Skocz do zawartości

Orkan Ksawery nad Polską


Rekomendowane odpowiedzi

Jak większość słyszała, lub właśnie odczuwa nad Polskę nadciągnął Orkan Ksawery.

http://pogoda.wp.pl/kat,1035641,title,Huragan-Ksawery-nadciaga-nad-Polske,wid,16232125,wiadomosc.html

http://pogoda.wp.pl/gid,16233751,kat,1035571,title,Wichura-dotarla-do-Polski,galeria.html

Trzeba przyznać, że już wieje potężnie jak byłem z psem na spacerze. Zobaczymy co bedzie jutro. Sat pokazuje aktualnie wyładowania w centralnej Polsce.

2eamk37.jpg

Jakieś relacje, zdjęcia związane z tym zjawiskiem prosiłbym zamieszczać tutaj :).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie masakra, Śnieg, deszcz, grad. Po drodze do pracy zabrałem z przystanku dwie kobitki - jednej z domku czaszę zabrało a drugiej mąż zabezpieczył furtkę i bramę wjazdową - przetrwały ale 30 m płotu... pisząc językiem wojskowym wcięło :-[  Droga przez las to slalom między połamanymi gałęziami.

Temperatura zgłupiała + 4, -1 zmienia się co 10 minut.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie masakra, Śnieg, deszcz, grad. Po drodze do pracy zabrałem z przystanku dwie kobitki - jednej z domku czaszę zabrało a drugiej mąż zabezpieczył furtkę i bramę wjazdową - przetrwały ale 30 m płotu... pisząc językiem wojskowym wcięło :-[ Droga przez las to slalom między połamanymi gałęziami.

Temperatura zgłupiała + 4, -1 zmienia się co 10 minut.

U mnie to samo, caly dom lata , wyje nie milosiernie.

Wysyłane z mojego X10i za pomocą Tapatalk 2

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej miejscowości a w sumie u mnie wiało dość  konkretnie, czasami tak wiało, że myślałem, że szyby wylecą z okna, tak było od 22:00 do rana, teraz spokój wieje wiatr, ale spokojnie nie aż taki mocny, śnieg góra trzy centymetry śniegu, wiatr słaby, opady brak, temperatura koło domu 1 stopni, szkody brak. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie - prawa główka wejścia do portu :D No właśnie szlag trafił energię elektryczną  >:(  - ciekawe ile UPSek wytrzyma ???

post-476-0-47320200-1386323320.jpg

 

No teraz to daje >:( z 10.45

post-476-0-47714000-1386326104_thumb.jpg

 

Od fotki poniżej do mojej chałupki jest ze 250 - 300m

 

post-476-0-36528900-1386326163_thumb.jpg

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz gorzej - doszła śnieżyca i mocniej wieje  >:(  - fotki z 12.00

post-476-0-00002500-1386331269_thumb.jpg post-476-0-42726700-1386332292.jpg

 

post-476-0-45529500-1386331302_thumb.jpg

 

post-476-0-39935500-1386331322_thumb.jpg

 

post-476-0-08557900-1386331339_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w nocy wiało i padał deszcz ze śniegiem. Rano wszystko zamarzło, tak że powrót z pracy 30km/h

 

Kilka kilometrów ode mnie, zerwane śmigło wiatraka.

 

 

I jeszcze foto - przewrócona reklama.

 

CAM00035_800x546.jpg

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według komunikatów:

http://obserwatorzy.org/

(z godz. 14.04, 13.07, 12.15) mieszkam sobie w miejscu, w którym wieje najsilniej na całym niżu, tylko na samym wybrzeżu jest gorzej. Wszystkie miejscowości naokoło mnie nie mają prądu, zniszczenia są spore. U mnie qrcze nadal prąd jest, oby tak dalej. Póki co temperatura w plusie, śniegu nie ma, ale na drogach szklanka na maxa. Jechałem po agregat (strzeżonego...) i błogosławiłem, ze mam terenówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Słupsku takie wiatry są zwykle 3 do 4 razy w roku - bez paniki. Jedyna różnica jest taka, że wieje już od blisko 24 godzin - co nie jest normalną sytuacją. No i ciśnienie strasznie skacze, choć w tej chwili mój barometr pokazuje tendencję rosnącą więc może w końcu wkrótce przestanie wiać.

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Słupsku takie wiatry są zwykle 3 do 4 razy w roku - bez paniki. ....

Dokładnie jak Jacek napisał a w Ustce troszkę ;) więcej.

Teraz cholera zmieniła kierunek na północny i woda wylewa się z kanału portowego do pół kilometra od morza (cofka) - nowy wielki SAR wygląda jak by na kei cumował 8)

Ale ciśnienie rośnie - już 990 więc ta cholera powoli będzie zdychała ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz cholera zmieniła kierunek na północny i woda wylewa się z kanału portowego do pół kilometra od morza (cofka)

Ty mnie Jacku nie strasz cofką, bo mieszkam 500 metrów od rzeki, która jest wrażliwa na takie zjawisko, a nie mam ochoty w nocy układać worków z piaskiem ;)

Na razie sytuacja dość stabilna.

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mazurach pobieliło, ślisko jest jak diabli. Rano wiało mocno, teraz odpuściło lekko. Śnieg cały czas sypie. Prund jest :) Ogólnie drzewiej mocniej wiało.

