Skocz do zawartości

Kilka pytań do Starych Wyjadaczy


qlak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ?

Obejrzałem wczoraj doskonały, króciutki film, na którym gość wziął swój teleskop w drogę, ustawiał go i pokazywał losowym ludziom księżyc, jednocześnie filmując ich reakcje:

Spoiler

 

Przypomniał mi on jak bardzo lubiłem oglądać niebo moim starym, malutkim teleskopem, który kupili mi rodzice, gdy byłem jeszcze młody. Zagłębiłem się nieco w temat i zobaczyłem przeskok technologiczny, oraz co jest dostępne teraz dla zwykłych śmiertelników ?.

No i co tu dużo mówić - oczadziałem i nakręciłem się jak głupi

 

Chciałbym dołączyć do astronomicznej społeczności: zrobiłem więc małe rozneznanie, poczytałem tematy i instrukcje odnośnie doboru sprzętu, przejrzałem sklepy i wiem mniej więcej czego oczekuję, jednakże zanim dokonam zakupu, pomyślałem że poproszę Was, jako starych wygów w temacie, o porady i zdanie, bo to tylko może pomóc.

Jeśli chodzi o sprzęt, pomyślałem o tym modeluSky-Watcher Dobson 8" Pyrex Flex Tube. Wybrałem go, ponieważ mam taras i raczej ciemną okolicę, nie chcę robić zdjęć, tylko delektować się obrazem na żywo, uznałem, że nie potrzebuję systemów go-to, ponieważ frajdę dawało mi zawsze samodzielne przeszukiwanie nieba, oraz wydaje mi się, że jest całkiem godny jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Liczę, że można nim obejrzeć nieco więcej niż księżyc, a jeśli trzeba to dzięki Flex Tubie będę w stanie złożyć go i pojechać z nim gdzieś na misję.

Z kolei jeśli chodzi o moje pytania to:

  • Czy to co napisałem ma sens? ? Czy w moim przypadku wybór tego modelu się sprawdzi? Może ktoś stwierdzi, że inna marka sprawdzi się lepiej, lub powie że 8" czy 6" nie ma wcale dużej różnicy.
  • Decydując się na "wyciągany" model (flex-tube), rozumiem że będę musiał częściej kolimować teleskop. Chciałem dorzucić do zestawu: Kolimator laserowy Baader Mark III, ale może nie jest to konieczne, albo lepiej zdecydować się na inny typ lub model? Może polecacie coś innego?
  • Czy są jeszcze jakieś tzw. "must have" akcesoria, które uproszczą/ulepszą oglądanie nieba, lub procesy z nimi związane (rozstawianie, kalibracja itp)? Wiecie, tak jak dysk SSD w komputerze, kto raz spróbuje ten nie wraca ?
  • Chłopak z nagrania wyżej powiedział, że używał dodatkowo takiego okularu (czy soczewek): "100 degrees aFoV--the magnificent TeleVue Ethos 13mm", jednak na start to dość drogi sprzęt i chciałem zapytać, co powinienem wybrać, gdybym też chciał zakupić jakieś dodatkowe okulary. Nie do końca rozumiem to polę widzenia oraz milimetry. Na co zwracać uwagę przy wyborze tych rzeczy i co dokładnie mogą one zmienić?

Wydaje mi się, że to tyle, jeśli coś rzuca się Wam w oczy to walcie śmiało, będę bardzo wdzięczny za pomoc i porady.

Z góry wielkie dzięki za poświęcony czas i miłego dnia!

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekcja odrobiona, dobry wybór ?  Jedyny minus to okulary, które są w zestawie - chyba każdy przyzna, że docelowo trzeba je wymieni.

Jeśli nie zależy ci na wersji "rozsuwanej" i jesteś w stanie przetransportować tubę w całości to kup lepiej to:
https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-SKU--680)-teleskopy-2035.html

Wbrew pozorom tuba nie jest duża, mieści się ze spokojem na tylnej kanapie praktycznie każdego auta osobowego.
W zestawie GSO masz m. in. lepsze okulary, wyciąg, do tego łożyskowanie, czyli w jednym zdaniu: GSO będzie lepszy od SW.

