Skocz do zawartości

Świąteczny prezent dla amatora


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w ramach prezentu świątecznego kupić ojcu jakąś 'astronomiczną zabawkę'. Niestety jestem totalnym ignorantem w dziedzinie astronomii i nie mam o niej zielonego pojęcia. Proszę o pomoc w wyborze spośród podanych niżej, bądź o sugestie jeśli uważacie, że powinienem kupić jakiś inny sprzęt. (Jeśli można to ze strony http://www.teleskopy.pl/ ) Na ten cel chcę przeznaczyć 400-600zł.

http://teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-70-EQ-R-70/900-teleskopy-851.html

http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-(SK804AZ3)-teleskopy-1504.html

http://teleskopy.pl/Teleskop-Spinor-Optics-N-114/1000-EQ-1-teleskopy-2090.html

Uważam, że będzie to najlepszy prezent i nie chciałbym o tym dyskutować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą ale mam porównanie SW1309EQ2 do refraktora (marki nie pamiętam) 60/700AZ i myślę, że newton będzie lepszy.... nawet ta 114tka. Na refraktorze zauważyłem problemy z rozmazywaniem kolorów i problem z ustawieniem ostrości - ale poczekaj na opinię ludzi którzy dłużej w "tym" siedzą bo warto się zająć astronomią :) .

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pablo2303. Nie jest łatwo w jednym zdaniu odpowiedzieć i wskazać jakiś sprzęt. Na wybranie odpowiedniego teleskopu wpływ ma wiele składowych jak np miejsce obserwacji (wieś czy miasto), mobilność teleskopu (wiejska łąka czy balkon), doświadczenie w astronomii posiadacza, i jeszcze wiele innych a na końcu dochodzi jeszcze cena.

 

Biorąc pod uwagę to co napisałeś...

 

 

Chciałbym w ramach prezentu świątecznego kupić ojcu jakąś 'astronomiczną zabawkę'. Niestety jestem totalnym ignorantem w dziedzinie astronomii i nie mam o niej zielonego pojęcia. Proszę o pomoc w wyborze spośród podanych niżej, bądź o sugestie jeśli uważacie, że powinienem kupić jakiś inny sprzęt. (Jeśli można to ze strony http://www.teleskopy.pl/ ) Na ten cel chcę przeznaczyć 400-600zł.

http://teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-70-EQ-R-70/900-teleskopy-851.html

http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-(SK804AZ3)-teleskopy-1504.html

http://teleskopy.pl/Teleskop-Spinor-Optics-N-114/1000-EQ-1-teleskopy-2090.html

Uważam, że będzie to najlepszy prezent i nie chciałbym o tym dyskutować. 

 

 

...luknij sobie tu:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1383&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-130/900_EQ-2_%28SK1309EQ2%29

 

Uważam, że ten teleskop z linku będzie lepszy niż te, które proponujesz. Cena pasuje, i nawet sklep ten co chciałeś. Nie mając więcej danych o których pisałem wcześniej nie zaproponuję chyba nic innego.

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymonie :) .... ja posiadam "takowy". Mogę go polecić jeśli chodzi o cenę -> do -> apertury.

Do pablo -> pięknie widać Jowisza, Księżyc, Wenus, Mars mi jakoś nie pasuje co do czasu obserwacji (no i jest jeszcze daleko ;) ), a Saturn za blisko naszego kochanego Słoneczka....

Ale zwierciadło ma duże ( za tą kasę ) i nie posiada wad chromatycznych ( chyba dobrze napisałem ;) ? )...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że będzie to najlepszy prezent i nie chciałbym o tym dyskutować. 

Jeśli nie chcesz dyskutować i jak napisałeś jesteś ,,totalnym ignorantem" poczytaj choć to opracowanie w formacie PDF z pierwszego postu - troszkę Cię ,,odignoruje" - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

Proponuję również pooglądać filmy z tego wątku

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za propozycje.

Umieszczam dodatkowe informacje, które pytaliście:

- miejsce - wieś;

- mobilność: wchodzi w grę właśnie jakaś łąka albo duży taras;

- doświadczenie- bardzo podstawowe (jeśli chodzi o obsługę techniczną to ojciec dużo pracuje przy użyciu mikroskopów więc może to być przydatne).

 

 

Jeśli jeszcze potrzebujecie jakiś informacji chętnie odpowiem. Jeszcze raz dzięki za pomoc
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to warunki idealne na:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=28423

Troszeczkę doskrobać gotóweczki i będzie na lata, albo taka 6" też niedawno ktoś wystawiał i mieścisz się cenowo :)


 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co napisałeś to bez dwóch zdań używana synta 8" bo nowa ze względu na cenę chyba nie wchodzi w grę.

Tej 6" też bym nie polecił. W tej cenie masz używaną 8".

