Skocz do zawartości

Tabela Wimmera


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Panasmaras napisał:

Martwi mnie jednak co innego: zwykle jak chciałem Ci dopiec, mówiłem po prostu "lepiej byś dorzucił M24 do tabeli".
I co teraz? Straciłem swój koronny argument w dyskusjach z Tobą... :5640dc715651e_13Crazy:

No straciłeś, straciłeś. Dodałem ją tylko dlatego, żeby mieć Cię w końcu z głowy! :5640dc6ec0764_04Wink: 
Zakładam jednak, że szybko znajdziesz inny "koronny argument". Ale mogę przez najbliższy czas spać spokojnie... Chyba. :5640dc6e79ff9_03Silly:

 

6 godzin temu, polaris napisał:

Teraz możesz się doczepić braku IC 4756 i IC 4665.

 

3 godziny temu, robert_sz napisał:

Albo Melotte 20, idealna dla lornetkowiczów :)

Albo Melotte 186, z polską historią w tle http://stars.astro.illinois.edu/sow/pon-t.html

Albo Melotte 111, obiekt który wręcz przyciąga wzrok bez żadnych przyrządów optycznych

itd.
Takie piękne lornetkowe obiekty, na które wystarczy nawet lornetka pokroju 7x35, a wręcz zaryzykowałbym stwierdzenie że w takiej lornetce z polem 9st.+ wyglądają najlepiej :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Każdy może zwrócić uwagę na brak jakiegoś obiektu w TW, który mu się podoba, czy też jego zdaniem powinien się tam znaleźć. Ten temat był, moim zdaniem, wałkowany wystarczającą ilość razy. Jeśli miałbym dodać kilka Melów lub ICków, to pojawiają się automatyczne pytania: Dlaczego nie dodasz więcej? Przecież te pozostałe, których nie dodałeś, też są dobrze widoczne! Jeśli ICki i Mele, to dlaczego nie więcej Collinderów, Stocków? W ten sposób można uznać, że Tabeli Wimmera brakuje z 40-50 obiektów, a jak się kto uprze i powynajduje, to stwierdzi, że dodałby 125 obiektów. Od dawna życzę sobie, żeby ta tabela była skończona pod względem zawartych obiektów. Natomiast dodając kolejne zasugerowane obiekty, Tabela Wimmera staje się nigdy nie kończącą się tabelą. Tabelą, do której mógłbym coś dokładać przez najbliższe 20 lat. A u końca mojego życia stwierdzić, że oto dodałem wszystkie jasne obiekty z wszystkich istniejących na świecie katalogów :5640dc6ec0764_04Wink: 
Serio, nie o to mi chodzi. Chciałbym, żeby była niewielką tabelą tych "pierwszych strzałów" dla początkujących miłośników astronomii. Po to ją zrobiłem. Każdy początkujący może ją sobie uzupełniać równo z narastającym apetytem kolejnymi katalogami.
W każdym zestawieniu czegoś brakuje. W absolutnie każdym. W katalogu Messiera brakuje sporej ilości niezłych obiektów, które mogłyby się tam znaleźć! W katalogu Caldwella też. Chciałbym, żeby Tabela Wimmera była właśnie czymś w rodzaju katalogu Caldwella. Zestawieniem obiektów, skończonym pod względem ilościowym.
Mam nadzieję, że to rozumiecie.

  • Like 3

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem puszkę Pandory [emoji32]

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam, wiesz przecież, że to żart.
Nieraz dumałem nad tą tabelą i powiem Ci, że faktycznie z pewnego punktu widzenia jest kompletna. Bardzo dobrze ją podsumowałeś jako tabelę pierwszych strzałów - i jako taka jest naprawdę świetna i urozmaicona. Sam z niej korzystałem intensywnie przez pierwszy sezon - za co Ci dziękuję (lepiej późno niż wcale :5640dc6dbc8ce_01Smile:).
Jeśli z mojego punktu widzenia jest niekompletna, to dzieje się tak w 90% dlatego, że obserwujemy różnymi sprzętami. Dla kogoś z małą aperturą, wąskim polem i umiarkowanie dużym powiększeniem, taka NGC 2129 jest obiektem wręcz wymarzonym. Z drugiej strony - dla lornetkowca (uzbrojonego w klasyczną 10x50) będzie to obiekt trudny. Za to na pobliskim Collinderze 89 wymienimy się doświadczeniami - SCT ledwo go namierzy i raczej nie zmieści w polu, a lorneciarz stwierdzi, że o takie obiekty by mu chodziło. Tak więc rodzaj sprzętu ma kolosalne znaczenie, o czym "dodawacze tabelowi" nie zawsze pamiętają.