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Wbrew pozorom tuba nie jest duża, mieści się ze spokojem na tylnej kanapie praktycznie każdego auta osobowego.
W zestawie GSO masz m. in. lepsze okulary, wyciąg, do tego łożyskowanie, czyli w jednym zdaniu: GSO będzie lepszy od SW.

Kurcze, to mi wbiłeś ćwieka ?.

Zacząłem sprawdzać i porównywać i nie jestem już pewny co wziąć... ?

Ludzie piszą, że GSO wyglądają na trwalsze i lepiej zrobione, a dodatkowo tak jak napisałeś: akcesoria są rzekomo lepsze i w teorii nie muszę od razu wydawać pieniędzy na jakieś inne okulary (chociaż chciałem jakiś z fajnym polem widzenia - stąd jedno z moich pytań). Dodatkowo, o dziwo, GSO jest z jakiegoś powodu tańsze, więc w teorii w tej cenie mógłbym kupić nawet 10". Jednakże z tego co widzę, to SkyWatcher używa tzw Pyrexu, a legenda głosi, że takie szkło jest lepsze i szybciej się chłodzi, w takim GSO niby muszę jeszcze kupować baterię żeby chłodzić lustro, co, nie powiem, delikatnie zbija mnie to z tropu. Wątków prześledziłem mnóstwo. Jedni są za Pyrexem inni mówią, że to nie ma znaczenia.
Flex-Tube i składanie wydawało się fajną opcją, ale jeśli wyciąg i łożysko są tak dużo lepsze (chociaż w tym sklepie, który podałeś, piszą tak, jakby wyciąg w obu modelach był jednakowy) i jeszcze płacę mniej, to chyba wolę je odpuścić. Tymbardziej, że widzę, że istnieją różnego rodzaju torby do przenoszenia sprzętu.

 

Zatem pytanie brzmi, czy warto inwestować więcej aby mieć szkła "Pyrexowe", czy lepiej w tej cenie pokusić się nawet o wersję GSO DeLuxe 10"? Nie jestem pewny czy 8" i 10" bardzo się różnią? Czy 10" zalicza się jeszcze do w miarę "mobilnych" urządzeń? Czy rozmiar większy o 2" daje dużo lepszy obraz?

Dodatkowo w trakcie kolejnych lektur pojawiło się kolejne pytanie: Jako że mam tu bardzo często pełny wielki i jasny księżyc, powinienem kupić jakąś specjalną nakładkę do jego oglądania? Ktoś gdzieś pisał, że może popsuć wzrok. A może są jakieś nakładki czy okulary godne polecenia, żebym za jednym zamachem zamówił wszystko co niezbędne?

No i jeszcze kwestia samego sklepu, czy ten który podałeś - Teleskopy.pl jest równie dobry i pewny jak DeltaOptical.pl? Bo ten drugi ma wszędzie świetne opinie. 

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc ?, jak już coś robię czy kupuję to lubię to zrobić dobrze, a taka wiedza wiele tu wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO jest lepiej doposażony niż SW. 

Pełna tuba to też lepszy wybór. 

Od Ethosów raczej jak napisałeś nie zaczniesz, ale gwarantuje, że po spojrzeniu przez 100stopniowy okular zapragniesz go do DS. Ale nie jest koniecznością. Można kupić doskonałe osiemdziesięcio_stopniowe ESy. Proponuję 14mm na początek. Życzę udanego powrotu. Rozważ też czy możesz wydać nieco więcej na 10". Może używany?

Co do mobilności to jest to przynajmniej dla mnie pojęcie względne. Ja jeżdżę z 14stką na wypady na nadwarciańskie łąki. Przemieszczam też się blisko na łąkach stosując wózek. 

Co do sklepu to każdy jest chwalony i ganiony w takim samym stopniu. 

