Skocz do zawartości

Świąteczny prezent dla amatora


Rekomendowane odpowiedzi

Zadam laickie, nurtujące mnie pytanie.

 

Powiedzcie mi jak to się dzieje, że mimo iż w teleskopie newtona centralnie jest umieszczony pająk, ze zwierciadłem wtórnym, to podczas obserwacji jakiegoś obiektu nie przysłania on nam widoczności?

 

Powiem na chłopski rozum:  po prostu nie znajduje się on w obszarze aktualnie wyostrzonym. Inaczej..weź wyostrz na najbliższej gałęzi (5-10 m od Ciebie)  a potem nie ruszając tuby wyostrz na obiekcie który znajduje się z 300m dalej!

Co się wtedy stanie? Gałąź zacznie znikać zmieniając się w majaczącego ducha by z czasem stać się niezauważalna.. a pojawi się wyraźny obraz  np. komina stojącego 300m dalej . Musisz mieć jednak świadomość że gałąź jest  cały czas na drodze prowadzącej do komina i w znikomym stopni Ci go zasłania. ;D

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za objaśnienie tematu.

 

Czy symulacja zamieszczona pod adresem: http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html jest miarodajna i rzeczywiście to max co mogę wycisnąć z tego teleskopu?

 

Fakt, niezmiernie miło mi będzie wytropić i przylookać planety, ale za bardzo to im się człowiek widzę nie poprzygląda.

 

Niestety obraz na jaki liczyłem daje dopiero lustro rzędu 200 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy symulacja zamieszczona pod adresem: http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html jest miarodajna i rzeczywiście to max co mogę wycisnąć z tego teleskopu?

Tu Masz dość miarodajną symulację :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki człowiek nie zobaczy na własne oczy, to ciężko o porównanie.

 

Czytałem że Saturna na tym sprzęcie idzie zobaczyć jak paznokieć, wyciągniętego kciuka. Jak porównywałem ten właśnie paznokieć, do tarczy księżyca, to był nawet większy. Czyli takiego Jowisza, Saturna zobaczę w teleskopie powiedzmy tak, jak widzę księżyc nieuzbrojonym okiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytałem że Saturna na tym sprzęcie idzie zobaczyć jak paznokieć, wyciągniętego kciuka. Jak porównywałem ten właśnie paznokieć, do tarczy księżyca, to był nawet większy. Czyli takiego Jowisza, Saturna zobaczę w teleskopie powiedzmy tak, jak widzę księżyc nieuzbrojonym okiem?

Przepraszam - a o jakiej aperturze Kolega pisze - a propos TYCH widoków ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki człowiek nie zobaczy na własne oczy, to ciężko o porównanie.

 

Czytałem że Saturna na tym sprzęcie idzie zobaczyć jak paznokieć, wyciągniętego kciuka. Jak porównywałem ten właśnie paznokieć, do tarczy księżyca, to był nawet większy. Czyli takiego Jowisza, Saturna zobaczę w teleskopie powiedzmy tak, jak widzę księżyc nieuzbrojonym okiem?

Nie wiem jak Saturna bo jeszcze nie celowałem ... ale... Jowisz wydaje mi się dużo większy przy dużym powiększeniu niż "Łysy" gołym okiem...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Andrzeju C i Kolego Kapralu czy możecie mi to co piszecie dokładnie wytłumaczyć ??? - O jakim powiększeniu Wy piszecie ??? ,,Saturna zobaczę w teleskopie powiedzmy tak, jak widzę księżyc nieuzbrojonym okiem?"   ,,Jowisz wydaje mi się dużo większy przy dużym powiększeniu niż "Łysy" gołym okiem..." ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy apropos Sky-Watcher 1309EQ2

I Ty w tym teleskopie zobaczysz Saturna takiej wielkości tak jak teraz widać Księżyc gdy spojrzysz na niego ,,gołym" okiem ??? - O to Ci chodzi ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ... po prostu "odnoszę wrażenie, że" Jowisz jest "tak duży" jak Księżyc.... Ja wiem o co chodzi koledze Andrzejowi - chyba ;) .  Powiększenie które "miałoby" dać to wrażenie "wielkości" Jowisza to 180X... Dużo "" w wypowiedzi ponieważ nie wiem jak wytłumaczyć słowami wrażenia wizualne. Ale jeśli Andrzej mnie zrozumiał to proszę o potwierdzenie ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem okazję luknać na Księżyc przez okular 4mm w 10 calowym teleskopie i powiem, że do Księżyca mu chyba brakowało troszkę .. ale muszę to sprawdzić jeszcze;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapral, tak mi się wydaje, że to co piszesz jest BARDZO dyskusyjne. Takie porównanie może niejednego mniej doświadczonego astro-amatora wprowadzić w błąd.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba wytłumaczyć jak i dlaczego takie zjawisko pozornej wielkości występuje. Ja wiem o co chodzi tylko trza to wyjaśnić aby nie było nieporozumień dla mniej doświadczonych.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkości pozorne się kłaniają ;) tak jak Alien napisał - trzeba to dokładnie opisać wyjaśnić jak się oblicza - jaki ,,okular" zastosować - ktoś Ci proces wytoczy - Kupił teleskop w którym obraz Jowisza miał być większy od Księżyca a tu.... >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz oczywiście nie jest tak duży jak Księżyc -> to złudzenie!! Dlatego napisałem, że CHYBA wiem o co chodzi Andrzejowi ;)

