Skocz do zawartości

DO-GSO Dobson 12" DeLuxe (N-300/1500, wyciąg CNC) warto?


e0s888

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

chciałbym prosić o radę i podpytać się wyjadaczy co myślą o tym teleskopie (https://teleskopy.pl/@6276?gclid=CjwKCAjw95yJBhAgEiwAmRrutGbfkcrC9Bez7wQOJkxsslbSM61eiPhHhpBIXV51auZ-beoiWofbohoCncsQAvD_BwE)?

W sumie to już całkiem spora tuba i to jest maximum co mogę załadować do auta.

Obserwacje planuję prowadzić na wsi, a mieszkam w mieście, więc czeka mnie trochę wożenia.

Przy okazji chciałem też zapytać o system Go-To... Z jednej strony automatyczne wyszukiwanie zmniejsza zabawę, ale z drugiej strony słyszałem, że opcja śledzenia obiektu mocno ułatwia życie. Jak  to z tym jest?

Jakie ewentualnie okulary polecacie do DSów i jakie filtry do obserwacji planet z naszego układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiscie juz spore rozmiary. Troche jak pralka Frania , jesli nie miales dotad zadnego teleskopu wielkosc i waga moga Cie nieco przytloczyc i po poczatkowym entuzjazmie po paru miesiacach uzywania mozesz zlapac sie na tym ze nie chce Ci sie go targac i zrezygnujesz czasem z obserwacji. Najtrudniej by bylo w przypadku jakbys mieszkal w bloku bez windy , znoszenie tuby i potem Dobsona do samochodu a po obserwacjach wnoszenie wszystkiego na gore jest uciazliwe a na balkonie raczej tym teleskopem nie poogladasz.  Ale pod ciemnym niebem widoki beda bardzo dobre. 

Go- To akurat ja bym nie bral , bo bardzo podraza caly zestaw no i odbiera frajde ze znalezienia obiektu samamu a po jakims czasie moze spowodowac znudzenie , bo przeciez obejrzalo sie wiele obiektow i wtedy teleskop wedruje na gielde. Ale jest to moje zdanie , wiem ze sa przeciwnicy tej teorii. Z drugiej strony automatyczne sledzenie obiektu w bardzo duzym powiekszeniu [mysle o powiekszeniu rzedu 300x , na ktore warunki stabilnosci atmosfery w Polsce pozwalaja bardzo rzadko ] moze byc przydatne.

Okulary do DS-ow - jeden nie taki zly jest juz w zestawie , potem to moze byc William Optics SWAN 33mm , Baader Hyperion 31mm , seria Explore Scientific 82 stopnie [ takze ich klony Maxvision ] a szczegolnie z tej serii ogniskowe 11mm i 14mm , Vixen LVW 22mm , seria Baader Morpheus  no i wreszcie Televue Nagler - rozne ogniskowe. Kolejnosc podalem od najtanszych do drozszych.  Do planet kolorowe filtry albo filtr polaryzacyjny do Ksiezyca aby przyciemnic blask Jowisza jak bedzie wysoko. Do planet dobre i dosc tanie okulary ortoskopowe Baader Classic Ortho 10mm i 6mm a jeszcze lepiej Fujiyama HD Ortho [ troche drozej ] , chyba ze obserwujesz w okularach to nie bardzo bo ER maly.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, e0s888 napisał:

W sumie to już całkiem spora tuba i to jest maximum co mogę załadować do auta.

Obserwacje planuję prowadzić na wsi, a mieszkam w mieście, więc czeka mnie trochę wożenia.

12" ledwo do sedana zmieściłem i to na rozłożonym przednim siedzeniu, wzdłuż samochodu. Do tego wielki dobson. Nie chciałbym tego tak za każdym razem wozić. Jeśli masz większe auto to OK.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lemarr7 napisał:

To rzeczywiscie juz spore rozmiary. Troche jak pralka Frania , jesli nie miales dotad zadnego teleskopu wielkosc i waga moga Cie nieco przytloczyc i po poczatkowym entuzjazmie po paru miesiacach uzywania mozesz zlapac sie na tym ze nie chce Ci sie go targac i zrezygnujesz czasem z obserwacji. Najtrudniej by bylo w przypadku jakbys mieszkal w bloku bez windy , znoszenie tuby i potem Dobsona do samochodu a po obserwacjach wnoszenie wszystkiego na gore jest uciazliwe a na balkonie raczej tym teleskopem nie poogladasz.  Ale pod ciemnym niebem widoki beda bardzo dobre. 