20190901_193633-1238x1651.jpg

20191024_123937-1032x774.jpg

Edytowane przez dark
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup używane 10" GSO Deluxe bo warto, ma lepszy wyciąg niż synty. Moim zdaniem na DSach jest znaczna różnica pomiędzy 8 a 10". Jak chodzi o mobilność to 10" jest takie samo jak 8" (długość). Różni się jedynie średnicą. Tuba spokojnie wchodzi na tylną kanapę w zasadzie każdego samochodu a dobson do bagażnika. Problem zaczyna się dopiero z 12" w pełnej tubie, to już mobilne jest słabo. Co innego konstrukcje składane typu truss/flex czy inne kratownicowe ale to już inna bajka i cena. Ja miałem zarówno pyrexowe lustra jak i GSO i nie ma to raczej znaczenia. Baterie do GSO kupujesz raz na sezon a nawet jak zapomnisz zabrać na obserwacje to też nic się nie stanie, lustro wychłodzi się samo.

Znajdź tu na forum jakichś obserwatorów z Twojej okolicy, podłącz się na jakieś najbliższe obserwacje a z pewnością koledzy pokażą Ci kilka sprzętów i różnych okularów. Sam wyrobisz sobie zdanie przez co najlepiej Ci się patrzy.

Pozdro.

  • Thanks 1

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie masz już wszystko napisane ? Mam  8" na dobsonie, gdybym miał kupować dzisiaj brałbym 10". Dokładnie tak jak napisano wyżej, ten sam gabaryt tylko średnica większa. Pierwszy okular z "lepsiejszych" to zdecydowanie Es 14 mm z 82 stopniowym polem - mam, polecam, warto ? Jeżeli chodzi o Księżyc i filtr to używam zwykłego takiego jak tu: https://teleskopy.pl/Filtr-księżycowy-GSO-ND-0,9-1,25--ciemnoszary-(AD085)-teleskopy-1843.html i już po oczach tak nie bije ?

Edytowane przez eszetka
  • Thanks 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dark, @Paweł Sz. , @Zjebur, @eszetka
No Panowie, wydaje mi się, że wyjaśniliście sytuację ?.
Całe szczęście, że tu trafiłem i zapytałem, bo pewnie czekałbym jak debil, aż ten SkyWatcher będzie znów dostępny (są problemy z dostępnością modelu, który wybrałem). A teraz wychodzi na to, że nie dość, że znaleźliście mi lepszą opcję, to jeszcze wyjdzie łącznie lepiej cenowo ?. Zdrówko!

 

W takim razie wychodzi na to, że obecny plan zakłada:

Rozumiem, że z takim zestawem będę ustawiony i zadowolony? ? 
Jeśli jest jeszcze jakieś "ale" to proszę śmiało krzyczeć.

 

Wielkie dzięki wszystkim za czas poświęcony na czytaniu tych wypocin i chęć pomocy!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop OK

Okular OK

Z kolimatorami to różnie bywa, zazwyczaj najpierw trzeba je kolimować bo fabrycznie to często jest z nimi słabo. Może się mylę - niech mnie ktoś poprawi.

Torba to Ci na grzyba ? - sam mam taką do sprzedania, muszę wystawić w dziale giełda.

Filtr OK - ja osobiście unikam tych "kręconych" (zmiennych/polaryzacyjnych). Moim zdaniem "mydlą" obraz/pogarszają ostrość. Patrzyłem już przez kilka i wolę zwykłe.

Szmatka OK ale od razu urwij metkę i używaj jej w rękawiczkach gumianych gdyż w przeciwnym razie przeniesiesz tłuszcz ze swoich rąk na szmatkę a później z niej na czyszczone okulary.

Ustawiony i zadowolony to nigdy nie będziesz ? Zawsze będziesz chciał coś zmienić/dokupić i tak w nieskończoność ? Takie jest to hobby...

 

Edytowane przez Zjebur
  • Like 1

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zjebur napisał:

Z kolimatorami to różnie bywa, zazwyczaj najpierw trzeba je kolimować bo fabrycznie to często jest z nimi słabo. Może się mylę - niech mnie ktoś poprawi.