...a pozostałe 10% niekompletności to moje widzimisię - argumenty kompletnie nieobiektywne, czyli w zasadzie - nomen omen - nieistotne.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam, wiesz przecież, że to żart.

Wiem [emoji4]

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć!
W niedługim czasie po ostatniej aktualizacji, chciałbym podzielić się kolejną aktualizacją Tabeli Wimmera.
Wersja 3.2 zawiera jedno istotne ulepszenie: mapy.


byk kopia.png

 

Tuż za stronami z wykazem obiektów, znajdziecie 36 map z wszystkimi gwiazdozbiorami, w których występują obiekty z tabeli. Każda strona zawiera kolejny gwiazdozbiór, nawet jeśli występuje w nim jeden "obiekt Wimmera". Wyjątek dotyczy jedynie Węża i Wężownika, które są na jednej mapie.
To pozwoli na znacznie łatwiejsze zlokalizowanie każdego z obiektów.

Ponadto, jeśli na mapie danego gwiazdozbioru załapała się część innego, w którym znajduje się "obiekt Wimmera", to również jest on zaznaczony. To ułatwienie, które pozwoli bezpośrednio przejść do tego obiektu, bez potrzeby wertowania stron z mapami.

 

Mapy zostały wygenerowane w programie Nocny Obserwator autorstwa Janusza Wilanda. W tym miejscu dziękuję Januszowi za pozwolenie na użycie map w Tabeli Wimmera.

 

Nie usuwałem mapek poglądowych z dalszej części tabeli, i które są tam od wersji 3. Myślę, że teraz się to wszystko dobrze uzupełnia, bo dokładniejsze mapy pozwolą na zlokalizowanie każdego obiektu, a poglądowe mapki dadzą ogólny obraz gdzie czego szukać, jak zaplanować sobie obserwacje, od którego obiektu do którego jest blisko itp.
Jeśli kogoś przeraża drukowanie dodatkowych 36ciu stron, a dysponuje dobrym atlasem nieba, to śmiało może korzystać z wersji 3.1, gdyż mapy są jedyną zmianą w wersji 3.2.

Ze względu na ograniczenia w rozmiarze załącznika tabela jest z obrazami skompresowanymi w jpg:
tabela_wimmera_v3-2_s.pdf

 

Jeśli jakość wydruku map z Waszych drukarek będzie niezadowalająca, to tabela w kompresji bezstratnej do pobrania bezpośrednio tutaj:
Plik ma 20,6mb

http://www.astro-art.com.pl/wp-content/uploads/tabela_wimmera_v3-2.pdf

 

pozdrawiam!

 

P.S: Tradycyjnie proszę o aktualizację w pierwszym poście smile.png

  • Like 4

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wimmer napisał:

P.S: Tradycyjnie proszę o aktualizację w pierwszym poście smile.png

Dziękujemy !!! - Już się robi :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Cześć!
Zamieszczam Tabelę Wimmera v3.2 w wersji inwertowanej (białe tła), czyli bardziej energooszczędną, biodegradowalną i ekologiczną ;)

tabela_wimmera_v3-2_inwersja_s.pdf

  • Like 4

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 5 miesięcy później...
  • 3 miesiące później...

Świetna robota. Może fajnie by to było ułożyć  według pór roku. Wydaje mi się, że ułatwiłoby to początkującym poruszanie się po tabeli. Stałaby się wtedy swoistym niezbędnikiem na każde obserwacje i szybciej utrwaliliby sobie jaki obiekt i gwiazdozbiór w jakiej porze roku najlepiej oglądać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

"Tabela Wimmera" znacząco wpłynęła na losy mojego teleskopu. Kiedy półtora roku temu (lato 2017) układałem sobie w głowie kolejne jego losy, zapragnąłem utworzyć jakąś bazę danych obiektów. Już wtedy myślałem o funkcjonalności GoTo, więc na początek w bazie danych miały pojawić się jakieś gwiazdy do kalibracji systemu. W międzyczasie studiowałem fora astronomiczne w poszukiwaniu wiedzy i pomysłów, a w szczególności działy ATM/DIY i naprawdę, jak z nieba, spadł mi wtedy wątek o Tabeli. Połknąłem tą ideę w całości i zabrałem się za wprowadzanie treścii do bazy danych MySQL. Nie miałem wtedy jeszcze Raspberry Pi, ale czułem, że to może się przydać.

