Skocz do zawartości

Obserwacje 16x56 i 8x42 - niebo sierpniowe


Bartek M.

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że obserwowaliśmy podobne obiekty ? Fajny opis, skąd dokładnie prowadziłeś obserwy? 

Akurat obserwuję budżetową DO entry 8x40, bo pośpieszyłem się ze sprzedażą teleskopu, a w duchu oszukuję się, że kupiłem ją młodemu ;). Nie ma może jakiejś super transmisji, ale pod ciemnym niebem daje radę. Ostatnio, będąc na urlopie z rodziną wybrałem się na Rozdroże pod Sulicą niedaleko przełęczy Okraj. Niebo bajka: 900m npm i prawie zerowe zaświetlenie na południu. W takich warunkach jaśniejsza część Veila w 8x40 była widoczna praktycznie na wprost. Szukałem jeszcze N6888, ale nie udało się. Może z filtrem OIII byłaby jakaś szansa. Pięknie widoczna N7000, również gołym okiem. W Cefeuszu dobrze widoczne N6939 i N6946 (słabsza) oraz, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem część ogromnej IC1396. Też szukałem N185, niestety bez skutku. Za to ukało się z M76, która była widoczna jako punkcik na granicy dostrzegalności. Tuż obok niej mogłem dostrzec zerkaniem gwiazdę 10.3mag. Były jeszcze Pacman (N281), Róża Karoliny, M110 i wiele wiele innych perełek. Aż żal, że pod takie niebo trzeba jechać taki kawał.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja ? Ostatnio oglądałem NGC6946, ale w 28x110 - obiekt dość subtelny i słabo widoczny, do tego lornetka + zenit to kiepskie połączenie ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MichalKaczan napisał:

(...) Ostatnio, będąc na urlopie z rodziną wybrałem się na Rozdroże pod Sulicą niedaleko przełęczy Okraj. Niebo bajka: 900m npm i prawie zerowe zaświetlenie na południu. (...)

Ciekawe, że będąc po raz pierwszy na rodzinnym urlopie w tamtej okolicy wylądowałem dokładnie w tym samym miejscu na oglądanie Perseidów. A miejsce wybrałem tylko po małym studiowaniu map drogowych i zaświetlenia.
Pewnie z półtorej godziny spędziłem tam na gołoocznym gapieniu się w Drogę Mleczną i wypatrywaniu meteorów (3 były jaśniejsze od Jowisza i zostawiły dymiącą smugę) a przez następne półtorej poszły w ruch lornetki 7x35 do ręki i 15x70 na żurawiu.
Tymi lornetkami błądziłem po niebie, głównie po Drodze Mlecznej i klasykach, które nie za często mam okazję oglądać na takim fajnym niebie.
Wspomnianą tu M110 dostrzegłem w 15x70 od razu, za to musiałem popatrzeć na mapę, żeby na pewno zidentyfikować M32. A M33 widziałem chyba wyraźniej niż przez 12" spod domu.
 

  • Like 5

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bartek M. napisał:

Następnie skierowałem się na niskie południowe niebo, aby szukać kilku gromad kulistych, ale celując w M14 moją uwagę całkowicie pochłonął widok, którego wcześniej nigdy nie widziałem. SkySafari nic nie podpowiada i łatwo to przeoczyć, a jest piękniejszy niż większość innych gromad otwartych - mowa o gromadzie Kapitan Hak NGC6633 i gromadzie Graffa Mel 210. Obie prawie całe mieściły się w 4 stopniach Nikona. Widok tak piękny, że minęło kilka minut zanim oderwałem się, porównując jednocześnie ujęcia z 8x42. Jednak 4 stopnie fajniej kadrowały.