Hmmm... może różnie, na dwa jakie mam żadnych problemów i oba były dobrze skolimowane fabrycznie. Jeden z nich to GSO, czyli niedrogi. Do wizuala jest bardzo dobry. Może miałeś pecha trafić na rozkolimowany, albo ja miałem szczęście nie trafić ?

18 minut temu, Zjebur napisał:

Torba to Ci na grzyba ? - sam mam taką do sprzedania, muszę wystawić w dziale giełda.

Torba do tuby, jeśli planuje się teleskop wozić, to nie jest zła rzecz. Do trussa to konieczność, ale pełnej tubie też pomoże uniknąć problemów przy noszeniu czy wożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już po chłopie...

40 minut temu, qlak napisał:

Rozumiem, że z takim zestawem będę ustawiony i zadowolony? ? 

Pod warunkiem, że NIGDY, PRZENIGDY nie skorzystasz z okazji, by spojrzeć przez cudzy teleskop, okular, filtr... Najlepiej, żebyś też nie czytał o innych sprzętach i jak ognia unikał innych astroamatorów. Zaraz po zakupie wszystkie fora astronomiczne oraz sklepy astro wpisz na listę adresów blokowanych przez Twój ruter (w telefonie też). Tylko spełniając wszystkie te warunki jest SZANSA, że będziesz zadowolony ze swojego zestawu i osiągniesz poczucie bycia ustawionym.

  • Thanks 1
  • Haha 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał:

Pod warunkiem, że NIGDY, PRZENIGDY nie skorzystasz z okazji, by spojrzeć przez cudzy teleskop, okular, filtr... Najlepiej, żebyś też nie czytał o innych sprzętach i jak ognia unikał innych astroamatorów. Zaraz po zakupie wszystkie fora astronomiczne oraz sklepy astro wpisz na listę adresów blokowanych przez Twój ruter (w telefonie też). Tylko spełniając wszystkie te warunki jest SZANSA, że będziesz zadowolony ze swojego zestawu i osiągniesz poczucie bycia ustawionym.

 

Ok ? to plan jest taki: czekam jeszcze chwilę, aż przyjdą sprzęty, żeby jak coś będzie nie teges to dać Wam wszystkim solidny ochrzan, a jak wszystko będzie teges to nie patrzę i czymprędzej usuwam konto.

Same dobre rady widzę ?.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą torbę bym odpuścił - ona i tak ci nie zabezpieczy teleskopy bo nie ma w środku odpowiedniej obudowy, a bez niej tak samo przeniesiesz tubę.

Ktoś wcześniej pisał, że między rozmiarami 8", a 10" praktycznie nie ma różnicy. W danych faktycznie nie, ale w noszeniu już tak. Stałem kiedyś przed podobnym dylematem, wszyscy pisali: "bierz 10" prawie taki sam rozmiar!".
Ok, to podjechałem do kolegi, który ma 10", podniosłem tubę, przeszedłem 5m i podziękowałem. Kupiłem 8" i później nie żałowałem nawet gdy pod ciemnym niebem stało obok 10". Oczywiście wszystko zależy od tego ile będziesz przenosił tubę itp. Preferencje indywidualne.

Powiedzmy sobie szczerze jeszcze jedno - początkująca osoba nie jest w stanie wyłapać różnic w obrazie pomiędzy 8", a 10" - a już na pewno nie na jasnych obiektach, które będzie oglądać na początku, jak nie przez kilka pierwszych lat obserwacji. Mało kto chce na początku przygody szukać "kłaczków" na granicy percepcji, które pojawiają się w 10". Przekonałem się o tym wielokrotnie, gdy "nowicjusz" przyjeżdżał na obserwacje i porównywał widoki z 8" i 10".