Przyznałem się Wimmerowi, że buduję tą bazę danych, a kiedy sie dogadalismy co do szczegółów, zaproponowałem, że opublikuję bazę w ramach Jego wątku. Jest to jak najbardziej po drodze z tym, że baza danych jest odzwierciedleniem Tabeli w formie ?papierowej?. Szybko jednak okazało się, że warto dodać do Tabeli to i owo, zatem poniżej znajdzie się opis wszystkich kolumn, jakie zawiera baza. Chcę, żeby było oczywiste, że idea Tabeli nie została zmieniona, a każdy miłosnik ATM/DIY może łatwo sobie tą bazę pobrać i używać do swoich projektów. Nie roszczę sobie żadnych praw do jej treści, tak, jak nie robi tego Wimmer. Miło jednakże będzie, jesli ktoś wspomni o pracy włożonej w bazę.

Domyślam się, że nie uniknąłem błędów w liczbach, literówek, czy błędnych nazw obiektów, dlatego proszę o ich wskazywanie.

Bardzo ważne jest też, by już na samym początku poinformować, iż dane o rektascensji,  deklinacji, magnitudo i rozmiarach kątowych obiektów zostały pobrane z Wikipedii, na co Wimmer się zgodził, gdy skonfrontowałem z Nim różnice w wielkościach liczbowych. Dogadalismy się, że wyjdzie w praniu, które dane są poprawne. Użytkownicy mogą sami zgłaszać takie poprawki, za co będziemy obaj wdzięczni. Zdarzało się też, że nie znalazłem jakiejś nazwy lub numeru katalogowego obiektu, będe więc wdzięczny również i za to.

Baza danych to również tabela, więc najprościej mi będzie opisać każdą kolumnę z osobna.

nr | Rzecz oczywista - numer kolejny obiektu. Numery Obiektów Głębokiego Nieba (DSO), asteryzmów i układów wielokrotnych odzwierciedlają "Tabelę Wimmera" w oryginale, liczby 4-cyfrowe wskazują gwiazdy, jakie posłużą mi do celów GoTo. Liczby 5-cyfrowe to obiekty Układu Słonecznego.

name i name_pl | Nazwa obiektu, której Wimmer nie wprowadza. Jako, że posługuję się wyświetlaczem LCD, a docelowo zamierzam użyć pełnego ekranu i wyświetlać wszystkie informacje o wybranym obiekcie (możliwe, że na telefonie lub tablecie przez VNC), ta informacja oraz kolejne dodane mogą być bardzo atrakcyjne. Z racji miejsca zamieszkania istotną jest dla mnie dwujęzyczność mojego oprogramowania i bazy danych. W tym przypadku pierwszą w bazie jest nazwa anglojęzyczna, drugą - polska.

messier | Numer obiektu w Katalogu Messiera.

ngc | Numer obiektu w Katalogu NGC.

others | Inne numery katalogowe, jakie można znaleźć w Tabeli lub w sieci.

type i type_full | Podobnie jak Wimmer, zastosowałem kategorie obiektów, dzięki czemu można sobie pogrupować obiekty w SQL i np. zawęzić wycieczkę po niebie do jednej kategorii. Ta konkretnie kolumna zawiera skrót kategori w języku angielskim, zaś kolumna druga - pełną nazwę kategorii, odpowiednio:
Ast - asterism,
Ga - galaxy,
GC - globular cluster,
MS - multiple system,
N(D)+OC- nebula (diffuse n.) + open cluster,
N(E) - nebula (emission n.),
N(E)+OC - nebula (emission n.) + open cluster,
N(E+R) - nebula (emission n. + reflection n.),
N(P) - nebula (planetary n.),
OC - open cluster,
OC+N(E) - open cluster + nebula (emission n.),
OC+N(E+R) - open cluster + nebula (emission n. + reflection n.),
S - star,
SS - Solar System,
SC - stars cloud.
(n. = nebula, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20)

type_pl i type_full_pl | Jak wyżej, polskie kategorie obieków, odpowiednio:
Ast - asteryzm,
ChG - chmura gwiazd.
Ga - galaktyka,
G - gwiazda,
GrK - gromada kulista,
GrO - gromada otwarta,
GrO+M(E) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna),
GrO+M(E+R) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna),
M(D)+GrO - mglawica (m. dyfuzyjna) + gromada otwarta,
M(E) - mglawica (m. emisyjna),
M(E+R) - mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna),
M(E)+GrO - mglawica (m. emisyjna) + gromada otwarta,
M(P) - mglawica (m. planetarna),
US - Układ Słoneczny,
UW - uklad wielokrotny,
(m. = mgławica, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20)

season_1 i season_2 | Ten parametr pozwala na ograniczenie listy obiektów do jednie tych widocznych na niebie w przedziale miesięcy podanych w obu polach.