 

pzdr

Szymon

 

 

EDIT:

 

O zobacz.  Negocjuj cenę i bierz. ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem uczciwie że pierwszy teleskop "w folijce" daje dużo frajdy , tym bardziej że zazwyczaj nie jest z górnej półki. Ale kolejny w moim przypadku będzie używany bo 10 czy 12 cali nowe już jest drogie jak dla mnie.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie, ale zdecydowanie chciałbym kupić sprzęt nowy. Chociażby z tego względu, że ojciec nie lubi korzystać ze sprzętu po kimś (nawet samochody zawsze kupuje w salonie). Dziękuję za propozycję i wyrozumiałość

No to jeżeli ma być nowy i do 600zł to chyba nic innego jak to nie zaproponuję.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony i jeśli musi być koniecznie nowy to mogę polecić (posiadam taki) choć po zdobyciu "pewnego" doświadczenia i mogąc zakupić pierwszy teleskop jeszcze raz, zdecydowałbym się na używaną synte 8'

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony i jeśli musi być koniecznie nowy to mogę polecić (posiadam taki) choć po zdobyciu "pewnego" doświadczenia i mogąc zakupić pierwszy teleskop jeszcze raz, zdecydowałbym się na używaną synte 8'

O widzisz... Bardzo ważne zdanie!!!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupi Synte 8' w bdb stanie (szanowaną) to nie będzie widać że używka - a o wiele większe możliwości.... Ja sam wiosną będę czegoś szukał więc doradzam koledze lepsze parametry ale używane... ;)

A druga sprawa z tymi używanymi prezentami... Ja kupiłem żonie na 26te urodziny używany motocykl i była bardzo szczęśliwa :)

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla Was, waszej pasji i tego co wiecie o astronomii, ale prosiłem o zaproponowanie konkretnego nowego sprzętu a nie dywagacje czy lepiej kupić używkę czy nowy sprzęt (Tajulek dzięki za wsparcie). Mam nadzieję, że dacie radę jeszcze coś zaproponować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeszłek zimy kupowałem swój pierwszy teleskop ( po ponad 25 latach wróciłem do patrzenia w niebo, ale w latach 80-tych miałem tylko lornetkę ).

Wybór padł na dokładnie ten: http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-%28SK804AZ3%29-teleskopy-1504.html

też kupowany w teleskopy.pl

 

Mimo że od zimy trochę innego sprzętu się pojawiło u mnie to ten refraktorek nadal mam i z jego użytkowania jestem zadowolony, jeśli chodzi o relację cena-jakość.

Jak każdy sprzęt ma wady i zalety.

W porównaniu do proponowanego tu wcześniej Newtona 130 mm będzie mieć oczywiście mniejszy zasięg gwiazdowy i rozdzielczość. Niektórym może też przeszkadzać aberracja chromatyczna na obiektach US (mi osobiście bardzo to nie przeszkadza).

Zaletą jest niewielki ciężar,długość i intuicyjne używanie na montażu azymutalnym, gdzie góra to góra a doł to dół ;)

Z nasadką kątową daje obraz nieodwrócony, więc bez problemu nadaje się również do obserwacji plenerowych, zabierałem swój wiele razy czy to na wypady nad jezioro czy też w góry. Duży nie jest, więc wiele miejsca w samochodzie nie zajmuje. Jeśli ma się porządny statyw foto bez problemu można go na nim użytkować, co jeszcze bardziej zmniejsza wagę całości.

W takim refraktorze odpada też konieczność kolimacji, ogólnie dla początkującego mi osobiście refraktory wydają się wygodniejsze.

A jeśli załapie się bakcyla obserwacji i z czasem przyjdzie ochota na coś dużego to nawet gdy się kupi Newtona 8 czy 10 cali taki mały refraktorek zawsze się przyda,do jakiś szybkich obserwacji, na wyjazd czy podobne okazje. A jeśli chodzi o obserwacje w niedużych, takich "lornetkowych" powiększeniach to moim zdaniem taki maluch wypada super, jak dla mnie wiele gromad otwartych właśnie w takim niedużym jasnym sprzęcie najlepiej się prezentuje.

 

No ale wybór to sprawa indywidualna, więc ostatecznie nikt go za Ciebie nie dokona. Zresztą jakkolwiek nie wybierzesz to pierwszy teleskop zawsze daje masę radości. :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam nadzieję, że dacie radę jeszcze coś zaproponować.

 

Proszę bardzo

z czasem dokupisz statyw, a jak z Tatą ,,łykniecie" niebo i kupicie teleskop wciąż będzie wierną towarzyszką :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witajcie, 
 
podłączę się do tematu, bo myślę nad zakupem używanego sk1309EQ2, jako poświąteczny prezent dla mojej osoby ;-) Głównie do oglądania planet, Słońca, bo często pytacie o cel, który przyświeca przed kupnem. Jako laik przy zakupie kieruję sie głównie dostępnym powiększeniem, ale jeśli macie inny typ w podobnej cenie, to chetnie zapoznam się z Waszą opinią.
 
Jeszcze jedno pytanie, czy raczej upewnienie się. Jako że noszę okulary i jestem którtkowidzem, bez astygmatyzmu, to nie będę miał problemu z obserwacją przy ich zdjeciu?
 
P.S. Nie, nie chcę lornetki ;-) W sumie to jakąś mam. Nada się do orientacji.
 
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o SW1309EQ2 To ja będę w przyszłym tygodniu chciał sprzedać swój teleskop... W celu zakupu większego :D ... Więc jeśli jesteś zainteresowany to PW ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)