Pamiętaj - wszelkie zamieszczane tutaj opinie są preferencjami danej osoby, które niekoniecznie mogą tobie odpowiadać. Najlepsza opcja to podjechać do kogoś w okolicy, kto ma sprzęt i zobaczyć na żywo. Ewentualnie na zlot, gdzie jest jeszcze więcej sprzętu. Nie ma nic lepszego niż zobaczyć "jak to działa" na żywi, a przede wszystkim - zobaczyć jakie daje obrazy, bo kolorowych obrazków jak na zdjęciach marketingowych tam nie będzie ?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, qlak napisał:

Przekreślone rzeczy bym odrzucił, nad sensem kolimatora też bym się zastanowił. Brakuje tutaj na liście red dota w tym stylu:

https://deltaoptical.pl/szukacz-red-dot-4-w-1

Co jak co, ale nawigacja po niebie zestawowym szukaczem wyprowadzi cię z równowagi, nie dość że będziesz musiał ćwiczyć jogę to obraz będzie odwrócony, co na początku jest dość kłopotliwe ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Anva napisał:

Czy ktoś widział "Metę" w tym hobby?

W żadnym prawdziwym hobby nie ma mety, są tylko nasze ograniczenia ?

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Anva napisał:

a ile jeszcze do mety... ?

Niestety ..meta jest dopiero ,przy wiecznym spoczynku...?

19 godzin temu, qlak napisał:

Wybrałem go, ponieważ mam taras i raczej ciemną okolicę,

Jaka miejscówa dokładnie, bo może się okazać,że żadne wyjazdy nie będą konieczne.?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że co dzień to kolejne dylematy ?.

Wczoraj jeszcze pół nocy spędziłem na obliczaniu powiększeń i pól widzenia, gdybym np wziął okular 11" lub inny zamiast 14" , oraz licząc co oferują te zestawowe ?. Chyba dobrze, że ciągle czytam testuje i sprawdzam, a nie zamawiam, bo pewnie jutro dowiem się znów czegoś ciekawego ?, tak jak kwestia Szukacza Red Dot, którą podniósł @Paweł Sz. .

 

Lecąc pokolei:

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Tą torbę bym odpuścił - ona i tak ci nie zabezpieczy teleskopy bo nie ma w środku odpowiedniej obudowy, a bez niej tak samo przeniesiesz tubę.

Zasugererowałem się opisem: "Wnętrze pokrowca wyłożone jest warstwą gąbki chroniącej zawartość przed uderzeniami. Spód jest dodatkowo usztywniony, co dodaje mu stabilności." i pomyślałem, że w torbie będzie łatwiej i bezpieczniej przechowywać lub transportować, zwłaszcza jeśli wybrałem 10".
No właśnie, wracając do rozmiaru, jednak zostanę chyba przy tej 10", zwłaszcza że długościowo jest to samo co 8". Jak już mam kupić i raczej ma gdzie to stać, a wypady będą pewnie sporadyczne, to chyba jednak chcę mieć to delikatnie mocniejsze powiększenie.

 

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Przekreślone rzeczy bym odrzucił, nad sensem kolimatora też bym się zastanowił. Brakuje tutaj na liście red dota w tym stylu:

https://deltaoptical.pl/szukacz-red-dot-4-w-1

Właśnie dlatego pytałem na początku, czy są jakieś rzeczy, które wypada, lub wręcz trzeba mieć, bo radykalnie ułatwiają, lub ulepszają użytkowanie ?. Chociaż nie do końca rozumiem jak to działa i na ile to jest potrzebne. Czy któryś z modeli oferowanych na Teleskopy.pl jest dobrym zamiennikiem tego co podałeś, żeby wrzucić wszystko w jedno zamówienie, czy lepiej dzielić na dwa sklepy?

 

4 godziny temu, dark napisał:

Kolimator do wizuala jest zbyteczny.

Poważnie? Da się ustawić sprzęt bez tego, gdyby coś tam się "rozjeżdżało"? W sumie kolimator wymyśliłem pierwotnie jak miał być "Flex-Tube", ponieważ ludzie pisali, że trzeba często poprawiać po chowaniu i rozsuwaniu tuby. Jeśli w tym modelu to nie jest konieczne to chętnie wymienię go na wyżej zasugerowany szukacz.

 

Godzinę temu, Erik68 napisał:

Jaka miejscówa dokładnie, bo może się okazać,że żadne wyjazdy nie będą konieczne.?