 

Ja jak rano z pracy wracałem to się przeraziłem! Naciskam hamulec i jadę na ABS'ie!!!  a całą drogę (40km) jechałem bez potrzeby użycia hamulców bo światła mi pasowały. To dopiero "Ździwko" miałem ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie, hmmm... Chciałoby się zacytować, że "piździ jak w kieleckim", ale to niedostatecznie opisuje to, co u mnie się dzieje. W 5 minut, 5cm śniegu. A ludzie z letnimi oponami ruszają z jedynki... Wrzucę zdjęcia, jak mój aparat przestanie strzelać focha i zacznie być wykrywanym przez mój komputer.

Ja jak rano z pracy wracałem to się przeraziłem! Naciskam hamulec i jadę na ABS'ie!!! a całą drogę (40km) jechałem bez potrzeby użycia hamulców bo światła mi pasowały. To dopiero "Ździwko" miałem ;)

To sobie zimówki załóż. ;)

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o 16.30 nie było ani śladu śniegu. Wieje cały czas. Temperatura -1stC

 

A teraz: (widok z okna)

 

godz. 16:51

 

post-604-0-89167100-1386347991_thumb.jpg

 

 

godz. 17:10

 

post-604-0-05992900-1386348006_thumb.jpg

 

 

Właśnie wróciłem z akcji usuwania zwalonych drzew.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie troche przestało sypać ,ale dalej wieje jak cholera. No i do tego walą pioruny. No i nie wspomne o szklance na drodze .



Wysyłane z mojego X10i za pomocą Tapatalk 2
 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie, hmmm... Chciałoby się zacytować, że "piździ jak w kieleckim", ale to niedostatecznie opisuje to, co u mnie się dzieje. W 5 minut, 5cm śniegu. A ludzie z letnimi oponami ruszają z jedynki... Wrzucę zdjęcia, jak mój aparat przestanie strzelać focha i zacznie być wykrywanym przez mój komputer.

To sobie zimówki załóż. ;)

Z tym kieleckim to jakieś legendy, wiatrów u mnie raczej dużych nie ma :P

 

Wciąż jestem w Piwnicach, bo przez tę wichurę nie mogę się wyrwać do domu... Od wczorajszego popołudnia porządnie wieje, ale dzisiaj przed 12 był prawdziwy huragan: chyba najszybszy wiatr, jaki w życiu widziałem + śnieg. Do tego jeszcze były ze 2 ciężkie grzmoty. Na godzinę zasilanie padło - miałem okazję popatrzeć jak zabezpiecza się centrum radioteleskopowe przed nagłym niedoborem prądu ;) 

Jednak radioteleskopy stoją jak stały, a latających talerzy nad Piwnicami nikt nie widział. Teraz się już uspokoiło, ale znowu pada. Najgorsze są korki - moja brygada transportowa od 2 godzin stoi w korku pod Włocławkiem (swoją drogą przekonałem się, że we Włocławku robią dobry ketchup ;P )

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczorajszego wieczora wiało konkretnie, koło 22 doszedł śnieg. Apogeum nastąpiło w okolicach 3:20 w nocy. Wiało mocno, do tego doszły dość silne wyładowania (choć niezbyt liczne). Do około 4:00 była przerwa w dostawie prądu. Rano drogi były naprawdę śliskie, widziałem autobus który wpadł w poślizg i Land Rovera wbitego przodem w rów. W ciągu dnia podmuchy występowały nieregularnie, aczkolwiek do słabych nie należały. Sytuacja tak trwa do teraz. Mimo że jest 0 stopni, temperatura odczuwalna jest dużo niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Słupsku takie wiatry są zwykle 3 do 4 razy w roku - bez paniki. Jedyna różnica jest taka, że wieje już od blisko 24 godzin - co nie jest normalną sytuacją. No i ciśnienie strasznie skacze, choć w tej chwili mój barometr pokazuje tendencję rosnącą więc może w końcu wkrótce przestanie wiać.

Wczoraj był gwałtowny spadek ciśnienia, ale potem trzymało się podobne cały czas, teraz rzeczywiście rośnie od paru godzin. Tak przynajmniej z mojej stacji pogodowej wynika :). Co do wiatrów - ten chyba trochę większy niż te "zwykłe" silne wiatry - i tak wszystko zależy od tego gdzie stoimy - budynki sporo hamują. U mnie na osiedlu sporo wolnych przestrzeni, to momentami potrafi zachwiać człowiekiem. Jakby wyjechać za miasto na pole to by chyba łeb urwało ;).

Przynajmniej 2x były dizsiaj opady śniegu z gradem - 1 rano, 1 po południu. Grad dość duży - do ok 8mm największe kulki, na Pomorzu rzadko się taki zdarza - to nie Podkarpacie.

wt62ww.jpg

2eq8lc8.jpg

j0d3qf.jpg

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też mamy niezłe ,,grady" ;)

Wreszcie zaczyna zdychać porywy mają coraz dłuższe przerwy - ciśnienie powoli w górę, już 998 :)

Adrian Słupsk od morza jest 18 km wiec sztormy częściej do niego docierają, prawie tak solidne jak w Ustce. Koszalin 2 razy tyle z hakiem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli się uspokaja .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)