Skocz do zawartości

Wczesna Andromeda ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Może tak być, z tym że przy kolorystyce specjalnie nie dłubałem, tylko wyrównanie kanałów, lekka redukcja zieleniny i delikatne podbicie czerwonego przez kolor selektywny, żeby uwydatnić te malutkie wodorowe cukiereczki (jak się dobrze przyjrzeć to widać). Na obrzeżach galaktyki wychodzi u mnie kolorek sino/szaroniebieski, ale czy ten zafarb powinien być bardziej intensywny? Nie wiem, pewnie sporo zależy tu od ilości/jakości materiału i koncepcji autora zdjęcia. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.08.2021 o 22:46, lukost napisał:

Mankamenty są i je widzę - przede wszystkim chciałem zrobić kilka ekspozycji z krótszymi czasami na koniec sesji, by podmienić przepalone centrum, ale zanim się zorientowałem obiektyw zaparował i było po zabawie.

 

Łukasz, chyba nie tędy droga. Używasz Pix'a? Jeżeli tak to jest tam funkcja HDRMT, właściwie użyta przygasi jasne centrum zachowując detal.

No i trzeba w grzałki zainwestować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bodziok napisał:

Łukasz, chyba nie tędy droga. Używasz Pix'a? Jeżeli tak to jest tam funkcja HDRMT, właściwie użyta przygasi jasne centrum zachowując detal.

No i trzeba w grzałki zainwestować ?

Grzałki mam, ale wydawało mi się, że to sucha noc będzie. I do pewnego momentu była. ?

Niestety Pixa nie mam (jeszcze), ale skoro wszyscy tak go zachwalają... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bodziok napisał:

Łukasz, chyba nie tędy droga. Używasz Pix'a? Jeżeli tak to jest tam funkcja HDRMT, właściwie użyta przygasi jasne centrum zachowując detal.

 ?

Niestety jak już jest przepalone tak jak tu żaden Pix nie pomoże tylko krótsze ekspozycje. Zacząć jednak trzeba od sprawdzenia stacka czy tam jest już wypalone jądro, jeśli tak to procesing tu nic nie pomoże a jeśli nie to trzeba kontrolować środek maskując podczas kolejnych etapów obróbki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukost napisał:

Przepał jest już na stacku, niestety.

To jasny i duży obiekt, wydawałoby się prosty do obrobienia, ale jak widać pozory czasem mylą.

Ale na pojedynczej klatce też jest przepał? Jak wygląda histogram pojedynczych 3 min? 

Może ustawiłeś za duże ISO i za długi czas jednej klatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2021 o 23:39, piotrfie napisał:

Przyjemne w odbiorze, ale w kolorystyce coś bym zmienił. Tło zdaje się być leciutko rude. Może balans bieli spróbować ustawić na podstawie danych astrometrycznych? Mam nadzieję, że nie wypierze to tej odrobiny niebieskiego na obrzeżach.

Chyba masz rację, zdjąłem trochę "rudej" z tła. Lepiej?

2023813817_m31v3bezrudej.thumb.jpg.b7730ce5e2004f349d0d319e71d9a194.jpg

W dniu 9.08.2021 o 22:44, Bodziok napisał:

Ale na pojedynczej klatce też jest przepał? Jak wygląda histogram pojedynczych 3 min? 

Może ustawiłeś za duże ISO i za długi czas jednej klatki?

Może. ISO 1600, jądro już na pojedynczej eskpozycji wygląda na przepalone (przykładowa klatka, przerobiona tylko na jpg).  

IMG_9928.thumb.jpg.a01e590d950b68780d04f554111f3109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

Chyba masz rację, zdjąłem trochę "rudej" z tła. Lepiej?

 

Może. ISO 1600, jądro już na pojedynczej eskpozycji wygląda na przepalone (przykładowa klatka, przerobiona tylko na jpg).  

 

kanały R i G przepalone. niższe ISO i mniejszy czas pojedynczej klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bodziok napisał:

kanały R i G przepalone. niższe ISO i mniejszy czas pojedynczej klatki.

Niższe ISO owszem, ale czy czasy po 180 s przy f/5.6 to zbyt dużo? Hmm... Zastanawiam się czy ich zmniejszenie nie wpłynie negatywnie na zobrazowanie tych zewnętrznych, bardziej ulotnych partii M 31?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lukost napisał:

Niższe ISO owszem, ale czy czasy po 180 s przy f/5.6 to zbyt dużo? Hmm... Zastanawiam się czy ich zmniejszenie nie wpłynie negatywnie na zobrazowanie tych zewnętrznych, bardziej ulotnych partii M 31?

No szczerze to wydaje się, że faktycznie nie zbyt dużo. Jeszcze popatrzyłem, że gwiazdki nie są przepalone, tylko to centrum.