Dom mam w małej mieścince i z 3 stron praktycznie otulony drzewami, a z czwartej stoi mój dom i przysłania resztę, myślę że pole do rozstawienia będzie całkiem ok. Mówiąc o wyjazdach, myśłałem bardziej, jakby czasem zabrać sprzęt do rodzinki, która mieszka w górach, lub na działkę nad jezioro, ale to sporadyczne rzeczy ?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, qlak napisał:


No właśnie, wracając do rozmiaru, jednak zostanę chyba przy tej 10", zwłaszcza że długościowo jest to samo co 8". Jak już mam kupić i raczej ma gdzie to stać, a wypady będą pewnie sporadyczne, to chyba jednak chcę mieć to delikatnie mocniejsze powiększenie.

Powiększenie będzie to samo, 10" po prostu zbiera większą ilość światła i to docenisz przy bardzo słabych obiektach.
Jeśli możesz umów się z kimś w okolicy, na pewno jest ktoś kto posiada 10".

5 minut temu, qlak napisał:

Dom mam w małej mieścince i z 3 stron praktycznie otulony drzewami, a z czwartej stoi mój dom i przysłania resztę, myślę że pole do rozstawienia będzie całkiem ok. Mówiąc o wyjazdach, myśłałem bardziej, jakby czasem zabrać sprzęt do rodzinki, która mieszka w górach, lub na działkę nad jezioro, ale to sporadyczne rzeczy ?.

 

To twoje subiektywne odczucia, wejdź na mapę i sprawdź jakie masz warunki (np. wartość SQM):
https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFTFFFF

Czy masz niezaświetlony i odsłonięty widok na południowy horyzont? Bo tam będziesz głównie kierował swój teleskop.
Czy w nocy widzisz dobrze Drogę Mleczną?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam GSO 10 w pełnej tubie i dokładnie taki zestaw:

- okular ES 14mm 82* - używam go najczęściej wraz z 30mm z zestawu, mam też ES 6,7 mm ale rzadko używam

- filtr księżycowy - ten co wkleiłeś za 40zł jest w sam raz, bez niego Księżyc w pełni oślepia

- torba niepotrzebna, nie wiem jak to nosić w torbie, tuba ma 15,5kg i 140cm długości więc żeby przenieść chwytam na krańcach i niosę, może 8 cali się da ale nie 10 cali

- kolimatora nie mam

10 cali daje trochę lepsze obrazy niż 8 i jest porównywalnie mobilna, dopiero 12 to jest już krowa.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jlp napisał:

Ja mam GSO 10 w pełnej tubie i dokładnie taki zestaw:

- okular ES 14mm 82* - używam go najczęściej wraz z 30mm z zestawu, mam też ES 6,7 mm ale rzadko używam

- filtr księżycowy - ten co wkleiłeś za 40zł jest w sam raz, bez niego Księżyc w pełni oślepia

- torba niepotrzebna, nie wiem jak to nosić w torbie, tuba ma 15,5kg i 140cm długości więc żeby przenieść chwytam na krańcach i niosę, może 8 cali się da ale nie 10 cali

- kolimatora nie mam

10 cali daje trochę lepsze obrazy niż 8 i jest porównywalnie mobilna, dopiero 12 to jest już krowa.

Dzięki, przydatne info.

A jeśli chodzi o Szukacz? Ten standardowy, czy właśnie Red-Dot? Jeśli Red-Dot to czy ma znaczenie czy robiony przez GSO, czy może być inny, byleby jakieś śrubki się zgadzały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, qlak napisał:

Dzięki, przydatne info.

A jeśli chodzi o Szukacz? Ten standardowy, czy właśnie Red-Dot? Jeśli Red-Dot to czy ma znaczenie czy robiony przez GSO, czy może być inny, byleby jakieś śrubki się zgadzały?

