Skocz do zawartości

Własny montaż paralaktyczny


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem, że zrobię docelowy korpus w miarę możliwości najlżejszy ze stali żeby dźwignął 20kg (pod reflektor 200/1200). Na zdjęcia z postępu prac musicie poczekać bo....

 

Policzyłem, że potrzebuję 0,034722 obrotu na minutę do śledzenia.... hmmm no iteraz muszę wykombinować kolejne dwie małe przekładnie do poruszania montażem. Spróbuję może z mechanizmem zegarowym (nie plastik oczywiście). Jak wymyślę co dalej to coś "szrajbnę" :D.

 

...

 

"Skołowałem" trzy przekładnieplanetarne od wkrętarek... muszę przeliczyć i połączyć - niebawem zapnę jakieś fotki.

 

Znalazłem (chyba będzie ok) silnik modelarski z pzekładnią... hmmm.  No i pomyłkę zrobiłem przy przełożeniu głównej przekładni - nie 50:1 a 80:1, dziś sprawdziłem. Potrzebuję więc nie 0,034722rpm a "tylko" 0,055556rpm :D. Łatwiej będzie bo mam jak dopiąć przekładnię od wkrętarki (mam dwie ok 7:1) więc 0,3888rpm będzie wystarczające. Biorąc pod uwagę ten modelarski "cód" który ma prawie 4500rpm i przekładnię 600: (lub 810:1) powinno dać radę ;)  (ok 12Nm  po przekładni wkrętarki) ... Po wypłacie zakupię i będę montował.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy którzy będą chcieli kiedykolwiek zrobić sobie własny montaż z użyciem gotowych przekładni, najpierw niech sprawdzą ich przełożenie! Ja tego nie zrobiłem od razu i :-\ ...

Przekładnie einhell z wkrętarek akumulatorowych (pewnie nie wszystkie) mają przełożenie (pierwszy bieg) 1:60 !! i szybkie (drugi bieg) 1:20!! a nie tak jak myślałem 1:8. Warto na to zwrócić uwagę przed zakupem motoreduktorów modelarskich - ja tego nie zrobiłem i teraz muszę wszystko przeliczyć :D.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-2832-0-90207600-1386344158_thumb.jppost-2832-0-91125600-1386344200_thumb.jp

 

W taki sposób połącze dwie kolejne przekładnie. Z silnika wkrętarki zostawiłem korpus który posłuży do połączenia zakupionego motoreduktora i przekładni z wkrętarki napędzając przekładnię główną... czekam na towar więc jeszcze trzeba poczekać na fotki ;) . Ale jak wiecie dołącze ;)  i opis.

 

Druga sprawa to taka, że nie potrzeba przekładni przemysłowych do budowy montażu. Można to zrobić dosłownie z wszystkiego -> ostatnio mam taką "burzę w mózgu", że sam już czasem się gubię w swoich myślach :D .

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzy kolejne fotki:

 

Przekładnie z silnikami z wkrętarek:

post-2832-0-98230500-1386431734_thumb.jp

 

taki "dżinks" do połączenia przekłądni :

post-2832-0-47474400-1386431808_thumb.jp

 

no i połączone ;) :

post-2832-0-08935000-1386431865_thumb.jp

 

Tymczasowo ale do przodu :D ... Działa po podpięciu wkrętarki bardzo fajnie -> tylko mam pytanie do posiadaczy oryginałów (paralaktyk z napędami): Ile czasu (sec.) zajmuje dojazd do obiektu? tzn ile sec. potrzebuje oryginał na przejazd 3h w trybie szybkim? Chciałbym mieć jakieś porównanie i wytyczną.

 

(obrót 90* w Ra to np 30sec.  , obrót 90* w Dec to np 20sec.)

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

druga oś...

post-2832-0-66644500-1386511006_thumb.jp

 

Teraz tak sprawdziłem jak to to ustrojstwo jeździ.... no i trochę za szybko mi się wydaje ... a w osi RA chyba za wolno będzie :D .... docelowo chciałbym krokowce założyć ale się zobaczy co i jak wyjdzie.

 

 

Z tego co się dowiedziałem (dzięki Tranox ;) ) to 1 godzina kątowa na 10sec. w "oryginale śmiga".... ile będę mieć ja? sam jeszcze nie wiem ale na razie chyba 360* w 10sec. :D .....

 

(10-12-13 nie bede dopisywał postów bez potrzeby wiec EDIT)

 

Troszkę się zdziwiłem próbując regulaować prędkość RA. Wolno śmiga - przy ustawieniu stałej prędkości uda się zrobić śledzenie ale do dojazdu do punktu będzie masakra. Będę musiał zastosować krokowce ze sterowaniem. Nie wiem jak pójdzie bo przed świętami na prezenty się trochę wypstrykałem z kasy. Ale się zobaczy. Będę informował jak coś zmienię.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - następny krok: sprawdzam ceny itd. w kwestii krokowców do napędu. Jeszcze nie wiem jak to wypali ale jeśli się uda będzie Joystik z płynną regulacją w dwuch osiach i "śledzenie z urzędu". Nie wiem co za odpowiedź dostanę ale jeszcze mam kolegę w pracy który "chciałby" się podjąć budowy sterownika.