constellation i constellation_pl | Nazwa gwiazdozbioru, w którym należy szukać obiektu.

w_magnitude | Pozorna jasność obiektu. Przedrostek "w_" oznacza w tym przypadku (i w kilku kolejnych), że wartość ta została pobrana z Wikipedii. Jest to liczba rzeczywista z miejscami po przecinku, przecinek dziesiętny w postaci kropki, nie przecinka - jest to standard w programowaniu.

w_ra_h, w_ra_m, w_ra_s | Rektascensja wyrażona w składowych wartościach godzin, minut i sekund. Przybiera wymiar kąta godzinnego.

w_dc_st, w_dc_m, w_dc_s | Deklinacja wyrażona w składowych wartościach stopni, minut i sekund.

ra_apm, dc_apm | Ruch własny obiektów przydatny do prawidłowego wyznaczania ich położenia w odniesienia do J2000.0. Parametr ra_apm przybiera wymiar sekund kąta godzinnego.

difficulty | Poziom łatwości/trudności w zlokalizowaniu/obserwacji obiektu, odzwierciedla podejście Wimmera. Przybiera watrości 1, 2 i 3, czyli łatwy, średni i trudny.

size | Rozmiar obiektu w ujęciu niezbędnego powiększenia, żeby łatwo było go obserwować. Jako, że Wimmer posługuje się dwoma wartościami, ja również pozostałem przy dwóch:
L - large, czyli duży - można stosować małe powiększenia,
S - small, czyli mały - należy użyć do obserwacji dużych powiększeń.
W niektórych przypadkach Wimmer nie umieścił ikony symbolizującej rozmiar, wtedy też pozostawiłem to pole puste. Mogę sam zdefiniować te wartości na podstawie moich przyszłych obserwacji, to jednak potrwa.

app_size_1, app_size_2 | Rzeczywiste rozmiary kątowe obiektów pobrane z Wikipedii. Zastosowałem tu ciągi zamiast liczb, a to ze względu na jednostkę następującą zaraz po liczbie, odpowiednio:
d - degree, czyli stopień,
m - minuta kąta,
s - sekunda kąta.

binoculars | Tym parametrem Wimmer oznacza obiekt, który szczególnie dobrze widać w lornetkach lub stosując naprawdę małe powiększenia w teleskopach - ze względu na duże rozmiary kątowe. Parametr przybiera wartość binarną 1 lub 0, co oznacza "tak" lub "nie".

have2see, have2show | Ten zestaw parametrów mówi dosłownie: "musisz to zobaczyć" i "musisz to pokazać innym" - oczywiście nie trzeba tego tłumaczyć. Podobnie jak w przypadku lornetki, parametry przyjmują wartości binarne 1 i 0.

details | Dodatkowe ciekawe informacje znalezione w Wikipedii, jak np. separacja układów wielokrotnych, jasności pozorne ich elementów składowych, itp.

comments i comments_pl | Dodatkowy komentarz, jak np, rzeczywista liczba elementów układu wielokrotnego gwiazd, czy gromad, dokładne położenie na tle innego obiektu, itp.

page | Nr strony, na której w oryginale Tabeli znajdują się mapki, szkice i opisy. Prawdopodobnie ten parametr nie będzie rozwijany i kolumna zostanie usunięta z bazy, ponieważ nie wnosi nic do jej elektronicznej postaci.

checked | Parametr wprowadzony przeze mnie na potrzeby "odhaczenia" obiektu, który już widziałem przez mój teleskop. Ma to ułatwić filtrowanie kolejnych obiektów do obserwacji.

map, sketch_1, sketch_2, picture_1, picture_2 | pola binarne dużego rozmiaru z przeznaczeniem odpowiednio na mapki autorstwa pana Janusza Willanda, dwa szkice z Tabeli i dwa zdjęcia, np. z Wikipedii. Obecnie pola te są puste. W przyszości do pobrania będą dwie wersje bazy: z grafiką (duży rozmiar) i bez niej (rozmiar mały).

description i description_pl | Opisy tekstowe pochodzące z Tabeli i ich tłumaczenie na język angielski. Kilka opisów wprowadziłem testowo, docelowo umieszczone będa wszystkie dostępne w Tabeli opisy.