Ja wymieniłem tylko szukacz na kątowy https://deltaoptical.pl/szukacz-gso-8x50-z-nasadka-katowa-i-montazem, żeby nie musieć się kłaść na tubie, aczkolwiek on troszkę bardziej powiększa niż ten z zestawu. Przed red dot patrzyłem i nie przypadł mi do gustu bo ta kropka nawet nastawiona na minimum świeciła mocniej niż gwiazdy z tyłu i oślepiała. Zależy co kto lubi.

Na początek weź tylko niezbędne rzeczy, potem jak nie będzie pogody i nie będziesz obserwował to będziesz miał zajęcie z dokupywaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jlp napisał:

Na początek weź tylko niezbędne rzeczy, potem jak nie będzie pogody i nie będziesz obserwował to będziesz miał zajęcie z dokupywaniem ?

Czyli połowę września, a potem cały październik, listopad, grudzień i może w styczniu jak przyjdzie bestia ze wschodu to się rozpogodzi ? 

  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to dokonałem ostatecznych obliczeń i zmian w sprzęcie i jestem gotów do zamawiania. Zanim jednak to zrobię, chciałem upewnić się, że nie potrzebuję Kolimatora?

Jak to jest, czy nie trzeba co jakiś czas go użyć, lub chociażby za pierwszym razem, przy pierwszych ustawieniach? Mogę bezpiecznie usunąć go z koszyka? Nie do końca to rozumiem ?, co najgorszego może mnie spotkać jeśli go nie będę miał? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze GSO 10 to dobry wybor. Wieksze lustro to nie tylko wiekszy zasieg teleskopu na slabych obiektach ale tez wieksza rozdzielczosc katowa co przyda sie na planetach i Ksiezycu. Wedlug mnie bardzo wazny jest tez wyciag Crayforda z mikroruchami w tym modelu [a czego nie ma w SW 10], poniewaz pozwala bardzo dokladnie ustawic ostrosc przy duzych powiekszeniach. Co do szukacza to ten 8x50 nie podpasowal mi na razie i uzywam szukacza 6x30 z Synty 6, po prostu w tym mniejszym jest wieksze pole widzenia i to mi bardziej odpowiada [ na pewno indywidualna sprawa ]. Co do szukacza typu Telrad nie uzywalem to nie wypowiem sie , czesto widze na zdjeciach i szukacz optyczny i Telrad na jednej tubie. Kolimatora laserowego nie mam , uzywam kolimatora z plastikowego pudeleczka po kliszy fotograficznej z dziurka na srodku i kieruje sie matoda Hamala [ poczytaj o tym ].  Uwazam ze bardzo dokladna kolimacja jest tylko potrzebna do astrofoto w wizualu nie jest to tak wazne. Taki kolimator z dziurka nazywa sie cheshire i jest takze dostepny w sklepach , no ale mozna za darmo zrobic samemu.

Musze powiedziec ze znalazles bardzo dobry filmik , ogladalem chyba kilkanascie razy. Niestety uzyty tam okular Televue Ethos 13mm jest poza zasiegiem finansowym wiekszosci astroamatorow ale obrazy pewnie sa przednie. Ja tez jestem z Kuj.- Pom. a dokladnie z okolic Brodnicy wiec jakbys mial w miare blisko to mozesz przyjechac na wspolne ogladanko i zobaczyc przed zakupem czego mozesz sie spodziewac. Mam GSO 10 F4  i Synte 6.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z większością rzeczy w tym wątku o których pisali koledzy się zgadzam, tylko jednego nie rozumiem. Odradzania zakupu tej torby.

Dla mnie torba to nader praktyczna rzecz - raz, że chroni tubę przed kurzem gdy ta stoi nieużywana, dwa, że przyszyte do niej paski znacznie ułatwiają przenoszenie tego sprzętu, który lekki nie jest. To fakt, że nie jest wyłożona gąbką wiec nie zabezpiecza sprzętu tak, jakby mogła, ale to nie znaczy, że nie daje żadnej ochrony.