Mel 210 to IC 4756, która jest w SkySafari, razem z NGC 6633. To bardzo ładna parka gromad opisana w OT:

Ja widziałem je tak:

Na koniec odwiedziłem obiekty miesiąca - wspaniałą parkę gromad otwartych IC 4756 i NGC 6633. Zacząłem oczywiście od pięknej podwójnej Alyi (? Serpentis), a potem przeskoczyłem na zachód od IC 4756. Wielka, wspaniała gromada, wypełnia ponad połowę pola widzenia i ciężko byłoby określić jej granice, gdyby nie kilka jaśniejszych gwiazdek, które ją otaczają i "izolują" od pól gwiazdowych Drogi Mlecznej. Nieco na północny zachód od niej leży równie piękna, co różna, NGC 6633. Mniejsza, wyraźniej odcięta od gwiazd tła, z jasnymi gwiazdami ułożonymi w lekki wydłużony łuk. W polu 3,5° nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że nierozłączną częścią gromady jest zawijas jaśniejszych gwiazdek kierujący się na północny wschód, a następnie ostro skręcający na północny zachód. Przy jednoczesnym zwężaniu się, przypomina mi bicz, który zaraz strzeli, a trzymająca go dłoń to NGC 6633. Całość może też przypominać węża lub smoka. W wizualu wygląda to dużo bardziej sugestywnie niż na zdjęciach, bo eliminujemy gwiazdy spoza zasięgu sprzętu. Szkoda, że w 15x85 nie można nacieszyć wzroku obiema gromadami ładnie skadrowanymi w jednym polu widzenia.

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Widzę, że obserwowaliśmy podobne obiekty ? Fajny opis, skąd dokładnie prowadziłeś obserwy? 

 

Dzięki, mieszkam na Zakrzowie i zazwyczaj jeżdżę tutaj: 51.295949, 17.239533 Miejscówka fajna, jak na podmiejską. Jadę 25 minut, żadnych świateł wokół i otwarte pole, ale łuna od Wrocka wciąż za mocna. Pozostałe kierunki ciemne.

Ostatnio wybieram się dalej, za Oleśnicę: 51.241650, 17.620704 Niebo już ciemne, robi wrażenie po wyjściu z auta. Tylko od zachodu lekka łuna Oleśnicy. Dojazd całkiem dobry od Wrocka bo S8. Jest tam asfaltowa droga do leśniczówki (nikt nie jeździ) i żadnych świateł.

Polaris, świetny opis. Chodziło mi o to, że SkySafari podpowiada mi kółeczkami różne M-ki i NGC, i to tymi wskazówkami celuję w niebo, ale akurat NGC6633 nie wyświetlała mi się. Gromadę i jej nazwę znalazłem dopiero w Stellarium, po powrocie do domu. Za to kiedy wpisałem z palca oznaczenie NGC..., to SkyS pokazało mi tą gromadkę od razu. W Nikonie 4.1 stopnia gromady wystawała lekko poza kadr, ale i tak były bajeczne razem, podsycając ten niedosyt obrazu..:)

  • Thanks 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Bartek M. napisał:

Chodziło mi o to, że SkySafari podpowiada mi kółeczkami różne M-ki i NGC, i to tymi wskazówkami celuję w niebo, ale akurat NGC6633 nie wyświetlała mi się.

Może to kwestia ustawień wyświetlania obiektów. U mnie je widać.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Bartek M. napisał:

 

Polaris, świetny opis. Chodziło mi o to, że SkySafari podpowiada mi kółeczkami różne M-ki i NGC, i to tymi wskazówkami celuję w niebo, ale akurat NGC6633 nie wyświetlała mi się. Gromadę i jej nazwę znalazłem dopiero w Stellarium, po powrocie do domu. Za to kiedy wpisałem z palca oznaczenie NGC..., to SkyS pokazało mi tą gromadkę od razu. W Nikonie 4.1 stopnia gromady wystawała lekko poza kadr, ale i tak były bajeczne razem, podsycając ten niedosyt obrazu..:)

Wchodzisz w SkySafari do -> Settings -> Deep Sky i potem ustawiasz suwakami opcje Magnitude Limit oraz Never Show Fainter Than. Pamiętaj tylko, że te opcje są do danego widoku, tj. wraz z przybliżaniem mapy wartości będą same wzrastać proporcjonalnie ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)