki żeby dopasować wielkość napędów. Docelowo myślę o sterowaniu ze stellarium.

No nic na razie brakuje mi części więc musicie trochę poczekać na postępy.

 

Waga montażu w tym momencie to 10kg .... Nośność gotowego.... myślę że powinien bez problemu dźwignąć 40-50kg ->sprawdzę jak go ukończę.

 

P.S. Nakręciłem się tym projektem.... :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korpus..... Chciałbym przygotować formę odlewniczą do wykonania korpusu z Aluminium ale stal udźwignie więcej..... zawsze mogę zastosować większe przekładnie -> wtedy udźwig wyszedłby w granicach 90-100kg :P ...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udźwig realny będzie ok 40-50kg.... wszystko zależy od korpusu i statywu. Postaram się zrobić to "konkretnie" wtedy myślę, że to 50kg będzie "no problemo" :D .  Chcę zmienić później teleskop na coś używanego 250mm->lub więcej z długą ogniskową więc postaram się przy budowie...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEWNIE, ŻE WIDZIAŁEM :D :D :D -> to właśnie on mnie "natchnął".... Ale zanim będzie mnie stać na takie lustro zdążę zrobić następny montaż...

... Teoretycznie jeśli będą złomowane kolejne przekładnie u mnie w pracy  ( bo nie jest tak łatwo o złom który kosztuje ok 8tys. Euro jako nowy)..... mógłbym zrobić montaż na ok 600kg!

 

-> w dalszych planach mam budowę obserwatorium ale to pewnie za jakieś 10-15lat :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kiedyś myśl, żeby zaadaptować starego, japońskiego robota przemysłowego które mógłbym kupić po taniosci, ale nie mam miejsca na montaż ważący jakieś 1.5 tony ;) pozatym- po co mi taki? Powiesilbym na nim Canona z obiektywem? :D

  • Like 2

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przekładnie są właśnie od robota przemysłowego :P

 

Jeśli uda mi się zdobyć większe -> będę budował większy montaż..... ale to chyba już zamontuje siedzisko i będę jeździł razem z teleskopem :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie podzielony na segmenty więc zmieści się do mojej lagunki bez problemu ;) ... A koszt ?.... Jeśli korpus ze stali to całkowity koszt ok 300zł  a z Aluminium to pewnie ok 450-500zł. Nie liczę elektroniki z enkoderami do stellarium bo to dopiero będę działał jak już dopracuję go od strony czysto elektrycznej (przekaźniki) i mechanicznej.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja raczej na "taki wielki sprzęt" się nie piszę. Mój montaż ma mieć wagę max 15kg i nośność min 40kg. Później, jak się dorobię mojego wymarzonego teleskopu (min 300mm) to będę myślał o czymś mocniejszym ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)