 

Dam znać co dalej .... :) .... narazie muszę kupić towar na korpus żeby "to to" jakoś wyglądało :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest modelarski silnik z reduktorem 600:1 który chciałem zastosować:

post-2832-0-33657700-1386804061_thumb.jp

 

Jednak jest zbyt wolny.

 

Postaram się wykorzystać go do śledzenia przy montażu EQ2 - zamieszczę foto i opis jeśli mi się uda...

 

Na razie bez zmian - czekam na info co do krokowców ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc.... mcmaker pytał o koszty.... no i będzie trochę drożej.... Kolega mi zrobi sterowanie ale jest kwestia silników - dokładność, moc. Znalazłem 0,45deg i 1,7Nm ale się zobaczy....

kasowo wyjdzie więcej więc na razie czekam....

(obiecałem dodawać info na bieżąco xD)

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa, też trzymam kciuki za projekt. Co do silników krokowych to 0.45deg są drogie, podobnie jak 0.9deg. Typowe 1.8deg są w miarę tanie i można zawsze zastosować sterowanie mikrokrokowe, choć kosztem utraty momentu obrotowego. 

W popularnych HEQ5 i EQ6 silniki mają z tego co pamiętam sterowanie na 64 mikrokroki i prędkość maksymalną 800x prędkość śledzenia czyli 3.33 deg/s. 

Wiesz już jaki moment obrotowy będziesz potrzebował? 170Ncm to całkiem sporo ....

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,7Nm znalazłem... znalazłem i 2.....26Nm.... tylko te ceny ;) . Poszukam jeszcze , co do sterownika nie ma problemu ale nie mogę się jeszcze dowiedzieć ceny (kolega jakoś niebardzo chce o tym gadać -więc się trochę boję)...

Jak będę miał komplet (ster.+silniki) to podepnę to do mojego wiórowego zestawu w celu regulacjii itd... a później przyjdzie czas na korpus. Rozmawiałem z kolegą z pracy i mówił mi że ma piec do "lania aluminium" więc mnie korci alus.... ale co będzie to się zobaczy. Na pewno dam znać :)

 

 

(Edit 16-12-13r ...) Kupiłem 2 silniki 2Nm (trzymające, w pracy ok 6Nm) i sterownik (taki do 3,5A)... Łącznie jakieś 450zł..... To jest "źródło" ruchu.... do tego dojdzie jeszcze sterowanie trybami (z wyświetlaczem i pełną programowalnością) i "pilot" - jakieś 130zł .... pozostanie zapłacić "programiście" którym jest mój kolega - myśle że mnie nie zabije ceną....

i będziemy śmigać.

 

Dopiszę coś dopiero po nowym roku - wiecie sami, święta , nowy rok, no i inne takie...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś doszło ;) :

post-2832-0-70883700-1387383398_thumb.jp

 

Obgadałem z programistą terminy..... niestety będzie mógł się za to zabrać dopiero po 6tym stycznia. Będę miał czas na spędzenie świąt z rodziną zamiast budować "montaże jakieś tam" jak to moja ślubna określiła :D . Korpus może zacznę.... hmmm.. chyba że pogoda dopisze to aparat podpinam do mojego "wacka" ;) ..... zobaczymy .

  • Like 3

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że tak małe silnikczki (6x6x8cm) będą miały taki moment trzymający - ciężko ruszyć osią! Mam tylko ndzieję, że 16mikrokroków zapewni płynność. W przeciwnym razie będzie konieczne dodatkowe przełożenie - zrobię to wtedy na przekładni ciernej (dwa koła bez zębów) 10:1. Poczekamy zobaczymy. Teraz już "nie ma odwrotu" - po takich wydatkach ;) ... będę nadal informował o postępie prac.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasa na korpus ze stali ... no to powiem tak ->  Taaaaniocha! kupiłem dziś kilka "blaszek" żeby zacząć już coś sztywniejszego klecić - bo dałem 12zł ;) . Więc nie wiem nadal jak będzie wyglądać montaż docelowo. Chce po prostu zwiększyć masę do testów. Korci mnie nadal odlew a Aluminum ale się zobaczy.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odlew - orientowałeś się ile kosztuje forma  ? :) o tym zapomnij, chyba że masz sporo kasy.

Przekładnia 10:1 ? trochę mała... w EQ6 jest 704:1. - przy takim przełożeniu nie potrzebny jest duży moment.

Jeśli masz dobrego programistę - to coś zrobisz z tego sterownika. To sterownik dedykowany do maszyn CNC 3D, ale kwestia odpowiedniego programu.

Podsyłaj jakieś plany/szkice - one ułatwiają ocenę projektu.

