Skocz do zawartości

SW 130/900 czy jest sens inwestowac?


Rekomendowane odpowiedzi

czesc

coraz czesciej widze w ogloszeniach te teleskopy ktore najprawdopodobniej mniemam sa nieudanym/niechcianym prezentem

aktualnie nawet jeden dzis wyplynal za 500zl ( widzialem juz na olx za 450 i tez za 600 bo co z taka tube na eq1/2)

pytanie czy jest sens go kupic i dokupic np uzywane eq do niego i okular jakis 75* ? wtedy calosc np by wyniosla powiedzmy 2000+PLN? czy olać temat?

no male to lustro ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem montaż EQ2 czy EQ3 do tak długiej tuby będzie za słaby. Będą duże drgania. 

Zresztą te montaże są bardzo kiepskie i tuba też. 

Zanim coś kupisz, to odpowiedz na kilka pytań. Napisz więcej o sobie i miejscu obserwacji, o tym co Cię najbardziej interesuje. Podaj budżet. Pytania znajdziesz na forum. Tylko tak można Ci bardziej pomóc. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 130/650 i to fajny newton. U mnie stoi na Az3 (przerobionym z siodełkiem na szynę dovetail) ale jest krótszy.   Jesli masz budzet i bedzie on u ciebie dłuzej bo odpowiadaja ci jego parametry to warto inwestowac kupujac montaż a okulary do niegio drogie nie bedą bo to nie F5.

Mozesz szukac uzywek np seri celestron x-cell np 25 i, 7  daly by ci tu fajne powiekszenia . Mozesz też sprobowac sciagnać sobie z aliexpress Angeleyes 8mm ,ma fajne pole a mi nie przeszkadzał Er 7,5mm, z tej serii mozesz brac  8 i 12 mm.(ok 250zl z wysyłka) Dziewczyna uzywa 27mm z komfortowym er ,tez poelcam ten okular mimo ze ktos pisał ze jest najsłabszy z seri to i tak ejst super. Z tanszych masz tez SWIETNE Svbony np 15 i 20mm sa rewelacyjne 68 stopni,fajny Er . ok 160zł z oplatami  ,chyba najlepszy okular stosunek ceny do parametrów w całej gamie okularow przez jakie patrzyłem i daje radę w F5.  Ewentualnie jak chcesz 6mm czasem wykorzystac to tani jest SW UW 66- sklep chyba 170zl a giełda 120 około.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek hobby radze Ci uzywana Synte 6 [152/1200] na montazu Dobsona. Nie zawiedziesz sie na tym teleskopie . Tym SW 130/900 nie zawracaj sobie glowy , nic nie da to ze jest tanszy , bedziesz mial niestabilny montaz , plastikowy szukacz, a w przypadku jesli to bedzie na paralaktyku to koniecznosc obracania tuby w obejmach w czasie obserwacji , wyciag tez przecietny bez mozliwosci uzycia okularow 2 cale. Za to za uzywana Synte 6 kupisz za ok 900 -1000 zl i to bedzie pewniak. Taki Newton na Dobsonie nie pasuje tylko jesli musisz obserwowac z balkonu [barierka przeszkadza].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam bacowke w czarnej d. w gorach obok schroniska tyle ze okna na poddaszu sa umiejscowione z kazdej strony poczawszy od 150cm nad podloga, no moge biegac z dobsonem na lawke na zewnatrz, zaden problem..

gdzies na yt nawet ogladalem kolesia co 8" na dobsonie robi fajne fotki, wiadomo tylko trzeba dokupic okular chocby jeden bo te kitowe sa kitowe...

choc od biedy...

Wiec myslalem o paralaktyku ze wzgeldu na to ze moze stac w oknie, ale teraz tak mysle ze cieplo wydobywajace sie z pomieszczenia (mowie o roznicy temperatury w i na zewnatrz moze przysporzyc mi niezlej kaszany

no kurde wszyscy mi jednak polecaja dobsona

(wciaz mysle o tym sw 150/750 eq3-2) pozniej bym dokupil okular i mikrofokuser z czasem naped na jedna os.

sam nie wiem co mam myslec planety srednio mnie interesuja.

narazie huwei na statywie po niwelatorze zapiety do jednego okukara lornetki przez jakis uchwyt z allegro

bedzie to cos w co bede mogl delikatnie inwestowac ale napewno nie bede mogl zmienic tuby w przyszlym roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, CelticSailor napisał:

gdzies na yt nawet ogladalem kolesia co 8" na dobsonie robi fajne fotki, wiadomo tylko trzeba dokupic okular chocby jeden bo te kitowe sa kitowe...

Na Dobsonie fotek raczej nie zrobisz. Aby focić choćby planety potrzebna by była platforma paralaktyczna, a ta kosztuje prawie tyle co 8" Dobson. 

Dobson to sprzęt do wizuala.

 

7 minut temu, CelticSailor napisał:

Wiec myslalem o paralaktyku ze wzgeldu na to ze moze stac w oknie, ale teraz tak mysle ze cieplo wydobywajace sie z pomieszczenia (mowie o roznicy temperatury w i na zewnatrz moze przysporzyc mi niezlej kaszany

Stawianie teleskopu w otwartym oknie to zły pomysł. Różnice temperatur i wynikające z nich ruchy powietrza o różnej gęstości bardzo skutecznie psują obraz.