Go- To akurat ja bym nie bral , bo bardzo podraza caly zestaw no i odbiera frajde ze znalezienia obiektu samamu a po jakims czasie moze spowodowac znudzenie , bo przeciez obejrzalo sie wiele obiektow i wtedy teleskop wedruje na gielde. Ale jest to moje zdanie , wiem ze sa przeciwnicy tej teorii. Z drugiej strony automatyczne sledzenie obiektu w bardzo duzym powiekszeniu [mysle o powiekszeniu rzedu 300x , na ktore warunki stabilnosci atmosfery w Polsce pozwalaja bardzo rzadko ] moze byc przydatne.

Okulary do DS-ow - jeden nie taki zly jest juz w zestawie , potem to moze byc William Optics SWAN 33mm , Baader Hyperion 31mm , seria Explore Scientific 82 stopnie [ takze ich klony Maxvision ] a szczegolnie z tej serii ogniskowe 11mm i 14mm , Vixen LVW 22mm , seria Baader Morpheus  no i wreszcie Televue Nagler - rozne ogniskowe. Kolejnosc podalem od najtanszych do drozszych.  Do planet kolorowe filtry albo filtr polaryzacyjny do Ksiezyca aby przyciemnic blask Jowisza jak bedzie wysoko. Do planet dobre i dosc tanie okulary ortoskopowe Baader Classic Ortho 10mm i 6mm a jeszcze lepiej Fujiyama HD Ortho [ troche drozej ] , chyba ze obserwujesz w okularach to nie bardzo bo ER maly.

Dziękuję bardzo za rady, szczególnie odnośnie okularów i filtrów bo tutaj jeszcze sporo wiedzy do zdobycia. Bardzo mi się przydadzą jak się bym zdecydował.

Co do goto, faktycznie w tym przypadku śledzenie przy takim powiększeniu wydaje się pomocną rzeczą - tutaj tylko kwestia ceny, bo z tego co widzę 12" z goto to już x2 większy wydatek...

17 godzin temu, piotrkusiu napisał:

12" ledwo do sedana zmieściłem i to na rozłożonym przednim siedzeniu, wzdłuż samochodu. Do tego wielki dobson. Nie chciałbym tego tak za każdym razem wozić. Jeśli masz większe auto to OK.

 

16 godzin temu, piotrfie napisał:

To rzeczywiście jest wielkie jak boiler. Przy tym rozmiarze rozważałbym już trussa, choć niestety ceny Dobsów kratownicowych są znacznie wyższe.

Pomierzyłem auto i wychodzi mi na to, że wejdzie ledwo do mojego w sumie sporego sedana. Mieszkam na szczęście w domu parterowym, więc problemu nie będzie jeśli chodzi o transport do auta. 

Były teleskopy rozsuwane skywatchera w zeszłym roku dostępne, w lepszych cenach, 12" a nawet 14", ale zgapiłem zakup i w sumie teraz nie mogę znaleźć dostępnej 12 rozsuwanej...

Czy ten typ rozsuwanego Dobsona ma jakieś wady wynikające z tego typu mocowania? 

Dzięki za rady!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, e0s888 napisał:

Czy ten typ rozsuwanego Dobsona ma jakieś wady wynikające z tego typu mocowania? 

Mysle ze trzeba sprawdzac/ poprawiac kolimacje po rozlozeniu teleskopu. Lustro glowne jest bardziej narazone za zapylenie a w czasie obserwacji do tuby moze dostac sie nieporzadane swiatlo ale mozna uzyc oslony z rozciagliwego materialu na prety tuby. Sa to raczej drobnostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to prawda o wielkości i wadze Newtona 12" na Dobsonie. 

Tylko weźcie proszę pod uwagę, że każdy z nas ma inny limit maksymalnej dopuszczalnej wielkości teleskopu. Żeby nie było wtopy i aby hobby nie zamarło pod wagą sprzętu. To jednak czasem się zdarza... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)