To spróbowałbym te 3 min ale niższe ISO i analiza klatki, czy jest przepał w centrum czy nie. Jeżeli dalej jest to jeszcze niższe ISO. Generalnie nie ma co się przesadnie bać niskiego ISO, bo ilość fotonów które się łapie jest dokładnie taka sama, z tym wyjątkiem, że na Twoich klatkach pixele w centrum M31 są wysycone i już nic więcej nie zarejestrują, czyli tracisz tam sygnał.  A jak taki stack początkowo wychodzi ciemny na niskim ISO, to zawsze można go potem (próbować) rozciągnąć. 

Jednym słowem trzeba pokombinować ? W kolejnych dniach ma być trochę nieba czystego, daj znać co wyszło! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2021 o 09:38, pmochocki napisał:

Łukasz, a u Ciebie też nie brakuje trochę niebieskiego? A może za dużo napatrzyłem się na zdjęcie Adama Evansa z mojego avatara... 

 

W dniu 8.08.2021 o 23:39, piotrfie napisał:

Przyjemne w odbiorze, ale w kolorystyce coś bym zmienił. Tło zdaje się być leciutko rude. Może balans bieli spróbować ustawić na podstawie danych astrometrycznych? Mam nadzieję, że nie wypierze to tej odrobiny niebieskiego na obrzeżach.

Pogody brak, zresztą obiektyw 400 mm i tak pożyczyłem koledze i materiału nie dozbieram,  więc przysiadłem do tego który mam i se wyrzeźbiłem inną wersją, bliższą chyba poprawnej kolorystyce (jest dodana w pierwszym poście). Może być ciut za niebiesko teraz, ale trudno mi to stwierdzić stanowczo, bo robię na lapku. To by było na tyle z Androme(n)dą. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nowa wersja wyszła jakaś taka rozmyta i nieostra względem wcześniejszych, choć kolorki mi podchodzą bardziej właśnie takie w stronę niebieskiego

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Ciekawska napisał:

Ta nowa wersja wyszła jakaś taka rozmyta i nieostra względem wcześniejszych, choć kolorki mi podchodzą bardziej właśnie takie w stronę niebieskiego

I tak to jest Olu z tym całym astrofoto - jedno poprawisz, a przy tej okazji inną rzecz spie..., znaczy zepsujesz. Komu dogodzić, jak żyć??? ? Przy relacjach jest łatwiej - nikt Ci nie napisze, że mgławica w twoim okularze była zbyt mdła, a odebrana przez oko kolorystyka niewłaściwa. ?

Ale proszę (w tej odsłonie tło jest do dupy ? )

1984366312_m31c400hdrv2.thumb.jpg.a09e2a9750ca873eba6f3cfb7e27447f.jpg

i następne podejście w przyszłym roku. Teraz pora na Oriona, bo jak się go nie zrobi w październiku, to już na kolejny sezon będzie trzeba odłożyć. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

Przy relacjach jest łatwiej - nikt Ci nie napisze, że mgławica w twoim okularze była zbyt mdła, a odebrana przez oko kolorystyka niewłaściwa. ?

A widzisz, właśnie jestem w trakcie pisania tematu o tym czy coś w lornecie widzę, czy tylko mi się wydaje ?

2 minuty temu, lukost napisał:

Ale proszę (w tej odsłonie tło jest do dupy ? )

Przyznam, że ta wersja wydaje mi się nieco mniej rozmyta, ale gwiazdki wciąż nie są takimi ostrymi szpileczkami (wyglądają jakby lekko je rozogniskowało), podobnie z detalem na galaktyce. Ale może zaczekajmy, aż jakiś doświadczony fociarz się wypowie, bo mi do tego daleko ?

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ciekawska napisał:

 (...) Ale może zaczekajmy, aż jakiś doświadczony fociarz się wypowie, bo mi do tego daleko 

Hmm, może lepiej niech żaden się nie wypowiada? ? 

Te gwiazdki wyprodukował obiektyw foto, nigdy nie będą takimi szpileczkami jakie zrobi apo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lukost napisał:

Te gwiazdki wyprodukował obiektyw foto, nigdy nie będą takimi szpileczkami jakie zrobi apo. 

Tylko właśnie w Twoich poprzednich wersjach one są ostrzejsze, bardziej szpileczkowate niż w tych dzisiejszych niebieskich wersjach, detal na galaktyce też jakby się zatracił. Chyba że to się jakoś inaczej opisuje po fociarskiemu, dla mnie na chłopski rozum wizualowca to wygląda jakby było rozmyte (albo jakieś wygładzenie zostało zastosowane)

image.png.0363e06614cef4651d4f2948790b4e2f.png image.png.31d90d641551aa802f9e72f01bea7618.png

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pacz, złapałaś mnie na odszumianiu. ?

A tak poważnie nie mam jeszcze na tyle wyrobionego, hm, workflow, bym potrafił odtworzyć obróbkę z pierwszej wersji. Każdy końcowy rezultat to wielka niewiadoma. 

PS poza tym - co najbardziej istotne - obie wersje były robione na różnych stackach - powstałych z tego samego materiału, ale z różnymi parametrami stackowania (takie tam eksperymenty żeby zgasić przepalone już na wstępie centrum).  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)