 

Sprzęt astrofoto i do wizuala to dość różne grupy urządzeń. To co konieczne w foceniu (np. montaż paralaktyczny) nie zawsze jest ideałem do wizuala (gdzie, przynajmniej ja preferuje montaż azymutalny taki jak Dobson).

Zastanów się do czego głównie chcesz sprzętu używać i dopiero na tej podstawie dokonuj wyboru.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam,

no dobra z bólem bedzie ale ogarne

GSO 8" dobson wiele czytalem i ten wyciag jest slyszalem o niebo lepszy od sw bo ma mikroruchy i lepsze lozyska

a jaki okular byscie polecili do niego o duzym polu widzenia do DSów w granicach 250-400pln

tak zeby miec na poczatek jeden  ze sredniej polki nie kitowy?

ktos sprzedaje komplet svbony za 450zl aktualnie

Edytowane przez CelticSailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyperion 31 się nie zmieści. A szkoda bo to dobry okular. Tyle, że SV 30 nie wymieniałbym w ciemno. Na początek to nie jest zły okular. Poszukałbym czegoś krótszego tak koło 17-18mm o dużym polu. Wśród wielbicieli szerokiego pola popularne są 82 stopniowe ES-y - niestety cenowo podobne do Hyperiona 31.

Jeśli trzeba iść na kompromis z ceną, to warto rozważyć 68 stopniowego ES-a, albo Hyperiona 17mm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SV Bony pewnie na poziomie tego GSO SV 30mm z zestawu . Ten TS Optics pewnie minimalnie lepszy , po prostu nieco wieksze pole widzenia 70 stopni w porownaniu do SV Bony , ktore maja miec 68 stopni ale maja realnie ok 60  stopni , prawdopodobnie nawet nie wychwyci sie roznicy. Kolimator laserowy raczej niepotrzebny. Zrob kolimator cheshire z plastikowego pojemnika po kliszy fotograficznej z dziurka [do dostania u fotografa] w srodku i zapoznaj sie z kolimacja metoda Hamala. Nie ma co demonizowac kolimacji , to nic trudnego i do wizuala nie musi byc przesadnie dokladna ani nie trzeba jej czesto poprawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super dziekuje

zasadze sie na badera hyperiona 5mm

a kolimator gso wyrwalem z gieldy juz za 110zeta ?

a tak na marginesie...

ogladam te push to kit na dobsona, w sumie jakby kupic obejme albo jakis uchwyt na telefon i go powiesic na tubie to jeden hxx mysle ze by byla dokladnosc przyblizona ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zasugerować, to kup porządniejszy okular 28-30mm. 

Np ES 28mm 68deg czy lepiej ES 30mm 82deg. To będzie Twój podstawowy okular do przeglądu nieba, od niego zaczynasz obserwacje/wyszukiwanie obiektu. 

30mm da źrenicę wyjściową 5mm. 

Swan 33mm nie za bardzo do F6...

Dopiero później kup okular dający ŹW 2-2,5mm. Np ES 14mm 82deg. 

A całkiem na koniec coś co da ŹW w okolicy 0,9-1mm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, CelticSailor napisał:

a kolimator gso wyrwalem z gieldy juz za 110zeta ?

Pamietaj ,ze te kolimatory laserowe tez trzeba kolimowac bo bez tego niepoprawnie wskazuja . Najlepszy jest ten kolimator z plastikowego pudelka po kliszy fotograficznej z dziurka , nawet do sprawdzania czy kolimacja jest prawidlowa. Poczytaj o offsecie lustra wtornego  i metodzie Hamala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lemarr7 napisał:

Pamietaj ,ze te kolimatory laserowe tez trzeba kolimowac bo bez tego niepoprawnie wskazuja . Najlepszy jest ten kolimator z plastikowego pudelka po kliszy fotograficznej z dziurka , nawet do sprawdzania czy kolimacja jest prawidlowa. Poczytaj o offsecie lustra wtornego  i metodzie Hamala.

tak czytalem o tym i widzialem na yt zle skolimowany kolimator rozjedzie mi tube jeszczw bardziwj bede sie zastanawial o co biega, jest gdziws tu post w ktorym ktos mial wlasnie taka sytuacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup kolimator Cheshire lub zrób sam kolimator Hamala z pudełka po filmach. 

Te kolimatory optyczne są lepsze od laserowych. 

A wracając do okularów, to niestety tak jest, że dobry okular kosztuje. I niestety tak jest, że nie warto kupować słabego okularu. I tak w końcu będziesz musiał wymienić go na porządny. 

Okular do przeglądu nieba jest szczególnie istotny. Powinien mieć tak duże pole, jak to możliwe. Tu 82 stopnie będzie zawsze lepsze od 70 stopni. 

Okular dający ŹW 5mm będzie się sprawdzać pod ciemnym niebem. Jeśli masz słabsze niebo celuj w okular dający ŹW 4mm. 

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

ESy 82deg to okulary z mocno średniej półki. Dla wielu to takie minimum przyzwoitego szkła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)