 

A tutaj znajduje się plik *.sql, który można zaimportować do serwera MySQL:

http://www.astro-art.pl/wp-content/uploads/2019/02/TabelaWimmera_v3.2.1.sql_.zip

  • Like 2

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Przez ostatnie 2-3 tygodnie, w celu poszerzenia wiedzy, studiowałem wersję online Tabel Wimmera. Wspaniała praca w zakresie merytorycznym i opracowania IT, z wyczerpującymi możliwościami wyszukiwania obiektów. Świetne źródło informacji, które już kilka razy w czasie ostatnich okienek pogodowych pozwoliło mi na znalezienie coraz to nowych smakowitych kąsków dostępnych dla mojej 7x50?.

Przeglądając tę wersję natknąłem się na kilka wątpliwości, które myślę Koledzy mogliby pomóc mi rozwiać i które ewentualnie można by dość prosto skorygować. Myślę, że mogłoby to zaoszczędzić początkującym stresu z nieznajdowaniem danego obiektu, który dla starych wyjadaczy jest zapewne bardzo łatwy do odnalezienia. Poniżej wykaz:

1. W13 (M48) - na Mapie Aktywnej znajduje się w Herkulesie zamiast w Hydrze.
2. W16 (NGC2232) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
3. W17 (NGC2244) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
4. W18 (NGC2264) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
5. W19 (NGC2301) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
6. W20 (M50) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
7. W22 (NGC457) - Mapa Poglądowa i Mapa Szczegółowa pokazują różne obiekty.
8. W49 (M51) - obiekt nie jest podpisany na Mapie Poglądowej i Mapie Aktywnej.
9. W57 (M80) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
10. W58 (M4) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
11. W59 (M6) - obiekt nie jest podpisany na Mapie Szczegółowej.
12. W60 (M7) - Mapa Szczegółowa nie pokazuje właściwego obszaru.
13. W67 (M24) - obiekt nie jest podpisany na Mapie Poglądowej i Mapie Aktywnej.

Dodatkowo przeglądając wersję PDF znalazłem poniższe miejsca, które również budzą pytania:

1. W19 (NGC2301) - obiekt nie jest podpisany na str. 16.
2. W22 (NGC457) - na str. 17 i 57 pokazane są różne obiekty.
3. W67 (M24) - na str. 36 i 78 zaznaczone są inne obszary.

Nie chodzi mi o jakieś czepialstwo czy dzielenie włosa na czworo lecz o pomoc początkującym, którzy traktują wskazówki z Forum jako źródło rzetelnej wiedzy. Ewentualne wprowadzenie poprawek pozwoliłoby na bezstresową naukę starhoppingu?

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Cześć,

Astro-amatorów próbujących własnych sił w astro-programowaniu może zainteresować ostatnia aktualizacja bazy danych będącej nieco rozszerzoną elektroniczną wersją "Tabeli Wimmera". 

Pracując nad własną wersją GoTo stanąłem w końcu przed problemem kalibracji, a co za tym idzie, musiałem zdefiniować kilka gwiazd kalibracyjnych. Ze względu na lokalizację wybrałem w sumie 19 gwiazd (wliczając Gwiazdę Polarną), które na przestrzeni roku widoczne są na niebie nad moją głową. Należy zatem rozsądnie wybierać gwiazdy zgodnie z tym, co aktualnie widać. Do wyboru gwiazd posłużyła mi web'owa aplikacja magazynu AstronomyNow (https://astronomynow.com/uk-sky-chart/). 

Podobnie, jak Wimmer w swej "Tabeli" zestawiłem dane o widoczności gwiazd w poszczególnych miesiącach, tworząc ramy czasowe. Unikam w ten sposób niepotrzebnego wyboru do kalibracji GoTo gwiazd niewidocznych w danym czasie. Wskazana aplikacja umożliwia wybór godziny obserwacji, więc wybrałem północ. Kilka pozycji to układy wielokrotne, ta część bazy służy jednak wyłącznie kalibracji, zatem potraktowałem je jako gwiazdy pojedyncze, gdzie np. wielkość pozorna jest podana dla całego układu. Oczywiście poziom trudności dla wszystkich pozycji wynosi 1, czyli łatwy.

Współrzędne gwiazd, wielkość pozorna oraz ruch własny pobrane zostały z Wikipedii. Współrzędne dodatkowo zostały scalone do wartości godzin/stopni w notacji dziesiętnej.

Pliki SQL i CSV do pobrania:

http://astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.3.csv.zip
http://astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.3.sql.zip

Pozdrawiam,
Tomek

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)