 

(choć przy 270X robi wrażenie - wielkość nie jakość)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zastanawiam się czy jest sens w ogóle kupować taką zabawkę, jak mam jedynie zobaczyć monotematyczną kropkę. Jeżeli patrząc na takiego Jowisza, widziałbym tyle co patrząc oczyma na Księżyc, to spełniłoby to moje oczekiwania.

 

Do porównania naszło mnie, kiedy dzisiaj spojrzałem na Księżyc, przypomniawszy sobie porównanie Saturna do paznokcia kciuka, wyciągnąłem doń ten oto palec i doszedłem do wniosku, że nie jest tak źle, skoro księżyc jest nawet mniejszy.

 

A myślę o powiększeniu rzędu 200x, albo ewentualnie max 260, choć takiego okularu pewnie prędko nie kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz oczywiście nie jest tak duży jak Księżyc -> to złudzenie!! Dlatego napisałem, że CHYBA wiem o co chodzi Andrzejowi ;)

 

(choć przy 270X robi wrażenie - wielkość nie jakość)

Już Ty lepiej nie mieszaj - poczekamy co Kolega odpowie po poczytaniu.

 

Panowie, Pamiętajcie - piszcie to co widzieliście a nie co słyszeliście i dokładnie wyjaśniajcie  - a jak mam wątpliwości pytam - czekam na odpowiedź.

Tym co napisaliście możecie tak w głowach zamieszać komuś kto stawia pierwsze kroki w astronomii amatorskiej, ze głowa mała.

Kupi plastikową rurkę o aperturze 50mm i będzie chciał przerwę Cassiniego dokładnie zobaczyć ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zastanawiam się czy jest sens w ogóle kupować taką zabawkę, jak mam jedynie zobaczyć monotematyczną kropkę. Jeżeli patrząc na takiego Jowisza, widziałbym tyle co patrząc oczyma na Księżyc, to spełniłoby to moje oczekiwania.

 

Proszę - nie kupuj żadnego teleskopu zanim nie spojrzysz gdzieś na spotkaniu obserwacyjnym z kolegami - Dobrze Ci radzę.

Napatrzyłeś się zbytnio na obrazy NASA i tak Ci zostało. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia psychicznego :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zobaczyć Jowisza w okularze pod takim samym kątem jak Księżyc widoczny gołym okiem trza odpowiednio dużego powiększenia a tego nam nie zapewnią małe sprzęciki.

Więc aby było wszystko jasne trza napisać jakiego powiększenia się użyło.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi o złudzenie. O widoczność szczegółów. Cały czas myślę o realnych możliwościach Sky-Watchea 1309EQ2.

 

Wiem, że temu co zobaczę, będzie daleko do widoków z Hubble'a,

 

Najbezpieczniej będzie zapytać: Czy jest ktoś z okolic Rzeszowa? I skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością.

 

Dzięki wielkie za wszelkie rady. Muszę powiedzieć, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyliście, bo nie raz, nie dwa spodziewałem się reakcji w stylu "wujek google się kłania", albo "spadaj, to elitarny klub". A tu pełna kultura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najbezpieczniej będzie zapytać: Czy jest ktoś z okolic Rzeszowa?

Dziękuję za pozytywna opinię o nas 8)

Tutaj znajdziesz Kolegów  :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/294-rzeszow-i-okolice/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz w okularze= Księżyc gołym okiem... o to chodzi, tak? Wystawiłem teleskop, wsadziłem okular 4 mm, co dało powiększenie ok.312x

No i choć Jowisz nie wyostrzył, to tak mu brakuje;) Naprawdę niezłego powiększenia by trzeba było użyć by uzyskać rozmiary kątowe Księżyca;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz w okularze= Księżyc gołym okiem... o to chodzi, tak? Wystawiłem teleskop, wsadziłem okular 4 mm, co dało powiększenie ok.312x

No i choć Jowisz nie wyostrzył, to tak mu brakuje;) Naprawdę niezłego powiększenia by trzeba było użyć by uzyskać rozmiary kątowe Księżyca;)

I sporej rozdzielczości dużego lustra!

Naprawdę poczytajcie o źrenicy wyjściowej i powiększeniu użytecznym.

Można w małej tubce walić powery rzędu 500x ale co to da ? i do czego to prowadzi?

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-zrenica-wyjsciowa-z-czym-to-jesc/

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)