Powodzenia w budowie i dużo wytrwałości


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega z pracy odlewa małe detale (w prywatnym warsztacie ma piec) z aluminium... Powiedział, że jak się uprę to coś wykombinujemy. Przekładnie mam 80:1 a silniki mają 2Nm momentu trzymającego (w pracy jeśli się nie mylę do 6Nm) to daje ok 160Nm. Ilość kroków (mikrokroków) na dobę wynosi 256000 co na 86400sec/dobę daje jakieś 2,97 mikrokroku na sec.

Jeśli będzie niewystarczające -> będę myślał dalej. Programista powiedział, że ilość kroków (czy mikrokroków) będę miał dowolnie programowalną więc w najgorszym przypadku zastosuję dodatkowo przełożenie na pasku (powiedzmy 10:1 dałoby jakieś 800:1!!! przy silniku 2Nm!!!)...  <- myślę, że nie przeczytałeś wszystkich postów w temacie...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając większą przekładnie, nie musisz mieć mocnego silnika, zyskujesz też większą stabilność/kontrolę prędkości.

Może trochę przesadzam, wszystko zależy od precyzji jaką chce się uzyskać.

 

Przemyśl też problem rozprzęgania przekładni z wałem głównym - jeśli to możliwe.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zakupiony atmega8 - do "sterowania sterownikiem CNC" :D. Koszt 90zł... Silniki i ster. CNC już dostarczyłem koledze programiście... więc teraz tylko poczekać na uruchomienie i ... no właśnie, muszę się zabrać za ten korpus i statyw :-\ ... to na razie tyle...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dostałem info od "mojego programisty" -> chyba będą małe trudności. Dokładnie mówiąc prędkości zgrubne. O ile z prędkością śledzenia (gwiazdową) nie będzie żadnego problemu to może być problem z dojazdem w pobliże celu. Po prostu może to trochę trwać.  6-8min 90* na osi :-\. Zobaczymy co będzie - na razie kolega połączył ster. CNC z modułem "dowodzenia" w celu uruchomienia i testów. Stwierdził, że przy przełożeniu na przekładniach 80:1 te silniki które zakupiłem .... jak to ładnie określił : "... nadadzą się na mały dźwig..." , czyli te 40-50kg (max udźwig przekładni) to będzie pestka do przemieszczania :D ... No chociaż jedna dobra wiadomość - co nie?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką prędkość maksymalną możesz uzyskać ? ile max obr / min ? Możliwe że masz za wolny sterownik - przy przełożeniu 704:1 pełen obrót powinien trwać poniżej minuty - w EQ6 tak jest. U Ciebie jest około 20 min na pełny obrót.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna informacja od "mojego programisty" -> Będzie możliwość ustawienia dowolnej prędkości czyli pełen obrót będę mógł ustawić nawet poniżej 1 minuty!!! Dopiero dziś wyszło co i jak będę mógł programować.

Będę mieć możliwość programowania każdej prędkości : zgrubnej (dojazd) wolnej (korekty) i śledzenia... :)... Tylko na razie jeszcze nie mam korpusu - czekam na elementy i będę grzebać jak tylko je dostanę. Uprzedzę, że regulację nachylenia (52* +/-) będę robił po pierwszych testach. Wstępnie zespawam na 52* i później jeśli regulacja statywu nie pozwoli będę kombinował...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

(Nie mogę edytować starego posta więc dodam kilka informacji w nowym...)

Kończę korpus montażu - w przyszłym tygodniu będzie zrobiony. Będę mieć również regulację kąta (52*) więc git. Pozostanie jeszcze statyw który zacząłem w styczniu. Elektronikę myślę, że odbiorę w przyszłym tygodniu - pozostanie zrobić obudowę sterownika i jakiegoś ładnego pilota żeby nie trzymać płytki drukowanej w ręce ;). Dodałbym chętnie zdjęcia ale nie mam jak bo wczoraj padł mi laptop :-\. Nie wiem więc jak wyjdzie zakup nowej tuby. Jak tylko będę mógł dodam fotki głowicy - trochę pancerna wyszła :D ... więc 12" bez problemu dźwignie.

 

(OT - miał ktoś może problem z laptopem ASUS i błędem ACPI -> niebieski ekran przy starcie systemu?)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że korpus da radę z 12" nie znaczy, że bez problemu dźwignie ;) bardzo ważna jest również dokładność wszystkich zębatek/ślimaka/ślimacznicy. Jeśli coś nawali, to nawali najsłabsze ogniwo ;) Oczywiście dalej trzymam kciuki i czekam na pierwsze testy jakości prowadzenia :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer uruchomiłem więc podpinam fotkę gowicy...

post-2832-0-94616200-1392460417_thumb.jp

 

Jest surowa, łącznik osi jest wypiaskowany dlatego się różni. Brakuje jeszcze śruby regulacyjnej - będzie w poniedziałek do odbioru od frezera - ale zarys jak wygląda macie ;).

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze światło już jest :) ale długa jeszcze droga przed Tobą. Masz jakiś projekt ? szkic? z realnymi przypuszczalnymi wymiarami ? jeśli nie to licz się z wieloma poprawkami... można robić bez rysunków, ale wszystkiego nie przewidzisz - sporo kolizji będzie.

Najważniejsze to nie poddawać się.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)