No i do tych toreb od delty dużych spokojnie wejdzie GSO 10 deluxe - wiem, bo sam taką mam i używam:

https://deltaoptical.pl/pokrowiec-duzy-delta-optical

 

  • Thanks 1

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kolimatora laserowego spokojnie wystarczy kolimator z pudełka po kliszy foto. Ja osobiście korzystam z zaślepki wyciągu w której wywierciłem otwór. Kolimuję metodą Hamala. Nic więcej nie potrzeba. Z laserami jest czasami problem. Po jakimś czasie nabierzesz wprawy i kolimacja będzie trwać 3min. 

Edytowane przez dark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2021 o 16:48, lemarr7 napisał:

Mysle ze GSO 10 to dobry wybor. Wieksze lustro to nie tylko wiekszy zasieg teleskopu na slabych obiektach ale tez wieksza rozdzielczosc katowa co przyda sie na planetach i Ksiezycu. Wedlug mnie bardzo wazny jest tez wyciag Crayforda z mikroruchami w tym modelu [a czego nie ma w SW 10], poniewaz pozwala bardzo dokladnie ustawic ostrosc przy duzych powiekszeniach. Co do szukacza to ten 8x50 nie podpasowal mi na razie i uzywam szukacza 6x30 z Synty 6, po prostu w tym mniejszym jest wieksze pole widzenia i to mi bardziej odpowiada [ na pewno indywidualna sprawa ]. Co do szukacza typu Telrad nie uzywalem to nie wypowiem sie , czesto widze na zdjeciach i szukacz optyczny i Telrad na jednej tubie. Kolimatora laserowego nie mam , uzywam kolimatora z plastikowego pudeleczka po kliszy fotograficznej z dziurka na srodku i kieruje sie matoda Hamala [ poczytaj o tym ].  Uwazam ze bardzo dokladna kolimacja jest tylko potrzebna do astrofoto w wizualu nie jest to tak wazne. Taki kolimator z dziurka nazywa sie cheshire i jest takze dostepny w sklepach , no ale mozna za darmo zrobic samemu.

Musze powiedziec ze znalazles bardzo dobry filmik , ogladalem chyba kilkanascie razy. Niestety uzyty tam okular Televue Ethos 13mm jest poza zasiegiem finansowym wiekszosci astroamatorow ale obrazy pewnie sa przednie. Ja tez jestem z Kuj.- Pom. a dokladnie z okolic Brodnicy wiec jakbys mial w miare blisko to mozesz przyjechac na wspolne ogladanko i zobaczyc przed zakupem czego mozesz sie spodziewac. Mam GSO 10 F4  i Synte 6.

Dzięki za porady ?. Nooo mi też ten film tak podszedł, że nie pytaj ?. Przypomniał mi coś o czym dawno zapomniałem i stąd ten temat na forum ?.
Również wielkie dzięki za zaproszonko, nie spodziewałem się takiego obrotu spraw ?. Jednak muszę odmówić, bo do Brodnicy mam jednak kawałek, a dodatkowo zamówienie zostało już złożone i pewnie w poniedziałek/wtorek zacznę już zabawę na własnym podwórku ?.

 

21 godzin temu, CarbonBasedLifeform napisał:

Z większością rzeczy w tym wątku o których pisali koledzy się zgadzam, tylko jednego nie rozumiem. Odradzania zakupu tej torby.

Dla mnie torba to nader praktyczna rzecz - raz, że chroni tubę przed kurzem gdy ta stoi nieużywana, dwa, że przyszyte do niej paski znacznie ułatwiają przenoszenie tego sprzętu, który lekki nie jest. To fakt, że nie jest wyłożona gąbką wiec nie zabezpiecza sprzętu tak, jakby mogła, ale to nie znaczy, że nie daje żadnej ochrony.

No i do tych toreb od delty dużych spokojnie wejdzie GSO 10 deluxe - wiem, bo sam taką mam i używam:

https://deltaoptical.pl/pokrowiec-duzy-delta-optical

Kurcze ? czemu piszesz dopiero teraz. Miałem to samo w głowie co napisałeś, ale dosłownie wszyscy mówili, żeby odpuścić ten zakup i uległem ?. No nic, domówię torbę najwyżej drugą dostawą ?. Dzięki za podbicie morali ?.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)